Radio-komunikacja w górach PMR kan 3 kod 14 - APEL !!!

W tym dziale rozmawiamy o sprzęcie górskim i wspinaczkowym. Omawiamy ich wady, zalety, parametry i atesty. Opisujemy wszelki przetestowany oraz testujemy nowy sprzęt. Warto tu zapytać o mapy, kosmetyki oraz sklepy i firmy ze sprzętem górskim. Możesz również poinformować o sprzedaży/kupnie szpeju jak i zapytać o możliwość jego wypożyczenia.

Moderatorzy: PiotrekP, Moderatorzy

Anonymous

Radio-komunikacja w górach PMR kan 3 kod 14 - APEL !!!

Post autor: Anonymous » 22 grudnia 2009, 17:04

Witam - Mam prośbę o apel celem wzrostu bezpieczeństwa oraz komunikacji w górach.
Każdy prawie juz turysta używa ogólnie niewymagających zezwolenia popularnych i dostępnych i tanich radyjek walki-talkie PMR (446 Mhz idąc w góry).Zasięg czasami przekracza nawet 100km będąc na dużej wysokości.
Powołując sie na prośbę wielu stron radiowych...Proszono o podanie i rozgłoszenie wśród turystów by w górach używali Wspólnego kanału nr 3(446,0375 Mhz) w ton ctcss 14 (107,2 Hz).

PMR KANAL 3 CTCSS 14

Pomoże to raz w wspólnym poznawaniu sie turystów oraz w razie niebezpieczeństw lub informacji METEO - Ostrzeganiu sie wzajemnym lub prowadzeniu akcji lub wezwaniu pomocy. Wielu krótkofalowców na południu polski prowadzi, bowiem tu nasłuchy na tej częstotliwości
Mała wzmianka na stronie a może komuś pomóc lub łączyć ludzi jednej pasji. Pozdrawiam amatorskie pozdrowienia 73! Z Krakowa.

Kanał 3 PMR kod 14 - łączność w górach.

Sprawa ciekawa - nie zawsze telefony komórkowe działają... Radiostacja raczej tak.. Nasłuchy przez radioamatorów są prowadzone, więc jak to mówią ENJOY !

Jeden komunikat o Niedźwiedziu czy tam o świrach na QUADACH lub bezpańskich psach w lesie a może wiele pomóc . Przy lawinie raczej można nie zdążyć ale Radio zawsze warto brać .
Załączniki
image001.gif
image001.gif (30.39 KiB) Przejrzano 8356 razy
Master
Turysta
Turysta
Posty: 407
Rejestracja: 29 września 2008, 15:23

Post autor: Master » 23 grudnia 2009, 9:22

Mam tylko nadzieje, ze nie jest to jakaś ukryta reklama... bo tak to sama idea używania jednego, wspólnego kanału jest jak najbardziej OK.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 23 grudnia 2009, 9:46

Master pisze:Mam tylko nadzieje, ze nie jest to jakaś ukryta reklama... bo tak to sama idea używania jednego, wspólnego kanału jest jak najbardziej OK.
Nie nie jest .. Radioamatrorzy Krótkofalowcy po prostu chcą uświadomić obieżyświatów o tym ze nie są sami gdyby czegoś potrzebowali .
tom-pi4

Post autor: tom-pi4 » 23 grudnia 2009, 10:16

Również pozdrawiam i życzę Radioamatorom wesołych Świąt i fajnie, że przytoczyłeś ten temat na forum, bo jak widać warto się w coś takiego na wszelki wypadek zaopatrzyć. Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
ninik
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 801
Rejestracja: 22 listopada 2008, 16:35
Kontakt:

Post autor: ninik » 23 grudnia 2009, 10:18

Pomysl bardzo dobry mam nadzieje, że sie przyjmie, pozdrawiam wszytkich Radiowców, Wesołych Świat, dalekich polączeń i 73 dla was.
Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów.

https://www.flickr.com/photos/148596918@N06/albums
Anonymous

CTCSS !! KODY !!

Post autor: Anonymous » 23 grudnia 2009, 10:28

Master pisze:Mam tylko nadzieje, ze nie jest to jakaś ukryta reklama... bo tak to sama idea używania jednego, wspólnego kanału jest jak najbardziej OK.
PS KUPUJĄC RADIO PAMIETAJCIE BY OPRÓCZ 8 KANAŁOW MIAŁO KODY !! CTCSS !! TO WAŻNE - tansze radyjka mogą ich nie mieć !! CTCSS !!
tom-pi4

Post autor: tom-pi4 » 23 grudnia 2009, 10:32

A jakie są ceny takich radyjek i ewentualnie jakie mógłbyś polecić? Pytam z ciekawości ale jakieś linki mile widziane :)
Anonymous

brniemy za daleko ;) ..

Post autor: Anonymous » 23 grudnia 2009, 11:10

tom-pi4 pisze:A jakie są ceny takich radyjek i ewentualnie jakie mógłbyś polecić? Pytam z ciekawości ale jakieś linki mile widziane :)
Moja misja się tu kończy . Radyjka kosztują od około 80 zł za kpl . Sa nawet takie na solar ładowane ze słońca . Ważne by miały KODY CTCSS !! 3.14 !!
Anonymous

Post autor: Anonymous » 23 grudnia 2009, 14:12

prawie jak 19 kanał na CB dla kierowców, ale idea słuszna

rozumiem że ten CTCSS to są jakieś podkanały?????
Anonymous

CTCSS

Post autor: Anonymous » 23 grudnia 2009, 14:18

imbir pisze:
rozumiem że ten CTCSS to są jakieś pod kanały?????
Tak coś tego typu jeżeli osoby z danej grupy maja wpisany ten sam ctcss na danym juz kanale (czestotliwosci ) To zadan inna osoba nie otworzy im głosnika .... czyli ton otwierajacy głosnik ...

osoby z innym tonem ctcss oraz szumy trzaski itp nie otwieraja nam głsonika .... czegos takeigo nigdy nie było w CB radiu ..
Anonymous

Post autor: Anonymous » 23 grudnia 2009, 21:51

sq9fcb pisze:PS KUPUJĄC RADIO PAMIETAJCIE BY OPRÓCZ 8 KANAŁOW MIAŁO KODY !! CTCSS !! TO WAŻNE - tansze radyjka mogą ich nie mieć !! CTCSS !!
Jak już poruszyłeś taki temat to poleć taki sprzęcik za rozsądną cenę, bo powiem szczerze jak byłem ostatnio w Tatrach to komórka mi padła z mrozu i nie czułem się z tym dobrze. Jeszcze chcę dodać pytanie czy takie urządzenie może być namierzone tak jak komórka :?:
Anonymous

Post autor: Anonymous » 23 grudnia 2009, 22:41

janek.n.p.m pisze:McGregor kolegów z techniki się spytaj :lol:
A może jestem z wykształcenia humanistą lub też nawet nie skończyłem żadnej ze szkół technicznych czy też zawodowych i nie mam zielonego pojęcia o tego typu rzeczach ;) i dlatego też oczekuję że kolega sq9fcb udzieli mi rzeczowej odpowiedzi, a tego typu uwagi mogą urazić co niektórych ( nie mnie) jak to bywało w ostatnim okresie czasu na forum (taki mały oftopik) ja to ujmę w ten sposób że nie mam właśnie kolegów z "techniki" :lol: A tak na poważnie jeżeli masz jakąś wiedzę to od Ciebie również oczekuję takiej odpowiedzi :8)
tom-pi4

Post autor: tom-pi4 » 23 grudnia 2009, 23:30

Ponieważ też mnie zainteresował ten temat, przed chwilką wpadłem na taką stronkę, może w czymś wam pomoże

http://www.radiotelefony.info.pl/?gclid ... zAodIlXYNQ
Awatar użytkownika
Mariusz
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 623
Rejestracja: 28 lutego 2009, 16:58

Post autor: Mariusz » 23 grudnia 2009, 23:58

sq9fcb  a jak z zasięgiem takiego urządzenia w górach, czy sprzęt za ok 100zł ma odpowiednią moc żeby np z okolicy Zmarzłego Stawu być słyszanym w Zakopanem? czy też zasięg pozwoli na komunikację tylko z kimś w Murowańcu?
Tu króluje zeszłoroczny czas
Na posłaniu z liści buczynowych
Stąd do ziemi dalej niż do gwiazd
Anonymous

Post autor: Anonymous » 24 grudnia 2009, 0:00

Janek jednak mam kolegę który trochę siedzi w tej branży i będę widział się z nim przez święta więc postaram się dowiedzieć coś więcej :8)
tom-pi4 pisze:Ponieważ też mnie zainteresował ten temat, przed chwilką wpadłem na taką stronkę, może w czymś wam pomoże

http://www.radiotelefony.info.pl/?gclid ... zAodIlXYNQ
Tu też przeglądałem ale dzięki.
ODPOWIEDZ