Problemy z butami

W tym dziale rozmawiamy o sprzęcie górskim i wspinaczkowym. Omawiamy ich wady, zalety, parametry i atesty. Opisujemy wszelki przetestowany oraz testujemy nowy sprzęt. Warto tu zapytać o mapy, kosmetyki oraz sklepy i firmy ze sprzętem górskim. Możesz również poinformować o sprzedaży/kupnie szpeju jak i zapytać o możliwość jego wypożyczenia.

Moderatorzy: PiotrekP, Moderatorzy

Pati

Impregnat go butów

Post autor: Pati » 30 sierpnia 2007, 13:09

Czy zna ktoś dobry sposób na impregnacje skórzanych butów?
- nie chcę sobie zniszczyć własnych niepewnymi eksperymentami.
Zależałoby mi, aby nie przemakały w czasie chodzenia po śniegu lub jak się trafi na jakiś deszcz.
Czytałam o jakiejś specjalnej paście, ale nie wiem gdzie taką kupić.
Z drugiej strony podobno najlepiej impregnować buty domowym sposobem,
ale jak to znowu zrobić.
Podobno smaruje się ciepłym woskiem, ale dokładnie nie wiem.

To są buty z Campusa Oregon Lady i posiadają vibram
Ostatnio zmieniony 28 listopada 2012, 8:42 przez Pati, łącznie zmieniany 2 razy.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 30 sierpnia 2007, 13:24

To zależy jakie masz buty,jeżeli z membraną to wosk odpada ponieważ uniemożliwisz oddychanie czyli odprowadzanie nadmiaru wilgoci.Najlepiej zastosuj preparat który zaleca producent Twoich butów.
Anćla

Post autor: Anćla » 30 sierpnia 2007, 13:33

racja najlepsze sa preparaty zalecane w sklepie ale swego czasu gdzies czytalam ze domowym sposobem jes posmarowanie butow pasztetem :shock: nie wiem kto to wymyslil ani czemu ale chyba nie zaryzykuje :wink:
Anonymous

Post autor: Anonymous » 30 sierpnia 2007, 14:10

Ja też posiadam buty Campusa i stosuję zalecany przez tą firmę środek firmy Pro-Tekt.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 30 sierpnia 2007, 17:03

Jaka to jest skóra ?
Jezeli licowa to tylko wosk do butow ktory mozna kupic za okolo 20 zl i starczy Ci na dluuugo :) mysle ze spokojnie 2 sezony impregnowania .
Jezeli ejst to zwykla skora np. zamszowa to proponuje srodki Nikwax'a , jest ich pelno do kazdego rodzaju buta cos sie znajdzie .

Co do wosku to skutecznie chroni rpzed wilgocia i nawilza skore tak ze nie peka ;) . Naklada sie go najczesciej na zimno . Co do pasztetu to chyba lepszy jest na kanapce z ogorkiem ;)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 30 sierpnia 2007, 18:03

Słuchaj Noela on co 2 miesiace wymienia buty na nowe, bo wszystkie rozwala, wiec jak mówi że 2 lata impregnacji przeczymają to pewnie tak jest :lol:
Pati

Post autor: Pati » 30 sierpnia 2007, 18:09

Na opakowaniu jedyne co znalazłam to to, że jest to skóra kozia.
Jednak czy ona jest zwykła, czy niezwykła to nie wiem :(
Nawet na stronie producenta nie ma na ten temat wzmianki!
Coś mi się zdaje, że będę musiała odwiedzić Campusa osobiście :),
podać im wasze nazwy past i zobaczymy co mi doradzą.
Relacje postaram się przedstawić, w końcu w górach jedna z najważniejszych rzeczy to buty :)
Ostatnio zmieniony 18 listopada 2007, 22:28 przez Pati, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
jck
Turysta
Turysta
Posty: 3181
Rejestracja: 14 listopada 2007, 22:57
Kontakt:

Post autor: jck » 17 listopada 2007, 15:29

Noel pisze:Jaka to jest skóra ?
Jezeli licowa to tylko wosk do butow ktory mozna kupic za okolo 20 zl i starczy Ci na dluuugo :) mysle ze spokojnie 2 sezony impregnowania .
Jezeli ejst to zwykla skora np. zamszowa to proponuje srodki Nikwax'a , jest ich pelno do kazdego rodzaju buta cos sie znajdzie .

Co do wosku to skutecznie chroni rpzed wilgocia i nawilza skore tak ze nie peka ;) . Naklada sie go najczesciej na zimno . Co do pasztetu to chyba lepszy jest na kanapce z ogorkiem ;)
Racja, możesz po prostu iść do sklepu w tych butach /tylko nie Summita na Kościuszki w Katowicach ;), jeśli campus, to może to być Cerro Torre/ i poprosić o środek do nich. Nikwax faktycznie będzie dobry. Jeśli campus poleca swoje środki (jak to sugeruje mirkow), to możesz taki kupić, przynajmniej będziesz miała świadomość, że zrobiłaś wszystko co w Twojej mocy by but dobrze się spisywał.

Moja konkluzja: swoje stare alpinusy pryskałem Nikwaxem ile się dało, do tego membrana gore-tex w środku- jak miały przemoknąć to i tak przemakały (a bedąc bardziej dokładnym- praktycznie zawsze). Teraz mam buty ze skóry licowanej i woskuje je na amen przed każdym wyjściem- dzień na śniegu i mogę wykręcać skarpetki. Wniosek: i tak źle i tak niedobrze :)
Życie nie zaczyna się powyżej 5000 mnpm. Powyżej 7000 mnpm tym bardziej...
Oscar

Post autor: Oscar » 18 listopada 2007, 12:37

Bo tak poprawdzie to żadna membrana i żadna impregnacja nie chroni w 100% przed calym dniem w śniegu. I dlatego w dalszym ciągu sprzedają się skorupy.
Awatar użytkownika
jck
Turysta
Turysta
Posty: 3181
Rejestracja: 14 listopada 2007, 22:57
Kontakt:

Post autor: jck » 18 listopada 2007, 12:45

Oscar pisze:Bo tak poprawdzie to żadna membrana i żadna impregnacja nie chroni w 100% przed calym dniem w śniegu. I dlatego w dalszym ciągu sprzedają się skorupy.
Zgadza się. Szkoda, że nie są one tak uniwersalne.
Życie nie zaczyna się powyżej 5000 mnpm. Powyżej 7000 mnpm tym bardziej...
Ewka

Post autor: Ewka » 18 listopada 2007, 12:51

Ja mam buty Ecco z goretexu i spryskuję je takim preparatem od producenta który zapobiega wchłanianiu wilgoci.na razie się sprawdza a używam go już 2 lata.
Anonymous

Czym impregnować buty?

Post autor: Anonymous » 09 maja 2008, 9:34

Mam pytanie w związku z butami Chiruca Cima. Może mi ktoś doradzić czy warto je impregnować i ew. czym. Materiał z jakiego są zrobione to "skóra dwoinowa" :hmmm:

Obrazek
Łukasz Z

Post autor: Łukasz Z » 13 maja 2008, 19:50

Mam mały problem i liczę na pomoc :) Moja znajoma z która chodzę czasem w góry mam buty Scarpa z membraną gorotex i zaimpregnowała sobie je woskiem z Nikwax-u. I związku tym mam pytanie czy można je czymś wyczyścić aby owa membrana jeszcze kiedy kolwiek oddychała?
Awatar użytkownika
Królik
Turysta
Turysta
Posty: 6299
Rejestracja: 22 lipca 2007, 23:27

Post autor: Królik » 13 maja 2008, 23:03

Łukasz Z trudne pytanie. Czy buty są ze skóry Nubuk z membraną? Jeśli tak to zależy jak głęboko wosk wniknął w skórę. Ale to raczej dewagacje czysto akademickie, bo przecież nie przetniesz buta i nie zbadasz przekroju skóry. Moja rada: niech znajoma spróbuje umyć buty w ciepłej /nie gorącej/ wodzie z delikatnym detergentem, używając delikatnej szczoteczki delikatnie szorując. Powinno trochę pomóc. Ja tak myłem swoje Kefasy z membraną Sympatex i nie narzekam. A na przyszłość to niech kupi specjalne impregnanty do nubuku z membraną.
Pozdro.
Łukasz Z

Post autor: Łukasz Z » 14 maja 2008, 12:04

Królik dzięki za odpowiedz. Buty są ze skóry licowej, a wosk został nałożony z trzy miesiące temu, no i chyba temu membrana już nie będzie oddychać :cry: Ale WIELKIE DZIEKI za rade :)
ODPOWIEDZ