06.01.2014 - Borówkowa (rowerowo)

Relacje z górskich wypraw i innych wyjazdów oraz imprez forumowiczów. Ten dział jest przeznaczony dla osób, które chcą opisać swoje relacje i/lub pokazać zdjęcia ze spotkań nie będących Klubowym Zjazdem lub Górską Wycieczką Klubową.

Moderatorzy: HalinkaŚ, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Robert J
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2285
Rejestracja: 25 grudnia 2011, 20:35

06.01.2014 - Borówkowa (rowerowo)

Post autor: Robert J » 15 stycznia 2014, 22:28

Pogoda tego dnia zapowiadała się wyśmienita i szkoda było naprawdę zmarnować taki piękny dzień. Zawsze na początku roku, jedną z pierwszych dłuższych wycieczek rowerowych jest dla mnie pętla Głuchołazy-Javornik-Jesenik-Głuchołazy, ale jeszcze nigdy nie nastąpiło to tak wcześnie...

Jest słonecznie, więc jest okazja wypróbować nowy nabytek - filtr polaryzacyjny :)

Na poniższym zdjęciu są widoczne trzy pasma górskie. Opawskie, Wysoki Jesionik oraz Rychleby.

Obrazek

Zbliżenie na Seraka 1351 m z widocznym schroniskiem Jiřího.

Obrazek

I kto by pomyślał, że to początek stycznia ;)

Obrazek
Jedną z większych miejscowości na trasie jest Vidnava(Weidenau). Zatrzymuję się tylko na chwilę w rynku i jadę dalej do Bernartic. Po drodze co chwila przerwy na zdjęcia.

Rynek w Vidnavie.

Obrazek

W dali widoczny Otmuchów.

Obrazek

Bernartice - kościół Piotra i Pawła.

Obrazek

Docieram do Javornika z ładnie widocznym zamkiem Jánský Vrch(dawną letnią rezydencją biskupów wrocławskich).

Obrazek

W mieście tylko 2 lub 3 fotki i kieruję się na Przełęcz Lądecką jadąc przez miejscowość Travna. Po drodze mijam wyremontowany kilka lat temu wapiennik z roku 1833.

Obrazek

Tuż przed samą przełęczą odbijam na szlak rowerowy i po kilku kilometrach docieram na szczyt Borówkowej.

Obrazek

Na szczycie spotykam kilku innych rowerzystów. Wstęp na wieżę jest wolny, więc korzystam z okazji i robię sobie długą sesję foto z góry.

Biskupia Kopa

Obrazek

Pradziad i Masyw Keprnika

Obrazek

Ślężę

Obrazek

Czy Masyw Śnieżnika...

Obrazek

Obrazek

Czasami z chmur wyłonią się Karkonosze.

Obrazek

Zmarzłem w dłonie strasznie. Wieje silny lodowaty wiatr. Schodzę szybko na dół po krętych, metalowych schodach(aż mi się w głowie zakręciło ;) ) i zjeżdżam już zielonym szlakiem na przełęcz i następnie zjazd do Javornika.

Obrazek

Z Javornika jadę na Jesenik. Ale staram się poruszać po mniej ruchliwych drogach. Dzień się również kończy. W okolicy Žulovej zastaje mnie zachód słońca.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A później to już nie chciało mi się robić zdjęć, więc pakuję aparat w plecak i już zupełnie bez postojów jadę do Jesenika i Głuchołaz.

I tym sposobem urobiłem 124 km :)

Galeria z wycieczki:
https://picasaweb.google.com/1179017674 ... directlink
Dziękuję za uwagę
Tauzen
Turysta
Turysta
Posty: 636
Rejestracja: 23 lutego 2010, 15:30

Post autor: Tauzen » 15 stycznia 2014, 23:34

Z polarem to jest tak, że czasami lepiej go nie wkręcać (patrz np. zdjęcie 22). Przy szerokim kącie ciężko uzyskać jednolite niebo.

Za to niektóre kady palce lizać. Mi przypadło do gustu takie niegórskie 24 zdjęcie.

A 124 km 6 stycznia robi wrażenie.
Awatar użytkownika
Robert J
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2285
Rejestracja: 25 grudnia 2011, 20:35

Post autor: Robert J » 15 stycznia 2014, 23:52

Tauzen pisze:Z polarem to jest tak, że czasami lepiej go nie wkręcać (patrz np. zdjęcie 22). Przy szerokim kącie ciężko uzyskać jednolite niebo.
Zależy kto co lubi, ale faktycznie przy 10 mm bardzo jest to widoczne na zdjęciach.
Tauzen pisze:Za to niektóre kady palce lizać. Mi przypadło do gustu takie niegórskie 24 zdjęcie.
Mi ten odcinek drogi bardzo się podoba. Tak to jest jak dawno temu konie z wozem omijały kałuże, a potem wylali na utwardzonym terenie asfalt ;)
A 124 km 6 stycznia robi wrażenie.
W zeszłą niedzielę zrobiłem ponownie ponad 100 km. Drugi raz w styczniu. To się jeszcze nigdy mi nie przydarzyło ;)
Awatar użytkownika
Pudelek
Turysta
Turysta
Posty: 3056
Rejestracja: 23 czerwca 2008, 17:43

Post autor: Pudelek » 16 stycznia 2014, 0:32

to już wiem czemu niebo jest tak sztucznie niebieskie - wszystko wina filtra :P
https://picasaweb.google.com/110344506389073663651
http://hanyswpodrozach.blogspot.com/
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś"
Awatar użytkownika
Robert J
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2285
Rejestracja: 25 grudnia 2011, 20:35

Post autor: Robert J » 16 stycznia 2014, 0:49

Pudelek pisze:to już wiem czemu niebo jest tak sztucznie niebieskie - wszystko wina filtra :P
Polar nadaje zdjęciu kontrastowość i ociepla barwy. Może czasami aż za bardzo, ale ja na razie uczę się używać tego filtra ;)

Za to bardzo mi się podoba jak "czyści" niebo aż po horyzont nadając obiektom wyrazistości. Teraz nie muszę tak wyciągać ze zdjęć różnic pomiędzy przepalonym niebem, a niedoświetlonym dołem :)
Awatar użytkownika
Pudelek
Turysta
Turysta
Posty: 3056
Rejestracja: 23 czerwca 2008, 17:43

Post autor: Pudelek » 16 stycznia 2014, 12:52

Robert J pisze:Może czasami aż za bardzo
tak niebieskiego koloru jaki jest na znacznej części zdjęć nie ma w naturze :P

mnie by to osobiście raziło - trochę mi to przypomina zdjęcia sprocketa, ale jemu ponoć sam aparat tak nienaturalnie nasyca kolory...
https://picasaweb.google.com/110344506389073663651
http://hanyswpodrozach.blogspot.com/
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś"
Awatar użytkownika
Robert J
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2285
Rejestracja: 25 grudnia 2011, 20:35

Post autor: Robert J » 16 stycznia 2014, 14:45

Pudelek pisze:mnie by to osobiście raziło - trochę mi to przypomina zdjęcia sprocketa, ale jemu ponoć sam aparat tak nienaturalnie nasyca kolory...
Sprocket ma ponoć podbite dodatkowo kolory w puszce. Zdjęcia Bernarcic czy Javornika z mojej relacji to zwykły jpg prosto z puszki. Obróbka polegała jedynie na wyprostowaniu horyzontu i wykadrowaniu zdjęć. :)
Awatar użytkownika
Tomek.P
Turysta
Turysta
Posty: 507
Rejestracja: 01 maja 2010, 15:01

Post autor: Tomek.P » 16 stycznia 2014, 17:49

Czyli wieża na Borówkowej jest dostępna o każdej porze dnia i nocy?

Pogoda tego dnia była wyśmienita, aby się gdzieś wybrać :spoko:
"It is hard to fail, but it is worse never to have tried to succeed." Theodore Roosevelt

http://tomaszplaszczyk.pl/
włodarz
Turysta
Turysta
Posty: 2379
Rejestracja: 01 grudnia 2011, 19:09

Post autor: włodarz » 16 stycznia 2014, 19:43

Czy z filtrem, czy bez mnie i tak podobają się tamtejsze krajobrazy. :)
Awatar użytkownika
sprocket73
Turysta
Turysta
Posty: 1063
Rejestracja: 09 czerwca 2011, 15:06

Post autor: sprocket73 » 16 stycznia 2014, 20:17

Faktem jest, że na zdjęciu, którego połowę stanowi niebo, w słoneczny dzień z filtrem polaryzacyjnym, na bardzo szerokim kącie, pojawia się ta wielka ciemnoniebieska plama. O ile to możliwe staram się tak skomponować kadr, żeby jak najmniej rzucała się w oczy. Poza tym polar to dla mnie bajka i nigdy nie odkręcę ;)
Awatar użytkownika
Robert J
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2285
Rejestracja: 25 grudnia 2011, 20:35

Post autor: Robert J » 16 stycznia 2014, 20:20

Tomek.P pisze:Czyli wieża na Borówkowej jest dostępna o każdej porze dnia i nocy?
Tak, zawsze jest otwarta od kwietnia do października. Według informacji, które można znaleźć w internecie, nieczynna w okresie zimowym. Tylko, że ja odwiedziłem szczyt dwukrotnie podczas tej zimy i była otwarta. Należy pamiętać, że do wieży są dwa wejścia. To od zewnątrz jest przeważnie zamknięte, a od strony przybudówki otwarte.

włodarz pisze:Czy z filtrem, czy bez mnie i tak podobają się tamtejsze krajobrazy. :)
Panorama z Borówkowej jest jedną z ładniejszych jakie znam :)
Awatar użytkownika
Robert J
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2285
Rejestracja: 25 grudnia 2011, 20:35

Post autor: Robert J » 16 stycznia 2014, 20:25

sprocket73 pisze:Faktem jest, że na zdjęciu, którego połowę stanowi niebo, w słoneczny dzień z filtrem polaryzacyjnym, na bardzo szerokim kącie, pojawia się ta wielka ciemnoniebieska plama. O ile to możliwe staram się tak skomponować kadr, żeby jak najmniej rzucała się w oczy. Poza tym polar to dla mnie bajka i nigdy nie odkręcę ;)
Ja muszę się dopiero uczyć kadrowania zdjęć z tym filtrem. Ale zabawa jest przednia. Nie oznacza to też, że czasami go nie odkręcę ;)

Jeszcze tylko dokupię pierścień redukcyjny pod nikkora 18-105 i będę mógł go zamocować do każdego obiektywu, który posiadam :)
Awatar użytkownika
sprocket73
Turysta
Turysta
Posty: 1063
Rejestracja: 09 czerwca 2011, 15:06

Post autor: sprocket73 » 16 stycznia 2014, 20:38

Jak są chmury to odkręcam, wtedy zabiera tylko światło i nie daje żadnego efektu.
Oprócz tego co widać najbardziej, czyli zmiany koloru nieba, robi również ogromną różnicę likwidując odblaski słońca na liściach czy trawie. Poza tym bardzo "oczyszcza" dalekie obiekty przy zdjęciach na długich ogniskowych. Ciekawie również wychodzą zdjęcia nad morzem czy jeziorem (likwiduje odbicia z powierzchni wody).
Prawdę mówiąc przez rok czasu po przejściu z kompakta na lustrzankę miałem mieszane uczucia, dopiero jak zakupiłem polar, to poczułem, że idę w dobrą stronę.
Awatar użytkownika
Robert J
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2285
Rejestracja: 25 grudnia 2011, 20:35

Post autor: Robert J » 16 stycznia 2014, 20:51

sprocket73 pisze:Poza tym bardzo "oczyszcza" dalekie obiekty przy zdjęciach na długich ogniskowych.
No ja wiem coś o tym. Ostatnio testowałem trochę wykonując zdjęcia na tych samych ustawieniach z i bez filtra. Efekt jest bardzo widoczny co mnie szczególnie cieszy przy tego typu fotografii :)
sprocket73 pisze:Ciekawie również wychodzą zdjęcia nad morzem czy jeziorem (likwiduje odbicia z powierzchni wody).
Tego jeszcze nie testowałem. Kilka jezior nam dość blisko ;)
Awatar użytkownika
aniołek
Turysta
Turysta
Posty: 912
Rejestracja: 23 września 2011, 16:42

Post autor: aniołek » 30 stycznia 2014, 20:37

Najbardziej w tym wszystkim ;), to mi się zawsze podobała nazwa. I chciałabym tam wyleźć :D. Całkiem fajna okolica i przed wszystkim roooolki, dużooo rolek z sianem :hura:. Tak mi się ich chce od dawna :).
ODPOWIEDZ