[Kreta] W?WÓZ SAMARIA

W tym dziale rozmawiamy o górach z całego świata oraz przedstawiamy nasze relacje i zdjęcia z wycieczek zagranicznych. Również tu możesz zapytać o przygotowania, problemy i trudności przy organizowaniu wypraw zagranicznych.

Moderatorzy: adamek, PiotrekP, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Grzegorz
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1677
Rejestracja: 08 maja 2007, 22:47
Kontakt:

[Kreta] WĄWÓZ SAMARIA

Post autor: Grzegorz » 31 lipca 2007, 22:16

Niedługo dokończe pisać relacje to ją tutaj wstawie. Tymczasem zapraszam do oglądnięcia zdjęć z mojej i Asi wyprawy do najdłuższego wąwozu Europy...


http://www.fotogalerie.podhale.pl/samaria/
Awatar użytkownika
Królik
Turysta
Turysta
Posty: 6291
Rejestracja: 22 lipca 2007, 23:27

Post autor: Królik » 31 lipca 2007, 22:55

Super wyprawa, super zdjątka...
Widziałem na zdjęciach że też góry są. No wiem przecież że na Krecie są ... :lol:
Czy wiesz może czy są tam jakieś szlaki, czy można po nich wędrować, jak z noclegami w górach, czy można rozbić namiot ?
Pytań może dużo, ale tak mnie zainspirowałeś tymi zdjątkami :D
Awatar użytkownika
Grzegorz
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1677
Rejestracja: 08 maja 2007, 22:47
Kontakt:

Post autor: Grzegorz » 02 sierpnia 2007, 7:53

Na większość szczytów nie ma w ogóle wytyczonych szlaków. Na pewno są wytyczone w większości wąwozów oraz na najwyższy szczyt wyspy, który się nazywa podobnie jak całe pasmo gór, w którym się znajduje - Idi lub Psiloritis - 2.456 m n.p.m.. W niektórych przewodnikach można też spotkać inną nazwę szczytu - Timios Stavros (Święty Krzyż), pochodzącą od kapliczki znajdującej się na szczycie. Na szczyt prowadzi szlak z płaskowyżu Nida (1.400 m n.p.m.), ale jego pokonanie wymaga pewnego doświadczenia i zajmuje 6-7 godzin. Trzeba zwrócić uwagę na panujące tam upały. Od płaskowyżu Nida wiedzie też szlak do leżącej na wysokości 1.540 m n.p.m. Jaskini Ida (Grota Idajska), która uznawana jest za jaskinie Zeusa na Krecie. Miejscowi ludzie twierdzą że tutaj się on urodził lub wychowywał.
Wyprawę powinno się zaplanować na lato ponieważ w zimie na Krecie w górach śnieg zalega nawet do 5 miesięcy. Samaria też jest zamykana na zimę dla turystów. Dno wąwozu zamienia się wtedy w rwącą rzekę, który spływa topniejący śnieg ze szczytów. Jeśli chodzi o noclegi to tylko po zejściu z gór w hotelach. Nie spotkałem się nigdzie ze schroniskiem górskim, być może z powodu małej frekwencji „górskich” turystów poza wąwozami. Jeśli zaś chodzi o Wąwóz Samaria to jest on położony w obrębie Parku Narodowego Samaria w pasmie Gór Białych (Lefka Ori) i tam nocowanie jest zabronione. Na bilecie wstępu do parku są dwa odcinki, pierwszy odrywa strażnik przy wejściu do wąwozu a drugi odcinek przy wyjściu. Po przeliczeniu tych odcinków wieczorem strażnicy wiedza czy wszyscy już z wąwozu wyszli. Podejrzewam, że jest to związane również z niską wilgotnością ściółki. Jeśli by ktoś został na noc to na pewno by rozpalił ognisko a to mogło by się skończyć tragicznie. W całym wąwozie jest zakaz używania ognia.
Awatar użytkownika
Królik
Turysta
Turysta
Posty: 6291
Rejestracja: 22 lipca 2007, 23:27

Post autor: Królik » 02 sierpnia 2007, 23:15

Grzegorz, dzięki za wyczerpującą odpowiedź. :)
Minter

Post autor: Minter » 07 sierpnia 2007, 6:17

Grzegorz ale sam widziałeś że organizację w górach to mają przecudowną. Takiej nam w Tatrach brakuje.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 08 sierpnia 2007, 6:08

Super relacja Grzegorz!!! A tymi fotkami to mi tylko smaka narobiłeś!!! Ale ta wycieczka z pewnością nie jest na moją kieszeń. Dlatego mocno Ci jej gratuluję!!!
ODPOWIEDZ