26.11.2012 r. - Miechowice - Park Ludowy

Relacje z górskich wypraw i innych wyjazdów oraz imprez forumowiczów. Ten dział jest przeznaczony dla osób, które chcą opisać swoje relacje i/lub pokazać zdjęcia ze spotkań nie będących Klubowym Zjazdem lub Górską Wycieczką Klubową.

Moderatorzy: HalinkaŚ, Moderatorzy

Anonymous

26.11.2012 r. - Miechowice - Park Ludowy

Post autor: Anonymous » 26 listopada 2012, 22:37

Oglądając różne relacje górskie doznaję radości i smutku, dlatego na otarcie łez, choć trochę pochodziłem po zabytkowym, ale zniszczonym parku miechowickim, należącym do wspomnianego już na forum Pałacu Tiele - Wincklerów.


Zapraszam do krótkich odwiedzin.

Park Ludowy w Miechowicach
Miechowicki park ludowy był dawnym przypałacowym ogrodem leśnym, który rozciągał się wokół zamku Tiele - Wincklerów.

Budowę pałacu w Miechowicach rozpoczął Ignacy Domes w 1817 roku. Do jego przebudowy doprowadził w 1844 roku Franciszek Winckler oraz w 1860 Hubert von Tiele Winckler. W latach 1840-1850 ogród pałacowy połączono z przylegającym do niego lasem, zachowując układ kompozycyjny. Został wpisany do rejestru zabytków w 1995 roku.

Wpisany do rejestru w 1995 roku park usytuowany jest pomiędzy ulicami Racjonalizatorów, Frenzla, Dzierzonia a ogródkami działkowymi. Jego powierzchnia wynosi 13,95ha i porasta ją prześwietlona, ponad 100 letnia buczyna.

(info zaczerpnięto ze strony u.m.Bytom)

Uważam, że już sama nazwa parku, która de facto została nadana po wojnie temu urokliwemu miejscu jest wielkim nieporozumieniem i kojarzy się z okresem minionego systemu. Nastała wtedy swoista moda, lub zamierzona politycznie propaganda, aby nadawać nowe nazwy miejscom kojarzonym z kapitalizmem i okupantem z czasów ostatniej wojny.

Dlatego piękny wówczas park i pałac dzisiaj przedstawiają widok, jakby wojna przed chwilą się skończyła lub jeszcze trwa.

Park miechowicki stanowi wspólnie z pałacem jeden organizm, bo w takim celu został założony, aby dla hrabiowskiego rodu Tiele - Wincklerów był miejscem odpoczynku i rekreacji.





http://szlakiibezdroza.blogspot.com/201 ... ch_26.html

Obrazek

Plan ówczesnego parku wraz przyległymi terenami, które stanowi zaplecze gospodarcze

Obrazek

Bryła pałacu w okresie międzywojennym

Obrazek

Na początek zamieszczam mapkę, która będzie pomocna w odszukaniu niektórych miejsc.
(opracowanie z magazynu bytomskiego VII )

Obrazek


Stan obecny pałacu z widoczną od strony ulicy Dzierżonia - "Wieżą Wodną". Właśnie tu była doprowadzona woda na potrzeby 'zamku' z byłej kopalni Maria.

Obrazek

W Tej chwili, pomimo licznych ubytków w drzewostanie zabytkowego parku, możemy dalej podziwiać piękne i dorodne okazy drzew oraz krzewów.

Obrazek


Jednym z najbardziej cennych okazów jest widoczny na zdjęciu Miłorząb Japoński, którego pień ma ponad 2,2m.

Obrazek


Platan klonolistny, któremu nadano imię: Jan III Sobieski

Niemniej to ten okaz jest najbardziej godny podziwu. Jego pień wynosi ok. 6m w obwodzie i należy do największych na Śląsku


Obrazek

Krąg czterech (do niedawna pięć) okazałych Dębów, które zostały posadzone na pamiątkę każdego urodzonego potomka rodu Tiele - Wincklerów.

Obrazek

W parku miechowickim zlokalizowano 53 gatunki wartościowych drzew, uważanych za ozdobne.

Obrazek

Tu już parkowe przygotowania do zimy

Obrazek

Zapraszam ! Więcej na: http://szlakiibezdroza.blogspot.com/201 ... ch_26.html
ODPOWIEDZ