Suche jedzenie na szlak

W tym dziale rozmawiamy o sprzęcie górskim i wspinaczkowym. Omawiamy ich wady, zalety, parametry i atesty. Opisujemy wszelki przetestowany oraz testujemy nowy sprzęt. Warto tu zapytać o mapy, kosmetyki oraz sklepy i firmy ze sprzętem górskim. Możesz również poinformować o sprzedaży/kupnie szpeju jak i zapytać o możliwość jego wypożyczenia.

Moderatorzy: PiotrekP, Moderatorzy

Sahani
Turysta
Turysta
Posty: 29
Rejestracja: 14 lutego 2020, 21:08

Suche jedzenie na szlak

Post autor: Sahani » 15 lutego 2020, 10:12

Witam serdecznie
Od kiedy zaopatrzyłem się w kuchenkę z garnkiem poszukuje wartościowego jedzenia do zalewania .ew krótkiego gotowania. Zupki chińskie są jak wiadomo mało zdrowe więc chciałbym czymś je zastąpić. W sklepach górskich są suche pokarmy ale są mega drogie i nie opłacalne w tej ilości. Macie jakieś patenty z popularnych dyskontów ?
Będę wdzięczny za informację.
:hura: nie ma góry nie do zdobycia ale są osoby do których nie idzie dotrzeć.
Fotografia , góry , akwarystyka .
:czytaj: szukam towarzyszy do wspólnych wycieczek co było by raźniej.
Beskid Śląski , Żywiecki , Tatry .
(Bielsko-Biała, 36 zim)
Awatar użytkownika
Dżola Ry
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 6331
Rejestracja: 28 czerwca 2009, 23:07
Kontakt:

Re: Suche jedzenie na szlak

Post autor: Dżola Ry » 19 lutego 2020, 12:55

@Sahani, przede wszystkim wydaje mi się, że połączenie tanio, szybko i zdrowo jest nieosiągalne!

Jeśli ma być naprawdę zdrowo to polecam wspaniałe, ale drogie jedzenie firmy Lyofood (do tego to polska firma!). Jadam czasem na dłuższych wyprawach do drogich krajów i bardzo lubię.
https://lyofood.pl/#

Jeśli dość zdrowo, raczej tanio (ok 5-6 zł. o ile dobrze pamiętam), ale nie tak błyskawicznie to jadłam 2 spośród dużo liczniejszej oferty "Dania Babci Zosi". Wady do turystyki to to, że jest tam makaron, kasza albo ryż, który musi się te min. 10 minut gotować. I przydałaby się odrobina tłuszczu, ale myślę, że plaster sera żółtego roztopiony w tym daniu dobrze go zastąpi.
https://daniababcizosi.pl/
https://sklep-sys.pl/pl/c/Makarony/19

Jeśli ma być naprawdę błyskawicznie to może być kuskus, który wymaga tylko zalania, no ale co do niego? Tu już sam pokombinuj, co lubisz.
Sahani
Turysta
Turysta
Posty: 29
Rejestracja: 14 lutego 2020, 21:08

Re: Suche jedzenie na szlak

Post autor: Sahani » 19 lutego 2020, 23:41

Dziękuję to już jakiś trop. Zupki chińskie to zło i szkodzenie sobie na zdrowiu . Raz na rok można jeść ale nie co tydzień w górach.
:hura: nie ma góry nie do zdobycia ale są osoby do których nie idzie dotrzeć.
Fotografia , góry , akwarystyka .
:czytaj: szukam towarzyszy do wspólnych wycieczek co było by raźniej.
Beskid Śląski , Żywiecki , Tatry .
(Bielsko-Biała, 36 zim)
Awatar użytkownika
milfen
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 148
Rejestracja: 31 lipca 2014, 11:08

Re: Suche jedzenie na szlak

Post autor: milfen » 22 lutego 2020, 13:05

Jeśli możesz trochę więcej wrzucić na plecy to polecam gotowe danie w słoiku :) Osobiście preferuję z Szubryta (do 6zł sporo dań do wyboru). Są jeszcze gotowe zupy, które wystarczy podgrzać np firmy Profi.
Jeśli waga jest najważniejsza, to tak jak pisała Dżola Ry zostaje kuskus, ewentualnie makaron ryżowy (są wersje do zalania wrzątkiem). Osobiście mieszam to z pesto, wkroję trochę kabanosów i szybki obiad gotowy ;)
Jak się dobrze poszuka to i purre ziemniaczane można dostać błyskawiczne. Zostają jeszcze kubki do zalania wrzątkiem, ale aby było zdrowo trzeba na skład zerknać :)
Sahani
Turysta
Turysta
Posty: 29
Rejestracja: 14 lutego 2020, 21:08

Re: Suche jedzenie na szlak

Post autor: Sahani » 22 lutego 2020, 18:25

Rozumiem , że piszecie o daniach bez konserwantów po których się nie świeci samoczynnie.
:hura: nie ma góry nie do zdobycia ale są osoby do których nie idzie dotrzeć.
Fotografia , góry , akwarystyka .
:czytaj: szukam towarzyszy do wspólnych wycieczek co było by raźniej.
Beskid Śląski , Żywiecki , Tatry .
(Bielsko-Biała, 36 zim)
Awatar użytkownika
Kubeczek
Turysta
Turysta
Posty: 52
Rejestracja: 11 października 2012, 15:40

Re: Suche jedzenie na szlak

Post autor: Kubeczek » 23 lutego 2020, 17:24

Sahani, chłopie, a Ty widziałeś gdzieś w dzisiejszych czasach dania bez konserwantów?! :oczynoela:
Weź się ogranij - jak chcesz w górach jeść i się nie nanosić kg w plecaku, to kasa w portfel i jeść w schronach :P
Z nizin, ale górmaniak :-)
Sahani
Turysta
Turysta
Posty: 29
Rejestracja: 14 lutego 2020, 21:08

Re: Suche jedzenie na szlak

Post autor: Sahani » 26 lutego 2020, 20:53

No jeśli się da to lepiej wybierać jak najmniej dziadostwa .
:hura: nie ma góry nie do zdobycia ale są osoby do których nie idzie dotrzeć.
Fotografia , góry , akwarystyka .
:czytaj: szukam towarzyszy do wspólnych wycieczek co było by raźniej.
Beskid Śląski , Żywiecki , Tatry .
(Bielsko-Biała, 36 zim)
piter872
Turysta
Turysta
Posty: 54
Rejestracja: 26 lutego 2018, 17:42

Re: Suche jedzenie na szlak

Post autor: piter872 » 27 października 2020, 21:22

Sahani pisze:
15 lutego 2020, 10:12
Witam serdecznie
Od kiedy zaopatrzyłem się w kuchenkę(...)
Jaką masz kuchenke, sam tez poszukuje dobrej kuchenki ale nie koniecznie drogiej. W przyszłym roku planuje GSS stad moje zainteresowanie kuchenka :)
Awatar użytkownika
Dżola Ry
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 6331
Rejestracja: 28 czerwca 2009, 23:07
Kontakt:

Re: Suche jedzenie na szlak

Post autor: Dżola Ry » 28 października 2020, 20:39

piter872 pisze:
27 października 2020, 21:22
Jaką masz kuchenke, sam tez poszukuje dobrej kuchenki ale nie koniecznie drogiej. W przyszłym roku planuje GSS stad moje zainteresowanie kuchenka :)
Nie wiem jakie są średnie ceny kuchenek i czy moją zaliczysz już do drogich, ale ja polecam tę, której używam od 5 lub 6 lat. Sporo używam. Jest świetna, oczywiście nie do wyczynów w Himalajach, ale na góry i podróże jest super. Ma ją wielu moich znajomych.
Widzę, że trochę podrożała, bo płaciłam ok 110, a teraz widzę ceny ok 150 zł.(ale nie szukałam zbytnio, może da się znaleźć taniej, choć zapewne niewiele)
https://www.wgl.pl/palnik-msr-pocket-rocket.html


To zdjęcie z ostatniej niedzieli, znów był w użyciu :)

Obrazek
piter872
Turysta
Turysta
Posty: 54
Rejestracja: 26 lutego 2018, 17:42

Re: Suche jedzenie na szlak

Post autor: piter872 » 29 października 2020, 17:44

Kuchenka widzę ok ale spalanie duże. 225g/h
Czytając specyfikację innych to średnia była 120g/h a widziałem już nawet 90g/h być może pominolem jakiś istotny szczegół stąd też taka różnica
piter872
Turysta
Turysta
Posty: 54
Rejestracja: 26 lutego 2018, 17:42

Re: Suche jedzenie na szlak

Post autor: piter872 » 29 października 2020, 18:50

myślałem o czymś takim https://military.pl/p/kuchenka-turystyc ... _campaign=[FB-MILITARY]%20Konwersje%20-%20Karuzela%20-%20remarketing&utm_content=dynamiczny%20remarketing&fbclid=IwAR2gh4FcAtdLb_Q_EzbRIJf-0qo7Zn5Mt320HUobyvBO9hGhvvXufr1-IBw

zakładając ze tu woda sie gotuje nie co dłużej 5min35sek czyli 2 minuty dłużej niż wyżej wymieniona przez Ciebie to przy gotowaniu samej wody potrzebuje odpowiednio mniej kartuszy tym samym mniejsza waga, ale nie znam tej kuchenki jak zreszta kazdej i stad moje pytanie :)
Awatar użytkownika
milfen
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 148
Rejestracja: 31 lipca 2014, 11:08

Re: Suche jedzenie na szlak

Post autor: milfen » 29 października 2020, 23:51

Też korzystam z Pocket Rocket - model dosyć popularny. Ma skupiony płomień, więc przy patelni trzeba uważać aby nie przypalić jedzenia. Lekka i pakowna.
Awatar użytkownika
Dżola Ry
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 6331
Rejestracja: 28 czerwca 2009, 23:07
Kontakt:

Re: Suche jedzenie na szlak

Post autor: Dżola Ry » 01 listopada 2020, 22:24

piter872 pisze:
29 października 2020, 17:44
Kuchenka widzę ok ale spalanie duże. 225g/h
Nie rozumiem tego wskaźnika... (a czytać o nim mi się nie chce, sorry). Spalanie na godzinę... hmmm
Rozumiałabym ilość gazu zużyta do zagotowania 1 litra wody lub coś w tym stylu. Ale ilość gazu na godzinę? To nie zależy od tego, jak mocno się gaz odkręci? :kukacz: Powiem tak - jeszcze raz polecam tę kuchenkę Pocket Rocket, @milfen potwierdził, że jest fajna.

Ta, do której zamieściłeś link nie ma gwintu, jest nabijana na kartusz.
Nie wiem, czy te do nabijania nie są trudniej dostępne niż te z gwintem.

Poza tym, czy z takiego nabijanego kartusza można zdjąć palnik przed całkowitym zużyciem gazu? Dowiedz się, bo noszenie takiego zintegrowanego urządzenia (wziąwszy pod uwagę, że to gaz) nie wydaje mi się ani bezpieczne, ani wygodne.

Ale nigdy takiej nie używałam więc mogę się mylić, polecam to tylko Twojej uwadze.

Powodzenia na GSS!
Awatar użytkownika
Dżola Ry
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 6331
Rejestracja: 28 czerwca 2009, 23:07
Kontakt:

Re: Suche jedzenie na szlak

Post autor: Dżola Ry » 01 listopada 2020, 22:48

Spojrzałam jeszcze raz na specyfikację i oto moje dodatkowe uwagi.

W "Twojej" kuchence czas gotowania litra wody jest o 2 min dłuższy. (5' 35'' vs 3'30'')
Waga (będziesz ją nosił!) to ponad 3-krotność.
Nie możesz zdjąć kuchenki z kartusza aż do wyczerpania gazu. Strasznie niewygodne (i chyba niezbyt bezpieczne) rozwiązanie.
Jest znacznie większa i chyba się nie składa tak jak "nasza"

Jedyna przewaga to cena. Ale to przecież nie jest zakup na 1 wycieczkę, to ma służyć lata.
piter872
Turysta
Turysta
Posty: 54
Rejestracja: 26 lutego 2018, 17:42

Re: Suche jedzenie na szlak

Post autor: piter872 » 03 listopada 2020, 10:21

Dziękuję za wszystkie uwagi i sugestie i za wielka pomoc :)
ODPOWIEDZ