10.08 - Z Goleszowa na Czantorię

Relacje z górskich wypraw i innych wyjazdów oraz imprez forumowiczów. Ten dział jest przeznaczony dla osób, które chcą opisać swoje relacje i/lub pokazać zdjęcia ze spotkań nie będących Klubowym Zjazdem lub Górską Wycieczką Klubową.

Moderatorzy: HalinkaŚ, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Pudelek
Turysta
Turysta
Posty: 3055
Rejestracja: 23 czerwca 2008, 17:43

10.08 - Z Goleszowa na Czantorię

Post autor: Pudelek » 12 sierpnia 2015, 16:02

Jednodniówka w upalny dzień :) Żeby było zabawniej, to wziąłem ze sobą Neskę, no i zabawy nie brakło ;)

Załadowanym jak wór kartofli składem KŚ docieramy do Goleszowa o pół godziny spóźnieni.
Obrazek

Już pierwsze metry udowodniają, że chodzenie w takiej temperaturze to prawie samobójstwo, więc Neska szybko ściąga buty i zamienia na sandały. Wygodniej, ale jaki wstyd ;)

Mkniemy przez Goleszów - widoczność dzisiaj nie będzie rewelacyjna.
Obrazek

W Gminnym Ośrodku Kultury działa już knajpa, więc wstępujemy na tanie i zimne Brackie - pomaga :) Następnie wychodzimy z centrum i mijamy jezioro Ton - dawne wyrobisko cementowni.
Obrazek

Za jeziorem stoją dwie przedwojenne skocznie narciarskie w stanie sypiącym się...
Obrazek

Potem wreszcie wchodzimy do lasu, gdzie idzie się znacznie przyjemniej. Nie trwa to jednak długo, gdyż przed nami najgorszy odcinek - asfaltową drogą, między sznurami ciężarówek.
Obrazek

Suną do kamieniołomu, w którym wydobywa się wapienie cieszyńskie. Temperatura w pobliżu zdaje się przypominać piec hutniczy.
Obrazek

Kawałek dalej stoi dawne schronisko Pod Tułem, dzisiaj restauracja o wątpliwym klimacie pod tą samą nazwą. Z powodu dobudówek ciężko poznać bryłę starego obiektu.
Obrazek

Wchodzimy na kolejne, tym razem paskudne, "piwo" i stwierdzamy, że jest już 13-ta... Plany zrobienia trasy do godziny 17.20 poszły się ..., ale w końcu aż tak nigdzie nam się nie spieszy.

Od Pod Tułu zaczyna się najładniejszy fragment szlaku - między zielonymi pagórkami i dwoma rezerwatami przyrody.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

W przysiółku Podlesie (należącym do Lesznej Górnej) ponownie zaczyna się asfalt :|
Obrazek

Idziemy powoli do przodu w przypiekającym słońcu - czuję, że się rozpuszczam.
Obrazek
Obrazek

Początkowo chciałem drapać się na Małą Czantorię, ale ochota mi odeszła i zaproponowałem skrócić trasę przez czeską stronę. Neska zaaprobowała i wkrótce opuściliśmy kraj w ruinie.
Obrazek

W sumie ta ruina nie chciała się odczepić, bo po lewej stronie cały czas biegła granica, ale jednak droga była już czeska ;) Postanowiliśmy sobie jeszcze usiąść gdzieś w cieniu i napić się kolendry :)
Obrazek

Sielanka nie trwała długo... Gdzieś z oddali usłyszeliśmy jakieś pomruki. Dalekie... zlekceważyliśmy je, a nawet zareagowaliśmy śmiechem. Zaczęły jednak się nasilać i w ciągu kilkunastu minut niebo na wschodzie (czyli tam, gdzie mamy iść) zrobiło się ciemne. Uskuteczniliśmy szybkie zbieranie, niedopite piwa do ręki i pędzimy przed siebie. Zaraz potem poczęło siąpić, po czym po kilku minutach rozpętało się piekło!

Ściana wody, burza przewalająca się tuż nad nami. Zakryci pelerynami, skuleni przy ziemi próbujemy to przeczekać, a pioruny walą dookoła aż miło... Wydawało mi się, że trwa to wieczność, ale po kwadransie lekko odpuściło. Przeszliśmy kilkaset metrów i znowu zaczęło napieprzać błyskawicami - ponownie się kulimy. Na szczęście tym razem na krócej, wreszcie porywisty wiatr przewiał ją kawałek dalej...

Przemoczeni brniemy po ścieżce, którą spływa woda po kostki... w butach chlupocze jakbym łaził w strumieniu.
Obrazek

Zabawy nie koniec - znika gdzieś szlak. Na rozwidleniu kierujemy się w górę i po jakimś czasie dochodzimy do szlaku... rowerowego. Tego tutaj w ogóle nie powinno być.
Obrazek

Im dalej szliśmy to byłem bardziej pewny, że to nie jest do końca właściwy kierunek. Miałem rację - dotarliśmy do normalnego szlaku mniej więcej w połowie drogi z Nydka na Czantorię! Szedłem tamtędy już jesienią ubiegłego roku i wiedziałem, że przed nami kupa drogi...

Okazało się, że nadłożyliśmy gdzieś ze 2 kilometry, więc tragedii nie ma, a po jakimś czasie pokazało się i wieża ;)
Obrazek
Obrazek

Do byłego schroniska dodrapaliśmy się około godziny 17-tej. No tak, czynne do 16-tej... Na szczęście sprzedają nam chociaż piwo w butelce (ceny jesienią były niższe), a Neska może pomęczyć kota, który od tego wszystkiego prawie się dławi.
Obrazek

Sam obiekt co wizytę to wydaje mi się szpetniejszy...
Obrazek

Opuszczamy go bez żalu i włazimy na szczyt. Tam oczywiście wszystko pozamykane - godzina 18-ta to środek nocy.
Obrazek

Pozostaje zejść do Ustronia-Polany. Szlak wzdłuż wyciągu (też zamknięty) to każdorazowo tortura dla kolan.
Obrazek
Obrazek

Na dole jesteśmy o 19-tej, tak więc zdążyliśmy na pociąg jeszcze ze sporym zapasem :) Pogoda trochę nam storpedowała plany, ale mimo wszystko i tak było warto ruszyć się trochę po terenach, gdzie ostatnio byłem z 8 lat temu (Goleszów i okolice).

Dla zainteresowanych - profesjonalny plakat zapraszający na koncert synowej Don Vasyla, jej występy ponoć poruszają ciało :D
Obrazek

Pełna galeria:
https://picasaweb.google.com/1103445063 ... aCzantorie#
https://picasaweb.google.com/110344506389073663651
http://hanyswpodrozach.blogspot.com/
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś"
Awatar użytkownika
Barbórka
Turysta
Turysta
Posty: 949
Rejestracja: 02 stycznia 2011, 21:12

Post autor: Barbórka » 14 sierpnia 2015, 18:46

Idziemy powoli do przodu w przypiekającym słońcu - czuję, że się rozpuszczam.
Uważaj co sobie życzysz :) najważniejsze, że cała teasa zakończyła się pomyślnie;)
Awatar użytkownika
heathcliff
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2738
Rejestracja: 27 maja 2009, 20:24
Kontakt:

Post autor: heathcliff » 19 sierpnia 2015, 16:41

Przypominają mi się lata szkolne, to ten rejon był brany pod uwagę przez organizatorów ze względu na Schr. pod Tułem. Moje jedne z pierwszych wycieczek górskich tam właśnie miały miejsce i z sentymentem prześledziłem trasę. Zawsze kojarzy mi się z kwitnącymi jabłoniami i polnymi widokami.
Trasa z pewnością ciekawsza niż z Ustronia :8) Ciężarówki no cóż - trzeba "wygumować"

... a swoją drogą jak już się wyrwali "za granica", to po co żeście wracali do "kraju w ruinie" jeszcze znaki na niebie mieli coby nie wracać, głuptasy :P
Przytulam żonę i jestem szczęśliwie wolny... Ile wyjść tyle powrotów życzy heathcliff

https://plus.google.com/117458080979094658480
Awatar użytkownika
Pudelek
Turysta
Turysta
Posty: 3055
Rejestracja: 23 czerwca 2008, 17:43

Post autor: Pudelek » 19 sierpnia 2015, 23:09

ktoś w końcu musi ten kraj odbudować - przecież nie politycy :D
https://picasaweb.google.com/110344506389073663651
http://hanyswpodrozach.blogspot.com/
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś"
Awatar użytkownika
Tilia
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1073
Rejestracja: 21 listopada 2008, 20:16

Post autor: Tilia » 21 sierpnia 2015, 0:34

Szkoda, że nie wiedziałam, o tej wycieczce, bobym przywitała z jakimś bukietem kwiatów :D
smutne, że skocznie takie robią wrażenie, bo klubowi działacze, ''ponoć'' ,ciągle tam coś udoskonalają. aby można przeprowadzać konkursy trzeba uzyskać homologację i takie mają.
Może będzie lepiej bo wójt się stara.
"Niech wiatr zawsze Ci wieje w plecy, a słońce świeci w twarz, niech wiatry przeznaczenia zaniosą Cię do nieba byś zatańczyła z gwiazdami!!
Awatar użytkownika
Grochu
Moderator
Moderator
Posty: 5029
Rejestracja: 14 października 2009, 12:11

Post autor: Grochu » 21 sierpnia 2015, 16:36

Szedłem tam w ubiegłym roku. Faktycznie ten kawałek do kamieniołomu mało przyjemny. Ale że chciało Wam się w taki skwar...
Nieważne: gdzie. Ważne: z kim :)
"Lepiej się w życiu wygłupiać niż wymądrzać" ( ktoś tam )
"Ludzie są coraz lepsi - w udawaniu coraz lepszych" ( też ktoś tam )
Awatar użytkownika
Pudelek
Turysta
Turysta
Posty: 3055
Rejestracja: 23 czerwca 2008, 17:43

Post autor: Pudelek » 22 sierpnia 2015, 19:08

Tilia pisze:bobym przywitała z jakimś bukietem kwiatów
przecież w tym upale to by zwiędły :D

Grochu pisze:Ale że chciało Wam się w taki skwar...
za kamieniołomem szło się już bardzo przyjemnie, najgorszej było w Goleszowie i oczywiście przy ciężarówkach :zly:
https://picasaweb.google.com/110344506389073663651
http://hanyswpodrozach.blogspot.com/
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś"
ODPOWIEDZ