19.02 - Velký Javorník - góra z potencjałem

Relacje z górskich wypraw i innych wyjazdów oraz imprez forumowiczów. Ten dział jest przeznaczony dla osób, które chcą opisać swoje relacje i/lub pokazać zdjęcia ze spotkań nie będących Klubowym Zjazdem lub Górską Wycieczką Klubową.

Moderatorzy: HalinkaŚ, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Pudelek
Turysta
Turysta
Posty: 3055
Rejestracja: 23 czerwca 2008, 17:43

19.02 - Velký Javorník - góra z potencjałem

Post autor: Pudelek » 24 lutego 2017, 19:23

Tym razem postanowiłem pojechać z tatą dalej na zachód, na końcówkę Beskidu Śląsko-Morawskiego, a mianowicie w Veřovické vrchy. Ich najwyższym punktem jest Velký Javorník (nie mylić ze szczytem na Słowacji). Góra niby niewysoka (917 metrów n.p.m.), ale wybitnie odznacza się nad poziomem morza.
Obrazek

Dlaczego akurat tam? Przesuwając mapę dojrzałem wieżę widokową i schronisko. Aha, tam jeszcze nie byliśmy - pomyślałem od razu. Tereny te rzadko uczęszczane przez turystów z polskiego Śląska. Drugim powodem były zdjęcia wieży, na podstawie których od razu wykluła się myśl odnośnie przyszłej wyprawy, ale o tym potem :).

Morawska część Beskidu położona jest dalej od granicy niż jej śląska część, ale jedzie się tutaj dość szybko. Niewątpliwie powodem tego był też niedzielny poranek, kiedy to czeskie miejscowości wyglądają jak wymarłe; w Polsce ludzie śpieszą się na msze, a tam jedynie czasem jakiś pojedynczy osobnik przemknie pieszo albo samochodem...

Veřovické vrchy są dość pofałdowane. Mocne podejście, zejście do przełęczy i powtórka.
Obrazek

Parkujemy na pustawym parkingu przy ośrodku sportowym w mieście Frenštát pod Radhoštěm (Frankstadt). De facto powinno nosić nazwę "Frenštát pod pod Velkým Javorníkem", który leży bliżej, ale wiadomo, że Radhošť jest znacznie bardziej znany. Doskonale go widać z naszego miejsca postojowego.
Obrazek

Za parkingiem (słabo oznakowany dojazd) znajduje się kompleks skoczni narciarskich imienia Jiřího Rašky. Czechosłowacki mistrz olimpijski stąd pochodził i na tej skoczni także skakał. Pochowano go w skansenie w Rožnovie.
Obrazek

Po kilku rozbudowach największa skocznia ma punkt konstrukcyjny K-95. Kawałek dalej stoi kilka mniejszych.
Obrazek

Wchodzimy na szlak. Pogoda znacznie gorsza niż tydzień wcześniej, ale przynajmniej nie pada. Śnieg jest mokry, roztopiony, idzie się źle. Zaczynamy się ślizgać, więc szybko ubieramy raczki.
Obrazek

Tata kupił sobie niedawno nowe i właśnie je testuje. Rychło wychodzi, iż są za duże, mimo, iż teoretycznie mniejsze od moich. Ale diabeł tkwi w szczegółach - moje są węższe, tamte szersze i ciągle się zsuwają. Pomaga dopiero mocowanie przy pomocy sznurówek!

Na szlaku panuje lekki ruch. Okolica ta jest popularnym miejscem wypadów okolicznych mieszkańców.

Mijamy po drodze źródełko Mařenčina, związane z frenštáckim poetą Josefem Kalusem, opisującym piękno Wołoszczyzny Morawskiej (Valašsko), o której więcej pisałem podczas jesiennego wyjazdu w te rejony.
Obrazek

Kąsek dalej stoi kaplica loretańska wystawiona w 1902 roku przez niejaką panią Bumbalovą, żonę fabrykanta, w podziękowaniu za powrót do zdrowia. W 1978 roku władze chciały ją zburzyć, bo za bardzo przypominała... bunkier.
Obrazek

Co jakiś czas widzimy domki w pięknym, wołoskim stylu architektonicznym.
Obrazek

W miejscu wycinki pojawiają się pierwsze słabe widoki. Ogólnie to jednak widać, że tutaj znacznie mniej się tnie. Szkodniki nie przekroczyły Olzy, czy tylko "dobra zmiana" została zatrzymana?
Obrazek

Tymczasem widać też szczyt. Czeka nas spore podejście na dość krótkim odcinku.
Obrazek

Na polanie przed "ścianą płaczu" wreszcie coś widać w kierunku wschodnim: dość szeroką dolinę, ograniczoną z jednej strony pasmem Ondřejníka, a z drugiej szczytami Smrk, Velká Stolová i Kněhyně. Po środku usadowiła się Lysá hora, ale niemal cały czas wierch jest zachmurzony, a nadajnik niewidoczny.
Obrazek

Wspinaczka okazała się mniej straszna niż się spodziewaliśmy - w górę prowadziły zygzaki, miast pionowej kreski. Śnieg stał się zmrożony i twardy, więc i przyczepność od razu się poprawiła.
Obrazek

Tutaj jeszcze zima króluje w pełni :).
Obrazek

Po wyjściu z lasu uderza przestrzeń.
Obrazek

Ale to potem, najpierw zajrzymy do schroniska. A właściwie bufetu, bo nie udziela noclegów, a działa tylko do godziny 17-tej. Wybudowała je w 1935 roku Pohorská jednota Radhošť - najstarsza czeska organizacja turystyczna w Austro-Węgrzech, założona w 1884 roku.

Schronisko była w ich rękach do 1950 roku, gdy wszystkie samodzielne twory górskie w komunistycznej Czechosłowacji zlikwidowano. Po aksamitnej rewolucji PjR reaktywowała się, ponownie biorąc w swoje ręce ten obiekt, który mocno wówczas niszczał.
Obrazek

W sezonie są tu tłumy i trudno się dziwić. Dziś dzięki gorszej pogodzie i wczesnej godzinie jeszcze nie jest tak źle i udaje nam się znaleźć miejsce siedzące w środku (później było to już niemożliwe).

Na kranie lany Radegast, jak niemal wszędzie w okolicy. Ostatnią czosnkową sprzątnęli nam sprzed nosa, lecz mają nakládaný hermelín! Pikantny, mniam!:D
Obrazek

Zdarza się też nieszczęście, bo niechcący wylewam ojcu becheróvkę... Najbardziej zmartwieni wydają się Czesi ze stolika, taka strata... Na szczęście w barze jeszcze jej nie zabrakło ;).

Ruch zwiększa się z każdą minutą, drzwi prawie się nie zamykają. Pełen przekrój turystów - od niedzielnych (w końcu taki mamy dzień tygodnia) spacerowiczów, przez ludzi w bardzo profesjonalnych ciuchach, na rodzinach z dziećmi kończąc. Tych ostatnich chyba jest najwięcej, łącznie z noworodkami karmionymi przy stole i tymi, które wkrótce przyjdą na świat. W sumie podziwiam panie w mocno zaawansowanej ciąży, bo z każdej strony czekało ich co najmniej jedno ostre podejście.
Obrazek

Pewien problem pojawił się w toalecie, ponieważ w męskiej znalazłem tylko pisuary... Uznałem, że trzeba skorzystać z damskiej, co nie znalazło uznania w oczach części osobników.
- Tam jest męska - pokazuje jakiś facet.
- Ale tylko z pisuarem - mówię.
- No i co z tego? - tamten zdziwiony.
Ahaaaa. Dobra, wolałem nie wnikać jak on korzysta z kibelka...

Po wyjściu kierujemy się do wieży odległej o kilkaset metrów.
Obrazek

Pierwszą taką konstrukcję postawiono na Javorníku w okresie międzywojennym, ale niszczała i rozebrano ją w 1967. W latach 2012-13 stanęła ta współczesna. Mierzy 25 metrów wysokości.
Obrazek

Przyglądając się zdjęciom w internecie od razu zauważyłem, że jej dół może być niezłym miejscem biwakowym! Wyjazd był okazją do zweryfikowania tego na żywo. Co prawda dolna część okazała się nieprzydatna, za to kolejne platformy jak najbardziej, zwłaszcza najniższa.
Obrazek

Na górze mocno wieje. Widoki ograniczone do około 20 kilometrów, bo w takiej odległości wznosi się Lysá hora.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Na Słowacji trochę się przejaśnia, lecz do nas to nie dotrze. Ale iglaki i tak wyglądają pięknie całe białe.
Obrazek

Radhošť dzieli od nas ledwie 6 kilometrów, za nim Radegast, już dalej Čertův Mlýn i na końcu najwyższy Kněhyně. Białe paski to ośrodek narciarski Pustevny.
Obrazek

Na drewnianych tabliczkach oznaczono najważniejsze szczyty i miejscowości.
Obrazek

Zanim zejdziemy jeszcze kilka ujęć na kręcących się ludzi wokół schroniska oraz centrum Frenštátu.
Obrazek
Obrazek

Zdecydowanie wieża ma potencjał na nocleg z zachodem i wschodem słońca jak na dłoni. W sumie dobrze, iż schronisko zamykają tak wcześnie, bo wygoni to większość turystów.

Tymczasem zdjęcie ze wszystkim co tutaj najważniejsze ;).
Obrazek

Schodzimy w przeciwnym kierunku skąd przyszliśmy. Początkowo szlak prosty jak od linijki.
Obrazek

Potem odcinek wąski, kręty, śliski i niebezpieczny. Niepotrzebnie go wybraliśmy, bo po drodze jest kilka leśnych dróg, które można wybrać jako alternatywę.
Obrazek

W dolinie znowu robi się szeroko i bardziej płasko, choć musimy trochę podejść. Obok płynie rzeczka Jičínka, dopływ Odry.
Obrazek

Przez jakiś czas idziemy szlakiem rowerowym. To właściwie konieczność, ponieważ nie było widać odbicia szlaku pieszego. Ogólnie to oznaczenie bywa tutaj kiepskie, czasem przez pół kilometra nie ma żadnego śladu, a potem kilka pod rząd. Bez porządnej mapy i orientacji w terenie ani rusz.

Robimy pętlę okrążając Velký Javorník i widzimy ponownie awangardę Beskidu Śląsko-Morawskiego oraz... dziurę w chmurach! Słońce próbuje się przebić.
Obrazek

Upodobało sobie jedno miejsce na którym się skupia - dolinę potoku Stolovec, między Velką a Malą Stolovą. Zastanawialiśmy się, czy ktoś tam bardzo pobożny skutecznie się modlił, czy może głosował na odpowiednią partię?
Obrazek
Obrazek

Śnieg robi się mokry, a to znak, że jesteśmy coraz niżej. Wkrótce pojawiają się pierwsze domy, a ścieżka zamienia się w asfalt.
Obrazek

Ludności tubelczej nie widać, czasem przemknie tylko jakaś biegaczka. Na jednym z pól stoją zaparkowane Zetory.
Obrazek

W pewnym momencie widzę, że i Lysá hora na kilka sekund znalazła się w promieniach słońca.
Obrazek

Radhošť nie miał tego szczęścia.
Obrazek

W okolicach parkingu roztopy i czuć wiosnę. Podejrzewam, że to ostatnia wycieczka w zimowych warunkach tej części roku. Szkoda.
Obrazek

Wracając do domu zahaczamy jeszcze o wioskę Vojkovice (Wojkowitz), już na Śląsku Cieszyńskim, za Frydkiem-Mistkiem. Znajduje się tam browar restauracyjny "U Koníčka".
Obrazek

Piwo smaczne i w dobrych cenach. Akurat trafił nam się sezonowy specjał - różowy :D. Pomimo koloru to normalny goryczkowy pilsner, a nie jakiś radler.
Obrazek

A co do Javorníka - na pewno tam jeszcze wrócę podczas cieplejszej pory uzbrojony w plecak i śpiwór! Podejrzewam, że widoki mogą być znacznie dalsze niż w niedzielnej szarości. Ale wypad udany i cel zrealizowany :).

------
https://goo.gl/photos/Wf97LV1XnGrkTncp6" onclick="window.open(this.href);return false;
https://picasaweb.google.com/110344506389073663651
http://hanyswpodrozach.blogspot.com/
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś"
Tauzen
Turysta
Turysta
Posty: 636
Rejestracja: 23 lutego 2010, 15:30

Re: 19.02 - Velký Javorník - góra z potencjałem

Post autor: Tauzen » 25 lutego 2017, 10:43

Jak się chcę "2" to trzeba chyba na plac iść.

Byliśmy na Javorowym. Jakoś nazwa brzmiała podobnie i myślałem że to ta sama góra. Trzeba tam się wybrać.
Awatar użytkownika
Pudelek
Turysta
Turysta
Posty: 3055
Rejestracja: 23 czerwca 2008, 17:43

Re: 19.02 - Velký Javorník - góra z potencjałem

Post autor: Pudelek » 26 lutego 2017, 21:05

Tauzen pisze:Jak się chcę "2" to trzeba chyba na plac iść.
? :kukacz:
Byliśmy na Javorowym. Jakoś nazwa brzmiała podobnie i myślałem że to ta sama góra. Trzeba tam się wybrać.
jednak nazewnictwo jest podobne - te Jawory, Gronie itp. :P
https://picasaweb.google.com/110344506389073663651
http://hanyswpodrozach.blogspot.com/
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś"
Awatar użytkownika
jck
Turysta
Turysta
Posty: 3181
Rejestracja: 14 listopada 2007, 22:57
Kontakt:

Re: 19.02 - Velký Javorník - góra z potencjałem

Post autor: jck » 28 lutego 2017, 11:15

Ciekawa sprawa. Ja na Javornik zawitałem jakoś jesienią zeszłego roku, w sobotę. Przy schronisku byłem w okolicach południa i trafił się jeden (dosłownie) rowerzysta. Innych ludzi brak... Kilka osób minąłem na podejściu, dwie osoby piły w najlepsze na górnym tarasie wieży. I tyle...
Pogodę, niestety, miałem podobną.
Życie nie zaczyna się powyżej 5000 mnpm. Powyżej 7000 mnpm tym bardziej...
Awatar użytkownika
Pudelek
Turysta
Turysta
Posty: 3055
Rejestracja: 23 czerwca 2008, 17:43

Re: 19.02 - Velký Javorník - góra z potencjałem

Post autor: Pudelek » 28 lutego 2017, 12:11

To chyba jakiś dziwny dzień, bo teraz przy średniej pogodzie ludków masa. Gdzieś na czeskiej stronie przeczytałem, iż to jedne z najbardziej obleganych miejsc w Beskidzie i rocznie odwiedza górę 30 tysięcy ludzi (choć co to jest np. przy Chatce Puchatka, gdzie tyle może przyjść w 3 dni :D)
https://picasaweb.google.com/110344506389073663651
http://hanyswpodrozach.blogspot.com/
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś"
Awatar użytkownika
jck
Turysta
Turysta
Posty: 3181
Rejestracja: 14 listopada 2007, 22:57
Kontakt:

Re: 19.02 - Velký Javorník - góra z potencjałem

Post autor: jck » 01 marca 2017, 8:38

Pudelek pisze: Gdzieś na czeskiej stronie przeczytałem, iż to jedne z najbardziej obleganych miejsc w Beskidzie i rocznie odwiedza górę 30 tysięcy ludzi
Ale chyba, mimo wszystko do duetu Radhost - Radegast się nie umywa?
Życie nie zaczyna się powyżej 5000 mnpm. Powyżej 7000 mnpm tym bardziej...
Awatar użytkownika
Pudelek
Turysta
Turysta
Posty: 3055
Rejestracja: 23 czerwca 2008, 17:43

Re: 19.02 - Velký Javorník - góra z potencjałem

Post autor: Pudelek » 01 marca 2017, 12:02

Tam nie byłem jeszcze, ale podejrzewam, że nie. Na Javornik trzeba wejść piechotą i z półtorej godziny zawsze to co najmniej zajmie. Na Pustyvne wjeżdżasz autem albo wyciągiem :)
https://picasaweb.google.com/110344506389073663651
http://hanyswpodrozach.blogspot.com/
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś"
Awatar użytkownika
jck
Turysta
Turysta
Posty: 3181
Rejestracja: 14 listopada 2007, 22:57
Kontakt:

Re: 19.02 - Velký Javorník - góra z potencjałem

Post autor: jck » 01 marca 2017, 15:34

Pudelek pisze:Tam nie byłem jeszcze, ale podejrzewam, że nie. Na Javornik trzeba wejść piechotą i z półtorej godziny zawsze to co najmniej zajmie. Na Pustyvne wjeżdżasz autem albo wyciągiem :)
Generalnie warto, bo mimo wszystko ładnie. Ale i tak zawsze uciekam w kierunku Certuv Mlyna i Knehyne :)

Natomiast Radegast na Radegaście ma swój klimat :D
Życie nie zaczyna się powyżej 5000 mnpm. Powyżej 7000 mnpm tym bardziej...
Tauzen
Turysta
Turysta
Posty: 636
Rejestracja: 23 lutego 2010, 15:30

Re: 19.02 - Velký Javorník - góra z potencjałem

Post autor: Tauzen » 20 maja 2017, 23:54

W ubiegłym tygodniu jechaliśmy z kumplami w góry i jak zwykle było ciężkie myślenie gdzie tym razem. Nasze górki już przechodzone dosyć mocno a dwa pogoda zrobiła na szlakach tłumy.
Skorzystaliśmy częściowo z Twojej relacji i urobiliśmy trasę z Trojanowic przez Bystrą, Tanecznicę, Radegast, Radhost i WielkiJawornik.
Bardzo fajne rejony. No może za wyjątkiem odcinka pomiędzy Pustevny a Radegastem. Gdzie jest sporo ludzi i dosyć znacznie rozbudowana infrastruktura.
Także Pudelek pisz relacje, ludzie czytają i się inspirują. Ja to nawet jeszcze zdjęć z aparatu nie zrzuciłem.
Awatar użytkownika
Pudelek
Turysta
Turysta
Posty: 3055
Rejestracja: 23 czerwca 2008, 17:43

Re: 19.02 - Velký Javorník - góra z potencjałem

Post autor: Pudelek » 28 maja 2017, 14:19

cieszę się, że do czegoś się przydałem :)
https://picasaweb.google.com/110344506389073663651
http://hanyswpodrozach.blogspot.com/
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś"
ODPOWIEDZ