Strona 1 z 1

19.05.2017 r. - Spacer po Górach Orlickich.

: 23 maja 2017, 10:14
autor: PiotrekP
W piątek wybraliśmy się z Dorotką w Góry Orlickie. Jedziemy do Zieleńca, gdzie zostawiamy samochód na parkingu nieopodal schroniska Orlica. Schronisko niestety było zamknięte.

Obrazek

Dowiedzieliśmy się, że obiekt ten "żyje" praktycznie tylko zimą bo wtedy są klienci. Idziemy przez osadę, mijając pensjonaty i stoki narciarskie z wyciągami. Na skrzyżowaniu po lewej stronie, stoi duży kamień z tablicą upamiętniającą Heinricha Rubartscha prekursora turystyki górskiej i narciarstwa okolicznych terenów, oraz drogowskaz turystyczny.

Obrazek

Podążamy delikatnie pod górę szerokim duktem. Po niecałej godzinie osiągamy Orlicę (1084 m) najwyższy szczyt polskiej części Gór Orlickich. 2012 r na kulminacji odsłonięto pomnik upamiętniający pobyt na wierzchołku znanych osobistości m. in Chopina.

Obrazek

Przysiadamy na chwilę na skałce i uzupełniamy płyny. Dalej schodzimy na czeską stronę za czerwonymi znakami i leśnym szlakiem dochodzimy do punktu widokowego na Olešnice v Orlických Horách. Mamy ładną pogodę, a więc i widoki jakie nas otaczają są ciekawe.

Obrazek

Przed nami majaczą zabudowania z charakterystyczną wieżą kościoła. Tam właśnie kierujemy nasze kroki. Przechodzimy rozległą łąkę porośniętą mleczami.

Obrazek

Następnie drogą asfaltową maszerujemy do centrum - Olešnice. Wzrok nasz przyciąga ciekawa zabudowa miasteczka.

Obrazek

Obrazek

Rynek jest nie wielki, jednak ładnie utrzymany, a nasz punkt odniesienia, czyli kościółek oczywiście zamknięty.

Obrazek

Wracamy na szlak i idziemy (podchodzimy) za niebieskimi znakami przez rozdroże Nad Polomem do żółtych pasków. Po drodze ( ponad 900 m wysokości) mijamy na niewielkiej polance drewniany dom, który przykuł naszą uwagę.

Obrazek

Od razu pomyślałem, że fajne miejsce na kolejne spotkanie sudeckie. Jednak nie było żadnej informacji, która by pomogła nam ustalić właściciela chatki. Podążamy cały czas pod górę i zdobywamy Polomský Kopec (1050 m).

Obrazek

Spłaszczony szczyt z ograniczonymi widokami, gdzie stoi szlakowskaz. Dalej przez Polomské Sedlo, Udoli Bele i Pod Sedlonovským Vrchem schodzimy do górskiego hotelu Šerlišsky Młýn. Chwilę odpoczywamy i ponownie zaczynamy podchodzić niebieskim szlakiem pod Masarykovą Chatę. Duże schronisko zbudowane w latach 20 XX wieku stoi na południowo-wschodnim zboczu Šerlicha na rozległej polanie na wysokości 1013 m.

Obrazek

Miejsce to jest wspaniałym punktem widokowym m. in. na Góry Bystrzyckie i na Góry Orlickie z Wielką Destną na czele.

Obrazek

Wypijamy czeską malinówkę bo słoneczko dość mocno grzeje dzisiejszego dnia. Pstrykamy fotki i schodzimy trasą narciarską do Zieleńca. Dzisiejsza wycieczka obfitowała w wiele miejsc widokowych i było ponad 1000 m podejścia.

Tu reszta fotek:
https://goo.gl/photos/5vhM9PJAASPbJyZK7

Re: 19.05.2017 r. - Spacer po Górach Orlickich.

: 23 maja 2017, 18:17
autor: włodarz
Pogoda jak marzenie, sama radość w taką wędrować.

Re: 19.05.2017 r. - Spacer po Górach Orlickich.

: 23 maja 2017, 21:58
autor: Darek
Pogoda faktycznie cudowna.
Kilkanaście lat temu również zahaczyłem o te tereny. Idąc z Dusznik na przeł. Spaloną w większości asfaltem okupiłem to sporymi pęcherzami na stopach :D . Sam Zieleniec faktycznie i wówczas sprawiał wrażenie typowo zimowej osady. Teraz widzę, że tereny po czeskiej stronie granicy sprawiają sympatyczniejsze wrażenie. Oczywiście zdobyłem wtedy Orlicę do KGP :) .

Re: 19.05.2017 r. - Spacer po Górach Orlickich.

: 23 maja 2017, 22:13
autor: kefir
Byłem w schronisku Orlica kilka lat temu we wrześniu... poza piwem i pamiątkową pieczątką nic ciekawego Was nie ominęło. :)

Re: 19.05.2017 r. - Spacer po Górach Orlickich.

: 25 maja 2017, 18:46
autor: Zrzęda
Pięknie, malowniczo i jak zwykle bezludnie... :)

Re: 19.05.2017 r. - Spacer po Górach Orlickich.

: 25 maja 2017, 21:39
autor: PiotrekP
Tak lubimy, tłok nam nie pasuje.
Kiedyś nawet udało nam się nocować w Orlicy.