Październik`11 "Kapelusze we Mgle" - Wrocław/Wojnów

Relacje z górskich wypraw i innych wyjazdów oraz imprez forumowiczów. Ten dział jest przeznaczony dla osób, które chcą opisać swoje relacje i/lub pokazać zdjęcia ze spotkań nie będących Klubowym Zjazdem lub Górską Wycieczką Klubową.

Moderatorzy: HalinkaŚ, Moderatorzy

Anonymous

Październik`11 "Kapelusze we Mgle" - Wrocław/Wojnó

Post autor: Anonymous » 28 października 2011, 19:53

- Są Góry, są Szlaki. SZLAK MIEJSKI - " Kapelusze we mgle"

Z biegiem tygodnia opcji/pomysłów weekendowych przybywało. Planem pierwotnym były góry Stołowe (stopem), planem rezerwowym (alkoholowa) destrukcja w Poznaniu a wykonanym Wojnów (rowerem). Decyzję podjąłem dopiero w piątek, ślęcząc nad pustym portfelem i mapą Wrocławia. Pierwszą trasę nakreśliłem mocno poglądowo. Tarnogaj -> Park Wschodni ->(jakoś przez) Bierdzany -> Wyspa Opatowicka -> Las Starachociński -> Wojnów.
Park Wschodni, jak zresztą cały poranek, spowity we mgle. Kilku biegaczy i garstka psich towarzyszy. Wokół dość mrocznie: moczary, kładki, małe bagniste oczka wodne. Teren oceniam na plus, objeżdżam cały i niestety nie znajduję przejazdu dalej. Żeby się przedostać zabrakło tylko wysokich kaloszy lub brawury na rowerze. (w głowie powstaje chora wizja „W Woderach przez Bierdzany).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Robię przerwę na papieros i nakreślam nową wstępną trasę: Park Wschodni -> KRAKOWSKA -> Kładka Zwierzyniecka -> Wrocław Swojczyce -> Wojnów. Trasa mocno przy ulica. Po drodze uwagę moją przykuwa ceglana opuszczona wieża. Od spawacza dowiaduje się, że to teren ćwiczebny PSP. Na Swojczycach przejeżdżam obok fabryki VOLVO a znaki drogowe mówią "Uwaga głuchoniemi". Na pobliskim dworcu robię krótką przerwę, po której docieram na miejsce.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wojnów to miejsce, jakie lubię. Spokojne, biedne przedmieścia Gdzieniegdzie kontrastują bogatsze domy ale rozmywają się wśród podmiejskiego życia i poniemieckiej architektury. Opuszczam teren zabudowany i jadę w stronę celu głównego, czyli: Gradów Odrzańskich (objętych projektem Natura2000). Grady, które odwiedziłem to podmokły, polny teren miejscami bagnisty. Wzdłuż rozciągają się wały a gdzieniegdzie groble. Badam dokładnie cały teren, odnajduję miejsce na ognisko i robię popas.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po mocnej kawie nakreślam (kolejną już) trasę: Grady Odrzańskie - > Las Starachociński -> Most Bartoszewicki -> Wyspa Opatowicka -> Bierdzany -> Książe Małe -> Tarnogaj. Droga odziwo, idzie bez większych przeszkód (mam bardzo niedokładną mapę). Bez większego problemu odnajduję kładki i przejeżdżam przez Śluzy. Na Wyspie Opatowickiej wspominam ostatni czas jak tu byłem… Dalej droga prosta. Myślami jestem już przy kanapkach, których, zapomniałem wziąć z domu.

Obrazek

Obrazek

Po zrobieniu zdjęcia wieży, na Bierdzanach, dostrzegam oklejoną Ładę Nivę, która zatrzymuje się przy mnie! Panowie (z ochrony) są nieprzyjemni i napawają się swoją władzą:

- Teren zakładowy (ujęcie wody podziemnej), spieprzaj z stąd albo dzwonię po municypalnych i mandat 200zł. (tak w skrócie)

Próbuję z nimi normalnie pogadać (często sam prowokuję żeby "dozorca" jakiegoś obiektu mnie zaczepił, można wtedy porozmawiać, uzyskać ciekawe informację lub nawet napić się wódki. Przykładu daleko szukać nie trzeba.). Niestety na marne. W odpowiedzi na moja prośbę, o doradzenie najszybszej drogi na Tarnogaj odburkują: Międzżecka -> Na Niskich Łąkach -> Krakowska -> Armii Krajowej. o_O "Konwojują" mnie z powrotem na Opatowicką. W duszy ich klnę i wytaczam (ostateczną już) trasę : Opatowicka -> Las Rakowiecki -> Kładka Siedlecka -> DOM!!!

Obrazek

Dzień udany. Nie trzeba dużych pieniędzy i odległych wypadów by zobaczyć coś ciekawego. Na Bierdzany będzie powrót ;]. Dziękuje Webiemu za doradzenie kierunku i Tomkowi za kliszę.

Obrazek

Tarnogaj village

L.
ODPOWIEDZ