WOREK RACZAŃSKI z wiosnakiem

Relacje z górskich wypraw i innych wyjazdów oraz imprez forumowiczów. Ten dział jest przeznaczony dla osób, które chcą opisać swoje relacje i/lub pokazać zdjęcia ze spotkań nie będących Klubowym Zjazdem lub Górską Wycieczką Klubową.

Moderatorzy: HalinkaŚ, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Skadi
Turysta
Turysta
Posty: 240
Rejestracja: 16 marca 2010, 16:11

WOREK RACZAŃSKI z wiosnakiem

Post autor: Skadi » 09 czerwca 2020, 23:31

Obrazek

Z Beskidami od wielu, wielu lat nie było mi jakoś szczególnie po drodze. Moje spotkania z tą rozległą grupą górską ograniczałam jedynie w ramach zdobywania poszczególnych szczytów z Korony Gór Polski. W trakcie tych kilkunastu spotkań, niestety w moim serduchu nic szczególnego się nie podziało, bym miała ochotę na szerszą eksplorację tamtejszych szlaków czy rejonów. Kiedyś jakbym miała wybierać górski kierunek na południowy-wschód od miejsca zamieszkania, Beskidy spokojnie sprzedałabym na poczet nawet najłatwiejszej wycieczki w Tatrach. Coś się jednak zmieniło...



-Otworzyłam się na nowe możliwości, takie jak np rower, skitury, przejścia długodystansowe. Te dodatki zaczęły bardzo urozmaicać moje pobyty w górach. Są moim narzędziem do poznawania górskich zakątków wobec których kiedyś nie posłałabym nawet krótkiego spojrzenia.

- Od kilku lat Tatry przestały być dla mnie jedynym słusznym kierunkiem na wypad w góry. Kiedyś uważałam, że tylko tam jestem w stanie przeżyć przygodę i naładować akumulatory do 100%. Niestety kilka wydarzeń oraz szersze spojrzenie na wszystko co się dzieje wokół Tatr zaczęło mnie trochę męczyć i przytłaczać. Tak naprawdę tylko dobry kontekst jest w stanie zameldować mnie na tatrzańskiej ziemi.

- Rok 2020 zapisze się jako ten, który pokrzyżował ludzkie plany na wielu płaszczyznach. Zaplanowane, zagraniczne urlopy/wyjazdy prawdopodobnie całkowicie bądź częściowo trzeba było, bądź będzie przemianować na krajowe.

- Zauważyłam po sobie, że konkretny plan na wyjazd bardzo mnie nakręca i mobilizuje. Akcje w stylu przejechanie/przejście czegoś z punktu A do B, zrealizowanie jakiegoś dużego bądź mniejszego projektu, powoduje, że mi się jeszcze bardziej chce i naprawdę tylko jakaś drama jest w stanie mnie powstrzymać. Nie ma depresji, nie ma marudzenia i wymyślania naprędce problemów. Takie trochę zadaniowe podejście, ale w moim przypadku bardzo skuteczne!

Połączenie tych wszystkich powyższych punktów spowodowało, że wiosenny weekend z moimi towarzyszami spędziłam właśnie w Beskidach.

Przeglądając już jakiś czas temu mapę Beskidu Żywieckiego moją uwagę zwrócił czerwony szlak wijący się na pograniczu polsko-słowackim. Taki nie za krótki, nie za długi, a w sam raz wypełniający po brzegi dwa intensywne dni łaziorki! Na dodatek oferujący widoki na górskie panoramy, jak również możliwość wejścia na znaczące szczyty w danym paśmie. No to już nie utrzymuję dłużej w niepewności... Worek Raczański z użyciem czerwonego szlaku Sól-Rycerka, mający 50 km stał się naszym celem! Dla uatrakcyjnienia tego przejścia przyjęliśmy dodatkowo wariant z wiosnakim. Na trasie jest parę schronisk i bacówek, ale niestety w czasie ogłoszonej pandemii obiekty te nie pracowały pełną parą. Nam to jednak nie przeszkadzało, bo zależało nam i tak na nocce w terenie.


Co to jest ten Worek Raczański? To potocznie nazywana górska Grupa Wielkiej Raczy obejmująca przede wszystkim szczyt Wielkiej Raczy 1236 m n.p.m, Przełęcz Przegibek i szczyt Wielkie Rycerzowej 1226 m n.p.m w Beskidzie Żywieckim. Znajduje się na pograniczu polsko-słowackim. Ma dobre zaplecze noclegowo-gastronomiczne w postaci klimatycznych schronisk czy bacówek. Najlepsza wizytówka tego regionu? Fantastyczne widoki na słowacką Małą Fatrę z dumnie prezentującym się Wielkim Rozsutcem oraz rozległe beskidzkie hale. Przejście czerwonego szlaku Sól-Rycerka w dogodny sposób oprowadza po najważniejszych punktach Worka Raczańskiego. Jest to idealny gotowiec na weekend w górach! Jeżeli wciąż potrzebna jest zachęta, zapraszam do poniższej relacji z naszego przejścia.

http://www.skadinagrani.pl/2020/06/wore ... .html#more


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Barbórka
Turysta
Turysta
Posty: 949
Rejestracja: 02 stycznia 2011, 21:12

Re: WOREK RACZAŃSKI z wiosnakiem

Post autor: Barbórka » 10 czerwca 2020, 8:03

Bardzo lubię ten zestaw,super pomysł na nocleg😊
Awatar użytkownika
laynn
Turysta
Turysta
Posty: 542
Rejestracja: 07 stycznia 2020, 9:52
Kontakt:

Re: WOREK RACZAŃSKI z wiosnakiem

Post autor: laynn » 11 czerwca 2020, 18:25

Miejsce to kiedyś ładnie wyglądało. Teraz jak się patrzy na te pocięte połacie lasów...Szkoda, że Muńcoła pominęliście. Fajna góra, z super halą podszczytową:
Obrazek
ODPOWIEDZ