Zdobyć szczyt za wszelką cenę?

Tu możesz porozmawiać ogólnie o turystyce górskiej, nie związanej z żadnym z pasm, znajdziesz informacje ważne dla rozpoczynających przygodę z górami, porady innych użytkowników, porozmawiasz o problemach, z którymi borykają się miłośnicy gór, zagrożeniach związanych z górską turystyką.

Moderatorzy: adamek, HalinkaŚ, Moderatorzy

Anonymous

Zdobyć szczyt za wszelką cenę?

Post autor: Anonymous » 18 września 2008, 12:44

Tak się zastanawiam wyglądając za okno, kiedy ze względu na warunki pogodowe należy powiedzieć sobie STOP, dalej nie warto iść.

Zdobywanie szczytów, które są całe we mgle to dobry pomysł? Uda nam się iść szlakiem, kiedy widoczność jest na dwa metry, ale co dalej? Widoków żadnych, wszystko przysłania mleko, no ale szczyt w sumie zdobyty. Warto?
Deszcz i ślizgawka, czy to też dobry pomysł, na pokonywanie szczytów gdy cały czas nam coś do oczu wpada lub też co gorsze okulary zalewa? Teraz jest taka nijaka pogoda (przynajmniej na pomorzu), że pada i nieciekawie jest, ale czy i tak w góry warto jechać?

Wiem, że zawsze można się na każdą pogodę odpowiednio przygotować i nie straszne nam będzie wtedy żadne załamanie pogody...no ale...
Mirek

zdobyć szczyt za wszelką cenę

Post autor: Mirek » 18 września 2008, 13:11

Martys na to pytanie musisz sobie sam odpowiedzieć.Ktoś kto przejedzie całą Polskę na urlop w góry i trafi na złą pogodę, nie przesiedzi urlopu w pokoju.W góry zawsze warto jechać.Pogoda ma wpływ na bezpieczeństwo górskich wędrówek, np, w deszcz i burzę nie pójdziesz na Orlą Perć w Tatry,A kiedy powiedzieć stop musisz sam powiedzieć.Wędrówki w deszczu też mają swój urok, przykładem jest nasza wyprawa w deszczy na Stefankę.Fotorelację znajdziesz w dziale;Relacje z wypraw pod tytułem W krainie Deszczowców .Inaczej na to patrzy ktoś z daleka i ktoś kto widzi góry z balkonu tak jak ja :spoko: Do zobaczyska na szlaku :hura: :twisted: :P
Awatar użytkownika
Pudelek
Turysta
Turysta
Posty: 3055
Rejestracja: 23 czerwca 2008, 17:43

Post autor: Pudelek » 18 września 2008, 13:15

w góry zawsze warto pójść. można zmienić plany i wybrać taką trasę, którą przejdziemy nawet w czasie bardzo brzydkiej pogody, można zamiast na szczyt wybrać się do bliżej położonego schroniska i tam napić się grzańca :) a nuż widelec w czasie wędrówki deszcze przestanie lać a mgły zejdą?
https://picasaweb.google.com/110344506389073663651
http://hanyswpodrozach.blogspot.com/
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś"
Anonymous

Post autor: Anonymous » 18 września 2008, 13:37

Dla mnie spacer we mgle i lesie jest czymś świetnym, zaś widok deszczowych chmur i mgieł przerzucanych przez wiatr tam i nazad z zawrotną szybkością również ma swój urok, na a przede wszystkim, to ma się gwarancje, że coś takiego drugi raz się nie powtórzy!!!
Anonymous

Post autor: Anonymous » 18 września 2008, 13:42

no ja bardzo dobrze wiem o tym, że nie ma co ryzykować jesli pogoda jest zła i pchać się na nie wiaodmo jakie szczyty.

Ja np. 'zaliczyłam' Wołowca i Śnieżke pod czas wielkiej mgły, wyciągniętą rękę ledwo widziałam.
Na Rakoniu była piękna pogoda, ale jak zaczęliśmy na Wołowiec wchodzić to się popsuło i to baaardzo, takiej mgły chyba nigdy wcześniej nie widziałam. Gdyby nie słupek to nie wiedziałabym, że na szczyt weszliśmy (nadal nie wiem, bo może to jednak nie był szczyt :lol: ). Szczyt sam w sobie zdobyty, ale nic po za tym (tak tak, wiem, muszę sie dlatego jeszcze raz tam wybrać).
Na Śnieżce to schronisko zauważyłam, całe nie, ale tak po kawałku, jak przesuwałam się wzdłuż muru. Najsmieszniejsze było to, że schodząc ze szczytu, po lewej miałam snieżkę calutką we mgle, a po prawej przepaść całą w słońcu! jak by nie mogło być na odwrót. No i Śnieżka zdobyta, tylko że nic nie widziałam.

Jednak zła pogoda ogranicza Nas, i tak jak Mirek wspomniał, ja to pewnie inaczej do tego podchodzę. Czasem człowiek się zastanawia czy opłaca mu się tam jechać. Dla mnie wyprawa w góry to nie jest takie hop siup (chociaż uwielbiam spontany weekendowe, nawet na południe Polski) i nawet jeśli coś się zaplanowało, to czasem warto się zastanowić czy nie odłożyć tego na kiedy indziej. Może później będzie ładniejsza pogoda, ale nie będzie wolnego ani pieniędzy, bo jednak troche więcej czasu i kasy potrzebują pólnocnicy niż Ci, co góry z balkonu widzą.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 18 września 2008, 13:46

Turystykon pisze:Dla mnie spacer we mgle i lesie jest czymś świetnym
leśna mgła to całkiem co innego niż gęste melko na szczycie :) chyba, że nie mówisz o takiej typowej leśnej mgiełce, najczęściej z rana która jest - to jest cudo :D
Awatar użytkownika
maga
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 914
Rejestracja: 29 września 2007, 20:20

Post autor: maga » 18 września 2008, 15:50

jest to dylemat nie lada. jak planuje się dłuższy wyjazd to szansa jest że się poprawi. myślę że dużo zależy czy na dodatek pada, jest zimno i od tolerancji na takie warunki, jak daleko trzeba iść i gdzie się będzie odpoczywać (czy możesz się wysuszyć itp), jakie masz ciuchy no i takie tam.
Pamiętam wyjazd z wielkiej raczy gdy wszystko było mokre, w schronisku zimno i żywej duszy - nie było miło, ale kolejny dzień to wynagrodził.
z bliska nic nie wygląda tak, jakim się wydawało z daleka
Gaclan

Post autor: Gaclan » 18 września 2008, 16:32

Bardzo ciekawy temat... Walka między ambicją a rozsądkiem jest zawsze bardzo trudna.
Ja zawsze uważam, że życie jest zbyt pieknę, aby ryzykować je dla zdobycia szczytu za wszelką cenę, cala mądrość polega na tym aby wydzielić granicę między podejmowaniem ryzyka a kompletną głupotą.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 18 września 2008, 17:05

Martys Zależy na jaki szczyt i w jakich górach. Na Śnieżkę, Wołowca, czy inne Skrzyczne, to w ulewie i wichurze by mi się nie chciało iść, wolałbym na dole z kimś pogadać o górach i dziewczynach, przy piwie. Drugą rzeczą, to to, co uważamy, za trudne warunki? To co jest huraganowym wiatrem w Tatrach, w innych górach zaliczane jest do dobrych warunków. U nas TOPR trąbi apele o niewychodzenie w góry, w innych górach przy takiej samej pogodzie, kierownicy wypraw wypychają wszystkich z obozów do góry. Po prostu gdzie indziej zazwyczaj musi wiać i musi być zimno, bo tak na dużej wysokości po prostu jest.
Są natomiast inne czynniki, które u mnie mogą wymusić odwrót.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 18 września 2008, 17:41

Akuratnie. Ja miałem być aktualnie w tatrach. Uznaliśmy z miskiem, że odkładamy to na lepsze czasy. Dopóki mamy wolne, możemy sobie tak wybierać dni, bo ileż to jest wsiąść w pociąg i przejechać 100km. Już raz w te wakacje przesiedziałem w Zakopanem 3 dni (trafiłem na moment gdy była powódź).
Dla mnie wchodzenie w niepogodę tez ma swój urok. Jednak na parę dni w Tatry na ulewy i snieg sie nie wybrałem także, z tego względu, że nie miałem odpowiednich ciuchów. I skończylo się tak, że zamiast ten tydzień spędzić w Tatrach na szlaku, spędziłem w Krakowie, kupując sprzęt na górki:)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 18 września 2008, 17:48

Gaclan pisze:mądrość polega na tym aby wydzielić granicę między podejmowaniem ryzyka a kompletną głupotą.
:piwo:
mithape pisze:Dopóki mamy wolne, możemy sobie tak wybierać dni, bo ileż to jest wsiąść w pociąg i przejechać 100km.
pozazdrościć :)

Kąpiel w morzu jak deszcz pada jest bardzo przyjemna, ale jak już burza jest z piorunami, to ja do wody nie wchodze :)
Pete

Post autor: Pete » 18 września 2008, 19:45

Jeżeli planuję jakiś przynajmniej 2-dniowy wyjazd to pogoda musi być bez cienia wątpliwości. Ale czasem też jak po prostu jest przyjemna pogoda to pojawia się jakiś spontaniczny wyjazd w Beskidy...
Poza tym nie znoszę szarówek i innych niepogód. Wtedy nic nie mam z takiego wyjazdu, bo i widoków zero, a i po co narażać się na ewentualne niebezpieczeństwo...
Anonymous

Re: zdobyć szczyt za wszelką cenę

Post autor: Anonymous » 18 września 2008, 22:34

mirek pisze:W góry zawsze warto jechać.

Wędrówki w deszczu też mają swój urok:P
Zmotywowałeś mnie Mirku...nie ma odwrotu jadę
...i udowodnię to tym co nie chcą ze naą jechać w październiku ze względu na zimno...
Anonymous

Post autor: Anonymous » 18 września 2008, 23:34

Pudelek pisze:w czasie bardzo brzydkiej pogody, można zamiast na szczyt wybrać się do bliżej położonego schroniska i tam napić się grzańca
Absolutnie popieram :)

A poważnie: zgadzam się z opinią, że najważniejsze jest bezpieczeństwo. W różnych górach różne warunki sa uznawane za mniej lub bardziej "bezpieczne", jednakże każdy sam musi ocenić, na co go stać. Choć z doświadczenia wiem, że ludzi stać na więcej, niż im się wydaje :)
Awatar użytkownika
Dariusz Meiser
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1944
Rejestracja: 16 stycznia 2008, 10:40
Kontakt:

Post autor: Dariusz Meiser » 19 września 2008, 6:56

Dla mnie najciekawsze przeżycia w Górach zawdzięczam właśnie kiepskiej pogodzie.
Przy czym mam na myśli przede wszystkim Beskidy.
Lubię poszlajać się w deszczu, mgle, ubłocić buciory, być potarganym przez wiatr - wtedy czuję, że żyję.
Oczywiście wszystko w granicach rozsądku. W taka pogogdę idę, gdy znam dobrze trasę i moge się skupić na obcowaniu z górą, a nie wyszukiwaniu drogi.
Dodatkową zaletą jest fakt, że prawie na pewno na szlaku jestem wetdy sam.
A wejście na szczyt jest wtedy sprawą drugorzędną.
Tolerancja dla niejednoznaczności.
ODPOWIEDZ