21.07.2018. Wieża widokowa na Winnicy w gminie Przemęt

Relacje z górskich wypraw i innych wyjazdów oraz imprez forumowiczów. Ten dział jest przeznaczony dla osób, które chcą opisać swoje relacje i/lub pokazać zdjęcia ze spotkań nie będących Klubowym Zjazdem lub Górską Wycieczką Klubową.

Moderatorzy: HalinkaŚ, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Lech
Turysta
Turysta
Posty: 420
Rejestracja: 23 września 2007, 10:13
Kontakt:

21.07.2018. Wieża widokowa na Winnicy w gminie Przemęt

Post autor: Lech » 25 lipca 2018, 14:37

Na terenie gminy Przemęt, na wzgórzu nazywanym "Winnicą" o wysokości 101 m n.p.m., między wsią Śniaty i Siekowo, oddano w listopadzie 2011 roku do użytku nową wieżę widokową. Jest to drewniano-stalowa konstrukcja o podstawie trójkąta (wsparta na trzech słupach) i mierzy około 30 metrów wysokości. W miejscu gdzie dziś stoi ta wieża od połowy XIX do połowy XX wieku znajdowały się zabudowania winnicy właściciela Siekowa, hrabiego Zygmunta Czarneckiego: budynek mieszkalny, obora, stodoła, piec chlebowy oraz sala zabaw. Pod budynkiem mieszkalnym była piwnica, gdzie przechowywano wina wyprodukowane z tutejszych winogron. Aby dostać się na taras widokowy, trzeba pokonać 142 stopnie. Rozciągająca się z tarasu widokowego na szczycie wieży panorama zapiera dech w piersiach. Przy ładnej pogodzie można podziwiać Przemęcki Park Krajobrazowy, Śmigiel, Wielichowo, a nawet Grodzisk Wielkopolski i Kościan. Zobaczyć stąd można nie tylko bliższe i nieco dalsze miejscowości, ale przy sprzyjającej pogodzie i dysponując dobrą lornetką nawet szczyt Śnieżki.

Najdogodniejszy dojazd w okolice wieży z Poznania prowadzi drogą S5 w kierunku Wrocławia. W miejscowości Czacz, tuż przed Śmiglem, skręca się w prawo w drogę 312 i mijając Wilkowo Polskie z ciekawym gotyckim kościołem p.w. św. Jadwigi Śląskiej (warto obejrzeć ten zabytek) dojeżdża do wsi Śniaty.

Obrazek

Tam należy skręcić w lewo przejeżdżając przez tory nieczynnej kolejki wąskotorowej obok remizy strażackiej i głazu z tablicą upamiętniającą urodzonego tam powstańca wielkopolskiego Franciszka Ratajczaka (warto przeczytać napis) w drogę początkowo asfaltową, a następnie gruntową w kierunku Siekowa, dojeżdża się do skrzyżowania gdzie stoi krzyż i drogowskaz z napisem "Wieża Widokowa 500 m".

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Stąd dochodzimy pieszo do wieży i wchodzimy na nią oglądać wspaniałe widoki. Wstęp na wieżę jest bezpłatny.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

https://plus.google.com/u/0/11041705665 ... LeWp6yjCXk
Pozdrawiam

Lech z Poznania
ODPOWIEDZ