Rezerwat Skorocice- Ponidziańskie Szlaki

Relacje z górskich wypraw i innych wyjazdów oraz imprez forumowiczów. Ten dział jest przeznaczony dla osób, które chcą opisać swoje relacje i/lub pokazać zdjęcia ze spotkań nie będących Klubowym Zjazdem lub Górską Wycieczką Klubową.

Moderatorzy: HalinkaŚ, Moderatorzy

Anonymous

Rezerwat Skorocice- Ponidziańskie Szlaki

Post autor: Anonymous » 28 grudnia 2009, 13:16

Witam. Chciałem przedstawić Wam krótką relację z mojego wypadu, bo wyprawą raczej nie można go nazwać. Chociaż nie koniecznie dotyczy on terenów górskich, to jednak ma związek z szeroko pojętą turystyką górską.

Poniedziałek 28.XII.2009r. Budzę się około godziny 8:00. Zanim wstanę z łóżka dzwoni do mnie Marcin, mówi, że nie wie czy planowany wypad dojdzie do skutku, bo jest strasznie mokro i plucha, dopiero chwilę później po spojrzeniu przez okno dowiaduje się, że tej nocy spadł śnieg.

Nie tracąc jednak zapału około 8:30 wyruszamy do miejscowości Skorocice w gm. Wiślica w pow. Buskim, około 9:00 jesteśmy gotowi do wejścia na teren rezerwatu w Skorocicach.

To pierwsza nasza wizyta na tym terenie zimą, dotychczas zwiedzaliśmy skalny gościniec jedynie latem.
Ze względu na dość trudne warunki i ryzyko wypadku, decydujemy się na wejście do Jaskini Dzwonów, jednej z wielu które znajdują się na terenie rezerwatu, przejście przez nią jest moim zdaniem najłatwiejszym sposobem dojścia do Jaskini Skorocickiej. Po wejściu do J. Dzwonów, udaje nam się zaobserwować zamarzającą wodę na ścianach jaskini, która przesiąka z topniejącego na zewnątrz śniegu, są też przebijające się przez skały końce korzeni, jest to jedno z niewielu miejsc, gdzie będąc żywym, możemy wąchać kwiatki od spodu. Jaskinia zbudowana jest z gipsów, nie występuje w niej zbyt bogata szata naciekowa, ale wydaje mi się, że i tak jest warta odwiedzenia. Na ścianach jaskini dość dobrze widoczna, nawet o tej porze roku jest zanokcica skalna-paproć żyjąca tutaj, pomimo braku gleby na skałach.

Niestety jaskinia jest strasznie zaniedbana, zaraz po wejściu do niej, możemy znaleźć sporą ilość butelek po napojach wysokoprocentowych. Wiele jeszcze wody upłynie w potoku skrocickim który przepływa przez te jaskinie, zanim ludzie nauczą się szanować przyrodę.

Postanawiamy zakończyć penetrację po przejściu Jaskini Dzwonów, z powodu braków sprzętowych i niestety ograniczającego nas czasu. Na koniec oglądamy jeszcze kilka schronów skalnych na terenie rezerwatu, oraz podziwiamy patrząc z góry wąwóz powstały w wyniku działania zjawisk krasowych, w 1960r. ustanowiony Rezerwatem przyrody Skorocice. Znajdujące się tutaj Jaskinia Skorocicka jest najdłuższą jaskinią gipsową w Polsce.

Zachęcam do wizyty zarówno w samym rezerwacie Skorocice jak i innych rezerwatach skalnych Niecki Nidziańskiej, zwłaszcza piękną ponidziańską wiosną, kiedy można podziwiać tu roślinność stepową, a także wijącą się na swych meandrach rzekę Nidę płynącą wśród pól, ale o innych ponidziańskich atrakcjach, może innym razem. Pozdrawiam

:)

Załączam kilka fotek :) niestety prawie wyłącznie z zewnątrz, ale na następny raz, postaram się pokazać również wnętrze jaskini.

http://fotohub.pl/view/54f8959357b4c836fa3797c450e5955d
ODPOWIEDZ