Raki

W tym dziale rozmawiamy o sprzęcie górskim i wspinaczkowym. Omawiamy ich wady, zalety, parametry i atesty. Opisujemy wszelki przetestowany oraz testujemy nowy sprzęt. Warto tu zapytać o mapy, kosmetyki oraz sklepy i firmy ze sprzętem górskim. Możesz również poinformować o sprzedaży/kupnie szpeju jak i zapytać o możliwość jego wypożyczenia.

Moderatorzy: PiotrekP, Moderatorzy

Anonymous

Post autor: Anonymous » 08 września 2010, 20:55

dzięki :) raczej kupie jako moje pierwsze raki no i jak mówisz (piszesz) wyjdzie to w praktyce
Awatar użytkownika
janek.n.p.m
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2035
Rejestracja: 07 października 2007, 12:43

Post autor: janek.n.p.m » 08 września 2010, 21:16

pon3ek pisze:Dodam,że nie stać mnie za raki za 300 lub więcej
to kup inne np te: http://8a.pl/page,produkt,id,161,raptor.html
Anonymous

Post autor: Anonymous » 09 września 2010, 10:13

janek.n.p.m pisze:
pon3ek pisze:Dodam,że nie stać mnie za raki za 300 lub więcej
to kup inne np te: http://8a.pl/page,produkt,id,161,raptor.html
Lepiej chyba troszkę dołożyć i kupić te:
http://8a.pl/page,produkt,id,5765,nuptse.html
Nie mają śruby, która skutecznie niszczy buty.
Mają podkładki śniegowe i pokrowiec w komplecie.
Szybko i wygodnie się je zakłada i zdejmuje.
Chodziłem w nich w Tarach w lutym i jestem z nich zadowolony ;)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 09 września 2010, 11:38

cześć, wlaśnie jestem na etapie kupna raków i mam pytanie: -można do nich do kupić podkładki zapobiegające gromadzeniu się śniegu?
tom-pi4

Post autor: tom-pi4 » 09 września 2010, 11:46

kisiel pisze:można do nich do kupić podkładki zapobiegające gromadzeniu się śniegu?
Jak najbardziej można. Z tego co wiem to do każdego modelu coś takiego jest robione i sprzedawane.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 09 września 2010, 11:54

tom-pi4 pisze:
kisiel pisze:można do nich do kupić podkładki zapobiegające gromadzeniu się śniegu?
Jak najbardziej można. Z tego co wiem to do każdego modelu coś takiego jest robione i sprzedawane.
fajnie a cenowo jak to wygląda ?
tom-pi4

Post autor: tom-pi4 » 09 września 2010, 11:56

Anti-snowy do mojego modelu raków (Climbing Technology Raptor) kosztują w granicach 50-70 zł.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 09 września 2010, 11:56

tom-pi4 pisze:
kisiel pisze:można do nich do kupić podkładki zapobiegające gromadzeniu się śniegu?
Jak najbardziej można. Z tego co wiem to do każdego modelu coś takiego jest robione i sprzedawane.
jak masz to daj link
tom-pi4

Post autor: tom-pi4 » 09 września 2010, 11:58

Na przykład tu masz linka do jednego ze sklepów
http://8a.pl/page,produkty,kat,53,raki.html
Anonymous

Post autor: Anonymous » 09 września 2010, 12:23

tom-pi4 pisze:Na przykład tu masz linka do jednego ze sklepów
http://8a.pl/page,produkty,kat,53,raki.html
dzięki :)
Awatar użytkownika
Chmielo
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 381
Rejestracja: 03 maja 2010, 13:26

Post autor: Chmielo » 17 grudnia 2010, 19:23

Kupiłem ostatnio sobie moje pierwsze raki Nuptse Climbing Technology i są dołączone śrubki do kompletu..wywnioskowałem z tego,że są do skrócenia raków...lecz czy trzeba je koniecznie zakręcać ??Mam rozmiar 45 i but wchodzi super....w raki,podpowie Ktoś do czego konkretnie służą owe śrubki ??
Nie bój się obierać trudniejszych dróg,często nimi łatwiej dojdziesz na szczyt....
Awatar użytkownika
janek.n.p.m
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2035
Rejestracja: 07 października 2007, 12:43

Post autor: janek.n.p.m » 18 grudnia 2010, 8:51

Chmielo1982r zrób zdjęcie tych śrubek i raków
"Żaden zjazd przygotowaną trasą narciarską nie dostarcza tak głębokiego przeżycia jak, najkrótsza nawet, narciarska wycieczka. Wystarczy, że zjedziecie na nartach z przygotowanej trasy, a potem w dziewiczym śniegu nakreślicie swój ślad. Jaką radość, jaki entuzjazm wywoła spojrzenie za siebie, na ten ślad na śniegu, na to małe dzieło sztuki!? To może pojąć jedynie sam jego autor". T. Hiebeler
Awatar użytkownika
Chmielo
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 381
Rejestracja: 03 maja 2010, 13:26

Post autor: Chmielo » 19 grudnia 2010, 22:46

Zrobiłem scan....z ulotki raków model Nuptse - Climbing Technology...wnioskuje,że są po to by na stałe były na dany numer i się nie skracały same.
Załączniki
ddd.jpg
ddd.jpg (19.41 KiB) Przejrzano 1296 razy
Nie bój się obierać trudniejszych dróg,często nimi łatwiej dojdziesz na szczyt....
tom-pi4

Post autor: tom-pi4 » 20 grudnia 2010, 0:13

Ponieważ, tak jak zaznaczone jest na rysunku tylna część "szyny" w rakach nie może wystawać, co zdarza się bardzo często jeśli ktoś ma bardzo małą stopę, dlatego też wnioskuję z rysunku, że śrubki te służą do tego aby przystosować raki do noszenia przez osoby z małą stopą. W jaki sposób:
1. Normalnie raki reguluje się poprzez przesunięcie do tyłu na szynie zapiętka i ustawienie odpowiedniej wielkości
2. Gdy mamy małą stopę, szyna z tyłu wystaje co nie powinno mieć miejsca
3. Dlatego w tym wypadku dla małej stopy regulacja wygląda tak - przesuwamy zapiętek maksymalnie do tyłu, a wielkość (długość) raków regulujemy poprzez wkręcenie śrubek z przodu szyny, tak aby nie wystawała ona z tyłu. Śrubki blokują raki w okolicy śródstopia dzięki czemu mamy mały rozmiar a same raki są dopasowane.
Nie wiem czy wiecie o co chodzi po tym co napisałem, ale w łatwiejszy sposób nie umiem tego napisać. W każdym razie jeśli regulujesz raki samą regulacją na ich tylnej części i po wyregulowaniu szyna Ci nie wystaje śrubek nie musisz używać.
Awatar użytkownika
janek.n.p.m
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2035
Rejestracja: 07 października 2007, 12:43

Post autor: janek.n.p.m » 20 grudnia 2010, 9:06

tom-pi4 tak też wynika z rysunku, także jasno opisałeś :) Ja by jeszcze użył tej śrubki, jeżeli nit od koszyka by puścił, oczywiście jeśli rozmiar byłby ten sam.
"Żaden zjazd przygotowaną trasą narciarską nie dostarcza tak głębokiego przeżycia jak, najkrótsza nawet, narciarska wycieczka. Wystarczy, że zjedziecie na nartach z przygotowanej trasy, a potem w dziewiczym śniegu nakreślicie swój ślad. Jaką radość, jaki entuzjazm wywoła spojrzenie za siebie, na ten ślad na śniegu, na to małe dzieło sztuki!? To może pojąć jedynie sam jego autor". T. Hiebeler
ODPOWIEDZ