2014 - ... "Warszawa da się lubić"

Relacje z górskich wypraw i innych wyjazdów oraz imprez forumowiczów. Ten dział jest przeznaczony dla osób, które chcą opisać swoje relacje i/lub pokazać zdjęcia ze spotkań nie będących Klubowym Zjazdem lub Górską Wycieczką Klubową.

Moderatorzy: HalinkaŚ, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Barbórka
Turysta
Turysta
Posty: 949
Rejestracja: 02 stycznia 2011, 21:12

Post autor: Barbórka » 28 lipca 2014, 10:26

to piękną część pozwiedzałeś, jak mnie nie było:)) zdjęcie z kościołem św. Anny superrrrrr :D
Awatar użytkownika
Tidżej
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2722
Rejestracja: 15 listopada 2011, 8:35

Post autor: Tidżej » 24 sierpnia 2014, 22:34

A czy ja też mogę trochę polubić Warszawę? :kukacz:

Obrazek
| Gór, co stoją nigdy nie dogonię... |
Awatar użytkownika
Barbórka
Turysta
Turysta
Posty: 949
Rejestracja: 02 stycznia 2011, 21:12

Post autor: Barbórka » 25 sierpnia 2014, 9:13

jasne :D z wieży kościoła Sw. Anny widok jest super ;)
Awatar użytkownika
Tidżej
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2722
Rejestracja: 15 listopada 2011, 8:35

Post autor: Tidżej » 25 sierpnia 2014, 10:34

Barbórka pisze:z wieży kościoła Sw. Anny widok jest super
Pierwszy raz byłem tam chyba o właściwej porze :) No i w końcu udało się zobaczyć i pokazać dzieciom trochę Warszawy niesłużbowo. Taka niesłużbowa jest o wiele ciekawsza :)

(Na Pl. Piłsudskiego Kovika nie wypatrzyliśmy ;))
| Gór, co stoją nigdy nie dogonię... |
Awatar użytkownika
Kovik
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2118
Rejestracja: 18 maja 2010, 22:59
Kontakt:

Post autor: Kovik » 25 sierpnia 2014, 15:11

A czy ja też mogę trochę polubić Warszawę? :kukacz:
każdemu to polecamy
(Na Pl. Piłsudskiego Kovika nie wypatrzyliśmy )
a bo ten weekend miałem wolny - jako jeden z nielicznych

śmiało możesz tutaj wrzucic swoje 5 groszy o Warszawie
http://gorolotni.blogspot.com

Życie zaczyna się po trzydziestce
Awatar użytkownika
Kovik
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2118
Rejestracja: 18 maja 2010, 22:59
Kontakt:

Post autor: Kovik » 31 sierpnia 2014, 18:27

CZĘŚĆ VI "ŻOLIBORZ"

Wzgórze, mnóstwo willi, ogrody, głębokie wąwozy, szemrzące strumyki. Tak przed powstaniem listopadowym wyglądała najpiękniejsza warszawska dzielnica. Potem została zburzona przez Rosjan pod budowę Cytadeli i zniknęła na niemal 90 lat. Odrodziła się po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

„Zielony Żoliborz, pieprzony Żoliborz rozkwita na drzewach, na krzewach”
Tak właśnie brzmią słowa piosenki zespołu T.Love. Kwitnących drzew czy krzewów nie widziałem, bo to nie ta pora roku, ale widząc ile jest tam parków i zieleni mając dobrą wyobraźnie nie sposób się z tym nie zgodzić.
Spacer rozpoczynam w Parku Traugutta. Powstał on na dawnych terenach fortecznych między Cytadelą a Nowym Miastem, gdzie wcześniej nie rosło ani jedno drzewo. Projektanci otoczyli alejkami i zielenią zachowane budowle dwóch sąsiadujących fortów: Legionów i Traugutta. Ozdobą parku jest rzeźba „Macierzyństwo” przedstawiająca matkę całującą dziecko.
Obrazek

Chodnikiem za wzgórzem gdzie prawdopodobnie zabito Romualda Traugutta dochodzimy do ceglanej rotundy Fortu Legionów. Otoczony głęboką fosą fort Rosjanie wybudowali w połowie XIX wieku. Jest potężną wieżą artyleryjską, osłaniał twierdzą od strony Nowego Miasta. Niezwykła atrakcją fortu są jego podziemne korytarze. Można je zwiedzać przez cały rok pod opieką przewodnika.
Obrazek

Spod bram Fortu idziemy w stronę ul Zakroczymskiej. Tam widzę mały budyneczek studni z ostrołukowymi arkadami. Jest to pawilon Zdroju Królewskiego. Wzniesiono go w miejscu bijącego ze skarpy źródła.
Obrazek

Idąc dalej przechodzimy pod wiaduktami ul Krajewskiego i dochodzimy do jednej z bram Cytadeli zwanej Nowomiejską. Główne wejście do Cytadeli wiedzie przez inna bramę – Żoliborską usytuowaną kilkaset metrów dalej. Niestety przekroczyć jej nie można, gdyż za jej murami znajduje się teren wojskowy.
Obrazek

Obrazek

Dalej idziemy w stronę Wisły i skręcając w lewo idziemy parkiem wzdłuż muru Cytadeli. Za ceglanym murem kryli się żołnierze, którzy ostrzeliwali wojska wroga przez widoczne do dziś otwory strzelnicze.
Obrazek

W ten sposób dochodzimy do Bramy Straceń. Tuz przed nią znajduje się symboliczny cmentarz więźniów Cytadeli, których egzekucje odbywały się właśnie w tym miejscu. Wśród 137 betonowych krzyży znajduje się kilka żydowskich nagrobków. Miejscem pamięci brama stała się w czasach międzywojennych. Wtedy to na filarach zawisły tablice z nazwiskami straconych.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Boczną furtką mimo zakazu wchodzę do wydzielonej do zwiedzania części Cytadeli. Z lewej strony biegnie wybrukowana ścieżka, po której prowadzono na śmierć skazańców. Znajduje się tam także Pawilon X gdzie Rosjanie przetrzymywali więźniów politycznych. Na dziedzińcu jest tez odrestaurowana więzienna kibitka, którymi wysyłano na Sybir.
Obrazek

Obrazek

Idąc dalej dochodzimy do kolejnej bramy Cytadeli o „dwóch twarzach”. Z jednej strony w stylu egipskim z kolumnami, od zewnątrz niczym brama średniowiecznego zamczyska.
Obrazek

Obrazek

Zaraz za zakrętem trasa spaceru wiedzie przez park im. Władysława Hibnera, w którym jest urokliwa sadzawka i mnóstwo płaczącej wierzby.
Obrazek

Schodami na skraju parku wchodzimy na skarpę i w ten sposób jesteśmy już na Żoliborzu Oficerskim. Dzielnicy z mnóstwem starych klimatycznych will, w których mieszkali Józef Haller czy Witold Lutosławski. Ulicą Śmiałą przemierzamy nasza trasę. Jest to najdłuższa ulica Żoliborza Oficerskiego. Panuje tam najbardziej lubiany w latach dwudziestych styl dworkowy – wysokie dachy, trójkątne szczyty czy kolumnowe portyki.
Obrazek

Śmiała kończy się na Placu Słonecznym. Jest to okrągły plac otoczony niskimi szeregów kami. Planowano, że będzie słonecznym zegarem a rolę wskazówki miało pełnic pośrodku rosnące drzewo. W zależności od pory dnia miało rzucać cień na jeden z domów otaczających plac.
Dochodzimy do kolejnego fortu – Fortu Sokolnickiego. Jego wieża artyleryjska miała chronić Cytadelę od północy. Fort jest częścią Parku Żeromskiego, którym idziemy w stronę Placu Inwalidów.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na placu od 1905 r. stoi Pomnik I Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Przedstawia kolumnę z husarskimi skrzydłami i hełmem na szczycie, z którego sfruwa groźnie wyglądający orzeł z rozczapierzonymi pazurami.
Obrazek

Z Placu Inwalidów idę ulicą Wojska Polskiego w stronę kolejnego pomnika. Na Placu Grunwaldzkim stoi Pomnik Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej. Jest to jedyny w Warszawie kolorowy pomnik. Przedstawia on żołnierzy w błękitnych mundurach gen. Hallera wyłaniających się z morskiej fali.
Obrazek

Wchodząc w ul. Wieniawskiego niespodziewanie znajdujemy się w miejscu jakby żywcem przeniesionym z czasów Królestwa Polskiego. Po bokach stoją wysokie domy kryte czerwoną dachówką, fasady zwieńczone trójkątnymi szczytami i półokrągłe łuki nad drzwiami. Do ogródków prowadzą drewniane bramy. Tak właśnie wygląda zabudowa kolonii urzędniczej z lat 20 XX wieku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W ten sposób dochodzimy do kościoła Św. Stanisława Kostki. Jest to najważniejsza świątynia Żoliborza. W środku oprócz mnóstwa tablic pamiątkowych na uwagę zasługują dwa duże obrazy po bokach głównego ołtarza. W latach 80 XX wieku kościół zasłynął kazaniami wygłaszanymi przez księdza Jerzego Popiełuszkę, którego grób znajduje się na terenie kościoła.
Obrazek

W tym miejscu kończę swoja wędrówkę po zielonym Żoliborzu, na który przy okazji oczywiście zapraszamy.
http://gorolotni.blogspot.com

Życie zaczyna się po trzydziestce
Awatar użytkownika
Barbórka
Turysta
Turysta
Posty: 949
Rejestracja: 02 stycznia 2011, 21:12

Post autor: Barbórka » 01 września 2014, 9:47

piękny ten Żoliborz ;)
Awatar użytkownika
Kovik
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2118
Rejestracja: 18 maja 2010, 22:59
Kontakt:

Post autor: Kovik » 15 stycznia 2015, 8:25

Oglądając nocne zdjęcia RobertaJ z jego rowerowych (i nie tylko) wypadów pozazdrościłem mu jego umiejętności. Postanowiłem więc zrobić sobie wieczorny spacer po Warszawie i zrobiłem parę pstryków. Głupi ja myślałem że dam radę sprostać. Niestety nie ta liga dla mnie haha ale mimo to pochwalę się choć trochę. A co!

Pomnik Powstańców Warszawskich
Obrazek

Katedra Polowa Wojska Polskiego
Obrazek

Pomnik Powstańców
Obrazek

ul. Freta
Obrazek

Kościół Św. Jacka
Obrazek

ul. Mostowa
Obrazek

Barbakan
Obrazek

Bazylika Jana Chrzciciela
Obrazek

Mury Starego Miasta
Obrazek

Stadion Narodowy
Obrazek

Kościół Św. Anny
Obrazek

ul. Krakowski Przedmieście
Obrazek

Zamek Królewski
Obrazek

Pałac Prezydencki
Obrazek

Hotel Bristol
Obrazek

ul. Krakowskie Przedmieście
Obrazek

Kościół Wizytek Opieki Św. Józefa
Obrazek

Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki
Obrazek

Grób Nieznanego Żołnierza
Obrazek

Dużo pracy przede mną w tej kwesti (ustawienia, czasy, przesłona, ISO) ale mam nadzieje, że będzie coraz lepiej
http://gorolotni.blogspot.com

Życie zaczyna się po trzydziestce
Awatar użytkownika
Robert J
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2285
Rejestracja: 25 grudnia 2011, 20:35

Post autor: Robert J » 15 stycznia 2015, 19:26

Niektóre zdjęcia wyszły niczego sobie jak na aparat kompaktowy. Lecz nie oczekuj zbyt wiele od takiego sprzętu.
Kovik pisze:Dużo pracy przede mną w tej kwesti (ustawienia, czasy, przesłona, ISO) ale mam nadzieje, że będzie coraz lepiej
Przymknij trochę bardziej przysłonę by uzyskać głębię ostrości. Staraj się stosować maksymalnie najniższe ISO(jakość). Wiadomo oczywiście, że nocne zdjęcia wymagają dłuższego czasu naświetlania, więc zaleca się stosowanie statywu.. Jeżeli jest możliwość w ustawieniach to zastosuj korektę kompensacji ekspozycji o minimum -1 EV(dzięki temu nie powinny być tak prześwietlone najbardziej jasne miejsca na zdjęciach).

Na temat korekty ekspozycji poczytasz np. pod tym linkiem:

http://www.swiatobrazu.pl/korekta-ekspo ... 333.html,1
Awatar użytkownika
Kovik
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2118
Rejestracja: 18 maja 2010, 22:59
Kontakt:

Post autor: Kovik » 16 stycznia 2015, 13:20

Robert J dzięki za porady. Następnym razem wykorzystam je.
http://gorolotni.blogspot.com

Życie zaczyna się po trzydziestce
Awatar użytkownika
Pudelek
Turysta
Turysta
Posty: 3056
Rejestracja: 23 czerwca 2008, 17:43

Post autor: Pudelek » 16 stycznia 2015, 18:47

no i, przedewszystkim, kup sobie statyw :) od razu są inne możliwości :D
https://picasaweb.google.com/110344506389073663651
http://hanyswpodrozach.blogspot.com/
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś"
Awatar użytkownika
Kovik
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2118
Rejestracja: 18 maja 2010, 22:59
Kontakt:

Post autor: Kovik » 16 stycznia 2015, 23:13

mam statyw bez niego to w nocy doopa zbita
http://gorolotni.blogspot.com

Życie zaczyna się po trzydziestce
Awatar użytkownika
Panda
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1689
Rejestracja: 08 maja 2010, 21:16

Post autor: Panda » 17 stycznia 2015, 3:32

Ładna ta Warszawa. Przyjadę z kolegami ją trochę pooglądać. Szkoda mi tylko tych ludzi, którzy nie lubią głośnych i tłumnych zgromadzeń.
Załączniki
200px-POL_województwo_śląskie_COA.svg.png
200px-POL_województwo_śląskie_COA.svg.png (33.09 KiB) Przejrzano 1550 razy
I never saw a wild thing sorry for itself. A small bird will drop frozen dead from a bough without ever having felt sorry for itself.
W życiu nie trzeba wiele, żeby wy...dolić się na ryj. Wystarczy iść do przodu.
Awatar użytkownika
Grochu
Moderator
Moderator
Posty: 5030
Rejestracja: 14 października 2009, 12:11

Post autor: Grochu » 17 stycznia 2015, 10:42

Panda pisze:Ładna ta Warszawa. Przyjadę z kolegami ją trochę pooglądać. Szkoda mi tylko tych ludzi, którzy nie lubią głośnych i tłumnych zgromadzeń.
Czy to groźba karalna? :lol: ;)
Nieważne: gdzie. Ważne: z kim :)
"Lepiej się w życiu wygłupiać niż wymądrzać" ( ktoś tam )
"Ludzie są coraz lepsi - w udawaniu coraz lepszych" ( też ktoś tam )
Awatar użytkownika
Barbórka
Turysta
Turysta
Posty: 949
Rejestracja: 02 stycznia 2011, 21:12

Post autor: Barbórka » 17 stycznia 2015, 11:49

Panda uprzedź nss, to wyjedziemy z miasta :D albo damy Ci schronienie :D
ODPOWIEDZ