17.11.2013 r. - Spacer po Książańskim Parku Krajobrazowym

Relacje z górskich wypraw i innych wyjazdów oraz imprez forumowiczów. Ten dział jest przeznaczony dla osób, które chcą opisać swoje relacje i/lub pokazać zdjęcia ze spotkań nie będących Klubowym Zjazdem lub Górską Wycieczką Klubową.

Moderatorzy: HalinkaŚ, Moderatorzy

Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8709
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

17.11.2013 r. - Spacer po Książańskim Parku Krajobrazowym

Post autor: PiotrekP » 19 listopada 2013, 20:03

W niedzielę spacerowaliśmy z Dorotką po Książańskim Parku Krajobrazowym. Trasa naszej wycieczki biegła przez ruiny zamku Stary Książ, który położony jest na wzgórzu w południowo-wschodniej części Parku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Chwilę odpoczywamy w malowniczych ruinach i po raz kolejny podziwiamy m in. dwa renesansowe portale, fragmenty zamkowej wieży.

Obrazek

Obrazek

Dalej podążamy ścieżką przyrodniczą. Przechodzimy przez Skibę, największe wzniesienie na dzisiejszej naszej trasie. Między drzewami, po drugiej stronie Parku naszym oczom ukazuje okazały i pięknie oświetlony przez słońce Zamek Książ.

Obrazek

Obrazek

Przechodzimy przez rzekę Pełcznicę i kierujemy się do Cisu Bolko. Cis jest Pomnikiem Przyrody i prawdopodobnie najstarszym cisem w Sudetach, jego wiek szacuje się na około 400 lat.

Obrazek

Robimy fotkę i maszerujemy pod dobrze zachowane ruiny dawnego amfiteatru.

Obrazek

Przechodzimy obok Zamku i parkowymi alejkami wracamy do samochodu.

Tu reszta naszych fotek:
https://plus.google.com/photos/10033055 ... 145?sort=1
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Awatar użytkownika
Dżola Ry
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 6331
Rejestracja: 28 czerwca 2009, 23:07
Kontakt:

Post autor: Dżola Ry » 19 listopada 2013, 20:12

Bardzo ładne zdjęcia, Piotrek!

Powiedz mi (nie mogę sobie dobrze skojarzyć...), czy tam gdzieś w pobliżu zamku są obszerne, zabytkowe stajnie? Wiem, że szłam kiedyś jakimś szlakiem, z innej miejscowości, szliśmy koło stajni właśnie... Czy to koło Książa? :hmmm:
Czy to w pobliżu Waszej trasy?
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8709
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Post autor: PiotrekP » 19 listopada 2013, 20:50

Jolu, tak są tam stajnie. Stajnie położone są również w Parku Książańskim, tylko my tam teraz nie zachodziliśmy.
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Awatar użytkownika
Dżola Ry
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 6331
Rejestracja: 28 czerwca 2009, 23:07
Kontakt:

Post autor: Dżola Ry » 19 listopada 2013, 21:01

PiotrekP pisze:Jolu, tak są tam stajnie.
Popatrzyłam na mapę w takim razie i wychodzi mi, że szliśmy ze Świebodzic. Tam nam samochód naprawiali, a my piechotą poszliśmy na wycieczkę do zamku i okolic w oczekiwaniu na auto. :D
Awatar użytkownika
Zrzęda
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1391
Rejestracja: 04 maja 2009, 19:27

Post autor: Zrzęda » 19 listopada 2013, 21:07

I pomyśleć, że w maju zrezygnowałam ze zwiedzania malowniczego Starego Książa, na rzecz tego wielkiego, nieprzytulnego zamczyska, w dodatku tonącego wówczas w tonach jarmarcznych kwiatów, straganów i tłumie ludzi :roll: :|
A po sąsiedzku tak pięknie...
"Boję się świata bez wartości, bez wrażliwości, bez myślenia. Świata, w którym wszystko jest możliwe. Ponieważ wówczas najbardziej możliwe jest zło..."
(R. Kapuściński)
Awatar użytkownika
Robert J
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2285
Rejestracja: 25 grudnia 2011, 20:35

Post autor: Robert J » 19 listopada 2013, 22:24

PiotrekP pisze:Cis jest Pomnikiem Przyrody i prawdopodobnie najstarszym cisem w Sudetach, jego wiek szacuje się na około 400 lat.
Ten Cis "Bolko" to młodzian. Jest kilka okazów znacznie starszych, a rekordzistą jest ten znajdujący się w Henrykowie Lubańskim. Jego wiek szacowany jest na około 1250 lat ! Jednocześnie uznawany jest za najstarsze drzewo w Polsce ;) Poza tym są jeszcze okazy około 800 letnie w Henrykowie(gm. Ziębice), i Piechowicach.

Bardzo dobre światło do zdjęć, a te wyszły ładne :spoko:
Awatar użytkownika
aaig
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 529
Rejestracja: 08 lutego 2012, 13:19

Post autor: aaig » 21 listopada 2013, 10:10

Ooo, ciekawie jest oglądnąć ten Stary Książ "za widoku" :lol: zwłaszcza na takich cudnych fotkach Piotrze!
Myśmy z GosiąB miały przedwieczorną tamtędy przebieżkę - w październikową niedzielę po Zjeździe. Wracałyśmy już po ćmoku, ale zawsze warto było :>
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8709
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Post autor: PiotrekP » 21 listopada 2013, 12:14

Dziękuję wszystkim za ciepłe słowa o zdjęciach.
Większość biegnie do głównego zamku, a Stary Książ jest urokliwy i to naprawdę niedaleko trzeba przejść.
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
ODPOWIEDZ