Zegarki w góry

W tym dziale rozmawiamy o sprzęcie górskim i wspinaczkowym. Omawiamy ich wady, zalety, parametry i atesty. Opisujemy wszelki przetestowany oraz testujemy nowy sprzęt. Warto tu zapytać o mapy, kosmetyki oraz sklepy i firmy ze sprzętem górskim. Możesz również poinformować o sprzedaży/kupnie szpeju jak i zapytać o możliwość jego wypożyczenia.

Moderatorzy: PiotrekP, Moderatorzy

tom-pi4

Zegarki w góry

Post autor: tom-pi4 » 29 lipca 2009, 15:13

Zastanawiam się ostatnio nad zakupem zegarka z wysokościomierzem, termometrem, barometrem itp. Powiedzcie tak szczerze, może ktoś z was korzystał kiedyś z takiego urządzenia. Co o tym w ogóle myślicie. Czy warto na taki sprzęt wydać trochę kasy bo jest dokładny i faktycznie przydatny czy będzie to tylko kolejny gadżet, który okaże się niepotrzebny. Jeżeli macie z takim sprzętem jakieś własne doświadczenia to chętnie się z nimi zapoznam. Czekam na wasze opinie w tej sprawie. Z góry dzięki:)
Pati

Post autor: Pati » 29 lipca 2009, 15:26

W ciężkich warunkach, we mgle, zamieci, poza szlakiem, plus mapa i kompas to przydatny gadżet. Z tego co wiem, aby dobrze mierzył wysokość, jak ciągle się poruszamy to ustawiamy daną wysokość w określonym i pewnym miejscu: np. schronisku. U przewodnika coś takiego widziałam. Czy przydatny, na pewno tak, ale zależy czy faktycznie go wykorzystasz i czy na pewno jesteś na tym etapie turystyki, że musisz go mieć. No, chyba, że się lubi po prostu takie bajery ;)
Awatar użytkownika
Bodzio
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 561
Rejestracja: 22 grudnia 2008, 11:58

Post autor: Bodzio » 29 lipca 2009, 23:18

od dwóch lat nosze pro trek tough solar casio
ma wiele racji poprzedniczka
od czasu do czas używam Protreka Casio z wymienionymi funkcjami. Czasami jest przydatny za 100 Euro przy kursie 3,6 wydane na wyspach kanaryjskich może być. Startowałem od 500 Euro facet trochę spuścił :)
Więcej bym nie dał :) !!!
Fajny gadżet full lans ;) polecam dla wybitnych snobów
Motto Legii Cudzoziemskiej "maszeruj albo giń"
tom-pi4

Post autor: tom-pi4 » 30 lipca 2009, 14:14

Taj szczerze to nie chodzi mi o lansowanie się z tym zegarkiem, tylko o faktyczną przydatność w górach. Co prawda nie uprawiam taternictwa ani alpinizmu ale chodzę po trudnych szlakach. Jak wygląda dokładność pomiarów tych zegarków? Czy faktycznie przy odpowiedniej kalibracji są one dokładne, czy są to dane mniej więcej? Czy na ich podstawie można faktycznie określać zmiany pogodowe itp. (barometr, termometr).

Bodzio jak on tak na prawdę się sprawdza?
Awatar użytkownika
Bodzio
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 561
Rejestracja: 22 grudnia 2008, 11:58

Post autor: Bodzio » 30 lipca 2009, 15:34

Pomiar wysokości błąd pomiarowy +/- 10-20 m w porównaniu z GPS
ostatecznie uzalezniony od zewnętrzego panującego cisnienia.
Kładziesz się spać na wysokości 1300 mnpm rano wychodząc z namiotu jesteś juz na wysokości np 1370 npm
Pomiary ciśnienia barometrycznego mozliwe w przypadku postoju.
Szybkie i gwałtowne spadki cisniej są zauważalne praktycznie tylko wtedy gdy nie zmianiasz wysokości.
Oczywiście mozna transponować inforamcje i wyciagać wnioski wiedząć że
Kiedy na nizinach wynosi ono 1013 hPa, na Rysach może mieć ok. 760 hPa (75%).

Moje doświadczenie zmiany pogody w oparciu o zegarek sa nastepujące
Pogoda będzie:
Lepsza:
Ciśnienie atmosferyczne zaczyna wzrastać
Gorsza:
Ciśnienie atmosferyczne spada
Tymczasowo dobra:
Ciśnienie atmosferycznie drastycznie wzrasta
Tymczasowo gorsza:
Ciśnienie atmosferyczne drastycznie spada
Dobra przez jakiś czas:
Ciśnienie atmosferyczne powoli wzrasta
Zła przez jakiś czas:
Ciśnienie atmosferyczne powoli spada

więcej na temat tutaj
http://ocean.am.gdynia.pl/student/meteo1/cisn_1.html
http://www.cumulus.sauron.pl/teoria/wie ... nienie.htm

Ogólnie jestem zadowolony. Pozwala poza szlakiem określic wysokość rzecz wspaniała. dzieki temu łatwiej zlokalizować się na mapie np w nocy.
Praktyczna zabawka
Motto Legii Cudzoziemskiej "maszeruj albo giń"
Awatar użytkownika
janek.n.p.m
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2035
Rejestracja: 07 października 2007, 12:43

Post autor: janek.n.p.m » 02 sierpnia 2009, 11:30

miałem taki zegarek
http://www.agito.pl/zegarki/canyon-skim ... rnal=ceneo sprzedałem w Alpach trochę był pomocny w określeniu wysokości a w naszych górach to mi jest nie potrzebny
"Żaden zjazd przygotowaną trasą narciarską nie dostarcza tak głębokiego przeżycia jak, najkrótsza nawet, narciarska wycieczka. Wystarczy, że zjedziecie na nartach z przygotowanej trasy, a potem w dziewiczym śniegu nakreślicie swój ślad. Jaką radość, jaki entuzjazm wywoła spojrzenie za siebie, na ten ślad na śniegu, na to małe dzieło sztuki!? To może pojąć jedynie sam jego autor". T. Hiebeler
tom-pi4

Post autor: tom-pi4 » 03 sierpnia 2009, 20:50

Dzięki serdeczne za odpowiedzi. Chyba na razie jednak zrezygnuję z zakupu. Tak na prawdę lepiej zainwestować w coś innego :)
Awatar użytkownika
Roman
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 73
Rejestracja: 01 marca 2009, 2:19

Post autor: Roman » 03 grudnia 2009, 0:53

mi sie przydał kilka razy , wiedziałem ile jeszcze mnie czeka do celu lub z celu ,
jak skalibrujesz <raz>a w wielu miejscach wiesz jaka jest wysokosc
to jest dosc dokładny .....
ale chodziłem 10 lat bez niego i tez wszystko wiedziałem .....
ale warto ja mam taki z cyfrowym kompasem , warto taki kupic jak juz sie zdecydujesz ,
pójde pod wiatr...jak najdalej.... nie ...ustane....
Master
Turysta
Turysta
Posty: 407
Rejestracja: 29 września 2008, 15:23

Post autor: Master » 03 grudnia 2009, 19:54

W sumie chyba jednak bardziej efektowny bajer i można się pochwalić przed znajomymi :D
Anonymous

Post autor: Anonymous » 03 grudnia 2009, 20:42

Był tu taki jeden kolega, który kupił sobie wypaśną wersję ProTreka, za chyba 1200-1400 PLN. Uderzył nim raz gdzieś o skałę, zarysował się, i chłopu się tak żal zrobiło, że odstawił go na półkę.
Ja poszłam za radą kolegów i kupiłam zwykły badziew, żeby godzinę pokazywał i budził o 2 nad ranem :D
Awatar użytkownika
janek.n.p.m
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2035
Rejestracja: 07 października 2007, 12:43

Post autor: janek.n.p.m » 03 grudnia 2009, 21:10

Mooliczek pisze:ProTreka, za chyba 1200-1400 PLN.
ja chyba zainwestuję w to
www.allegro.pl
activejet_wysokosciomierz_kompas_zegar
lin nieaktywny - usuwam. Mode
Awatar użytkownika
Mariusz
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 623
Rejestracja: 28 lutego 2009, 16:58

Post autor: Mariusz » 03 grudnia 2009, 22:06

Mooliczek  za 1200 to już porządna nawigacja, szkoda by mi było wydać tyle na zegarek, choćby z bajerami :)
janek.n.p.m wydaje się fajny, ale sprawdziłbym wskazania ze zwykłym kompasem i wysokościomierzem, żeby nie było jak z tanimi termometrami, +/- 2˚C :)
Tu króluje zeszłoroczny czas
Na posłaniu z liści buczynowych
Stąd do ziemi dalej niż do gwiazd
Awatar użytkownika
Roman
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 73
Rejestracja: 01 marca 2009, 2:19

Post autor: Roman » 03 grudnia 2009, 23:50

janek cena atrakcyjna ale czy bedzie trwały , .....a jak ci sie porysuje..... co wtedy ....zeby ci sie żal nie zrobiło i zebys nie odstawił go na półkę. :lol:
pójde pod wiatr...jak najdalej.... nie ...ustane....
Anonymous

Post autor: Anonymous » 04 grudnia 2009, 7:29

Ja używam od 3 lat "profesjonalnego zegarka górskiego" z Lidla z kompasem za 39.90. Sprawdza się do 5000m i -30C :D
Anonymous

Post autor: Anonymous » 17 lutego 2012, 17:04

ODPOWIEDZ