"Lekki trekking Wysoko-górski" czyli 0+ zimą...

Relacje z górskich wypraw i innych wyjazdów oraz imprez forumowiczów. Ten dział jest przeznaczony dla osób, które chcą opisać swoje relacje i/lub pokazać zdjęcia ze spotkań nie będących Klubowym Zjazdem lub Górską Wycieczką Klubową.

Moderatorzy: HalinkaŚ, Moderatorzy

Anonymous

"Lekki trekking Wysoko-górski" czyli 0+ zimą...

Post autor: Anonymous » 23 listopada 2009, 10:47

Zaczęło się tak:

jck: ... a w ten weekend co robicie? Bo warunki chyba niebardzo...
ja: No właśnie. Ale myślimy o jakimś lekkim trekku, total lajt.
jck: To może Rysy-Wysoka od SK?
ja: Brzmi sensownie. - myślę sobie, to 0+, szybka trasa, luz.

A w efekcie było tak:
16 godzin pełnej akcji górskiej bez przerwy, bez żarcia, bez picia, ze zlizywaniem topiącego się śniegu z porostów, piciem z potoku, pływaniem w rzece i zgubieniem się w dolinie.

Piątek, 17.00, Katowice. Spotkanie miłośników górskich wycieczek i jeszcze bardziej górskich napojów w "Grubym Benku". Browar się leje, laski piszczą i robią zdjęcia jck, bo ten wchodzi wyszpejony w szable śnieżne.

Piątek, 20.30. Wyjeżdżamy na SK, w składzie: ja, Igi i jck. Igi, jako jedyny trzeźwy, prowadzi.

Sobota, 0:30, Popradskie Pleso. O 4:30 wyruszamy w kierunku Chaty pod Rysami. Rysy na wstępie odpuszczamy, "chyba, że starczy czasu"...

Pod Wagą jesteśmy przed 8.00. Ja o dwóch batonach, nie mam ochoty na jedzenie w ogóle. Patrzymy na "górny zachód w prawo", trawersujący Ciężki Szczyt, czyli drogę przez Pazdury. Wygląda fajnie. Rozglądam się dookoła. Najwyższy szczyt polski wygląda całkiem imponująco... Z tej perspektywy wybitność normalnie 10 metrów. Dalej, na widok Galerii Gankowej uginają mi się kolana, Gerlach wkomponował się pięknie pomiędzy Ganek i Ciężki. Pogoda dopisuje, wygląda na to, że przynajmniej po tej stronie będziemy mieć beton. Czas napierać. Niektórzy się szpeją w sposób dość kuriozalny, ale co tam... ;)

Obrazek

Jck prowadzi, ale jakoś średnio miał na to ochotę. Do czasu, aż wchodzimy w trawers: zaiste, beton, 45 stopni, momenty na przednie zęby raków, cudo. Micha mu się cieszy, mnie też, Igi na początku z pewną taką nieśmiałością podchodzi do jednego miejsca, ale dzielnie wychodzi z opresji. Wreszcie dochodzimy do kominka pod Przełęczą pod Kogutkiem. Wiążemy się, 2x 30 metrów, ja w środku. Słyszę od Jacy: "Nnnno, to lubię!" I napiera. Trzymam go na sztywno, w końcu słyszę sygnał, że ok, więc ruszam za nim. Jest fantastycznie. W kominku kilka czujnych momentów, sypko, ale dajemy radę. Wreszcie docieramy na Przełęcz.

Po drugiej stronie - lampa. Zaczynamy długi trawers w kierunku Ławicy. Tym razem na lotnej, od wysepki skalnej do wysepki, zaczyna być grząsko. I tak cholernie gorąco... Grzebiemy się, idzie wolno, ale cały czas do przodu.

Mijamy Ławicę, dochodzimy do czujnego miejsca tuż przy żlebie opadającym z przełęczy pomiędzy wierzchołkami Wysokiej wprost do Doliny Złomisk. Zakładamy poręcz z jednej liny, bo miejsce wygląda na średnio przyjazne: przysypane płyty, a wszystko się już sypie, a mieliśmy zamiar wracać tą samą drogą.

W ogóle, fajnych zamiarów wtedy było kilka. Zostawić plecaki na przełęczy i wejść na oba wierzchołki. Przed wejściem może się rozebrać ciut, bo kurde ileż można w takim upale z tyloma warstwami na sobie?? Może zjeść coś na szczycie, bo już popołudnie i żołądki mamy wielkości piłki do tenisa, przyrośnięte do kręgosłupa...

No ale, jak się zamierzyli, tak nie zrobili.

Z plecakami, opatuleni po zęby, napieramy żlebem, wykorzystując na przeloty jakąś starą pętlę, odkopaną klamrę i podszczytowy hak. Wreszcie włazimy na wierzchołek północno-zachodni.

Po ponad 9 godzinach od wyjścia z samochodu.... taki lekki trek...

Obrazek

Widoki piękne.

Obrazek

Kilka zdjęć, kilka łyków resztek wody, nadal zero żarcia, czasu nie ma, spadamy.

Już wiemy, że powrót przez Wagę trwałby chyba do następnego dnia. Decydujemy się zatem schodzić żlebem, bezpośrednio do Złomisk. Fatal error...

Wracamy jeszcze po poręcz. Zostało tam parę fajnych friendów, które dopiero co dostałam na urodziny, toteż wywierałam mocną presję, żeby po nie wrócić :D Odwiązuję Igora, bo fuczy na mnie, że napieram na mocno w dół. Ruszamy w kierunku poręczy, chwytam Jacka na sztywno, Ten podejmuje wyzwanie i ryzyko - co tu dużo mówić - i idzie demontować to skomplikowane coś, co założył wcześniej.

Słońce chyli się już ku zachodowi, zaczynamy epopeję zejścia bezpośrednio nad Popradskie Pleso.

Obrazek

To była jakaś masakra. Złomy na wpół zasypane śniegiem, gdzie wpadanie co chwila, to jedną, to drugą nogą po samą pachwinę do dziury to standard. W sumie zaskakujące, że mamy całe nogi jeszcze, przy moim pechu...

Jacek mocno nas wyprzedził, ot, dobrze się czuje na zejściach. Ja nigdy. Wraz z igim, jak dwóch paralityków, zaczynamy kuśtykać. Zapada zmrok, gubimy ścieżkę, gubimy Jacę, w ogóle jest fajnie. Igi zaczyna już szukać miejsca na spanie. Dzwonię do Rafa (dzięki Raf!), mówię mu, gdzie jestem i pytam, gdzie iśc, bo nie chcemy wylądować nad wodospadem, a tej doliny nie znam dobrze. W końcu odnajdujemy ścieżkę...

Głodni i wypompowani, meldujemy się ok 19:00 pod schroniskiem. Tam się dowiadujemy, że Jck uczestniczył jeszcze w akcji ratunkowej, sam przy okazji się gubiąc i wpadając do rzeczki, opodal krzaczka.

Nasz lekki, wysokogórski trekking kończy się o 20.00, gdzie zalegamy w aucie, w najcudowniejszym smrodku z możliwych...

Więcej zdjęć standardowo, tutaj: http://summiter.pl/?p=2226
Ostatnio zmieniony 23 listopada 2009, 11:19 przez Anonymous, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8705
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Post autor: PiotrekP » 23 listopada 2009, 11:05

Wielkie gratulacje, za tak lekki tracking. :)
Widoki faktycznie przepiękne. :)
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Awatar użytkownika
jck
Turysta
Turysta
Posty: 3181
Rejestracja: 14 listopada 2007, 22:57
Kontakt:

Post autor: jck » 23 listopada 2009, 11:32

Obrazek

To jest teren jaki kocham.
Chciałem w tym miejscu sfotografować Mulika, ale 'aparat' miała Ona, więc jest fotka z Igim. Nieważne... chodzenie w takim terenie to po prostu poezja.
Życie nie zaczyna się powyżej 5000 mnpm. Powyżej 7000 mnpm tym bardziej...
tom-pi4

Post autor: tom-pi4 » 23 listopada 2009, 11:33

Jak zawsze fantastycznie w Waszym wykonaniu. Poproszę o jeszcze więcej:) Pozdrawiam i gratuluję.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 23 listopada 2009, 11:36

Jestem pod ogroooomnym wrażeniem fotki :spoko: A wyprawa to normalnie jak z innego świata :D Wielkie gratki:)
Pati

Post autor: Pati » 23 listopada 2009, 11:53

Zazdrość zżera, gratulacje już wyraziłam ;) Za niedługo powiecie, że Everest to spacerek :lol:
Awatar użytkownika
zbig9
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1946
Rejestracja: 24 sierpnia 2009, 22:36

Post autor: zbig9 » 23 listopada 2009, 12:28

Robi wrażenie!!!!!!!!
Mam pytanie, ale dotyczące raczej Waszych wypraw alpejskich. Z tych relacji wynika, że zrobiłaś ogromny krok do przodu w ciągu niespełna 2 lat. Zastanawiam się, czy robić jakieś kursy czy od razu wybrać się z kimś kto chodził już po lodowcach (wstępnie już się umówiłem). Wcześniej myślałem też o wynajęciu przewodnika na Glocka. O poważnej wspinaczce nie myślę, wystarczy mi trekking powyżej 4 tysięcy, najłatwiejszymi drogami.
I jeszcze jedno: wyciągaliście kogoś ze szczeliny lodowca? Czy potrafiłabyś to zrobić?
Awatar użytkownika
Królik
Turysta
Turysta
Posty: 6299
Rejestracja: 22 lipca 2007, 23:27

Post autor: Królik » 23 listopada 2009, 13:20

zbig9 pisze:Zastanawiam się, czy robić jakieś kursy czy od razu wybrać się z kimś kto chodził już po lodowcach (wstępnie już się umówiłem). Wcześniej myślałem też o wynajęciu przewodnika na Glocka. O poważnej wspinaczce nie myślę, wystarczy mi trekking powyżej 4 tysięcy, najłatwiejszymi drogami.
zbig9 no to mamy tak samo :spoko:
Awatar użytkownika
jck
Turysta
Turysta
Posty: 3181
Rejestracja: 14 listopada 2007, 22:57
Kontakt:

Post autor: jck » 23 listopada 2009, 13:31

zbig9 pisze:Zastanawiam się, czy robić jakieś kursy czy od razu wybrać się z kimś kto chodził już po lodowcach
Jeśli masz taką opcję to korzystaj. Niech nauczy Cię podstaw wyszukiwania drogi na lodowcu, asekuracji oraz ratownictwa (konstrukcja wyciągarki, autoratownictwo). Poświęcicie na to jeden dzień, do prostych, uczęszczanych szlaków alpejskich starczy.
zbig9 pisze:O poważnej wspinaczce nie myślę, wystarczy mi trekking powyżej 4 tysięcy, najłatwiejszymi drogami.
Jak się boisz lodowców to zawsze pozostaje Lagginhorn, jedyny czterotysięcznik alpejski o trudnościach akceptowalnych dla przeciętnego turysty, a nie wymagający przekraczania lodowców.
Życie nie zaczyna się powyżej 5000 mnpm. Powyżej 7000 mnpm tym bardziej...
Anonymous

Post autor: Anonymous » 23 listopada 2009, 13:34

zbig9 pisze:O poważnej wspinaczce nie myślę, wystarczy mi trekking powyżej 4 tysięcy, najłatwiejszymi drogami.
My też uprawiamy li tyko turystykę, nie ocieramy się o wspinaczkę.
Resztę pójdzie na PW.
Awatar użytkownika
Bodzio
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 561
Rejestracja: 22 grudnia 2008, 11:58

Post autor: Bodzio » 23 listopada 2009, 14:31

igi pisze: My też uprawiamy li tyko turystykę, nie ocieramy się o wspinaczkę.
Igi patrze na fotke i stwierdzam mając oczywiście na uwadze dośc ogólną definicje wspinaczki
"przemieszczanie się w terenie na tyle stromym, że wymaga użycia rąk co najmniej do utrzymania równowagi"
Ze to co robicie to jednak wspinaczka :D
Nasuwa mi się jednak mała dygresja podoążając tym tokiem rozumowania. A zasadzie pytanie
Przejście na Sklanke od strony Soli po 15 browarach z pięcioma walizkami podpierając się tu i owdziesz rekami lub nosem to wspinaczka czy nie?
Motto Legii Cudzoziemskiej "maszeruj albo giń"
Anonymous

Post autor: Anonymous » 23 listopada 2009, 14:48

Bodzio pisze:A zasadzie pytanie
Przejście na Sklanke od strony Soli po 15 browarach z pięcioma walizkami podpierając się tu i owdziesz rekami lub nosem to wspinaczka czy nie?
To styl oblężniczy :)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 23 listopada 2009, 16:16

zbig9 pisze:I jeszcze jedno: wyciągaliście kogoś ze szczeliny lodowca? Czy potrafiłabyś to zrobić?
Uczyłam się tego na kursie, poprawiłam przestudiowaniem literatury, ale nigdy nie musiałam tego robić. Wiadomo, że człowiek uczy się w praktyce, ale obym nie musiała...
Anonymous

Post autor: Anonymous » 23 listopada 2009, 17:19

O ładna wycieczka się udała , Jaca nie przyniosł pogodowego pecha :lol:
Widzę dobry friend to i w puchu siada :P
Awatar użytkownika
jck
Turysta
Turysta
Posty: 3181
Rejestracja: 14 listopada 2007, 22:57
Kontakt:

Post autor: jck » 23 listopada 2009, 17:25

Noel pisze:Widzę dobry friend to i w puchu siada
Nie było tak ekstremalnie jak rok temu na Zawracie... ale obleci ;)
Życie nie zaczyna się powyżej 5000 mnpm. Powyżej 7000 mnpm tym bardziej...
ODPOWIEDZ