21.07.2013 r. - Masyw Śnieżnika - (rowerowo)

Relacje z górskich wypraw i innych wyjazdów oraz imprez forumowiczów. Ten dział jest przeznaczony dla osób, które chcą opisać swoje relacje i/lub pokazać zdjęcia ze spotkań nie będących Klubowym Zjazdem lub Górską Wycieczką Klubową.

Moderatorzy: HalinkaŚ, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Robert J
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2285
Rejestracja: 25 grudnia 2011, 20:35

21.07.2013 r. - Masyw Śnieżnika - (rowerowo)

Post autor: Robert J » 28 lipca 2013, 4:00

Prognozy pogody są obiecujące, więc zaraz po powrocie z Gór Sowich postanawiam wyskoczyć na wschód słońca gdzieś wysoko. Miejscówkę wybrałem już wcześniej. Czekałem tylko na odpowiednie warunki i jazda na Śnieżnik.

Wyjazd o 23 z minutami. Trochę za późno jak się okazało. Na wschód słońca oczywiście zdążyłem, ale na długo przed na niebie widoczne było dość rzadkie zjawisko. Mianowicie widoczne były Obłoki Srebrzyste (NLC). Są to chmury na wysokości około 85 km podświetlone przez słońce będące kilka/kilkanaście stopni pod horyzontem i można je zaobserwować w okresie maj/sierpień. Sreberka uwieczniłem jeszcze podejścia na Śnieżnik. Na szczycie nie było już ich widać :(

Obrazek

Na szczycie długie oczekiwanie na wschód słońca. Bardzo mocno wiało i bardzo zmarzłem.

Obrazek

Obrazek

Na szczycie rozbiła się młoda parka z namiotem. Również postanowili zaliczyć wschód słońca...nie doczekali...porywisty wiatr zagnał ich z powrotem do namiotu. A ja tak trwałem...

Obrazek

Obrazek

A to już znacie ;)

Obrazek

Obserwuję jeszcze około pół godziny grę świateł i postanawiam się chwilkę zdrzemnąć. Długo nie pospałem bo w gości przyszły sudeckie kozice! :jupi:

Obrazek

Obrazek

Po raz drugi udało mi się zobaczyć kozicę w Sudetach, a po raz pierwszy sfotografować :) Kierdel liczył cztery osobniki i są to prawdopodobnie te z ostoi na zboczach Średniaka, a więc jedyne żyjące kozice na terytorium Polski poza Tatrami. Próbowałem podejść bliżej, ale były bardzo płochliwe(dobrze, że mam duży zoom :) )

Później już nie udało się zasnąć, więc kolejna sesja foto i pora ruszać dalej.

Obrazek

Obrazek

Zjazd do schroniska pod Śnieżnikiem i dalej zielonym na Mały Śnieżnik.

Obrazek

Obrazek

Podążam ciągle szlakiem koloru zielonego w kierunku przełęczy Puchacza i Trójmorskiego Wierchu. Wszędzie pełno rowerzystów z mapami na kierownicy. Okazało się, że Czesi organizują jakieś zawody rowerowe na orientację.

Docieram na Trójmorski Wierch gdzie robię kilka zdjęć z wieży widokowej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Następnie szybki zjazd na stronę czeską do Horni Moravy i mozolny podjazd do chaty Slaměnka.

Obrazek

Obrazek

Później kawałek zielonym, a następnie niebieskim szlakiem przez Podbělkę 1307 m i Sušinę 1321 m

Obrazek

Powoli robi się późno, więc postanawiam skrócić trasę. W tym celu schodzę dawnym szlakiem czerwonym. W pewnym momencie gubię ścieżkę i dalej "chaszczuję" Udaje się dotrzeć do szerokiej drogi, którą to już w niecałe 20 minut zjeżdżam do Starego Mesta pod Śnieżnikiem.

Obrazek

Obrazek

Dalsza trasa bez historii. Branna-Ramzova-Jesenik.

Obrazek

Na koniec jeszcze podjeżdżam na "swoją górkę" obejrzeć zachód słońca...

Obrazek

...i wschód księżyca...

Obrazek

Obrazek

Galeria:

https://picasaweb.google.com/cyklista17 ... directlink

Dobranoc
Awatar użytkownika
Skadi
Turysta
Turysta
Posty: 240
Rejestracja: 16 marca 2010, 16:11

Post autor: Skadi » 28 lipca 2013, 8:46

Nie wiedziałam, że kozice żyją w Sudetach! :shock:

Zdjęcie księżyca- nieziemskie!!!
Awatar użytkownika
Robert J
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2285
Rejestracja: 25 grudnia 2011, 20:35

Post autor: Robert J » 28 lipca 2013, 9:59

Skadi pisze:Nie wiedziałam, że kozice żyją w Sudetach! :shock:
No to teraz już wiesz ;)

Największa liczba sudeckich Kozic żyje w Jesionikach. W latach 80 i 90 populacja liczyła przeszło 1000 osobników! Jest to gatunek inwazyjny i traktuje się je jako "szkodnika", więc co roku odstrzeliwuje się pewną ich liczbę by zachować równowagę. Obecnie liczba Kozic w Sudetach Wschodnich szacowana jest na zaledwie 200 sztuk. Kozice w Masyw Śnieżnika przywędrowały właśnie z Wysokiego Jesionika w latach 70-tych ubiegłego stulecia. Oprócz tego Kozice są spotykane w Górach Łużyckich. Ciekawostką jest, że Karkonosze im nie odpowiadają ich tam nie uświadczysz ;)
Awatar użytkownika
Han-Ka
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1313
Rejestracja: 05 lutego 2011, 21:02

Post autor: Han-Ka » 28 lipca 2013, 10:24

Robert J pisze:długie oczekiwanie na wschód słońca
Robert J pisze:Bardzo mocno wiało i bardzo zmarzłem
Robert J pisze:A ja tak trwałem...
Ale było warto - gratuluję wytrwałości, zazdroszczę widoków, podziwiam wszystkie fotki, a w szczególności :
Skadi pisze:Zdjęcie księżyca- nieziemskie!!!
Oj tak, tak, po prostu niesamowite.
"...A przed nami nowe życia połoniny, blaski oraz cienie, szczyty i doliny.
Niech nie gaśnie ogień na polanie, złe niech znika, dobre niech zostanie ..."
Zbychu

Post autor: Zbychu » 28 lipca 2013, 11:06

Skadi nie tylko Ty nie wiedzialas ;) Dobrze,ze Robert J nas uswiadomil :spoko: :> Zdjecia jak zawsze to uczta dla oczu :> Jakos dawno nie mialem okazji na jednej wyprawie ogladac wschod i zachod slonca - cos z tym musze zrobic ;)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 28 lipca 2013, 11:13

Han-Ka pisze:Skadi powiedział/-a:
Zdjęcie księżyca- nieziemskie!!!

Oj tak, tak, po prostu niesamowite.
Też się przyłączam.
No a za zdjęcie kozic, brawo.
włodarz
Turysta
Turysta
Posty: 2376
Rejestracja: 01 grudnia 2011, 19:09

Post autor: włodarz » 28 lipca 2013, 16:02

To był piękny dzień na wycieczkę. Widoczność znakomita. Pogoda wymarzona. :spoko:
Awatar użytkownika
Skadi
Turysta
Turysta
Posty: 240
Rejestracja: 16 marca 2010, 16:11

Post autor: Skadi » 28 lipca 2013, 16:45

Zbychu pisze:Skadi nie tylko Ty nie wiedzialas ;)
No a co, gada się tylko o tych muflonach. :zoboc:
Ciekawa sprawa z tymi kozicami. Sudety do wysokich nie należą, a tu prosze
upodobały sobie takie góry i to jeszcze nie te najwyższe. :)

:) :)
Awatar użytkownika
Robert J
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2285
Rejestracja: 25 grudnia 2011, 20:35

Post autor: Robert J » 28 lipca 2013, 20:22

Skadi pisze:Zdjęcie księżyca- nieziemskie!!!
Han-Ka pisze:Oj tak, tak, po prostu niesamowite.
laynn pisze:Też się przyłączam.
Nawet nie zdajecie sobie sprawy jak wiele czasu poświęciłem by wysłać to zdjęcie do galerii. Ostatnio ktoś zauważył, że google natrętnie poprawia jakość naszych zdjęć i aby obejść ten problem należy przejść na G+...tak właśnie miałem...po wysłaniu zdjęcia na serwer zamiast księżyca była jedna wielka biała kula :cry: W końcu udało się rozwiązać problem jednocześnie nie przechodząc na G+ :hura:
Zbychu pisze:Skadi nie tylko Ty nie wiedzialas Dobrze,ze Robert J nas uswiadomil :spoko:
laynn pisze:No a za zdjęcie kozic, brawo.
Skadi pisze:Ciekawa sprawa z tymi kozicami. Sudety do wysokich nie należą, a tu prosze
upodobały sobie takie góry i to jeszcze nie te najwyższe. :)
No to jeszcze kilka informacji. Otóż kozice sudeckie zostały sprowadzone z Alp i są najdalej na północ żyjącymi osobnikami tego gatunku. Z kolei te z Jesioników, po tym jak się zbyt rozmnożyły, zostały przeniesione m.in. do Słowackiego Raju :)
włodarz pisze:To był piękny dzień na wycieczkę. Widoczność znakomita. Pogoda wymarzona. :spoko:
Owszem pogoda była piękna. Ja wolałbym jednak by przed wschodem słońca było odrobinę cieplej, a tak odczuwalna temperatura była w okolicach zera.
cezaryol
Turysta
Turysta
Posty: 237
Rejestracja: 13 lipca 2013, 22:26

Post autor: cezaryol » 28 lipca 2013, 20:34

Robert J pisze:No to jeszcze kilka informacji. Otóż kozice sudeckie zostały sprowadzone z Alp i są najdalej na północ żyjącymi osobnikami tego gatunku.
To jeszcze ja coś dodam. W tym roku przypada setna rocznica sprowadzenia tych zwierząt w Jesioniki. Było to zasługą 58 Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego arcyksięcia Eugena ( pomysł nie był jego ), który uzyskał na to zgodę cesarza Franciszka Józefa.
Awatar użytkownika
Robert J
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2285
Rejestracja: 25 grudnia 2011, 20:35

Post autor: Robert J » 28 lipca 2013, 20:41

cezaryol pisze:który uzyskał na to zgodę cesarza Franciszka Józefa.
Bo cesarz był wielkim amatorem polowań na kozice(ustrzelił ich przeszło 2 tyś. w swoim życiu), więc nic dziwnego, że wydał pozwolenie. Poza tym sudeckie kozice są jedną z najzdrowszych populacji żyjących w Europie :)
Awatar użytkownika
HalinkaŚ
Moderator
Moderator
Posty: 4600
Rejestracja: 10 września 2009, 8:11

Post autor: HalinkaŚ » 28 lipca 2013, 20:43

Robert J pisze:Po raz drugi udało mi się zobaczyć kozicę w Sudetach, a po raz pierwszy sfotografować :) Kierdel liczył cztery osobniki i są to prawdopodobnie te z ostoi na zboczach Średniaka, a więc jedyne żyjące kozice na terytorium Polski poza Tatrami.
Miałeś farta do zwierzaków, ale żeby tak od razu Cię budziły, mogły zmęczonemu turyście dać pospać. A tak na poważnie, cudne zdjęcia i wschodu i zachodu, ech Ty szczęściarzu.
Góry upajają. Człowiek uzależniony od nich jest nie do wyleczenia.:)
Zbychu

Post autor: Zbychu » 28 lipca 2013, 21:43

Robert J pisze:Z kolei te z Jesioników, po tym jak się zbyt rozmnożyły, zostały przeniesione m.in. do Słowackiego Raju
Piszcie dalej - bo dla mnie to kolejna nowość :oops: ... myślę, że nie tylko dla mnie :8)
Awatar użytkownika
Robert J
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2285
Rejestracja: 25 grudnia 2011, 20:35

Post autor: Robert J » 28 lipca 2013, 22:52

HalinkaŚ pisze:Miałeś farta do zwierzaków, ale żeby tak od razu Cię budziły, mogły zmęczonemu turyście dać pospać.
Ale wówczas ominęłaby mnie taka gratka!, więc im wybaczam ;)
HalinkaŚ pisze:A tak na poważnie, cudne zdjęcia i wschodu i zachodu, ech Ty szczęściarzu.
Szczęściu należy pomóc :)
Zbychu pisze:Piszcie dalej - bo dla mnie to kolejna nowość :oops: ... myślę, że nie tylko dla mnie 8)
No cóż. Ktoś mądry wpadł na pomysł by kozice z terenów Jesioników wybić wpień bo ponoć jest "szkodnikiem". Na szczęście zaniechano tych planów na razie.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 29 lipca 2013, 20:40

Skadi pisze:Nie wiedziałam, że kozice żyją w Sudetach! :shock:
Ja też nie wiedziałem, wiedziałem tylko o muflonach :)

Robert J pisze: W końcu udało się rozwiązać problem jednocześnie nie przechodząc na G+ :hura:
Możesz opisać swoją metodę w wątku - viewtopic.php?p=271202#271202 ? Bo ja znalazłem tylko sposób na wyłączenie poprawek w G+
ODPOWIEDZ