Będzin zamek 12.09.2021

Relacje z górskich wypraw i innych wyjazdów oraz imprez forumowiczów. Ten dział jest przeznaczony dla osób, które chcą opisać swoje relacje i/lub pokazać zdjęcia ze spotkań nie będących Klubowym Zjazdem lub Górską Wycieczką Klubową.

Moderatorzy: HalinkaŚ, Moderatorzy

Awatar użytkownika
olo23333
Turysta
Turysta
Posty: 391
Rejestracja: 05 listopada 2011, 11:58

Będzin zamek 12.09.2021

Post autor: olo23333 » 28 grudnia 2021, 6:32

12 września wracając z Jury podjechaliśmy na Zamek w Będzinie.
Powiem szczerze zaskoczony byłem nim bardzo pozytywnie.
Obszerne zbiory, fajne widoki z wieży, fakt troszkę schodków trzeba było pokonać :)
W trakcie zwiedzania widzieliśmy Zeppelina, jak się później okazało latał nim Adaś Małysz robiąc jakąś akcję promocyjną.
Jak powiedziałem zamek bardzo pozytywnie został odebrany nie tylko przeze mnie ale też resztę grupy, park wokół zamku również świetnie utrzymany.
Całość obrazu Będzina zepsuł mi tylko spacer na miasto w celu posilenia się - przynajmniej ta część którą szliśmy wyglądała jak jakaś stara melina, wszędzie nawaleni albo naćpani ludzie, śmieci i brud walający się po ulicach... nie chcę nikogo urazić kto mieszka w Będzinie ale to była jakaś masakra...
Parę fotek poniżej, reszta pod linkiem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Moja córa starsza :)

Obrazek

Reszta zdjęć - https://photos.app.goo.gl/oJpsXmgQGELT4Ldh7
Awatar użytkownika
laynn
Turysta
Turysta
Posty: 547
Rejestracja: 07 stycznia 2020, 9:52
Kontakt:

Re: Będzin zamek 12.09.2021

Post autor: laynn » 28 grudnia 2021, 9:12

W kamienicach, obok zamku (tych przy głównej drodze) mieszkali moi pradziadkowie, do których jeszcze w liceum jeździłem, a za brzdąca z dziadkami wielokrotnie na Zamek chodziliśmy, więc dziś Zamek bardzo się fajnie prezentuje. Choć obecny wygląd zawdzięcza przebudowie z 1834 i prac prowadzonych w latach powojennych.
Fajne zdjęcia są na Wikipedii jak kiedyś on wyglądał:
Obrazek

Obrazek

Co do okolicy, to niestety Będzin nie ma dobrej sławy, nie wiem jak to nazwać, bo to ani starówka (w większości po wojnie zburzono starą zabudowę, pożydowską i zbudowano drogę, tory tramwajowe i kamienice) ani centrum, ale ta część na przeciw zamku, a w szczególności ulica Modrzejowska, to tak zwana dzielnica cudów. Choć powiem tak, kiedyś było gorzej, cuda w biały dzień się zdarzały ;) dziś już jest spokojniej.
Awatar użytkownika
laynn
Turysta
Turysta
Posty: 547
Rejestracja: 07 stycznia 2020, 9:52
Kontakt:

Re: Będzin zamek 12.09.2021

Post autor: laynn » 28 grudnia 2021, 9:17

A i jeszcze ciekawostka, za zamkiem, na opadającym wzgórzu jest kirkut:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

i stoją stare domostwa, min dom, który w czasie II WŚ pełnił rolę szpitala dla Żydów:
Obrazek
to ten, na którym widać tablicę (obok żółtej skrzynki na gaz), o tę:
Obrazek
ODPOWIEDZ