08.07-30.07.2010 Trekingowa wyprawa w góry bułgarii (Pirin&Riła)

Relacje z górskich wypraw i innych wyjazdów oraz imprez forumowiczów. Ten dział jest przeznaczony dla osób, które chcą opisać swoje relacje i/lub pokazać zdjęcia ze spotkań nie będących Klubowym Zjazdem lub Górską Wycieczką Klubową.

Moderatorzy: HalinkaŚ, Moderatorzy

Anonymous

08.07-30.07.2010 Trekingowa wyprawa w góry bułgarii (Pirin&a

Post autor: Anonymous » 02 sierpnia 2011, 1:51

Wprawdzie minął rok od mojej 3 tygodniowej wyprawy w te niesamowite góry ale postanowiłam się podzielić moimi wrażeniami. Może ktoś zainteresuje się do tymi pięknymi i chyba mało schodzonymi górami - bo warto!
Na wstępie dodam że jest to organizowana wyprawa przez klub do którego należę - SKT ( studencki klub turystyczny Politechniki Wroclawskiej) Organizowany z rozmachem, co roku jeździmy na bałkany zdobywając nowe góry. Reklama :D
Swoją relację z tegoż wyjazdu przedstawię w fotorelacji :)

Obrazek
Nasz wierny środek transportu, który co roku wozi nas w odległe, dzikie tereny

W ciągu 3 tygodni przeszliśmy 2 pasma górskie - Pirin i Riłę. Pirin to góry wyglądem bardzo zbliżone do naszych Tatr wysokich. Usytuowane są na południowym - zachodzie Bułgarii.Są to góry o charakterze alpejskim, na ich terenie występuje ponad 150 jeziorek, 50 szczytów przekracza wysokość 2500 metrów. Mieliśmy zatem prawdziwy RAJ, pod dostatek wody i malownicze, alpejskie widoki :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
It's me :hura:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Najwyższym szczytem w tym pasmie jest Wichren - 2914m n.p.m który zdobyliśmy już 2 dnia naszej wyprawy.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
poukładane napisy z kamieni- nie odgadliśmy znaczenia :)

Obrazek
Oto w całej okazałości nasza liczna grupa na Wichrenie

Obrazek

Obrazek
kozice...

Obrazek
Wichren w całej swej okazałości. Dla mnie góra szczególna bowiem schodząc z niej miałam możliwość 'przejechania' z jej zbocza pare metrów czego skutkiem była noga w każdym kolorze tęczy :)

Obrazek
Skutek łażenia po górach


Co jedliśmy? -> WSZYSTKO co wpadło w ręce ;)
od serwowanych w schroniskach sałatek (szopska = u nas grecka) po znalezione na szlakach grzyby ;)

Obrazek
podobno lokalne ;)

Obrazek

Obrazek
własne wyroby :lol:

Jak nocowaliśmy?
Zatrzymywaliśmy się na dziko na polanach, pomimo występowania tam parku narodowego namioty nie są tam niemile widziane.
Przedstawiam parę zdjęc naszego obozowiska :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zatrzymywaliśmy się również w schroniskach jak i w opuszczonych schronach. Szczegolnie jedno wywarło na mnie wrażenie - TEWNO EZERO. Schronisko położone najwyżej w bułgarii bo aż na wysokości 2 500 m.n.p.m. Miało niesamowity klimat. Wyobraźcie sobie mały, brzydki blaszany domek rzucony w istnie górzysty krajobraz przy malowniczym jeziorku. Tutaj zagościliśmy dłużej (bo aż 3 dni) gdzie byliśmy pod urokiem otaczającego nas piękna przyrody.

Obrazek

Obrazek
konie i osły - zwierzeta zaopatrujące schronisko
Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Z tewno ezero małą 8 osobową grupką wybraliśmy się na Kamienice, niesamowicie eksponowany grzbiet na który po drodze zanika szlak...

Obrazek

Obrazek

Obrazek
jacy jesteśmy maleńcy...

Następne pasmo górskie to RIŁA. Tutaj zabawiamy troszkę dłużej, bo aż 2 tygodnie. Pogodę mamy swietną. Cały czas świeci słonce, dlatego korzystamy z tego jak możemy i wciąż przemieszczamy się z całym dobytkiem na plecach dalej.
Najwyższym szczytem Riły jest Musała - 2925m n.p.m. - najwyższy szczyt bałkanów. Oczywiście ruszamy na niego.

Obrazek

Obrazek
Ze szczytu Musały -wiecznie zamarznięte jeziorko
Obrazek
najwyżej w życiu - prawie 3 tyś m. :D

Riła to już górki o charakterze mniej alpejskim
Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obrazek
"wędrówką życie jest człowieka"

Na koniec wycieczki wstąpilismy do Monastyru - miasta mającego znaczenie podobne jak dla nas Częstochowa. Najbardziej w Bułgarii czczone miejsce kultu religijnego.

Obrazek

Obrazek


Mam nadzieje że choć troche zainteresowało Was piękno bułgarskiej, dzikiej przyrody :) Na pewno w tej krótkiej relacji nie zmieściłam nawet malutkiej częsci tego jak cudownie tam było, jak piekne były szlaki, jakie niesamowite chwile spędziliśmy w tym odległym kraju. Dlatego polecam wszystkim te miejsca przy planowanym dłuższym urlopie. Ja tam na pewno jeszcze wróce!!! :D

Obrazek

SKT :spoko:
Anonymous

Post autor: Anonymous » 02 sierpnia 2011, 12:34

Ładne fotki, super wyprawa. Macie jakąś stronę www? chętnie poczytał bym o innych waszych wyjazdach
vertigo

Post autor: vertigo » 02 sierpnia 2011, 12:50

Świetna eskapada, pogoda i widoki jak widzę znakomite były. Muszę zaplanować wyjazd w tamte rejony, choć niekoniecznie w aż tak licznym składzie ;)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 02 sierpnia 2011, 13:12

Rewelacja...śliczne tereny i krajobrazy....pozazdrościć tylko takich wypadów typowo trekingowych..... :8)
Montenero

Post autor: Montenero » 02 sierpnia 2011, 13:53

:shock: :shock: :shock: :shock: Słowa niepotrzebne!!!
Awatar użytkownika
Kovik
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2118
Rejestracja: 18 maja 2010, 22:59
Kontakt:

Post autor: Kovik » 02 sierpnia 2011, 16:19

super też bym tak chciał po bałkanach połazić. Góry podobne do naszych Tatr
http://gorolotni.blogspot.com

Życie zaczyna się po trzydziestce
Awatar użytkownika
HalinkaŚ
Moderator
Moderator
Posty: 4600
Rejestracja: 10 września 2009, 8:11

Post autor: HalinkaŚ » 02 sierpnia 2011, 18:02

Justyś pisze:najwyżej w życiu - prawie 3 tyś m. :D
Wielkie brawa.
Justyś pisze:Kamienice, niesamowicie eksponowany grzbiet na który po drodze zanika szlak...
Już na sam widok mąci mi się w głowie. Brawa za odwagę.
Justyś pisze:'przejechania' z jej zbocza pare metrów czego skutkiem była noga w każdym kolorze tęczy :)
najważniejsze, że nic Ci się nie stało, siniaki szybko zniknęły ;)
Zdjęcia wschodu , można patrzeć i patrzeć. W realu musiało być cudownie.
Świetna wyprawa, jeszcze raz gratulacje.
Góry upajają. Człowiek uzależniony od nich jest nie do wyleczenia.:)
Awatar użytkownika
zbig9
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1946
Rejestracja: 24 sierpnia 2009, 22:36

Post autor: zbig9 » 02 sierpnia 2011, 18:44

Ciekawe góry, chwilami zupełnie jak w Tatrach a chwilami jednak inaczej. I całkiem wysoko... :7:
Awatar użytkownika
buba
Turysta
Turysta
Posty: 2227
Rejestracja: 05 lipca 2011, 11:35
Kontakt:

Post autor: buba » 02 sierpnia 2011, 18:58

Dzieki Twojej relacji ozyly wspomnienia sprzed 6 lat, kiedy przemierzalismy podobna trase.
Tez byla to zorganizowana wycieczka z PTTK Rzezszow. Riła nie zrobila na mnie jakiegos specjalnego wrazenia- ale Piryn- niesamowite!! Te białe sciany gor na tle intensywnie niebieskiego nieba i roznobarwne kwiatki rosnace w kazdej szczelinie wsrod skal!

A byliscie na Grani Konczeto? czyli trasie z Wichrena w strone na Banski Suchodol (chyba tak sie ta gorka nazywala?) Nam sie niestety nie udalo- przeszlismy kawalek ale sie totalnie spierniczyla pogoda, naszly chmury, mgla na metr i zaczelo troche padac. Wiec i widoki zadne, i troche sie balismy lazenia po mokrej skale, bo przepascie tam spore..;) wiec zawrocilismy... Bardzo mi sie marzy tam kiedys wrocic!

Dobrze ze sobie nic nie złamalas ani nie skrecilas spadajac z tego Wichrena!!

Jesli by kogos interesowaly fotki z czasow "zamierzchlych ;) z tego rejonu:
https://picasaweb.google.com/buba.dawno ... rila_piryn

Jakosc nie jest porazajaca- sa to zdjecia robione ponad 20letnia "idiotenkamera", wywolane, wsadzone do albumu, po czym sfotografowane cyfrowka w albumie i wrzucone na net (skanera nie mam ;). Wiec prosze o wyrozumialosc ;)

Justyś pisze:jest to organizowana wyprawa przez klub do którego należę - SKT ( studencki klub turystyczny Politechniki Wroclawskiej) Organizowany z rozmachem, co roku jeździmy na bałkany zdobywając nowe góry. Reklama
mam nadzieje ze relacje z innych waszych wyjazdow tez powrzucasz :)
Awatar użytkownika
sprocket73
Turysta
Turysta
Posty: 1063
Rejestracja: 09 czerwca 2011, 15:06

Post autor: sprocket73 » 02 sierpnia 2011, 19:07

Ładnie tam jest. Też odniosłem wrażenie, że podobnie jak w Tatrach, tylko większe przestrzenie. Chciałbym kiedyś tam pojechać, chociaż realnie patrząc marnie to widzę...
Anonymous

Post autor: Anonymous » 02 sierpnia 2011, 19:27

gruby pisze:Ładne fotki, super wyprawa. Macie jakąś stronę www? chętnie poczytał bym o innych waszych wyjazdach
tak, to jest nasza strona http://www.sktwyprawy.info/
SKT zorganizowało już 6 wypraw. Ja swoją przygodę zaczęłam rok temu z górami bułgarskimi. W tym roku rowniez byłam na 2 tygodnie w górach w Rumunii :) Również zamieszczę relację. Aczkolwiek te góry były już znacznie, znacznie łagodniejsze ze względu na Dziekana :brawo: który z nami wedruje i który organizuje te wyjazdy! :)

Buba -> Mam podobne odczucia. Riła nie zrobiła na mnie choc w cześci tak wielkiego wrażenia jak PIRIN. Minąl rok a ja wciąż myślę o tych górach. Wędrując tamtędy wyobrazałam sobie że w Polsce dawno tak piękne szlaki byłyby juz zadeptane a tam tylko MY :D
Grupka 32osobowa, w tym roku bylismy w 41 osob i tez było niesamowicie!
jak miło ogląda się Twoje stare zdjęcia z terenow gdzie i ja byłam Niestety na Grani Konczeto nie bylismy ale bylismy jeszcze w wielu miejscach o ktorych nie wspomniałam :)

Co do mojej nogi to hmmmm miałam szczescie bo zatrzymałam się na pare metrów przed przepascią :roll: No, dobrze się skonczylo, opatrznosc czuwa ;)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 03 sierpnia 2011, 11:26

No no no no wyprawa super. Sam chętnie się tam wybiorę i pochodzę po tych górach. Jak będziesz wracać w te góry daj znać chętnie z Tobą pojadę :)
Awatar użytkownika
Inga
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 839
Rejestracja: 20 marca 2010, 0:48

Post autor: Inga » 03 sierpnia 2011, 11:50

Justyś, masz może więcej zdjęć w picasie? Jeśli tak, to chętnie obejrzę.
Przepiękne widoki!!! Zazdroszczę, oczywiście tak pozytywnie. Marzy mi się taka wyprawa z plecakiem na plecach, chociażby tygodniowa, ale niestety siły :paker: nie te :lol: :lol: :lol: Taki plecak zwyczajnie wgniótłby mnie w ziemię ;)
"Szalony kto sądzi, że ludzkiego szczęścia trzeba szukać w zaspokajaniu pragnień,
przekonany, że dla idących liczy się przede wszystkim dojść do kresu.
A kresu przecież nigdy nie ma."
Antoine de Saint-Exupéry
Anonymous

Post autor: Anonymous » 03 sierpnia 2011, 18:06

nie mam zdjęc, ale tutaj jest fotogaleria mojego kolegi niestety tylko z Pirinu. :) https://picasaweb.google.com/PiotrPyrzanowski/Piryn

Żeby taki plecak podnieść a co dopiero nieśc pod górę to trzeba mieć siłe ;) ;) Mnie często jej brakowało :) Ale dałam radę.

Grzesiek -> będę się odzywać ;)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 03 sierpnia 2011, 23:04

Trzymam Cię za słowo, że będziesz się odzywać :)

fajne te fotki, narobiłem sobie jeszcze większej ochoty żeby tam jechać.
ODPOWIEDZ