10-12.07.2020 Via Ferraty "Dwie Wieże", Wielka Fatra, SK.

Relacje z górskich wypraw i innych wyjazdów oraz imprez forumowiczów. Ten dział jest przeznaczony dla osób, które chcą opisać swoje relacje i/lub pokazać zdjęcia ze spotkań nie będących Klubowym Zjazdem lub Górską Wycieczką Klubową.

Moderatorzy: HalinkaŚ, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Grochu
Moderator
Moderator
Posty: 5029
Rejestracja: 14 października 2009, 12:11

10-12.07.2020 Via Ferraty "Dwie Wieże", Wielka Fatra, SK.

Post autor: Grochu » 16 lipca 2020, 16:07

Via ferraty “Dve Veže”. Relacyjka krótka.

Zespół ferratowy “Dve Veže” uruchomiony został w ubiegłym roku, jest to więc po kompleksie “Skalka” kolejna świeżynka na mapie słowackich via ferrat. Planowałem rozeznać tą atrakcję wiosną, ale “korona” przeszkodziła tym planom, więc dopiero teraz.
Położone toto jest na skraju masywu V.F. i całość do ogarnięcia w 4 godziny na spokojnie. Ale jakby kto chciał tam zakoczować na weekend to najlepszą miejscówką na nocleg jest wioska Nižná Revúca (gdzie i my nocowaliśmy – nie pierwszy raz zresztą ), bo “Dve Veže” są raptem jakiś kilometr przed wioską, więc na upartego można i z buta dojść – ale jest tam nieco poszerzone pobocze ( bo parkingiem bałbym się to nazwać ), gdzie można zostawić samochody.
Kompleks składa się z 9 dróg ( ładnie oznakowanych ) o stopniach trudności od A/B do C/D – i wszystko aż lśni nowością ;) Czyli: dobry obiekt dla ludzi, którzy chcieliby rozpocząć zabawę z via ferratami i sprawdzić, czy im się to spodoba. Dlatego zebrałem ekipę składającą się w większości z takich, co jeszcze z tą zabawą nie mieli do czynienia – no i zdecydowana większość orzekła, że to niezła frajda :)

ObrazekObrazekObrazekObrazek

Wg pierwotnego planu popołudniowa część soboty miała zlecieć na poobiednim spacerku na Rakytov, ale zapowiadana na 15.00 burza przeciągnęła się do wieczora, więc miast Rakytova była lokalna knajpka. A że słowackie piwa są wyśmienite to nikt nie marudził zbytnio :P

Niedzielny poranek przeznaczony był na Malý Zvolen – i tego spaceru nam pogoda nie zepsuła :D

ObrazekObrazek
A potem już powrót do domu.

Reszta fotek:
https://photos.google.com/share/AF1QipN ... l5Q21sODlR

https://photos.google.com/share/AF1QipP ... 9ZUlZ4TTJ3
Nieważne: gdzie. Ważne: z kim :)
"Lepiej się w życiu wygłupiać niż wymądrzać" ( ktoś tam )
"Ludzie są coraz lepsi - w udawaniu coraz lepszych" ( też ktoś tam )
Awatar użytkownika
Han-Ka
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1313
Rejestracja: 05 lutego 2011, 21:02

Re: 10-12.07.2020 Via Ferraty "Dwie Wieże", Wielka Fatra, SK.

Post autor: Han-Ka » 16 lipca 2020, 16:30

Wygląda to bardzo zachęcająco. A ponieważ lubię wracać do VF lub obok w NT, to może i ferraty przy okazji zaliczę.
Czy wszystkie drogi są do przejścia, czy lepiej te trudniejsze odpuścić?
"...A przed nami nowe życia połoniny, blaski oraz cienie, szczyty i doliny.
Niech nie gaśnie ogień na polanie, złe niech znika, dobre niech zostanie ..."
Awatar użytkownika
Grochu
Moderator
Moderator
Posty: 5029
Rejestracja: 14 października 2009, 12:11

Re: 10-12.07.2020 Via Ferraty "Dwie Wieże", Wielka Fatra, SK.

Post autor: Grochu » 17 lipca 2020, 17:00

Han-Ka pisze:
16 lipca 2020, 16:30
Czy wszystkie drogi są do przejścia, czy lepiej te trudniejsze odpuścić?
No to już zależy co kto może. Dzieci które były na tym wypadzie zrobiły wszystko do B/C. Niektórzy dorośli zrobili wszystkie.
Nieważne: gdzie. Ważne: z kim :)
"Lepiej się w życiu wygłupiać niż wymądrzać" ( ktoś tam )
"Ludzie są coraz lepsi - w udawaniu coraz lepszych" ( też ktoś tam )
ania.
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 277
Rejestracja: 25 listopada 2009, 9:24

Re: 10-12.07.2020 Via Ferraty "Dwie Wieże", Wielka Fatra, SK.

Post autor: ania. » 20 lipca 2020, 10:33

Mieliśmy w tym czasie w planach Sokoliki, ja z Antkiem chodzenie po okolicznych górach, reszta współtowarzyszy wspinanie, jednak tydzień wcześniej na spotkaniu "ku pamięci" Grochu opowiadał o tych ferratach, i tym sposobem razem z Antkiem zdecydowaliśmy się spróbować, tym bardziej, że w planach na te wakacje mamy farraty, więc od czegoś trzeba zacząć.
Przyznaję się, że miałam obawy czy podołam, bałam się, że to będzie dla mnie ciężkie, nie tyle fizycznie, co psychicznie, na wysokości nie czuję się zbyt pewnie. Antek zasuwał jak rakieta, widziałam w jego oczach wielkie podekscytowanie, podobało mu się już nawet przed rozpoczęciem wspinaczki. Ja miałam inne odczucia. Na pierwszej drodze, zaznaczę, że najłatwiejszej, zaczęłam mieć wątpliwości, zadawałam sobie pytanie: co ja tu robię? To chyba nie dla mnie. Jednak gdy pierwsza droga się skończyła, czułam taką adrenalinę, że od środka wołałam, że chcę więcej. Przeszliśmy wszystkie drogi. Było absolutnie cudownie. To był wspaniały weekend. Grochu bardzo Ci dziękuję, że mnie namówiłeś na ten wyjazd, pięknie to zorganizowałeś. Linki do naszych zdjęć:
https://photos.app.goo.gl/ifmsF565ZvwdUfBG8
https://photos.app.goo.gl/N6tvvBWkvScR6Rso8
Awatar użytkownika
Skadi
Turysta
Turysta
Posty: 240
Rejestracja: 16 marca 2010, 16:11

Re: 10-12.07.2020 Via Ferraty "Dwie Wieże", Wielka Fatra, SK.

Post autor: Skadi » 20 lipca 2020, 12:30

Zaciekawiły mnie te ferraty w Wielkiej Fatrze. Jest tego na tyle, żeby wypełnić nimi weekend? Jest gdzieś dostępne topo? Albo czy kojarzycie jeszcze na Słowacji inne ferraty, do których nawet można byłoby dodatkowo podjechać autem w ramach takiego weekendu?
Awatar użytkownika
Grochu
Moderator
Moderator
Posty: 5029
Rejestracja: 14 października 2009, 12:11

Re: 10-12.07.2020 Via Ferraty "Dwie Wieże", Wielka Fatra, SK.

Post autor: Grochu » 20 lipca 2020, 18:53

ania. pisze:
20 lipca 2020, 10:33
Grochu bardzo Ci dziękuję, że mnie namówiłeś na ten wyjazd
Do usług ;)
Skadi pisze:
20 lipca 2020, 12:30
Jest tego na tyle, żeby wypełnić nimi weekend?
Nie. Pół dnia wystarczy spacerowo.
Skadi pisze:
20 lipca 2020, 12:30
Jest gdzieś dostępne topo?
Jest mapka poglądawa na dole i tabliczki przy ferratach z wyceną.
Skadi pisze:
20 lipca 2020, 12:30
Albo czy kojarzycie jeszcze na Słowacji inne ferraty, do których nawet można byłoby dodatkowo podjechać autem w ramach takiego weekendu?
Dość niedaleko (Kremnica) jest kompleks "Skalka" - też na pół dnia. Poza tym "HZS" na Małej Fatrze i coś w Tatrach, ale tam jeszcze nie byłem.
Nieważne: gdzie. Ważne: z kim :)
"Lepiej się w życiu wygłupiać niż wymądrzać" ( ktoś tam )
"Ludzie są coraz lepsi - w udawaniu coraz lepszych" ( też ktoś tam )
Awatar użytkownika
jck
Turysta
Turysta
Posty: 3181
Rejestracja: 14 listopada 2007, 22:57
Kontakt:

Re: 10-12.07.2020 Via Ferraty "Dwie Wieże", Wielka Fatra, SK.

Post autor: jck » 21 lipca 2020, 8:14

Grochu pisze:
20 lipca 2020, 18:53
Skadi pisze:
20 lipca 2020, 12:30
Albo czy kojarzycie jeszcze na Słowacji inne ferraty, do których nawet można byłoby dodatkowo podjechać autem w ramach takiego weekendu?
Dość niedaleko (Kremnica) jest kompleks "Skalka" - też na pół dnia. Poza tym "HZS" na Małej Fatrze i coś w Tatrach, ale tam jeszcze nie byłem.
Jest jeszcze Hoblik koło Żyliny (krótkie ale treściwe). Do tego Kysel w Słowackim Raju. W Tatrach jest krótka ferrata w Tatrzańskiej Kotlinie, w kamieniołomie. Na weekend z dojazdami nazbiera się bez problemu.
Życie nie zaczyna się powyżej 5000 mnpm. Powyżej 7000 mnpm tym bardziej...
Awatar użytkownika
Grochu
Moderator
Moderator
Posty: 5029
Rejestracja: 14 października 2009, 12:11

Re: 10-12.07.2020 Via Ferraty "Dwie Wieże", Wielka Fatra, SK.

Post autor: Grochu » 21 lipca 2020, 19:41

jck pisze:
21 lipca 2020, 8:14
Do tego Kysel w Słowackim Raju.
A tak, o tym zapomniałem.
jck pisze:
21 lipca 2020, 8:14
Jest jeszcze Hoblik koło Żyliny (krótkie ale treściwe).
O! A tego nie wiedziałem :)
Nieważne: gdzie. Ważne: z kim :)
"Lepiej się w życiu wygłupiać niż wymądrzać" ( ktoś tam )
"Ludzie są coraz lepsi - w udawaniu coraz lepszych" ( też ktoś tam )
ODPOWIEDZ