09.07.2011 Szalony Przechód i przeł.pod Kopą-znów magicznie!

Relacje z górskich wypraw i innych wyjazdów oraz imprez forumowiczów. Ten dział jest przeznaczony dla osób, które chcą opisać swoje relacje i/lub pokazać zdjęcia ze spotkań nie będących Klubowym Zjazdem lub Górską Wycieczką Klubową.

Moderatorzy: HalinkaŚ, Moderatorzy

Tempy dyszel

09.07.2011 Szalony Przechód i przeł.pod Kopą-znów magicznie!

Post autor: Tempy dyszel » 10 lipca 2011, 15:05

Trasa: Zdiar Strednica (1030) – Dolina Monkova (950) – Siroke sedlo (1826) – Vysne Kopske sedlo (1933) – Kopske sedlo (1750) – Polana pod Muranom (1083) – Tatranska Javorina (1000)

Początek: 7.15
Koniec: 14.30
Czas przejścia + popasy: 7.15

Długość trasy: 16,5 km,
Maksymalne przewyższenie: ok. 1000 m,
Suma wzniesień: ok. 1035 m.

Wykorzystując anomalię klimatyczną :pada: , jaką jest pogodny weekend :hura: , postanowiłem zadebiutować w Tatrach Bielskich.
Do ostatniej chwili śledziłem prognozy-im więcej, tym bardziej byłem skołowany :cisza:
Ale zaryzykowałem – totalny sponton – teraz już wiem, że ,,lampa” jest nudna :oki:

Zaczynam przy znanym areale narciarskim Zdziar Strednica-ledwo wysiadłem z auta a ,,kopara” już opadła :suprajs:
Obrazek
Na początku krótkie zejście do Doliny Monkovej (Mąkowej), aby kontynuować wędrówkę zielonym szlakiem edukacyjnym, który w praktyce okazał się….czerwonym ;) .
W miarę nabierania wysokości, widok poszerza się na ciekawe obrywy skalne Głośnej Skały :!:
Obrazek
Zaczynam trawers bocznego ramienia Płaczliwej Skały. Niesamowity skwar :oops: oraz miejscami nadspodziewanie stroma ścieżka kosztuje mnie wiele sił, przez co na każdym przystanku ścieżki przyrodniczej, organizuje kilkunastominutowy popas :palacz:
Przy przystanku nr 3, ukazuje się wodospad na Reglanym Potoku.
Obrazek
Mijam łańcuch :ups: będący przykładem nadgorliwości Słowaków. Po przekroczeniu dość stromego progu Doliny Szerokiej, ścieżka wyraźnie łagodnieje a na północ otwiera się widok na pasmo Magury Spiskiej, wraz z ciągnącymi się w moją stronę pięknymi cumulusami :spoko:
Obrazek
Leniwie się tocząc :) , dopiero po 3 godzinach docieram do Szerokiej Przełęczy Bielskiej. Widok z niej wymiata!- na pewno zaliczam go do serii tych magicznych :hura: :shock: .
Niepodzielnie panuje bliski Jagnięcy Szczyt
Obrazek
oraz Słowackie i Polskie Tatry Wysokie wraz z Doliną Zadnich Koperszadów.
Obrazek
Przełęcz jest idealnym miejscem na podładowanie akumulatorów :winko: , stąd postanawiam znaleźć istniejące znaki na….Płaczliwą Skałę :stop: .
Po kilku minutach wracam ,,przegoniony” przez trójkę Słowaków :no: , którzy, jak się okazało, zostali ,,zfilancowani” za prawym zakrętem :killer: .
Tak czy inaczej, Płaczliwa Skała ujawniła się w całym swoim pięknym majestacie :peace:
Obrazek
Z Szerokiej Przełęczy Bielskiej zmierzam na Przełęcz pod Kopą, mijając po drodze najwyższy punkt tego dnia czyli Vysne Kopske sedlo, zwane Głupim lub Szalonym Przechodem.
Zza chmur na chwilę pokazuje się Łomnica :spoko:
Obrazek
oraz utulona chmurkową kołderką Płaczliwa Skała :jupi:
Obrazek
Są też oczywiście Jatki
Obrazek
Nie byłbym sobą, gdybym nie polansował się w forumowej koszulce na tle Kieżmarskiego i Łomnicy, które wydają się być spoza tego świata :serducho:
Obrazek
Niestety, wszystko co dobre, szybko się kończy :( , stąd schodzę do Tatrzańskiej Jaworzyny, Doliną Zadnich Koperszadów. To najprzyjemniejsze dla nóg zejście jakie miałem w Tatrach!
Schodząc, Jagnięcy ,,bawi się” w pojawiam się i znikam :D
Obrazek
Przy wylocie Szerokiego Żlebu, otwiera się ciekawy, choć dużo mniej efektowny niż z północy, widok na Hawrań
Obrazek
i Płaczliwą Skałę
Obrazek
Po osiągnięciu granicy lasu, szlak staje się nieciekawy, do czasu spotkania z ,,misiami” :lol:
Obrazek
Dzień zaczął się magicznie i podobnie skończył- najpierw zerwami skalnymi Murania :oczynoela:
Obrazek
a także fascynującym :shock: a równocześnie porażającym :help: swą potęgą, otoczeniem Doliny Jaworowej z Kołowym, Baranimi Rogami i Lodowym
Obrazek

Soczysta zieleń, trochę ,,lampy",chmurki dla lepszego efektu, dynamiczna pogoda,choć na szczęście bez burzy oraz 2,5 kg mniej :D, i najważniejsze widoki-takie jakie chciałbym dostawać na pocztówkach :spoko: Miał być jeszcze dodatek, ale aura mocno ,,stykowa" więc stchórzyłem :( . A Jagnięcy i tak nie ucieknie...

Zdjęcia:
https://picasaweb.google.com/1183213738 ... opskeSedlo#
Ostatnio zmieniony 10 lipca 2011, 20:26 przez Tempy dyszel, łącznie zmieniany 5 razy.
Awatar użytkownika
Atria
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 495
Rejestracja: 20 września 2010, 21:37

Post autor: Atria » 10 lipca 2011, 15:13

Tempy dyszel pisze:Do ostatniej chwili śledziłem prognozy-im więcej, tym bardziej byłem skołowany
ja też :lol:
Gratulacje, piękne widoki... szkoda, że tak mało szlaków jest w Tatrach Bielskich.
"Historii nie da się przewidzieć, tyle wiem jako historyk..."
Awatar użytkownika
sprocket73
Turysta
Turysta
Posty: 1063
Rejestracja: 09 czerwca 2011, 15:06

Post autor: sprocket73 » 10 lipca 2011, 15:21

Piękna wycieczka!
A prognozy na kilka dni do przodu ostatnio są tak mało trafne, że przepowiadacze powinni się podać do dymisji.
Awatar użytkownika
zbig9
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1946
Rejestracja: 24 sierpnia 2009, 22:36

Post autor: zbig9 » 10 lipca 2011, 17:09

Trasa dokładnie ta sama, co moja dzień wcześniej, ale pogoda lepsza. Gratulacje!
Niezłe prognozy na środek tygodnia. Jakieś plany?
Awatar użytkownika
HalinkaŚ
Moderator
Moderator
Posty: 4600
Rejestracja: 10 września 2009, 8:11

Post autor: HalinkaŚ » 10 lipca 2011, 20:07

Świetna wycieczka, miejsce wybrałeś cudowne, ta zieleń i otoczenie jest zachwycające. Bardzo lubię Dolinę Zadnich Koperszadów, mam taki mały sentyment do tego miejsca.
Tempy dyszel pisze:oraz 2,5 kg mniej
Jak Ci się to udaje w jeden dzień :P tak szybko stracić.
Nie byłbym sobą, gdybym nie polansował się w forumowej koszulce na tle Kieżmarskiego i Łomnicy, które wydają się być spoza tego świata
:brawo: :brawo: :brawo:
Góry upajają. Człowiek uzależniony od nich jest nie do wyleczenia.:)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 10 lipca 2011, 21:40

Dzięki za przybliżenie tego rejonu :) Możliwe, że jesienią i ja tam zawitam ;)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 11 lipca 2011, 8:38

Świetna relacja (jak zwykle).
Też mam podobną trasę w planach, ale chyba już na przyszły rok, bo po moim sobotnim wypadzie w Małą Fatrę wiem, że z moją kiepską kondycją nie mam po co jechać w Tatry :cry:

Interesuje mnie w jaki sposób wróciłes po autko do Zdziaru (stopem, czy autobusem - jeśli tym drugim, to jak często jeżdzą)
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8710
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Post autor: PiotrekP » 11 lipca 2011, 8:59

taki1gość pisze:Możliwe, że jesienią i ja tam zawitam
W ubiegłym roku pod koniec sierpnia tą trasą szliśmy tylko w odwrotnym kierunku i na przełeczy były warunki zimowe, okolo 50 cm śniegu. Tereny przepiękne, warte odwiedzenia.
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Tempy dyszel

Post autor: Tempy dyszel » 11 lipca 2011, 15:59

Atria pisze:Gratulacje, piękne widoki... szkoda, że tak mało szlaków jest w Tatrach Bielskich.
Stare szlaki się zachowały ponoć dosyć dobrze.Po prostu zapomnieli je nanieść na mapę :twisted:
zbig9 pisze:Niezłe prognozy na środek tygodnia. Jakieś plany?
Środa wygląda zacnie.Będe monitorował temat. Ale i tak skoncentruje się na najpiękniejszej porze, czyli jesieni :D
HalinkaŚ pisze:Jak Ci się to udaje w jeden dzień tak szybko stracić.
Żaden problem bo mam co tracić :twisted:. Rekord to 3,8kg po zeszłorocznym Dziumbirze. Ledwo zawiąże buty,już jestem ,,ściorany" ;)
presto pisze:z moją kiepską kondycją nie mam po co jechać w Tatry
A co ja mam powiedzieć.Ledwo się toczyłem :bije:
presto pisze:Interesuje mnie w jaki sposób wróciłes po autko do Zdziaru (stopem, czy autobusem - jeśli tym drugim, to jak często jeżdzą)
Słowackie SAD jeżdzą średnio co godzinę na linii Łysa Polana-Poprad.Ja czekałem niecałe 15min. Rozkład tu:
http://cp.atlas.sk/bus/spojenie/
PiotrekP pisze: ubiegłym roku pod koniec sierpnia tą trasą szliśmy tylko w odwrotnym kierunku i na przełeczy były warunki zimowe, okolo 50 cm śniegu.
Bardzo nieładnie schodzić do Zdziaru pod prąd :twisted:
Dzwonek

Post autor: Dzwonek » 11 lipca 2011, 16:31

Tempy dyszel pisze:docieram do Szerokiej Przełęczy Bielskiej. Widok z niej wymiata!- na pewno zaliczam go do serii tych magicznych
popieram, a same Bielskie najlepiej prezentują się z Jagnięcego - to dopiero jest magia
Tempy dyszel pisze:postanawiam znaleźć istniejące znaki na….Płaczliwą Skałę. Po kilku minutach wracam ,,przegoniony” przez trójkę Słowaków, którzy, jak się okazało, zostali ,,zfilancowani” za prawym zakrętem.
aby się udało, to pewnie musiałbyś to zrobić w "stylu zbiga" :P

kolejna piękna wycieczka Piotr :brawo:
podziwiam Cię za konsekwencję w realizacji tatrzańskiego planu, tak trzymaj :spoko:
Tempy dyszel

Post autor: Tempy dyszel » 12 lipca 2011, 16:22

Dzwonek pisze:podziwiam Cię za konsekwencję w realizacji tatrzańskiego planu, tak trzymaj
Tak naprawdę prawdziwe góry zaczną się jutro- sam nie wiem gdzie i co ale ,,czas na konkrety"
Anonymous

Post autor: Anonymous » 13 lipca 2011, 12:18

Tempy dyszel pisze: http://cp.atlas.sk/bus/spojenie/
PiotrekP pisze: ubiegłym roku pod koniec sierpnia tą trasą szliśmy tylko w odwrotnym kierunku i na przełeczy były warunki zimowe, okolo 50 cm śniegu.
Bardzo nieładnie schodzić do Zdziaru pod prąd :twisted:
To w końcu, ten szlak jest jednokierunkowy, czy można poruszać się nim swobodnie w dwóch kierunkach?
Z tego co widzę, od jakiegoś czasu zamiast zielonego dydaktycznego pojawiły się czerwone znaki przedlużonej Magistrali Tatrzanskiej.

I jeszcze pytanko natury gastronomicznej.
W Tatrzanskiej Jaworzynie są jakieś knajpki?
Tempy dyszel

Post autor: Tempy dyszel » 17 lipca 2011, 14:11

presto pisze:To w końcu, ten szlak jest jednokierunkowy, czy można poruszać się nim swobodnie w dwóch kierunkach?
Z tego co widzę, od jakiegoś czasu zamiast zielonego dydaktycznego pojawiły się czerwone znaki przedlużonej Magistrali Tatrzanskiej.
Z tego co mi wiadomo-szlak jest jednokierunkowy tj.ze Zdziaru na Szeroką Przełęcz Bielską i tak właśnie poszedłem.
Odnośnie znaków-też mam na słowackiej zielone a w praktyce było co innego.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 18 lipca 2011, 10:54

Tempy dyszel pisze:
presto pisze:To w końcu, ten szlak jest jednokierunkowy, czy można poruszać się nim swobodnie w dwóch kierunkach?
Z tego co widzę, od jakiegoś czasu zamiast zielonego dydaktycznego pojawiły się czerwone znaki przedlużonej Magistrali Tatrzanskiej.
Z tego co mi wiadomo-szlak jest jednokierunkowy tj.ze Zdziaru na Szeroką Przełęcz Bielską i tak właśnie poszedłem.
Odnośnie znaków-też mam na słowackiej zielone a w praktyce było co innego.
To zdjęcie (by Katarzyna - Pysiek)
https://picasaweb.google.com/k.szustek/ ... 8512927426
dowodzi, że nasze mapy są już nieaktualne :cry:
Zresztą na mapie internetowej (mapy.hiking.sk) też można znaleźć czerwone znaki .
ODPOWIEDZ