07.04.2013 r. - Góry Sowie - Obserwowani przez zwierzęta

Relacje z górskich wypraw i innych wyjazdów oraz imprez forumowiczów. Ten dział jest przeznaczony dla osób, które chcą opisać swoje relacje i/lub pokazać zdjęcia ze spotkań nie będących Klubowym Zjazdem lub Górską Wycieczką Klubową.

Moderatorzy: HalinkaŚ, Moderatorzy

Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8705
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

07.04.2013 r. - Góry Sowie - Obserwowani przez zwierzęta

Post autor: PiotrekP » 07 kwietnia 2013, 18:58

W niedzielę od samego rana słoneczko świeci , a więc postanawiamy, że jedziemy na wycieczkę. Wybieramy się na spacer po Górach Sowich. Udajemy się do Bielawy, idziemy w okolice Doliny Wapiennej. Teren jest nieszlakowany, jednak jest tu dość gęsta sieć ścieżek i duktów leśnych. Samochód zostawiamy na granicy lasu. Na początku dukt jest dość dobrze wydeptany, spokojnie maszerujemy, jednak mamy nieodparte wrażenie, że coś nas obserwuje.

Obrazek

Okazuje się, że zwierzyna zeszła z wyższych partii gór na popas.
Cały czas delikatnie podchodzimy, śniegu jest więcej, aż dochodzimy do miejsca, gdzie kończą się ślady ludzkie, a są tylko zwierzyny.

Obrazek

Po drodze wchodzimy na szczyt Czyżyka. Na szczycie jest ambona, która może służyć za wieżę widokową na Bielawę i Zbiornik Sudety.

Obrazek

Po odpoczynku dalej brniemy w mokrym śniegu pod Błyszcz, jednak rezygnujemy w wejścia, szczyt jest zalesiony i prowadzi tam mnóstwo śladów zwierzyny, nie chcemy zakłócać ich spokoju. Na śniegu jest dużo śladów po wykotach nowego pokolenia saren i muflonów, które nas cały czas obserwują.

Obrazek

Schodzimy do samochodu brnąc już bardzo mokrym śniegu. Zapewne tam jeszcze wrócimy jak śniegi zejdą. Spokój i cisza jest najlepszą rekomendacją tych ścieżek. Przez prawie cztery godziny spaceru spotkaliśmy tylko parę takich samych wędrowców jak my, szukających spokoju i odpoczynku od zgiełku miejskiego.
Tu reszta naszych zdjęć:
https://plus.google.com/photos/10033055 ... 5156596337
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Awatar użytkownika
maga
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 914
Rejestracja: 29 września 2007, 20:20

Post autor: maga » 07 kwietnia 2013, 19:03

Cztery łby w jednym szeregu...ładny "strzał" :D
z bliska nic nie wygląda tak, jakim się wydawało z daleka
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8705
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Post autor: PiotrekP » 07 kwietnia 2013, 19:53

Permanentna inwigilacja ;) .
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Awatar użytkownika
janek.n.p.m
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2035
Rejestracja: 07 października 2007, 12:43

Post autor: janek.n.p.m » 07 kwietnia 2013, 19:54

piknie, też myślałem dzisiaj o sowich by na narty wyskoczyć
"Żaden zjazd przygotowaną trasą narciarską nie dostarcza tak głębokiego przeżycia jak, najkrótsza nawet, narciarska wycieczka. Wystarczy, że zjedziecie na nartach z przygotowanej trasy, a potem w dziewiczym śniegu nakreślicie swój ślad. Jaką radość, jaki entuzjazm wywoła spojrzenie za siebie, na ten ślad na śniegu, na to małe dzieło sztuki!? To może pojąć jedynie sam jego autor". T. Hiebeler
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8705
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Post autor: PiotrekP » 07 kwietnia 2013, 19:56

Janku tam były warunki idealne, może popołudniu już troszkę mokry śnieg.
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Awatar użytkownika
heathcliff
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2738
Rejestracja: 27 maja 2009, 20:24
Kontakt:

Post autor: heathcliff » 07 kwietnia 2013, 19:56

PiotrekP Nie masz pojęcia jak Wam zazdroszczę tego spotkania z muflonami.
Zastanawiałem się też czemu ja nie spotkałem żadnej zwierzyny, przynajmniej śladów, tym bardziej że śnieg tłumi odgłos ludzkich kroków.
Przytulam żonę i jestem szczęśliwie wolny... Ile wyjść tyle powrotów życzy heathcliff

https://plus.google.com/117458080979094658480
bton1

Post autor: bton1 » 08 kwietnia 2013, 7:39

No no, muflony dają radę. W ogóle nie wiedziałem, że je można spotkać w naszym kraju.. ignorancja sięgnęła zenitu.. A rzeczywiście inwigilacja permanentna :) Fajna wycieczka :!:
Awatar użytkownika
Norbert124
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 469
Rejestracja: 12 kwietnia 2008, 21:58

Post autor: Norbert124 » 08 kwietnia 2013, 8:49

Super wypadzik, gratuluję. Ja na razie się kuruję, ale myślę, że na szlaki wrócę po zimie. Zdjatka super a te muflony to strzał w 10.
PZD
Norbert124

Nigdy nie kłóć się z głupcem, ludzie mogą nie dostrzec różnicy. Prawa Murphy`ego
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8705
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Post autor: PiotrekP » 08 kwietnia 2013, 8:58

bton1 pisze:W ogóle nie wiedziałem, że je można spotkać w naszym kraju
Muflony można spotkać również w Górach Kaczawskich i Bialskich.

Norbert124 Dzieki.
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Anonymous

Post autor: Anonymous » 08 kwietnia 2013, 9:25

Gratuluje wyprawy PiotrekP sam będąc rok temu około w Górach Sowich - dwukrotnie po 3-4 dni maszerując pomiędzy Orłem..Sową...i Zygmuntówką - o muflonach jedynie słyszałem przy okazji masowego wieczornego ogniska z gitarką pod schronem Sowa. Jedynie co mnie tam spotkało to małe ( 7 egzemplarzy ) stado sarenek które ze zdziwieniem w swych oczach obserwowało mnie dość późną wieczorową porą w czasie deszczu a nawet już burzy kierującego się do schroniska - wyraz ich pyszczków mówił wszystko; "baranie co ty tutaj robisz o tej porze w takiej pogodzie" ...w tym roku znów planuję tam powrót odwiedzić stare miejsca Wielką Sowę (KGP - zaliczać trzeba :) ) Kalenicę i tam ognisko i okolice Lisich Skałek....kiedyś chciałbym zorganizować większy wypad i w kilka dni odwiedzić wszystkie dostępne pozostałości po kompleksie Riese - ale to zapewne zaproszę do wspólnej wycieczki :D
Jeszcze raz gratuluje - muflony :spoko: jak i cała wycieczka
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8705
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Post autor: PiotrekP » 08 kwietnia 2013, 9:33

Rafał Kudłaty pisze:wyraz ich pyszczków mówił wszystko; "baranie co ty tutaj robisz o tej porze w takiej pogodzie"
Podobne mieliśmy wrażenie: " co tu robicie, śniegu masa, a Wam się chce łazić po naszych terenach".
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Awatar użytkownika
Skadi
Turysta
Turysta
Posty: 240
Rejestracja: 16 marca 2010, 16:11

Post autor: Skadi » 08 kwietnia 2013, 17:29

Muflony! Niewiarygodne!
A ja już myślałam, że to tylko mit. :)
Awatar użytkownika
Kovik
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2118
Rejestracja: 18 maja 2010, 22:59
Kontakt:

Post autor: Kovik » 08 kwietnia 2013, 17:41

Nigdy bym nie pomyślał że muflony rosn... żyją w Polsce
http://gorolotni.blogspot.com

Życie zaczyna się po trzydziestce
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8705
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Post autor: PiotrekP » 08 kwietnia 2013, 18:40

W Sudetach jest dość dużo miejsc gdzie można spotkać wolno żyjące muflony. Kilkanaście lat temu bardzo mocno zaczęli pracować leśnicy nad przywróceniem populacji muflonów w Sudetach. Obecnie można spotka te zwierzęta w Górach Kaczawskich, Górach Bialskich, Wałbrzyskich i Bystrzyckich. Zresztą jedno schronisko ma w herbie muflona - niedaleko Dusznik Zdroju.
Podczas naszej wycieczki cały czas byliśmy obserwowani przez te sympatyczne zwierzęta. Spotkaliśmy chyba z pięć stad liczących po kilkanaście osobników. Ciekawa było ich zachowanie, zawsze obserwowały nas samce, a samice i młode były jakby w drugiej linii.
Mam nadzieję, że uda się podczas spotkania w Górach Bystrzyckich spotkać te sympatyczne zwierzęta.

Obrazek
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Awatar użytkownika
kefir
Turysta
Turysta
Posty: 174
Rejestracja: 13 grudnia 2012, 23:59
Kontakt:

Post autor: kefir » 08 kwietnia 2013, 19:01

Muflony to jedna z ztrakcji które ciągną mnie ponad 300 kilometrów w Sudety :D Masz może większe zdjęcie tych muflonów z góry? Wyglądają kapitalnie.
Jakieś dwa lata temu u podnóży Orlicy widziałem wydawało mi się - muflona, dopiero jak przyjrzałem się na aparacie zwykłego jelenia :lol:
http://summitate.wordpress.com/ "Kto w górach cierpiał i był szczęśliwy, ten z nimi się nie rozłączy." Jalu Kurek

https://www.facebook.com/summitateztgm - profil na facebooku
ODPOWIEDZ