I.2016 - Pudelek w Warszawie

Relacje z górskich wypraw i innych wyjazdów oraz imprez forumowiczów. Ten dział jest przeznaczony dla osób, które chcą opisać swoje relacje i/lub pokazać zdjęcia ze spotkań nie będących Klubowym Zjazdem lub Górską Wycieczką Klubową.

Moderatorzy: HalinkaŚ, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Pudelek
Turysta
Turysta
Posty: 3055
Rejestracja: 23 czerwca 2008, 17:43

I.2016 - Pudelek w Warszawie

Post autor: Pudelek » 18 stycznia 2016, 22:41

Zobaczyć Pudelka w stolicy Polski to rzadkość... owszem, przejeżdżam czasem przez Warszawę kierując się w różne strony, jednak aby była moim głównym celem? Niee... a jednak - parę dni temu postanowiłem zawitać tam na jednodniówkę. Nie żebym uważał ją za wyjątkowe miasto - według mnie Warszawa jest brzydka. Jednak niedawno w Polskim Busie była promocja na przejazdy, więc uznałem, że warto z niej skorzystać i pojechać ze Śląska za 4 zł ;)

Minusem takiego wypadu jest ograniczony czas - miałem ledwie 6 godzin między przyjazdem i odjazdem. Mało. W dodatku zapowiadali kiepską pogodę, więc szaleństwo z aparatem można wykluczyć. Zdecydowałem się na wizytę w jakimś muzeum. Niestety, wtorek to często dzień zamknięty. W wielu innych w styczniu spora część kolekcji jest wyłączona. Ostatecznie wybrałem Muzeum Narodowe, tym bardziej, że tego dnia dzień wstęp jest darmowy :)

Warszawa rzeczywiście przywitała mżawką i chmurami. Dar Stalina widoczny był ledwie w połowie.
Obrazek

Idę Alejami Jerozolimskimi do ronda de Gaulle'a. Sztuczna palma nadaje temu miejscu zupełnie niewarszawski klimat, jakby z innej strefy klimatycznej ;)
Obrazek

Z tyłu dawny budynek KC PZPR. Kiedyś ster państwa mieścił się w tak dużym gmachu, dzisiaj wystarcza mu zwykły dom na Żoliborzu. Dobra zmiana :D Po sąsiedzku ładny modernistyczny budynek BGK.
Obrazek

Muzeum Narodowe to rozległy, solidny gmach z okresu międzywojennego.
Obrazek
Obrazek

Sądziłem, że w środku tygodnia będzie pusto, a tam... tłumy! Mali, średni, duzi, emeryci i renciści, wycieczki szkolne... brrr. Na szczęście nie wszędzie było ciasno.

Zwiedzanie rozpocząłem od Galerii Faras. W latach 60. XX wieku w miejscowości o tej nazwie leżącej na północy Sudanu polscy archeolodzy odkryli pozostałości wczesnochrześcijańskiej bazyliki, której początki sięgają VII n.e.. Ponieważ teren ten wkrótce miał zostać zalany Jeziorem Nasera rozpoczęto akcję ratunkową - większość znalezionych tam bezcennych malowideł oraz fresków ściągnięto ze ścian i przetransportowano do muzeów w Chartumie i w Warszawie. Muzeum Narodowe posiada dzięki temu największą w Europie kolekcję sztuki nubijskiej.

Tak wyglądała katedra odkopana przez archeologów.
Obrazek

Świątynia funkcjonowała mniej więcej do XII wieku po czym zaczął się jej powolny upadek. Zapewne przyczyniła się do tego izolacja miejscowej wspólnoty chrześcijańskiej, odciętej z północnej strony przez muzułmanów. Oprócz katedry odkryto w Faras pozostałości po egipskiej świątyni, pałacu królewskim i biskupim, lecz najcenniejsze są właśnie malowidła wykonane na tynku.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Chyba najsłynniejsze - św. Anna z VII wieku.
Obrazek

Rekonstrukcja apsydy...
Obrazek

...i "oryginał" na makiecie.
Obrazek

Inne przedmioty znalezione w Faras.
Obrazek

Niestety, również w Muzeum Narodowym część wystaw jest nieczynna - cała starożytność i część obrazów :( Pozostaje mi więc pójść od razu do części średniowiecznej, której większość stanowią gotyckie ołtarze i rzeźby. Niemal wszystkie pochodzą z Ziem Wyzyskanych. Widać tutaj dokładnie jak wyglądała polityka państwa - ogołacanie miejscowych obiektów i zwożenie do Warszawy. Zwłaszcza mocno "wyczyszczono" kościoły Wrocławia - trudno się dziwić, że teraz często wyglądają tak pustawo...
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Najdalszym geograficznie ołtarzem jest ten z Hamburga - stał w kościele, który rozebrano na początku XIX wieku, gdyż w luterańskim mieście katolików było za mało, aby utrzymywać dużą świątynię w samym centrum.
Obrazek

Galeria Malarstwa Polskiego to znane obrazy znanych twórców, ale niewątpliwie największe wrażenie robi ten:
Obrazek

Dopiero na żywo można w pełni ocenić ogrom dzieła, a także przyjrzeć się szczegółom, które często uciekają w publikacjach lub w internecie.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Śląski akcent ;)
Obrazek

Pod obraz przyszła jakaś grupa szkolna, zatem oddalam się oglądając inne prace Matejki.

Obrazek
Temat nadal mógłby być aktualny...

W kolejnych salach kolejne atrakcje: jest m.in. Siemiradzki i Chełmoński.
Obrazek
Obrazek

"Babie Lato" zawsze będzie mi się kojarzyć z komiksem Papcia Chmiela, gdy Tytus wskoczył do obrazu ;)
Obrazek

Najnowszy nabytek MN, a właściwie powrót po kilkudziesięciu latach - "Żydówka z pomarańczami".
Obrazek

Finis Poloniae.
Obrazek

Po wyjściu na dwór jest już prawie 15-ta... na szczęście przestało mżyć i nawet widać szczyt PKiN.
Obrazek

Zjadam na obiad tradycyjne warszawskie cevapcici i zaglądając na zegarek powoli ruszam na spacer Nowym Światem.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zapadające ciemności dodają okolicy uroku - wieczór zawsze przykrywa brzydotę dnia.
Obrazek

Stopniowo zapalane są kolejne lampy uliczne.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Mijam Pałac Niezłomnego... najpierw jest biały, potem nagle zmienia kolor na fioletowy i niebieski. Czyżby ze wstydu?
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Przed Zamkiem Królewskim (de facto pałacem) duża choinka.
Obrazek
Obrazek

Zamek ciemny jak ..., natomiast Pałac pod Blachą się świeci jak psu jajca.
Obrazek

Do metra wracam ulicą Senatorską, mijając m.in. Pałac Prymasowski, Teatr Wielki i odbudowany dopiero w III RP Pałac Jabłonowskich.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Na koniec miłe zaskoczenie - kible na stacji metra są bezpłatne. Jednak można!

Wycieczka krótka, ale za te kilka złociszy nie będę narzekał ;)

https://picasaweb.google.com/1103445063 ... WWarszawie#
https://picasaweb.google.com/110344506389073663651
http://hanyswpodrozach.blogspot.com/
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś"
Awatar użytkownika
Barbórka
Turysta
Turysta
Posty: 949
Rejestracja: 02 stycznia 2011, 21:12

Post autor: Barbórka » 19 stycznia 2016, 9:52

o wow to chyba najkrótsza wyprawa do stolicy o jakiej słyszałam :D
Awatar użytkownika
Tomek.P
Turysta
Turysta
Posty: 507
Rejestracja: 01 maja 2010, 15:01

Post autor: Tomek.P » 20 stycznia 2016, 1:20

Zaraz, zaraz... Czegoś mi brakuje... A tak! Gdzie zdjęcie z flagą Górnego Śląska? :kukacz: Tylko nie tłumacz się, że mało czasu miałeś ;)
"It is hard to fail, but it is worse never to have tried to succeed." Theodore Roosevelt

http://tomaszplaszczyk.pl/
Awatar użytkownika
Barbórka
Turysta
Turysta
Posty: 949
Rejestracja: 02 stycznia 2011, 21:12

Post autor: Barbórka » 20 stycznia 2016, 9:02

może bał się ją wyciągnąć:)
Awatar użytkownika
Pudelek
Turysta
Turysta
Posty: 3055
Rejestracja: 23 czerwca 2008, 17:43

Post autor: Pudelek » 20 stycznia 2016, 9:27

Tomek.P pisze:A tak! Gdzie zdjęcie z flagą Górnego Śląska? Tylko nie tłumacz się, że mało czasu miałeś
następnym razem postaram się wziąć :) w sumie na tle pałacu prezydenckiego to byłby dobry pomysł :D

Barbórka pisze:może bał się ją wyciągnąć
myślę, że większość warszawiaków nie wiedziałoby co to za fana :D
https://picasaweb.google.com/110344506389073663651
http://hanyswpodrozach.blogspot.com/
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś"
Awatar użytkownika
Grochu
Moderator
Moderator
Posty: 5029
Rejestracja: 14 października 2009, 12:11

Post autor: Grochu » 20 stycznia 2016, 17:18

Pudelek pisze: Tomek.P powiedział/-a:
A tak! Gdzie zdjęcie z flagą Górnego Śląska? Tylko nie tłumacz się, że mało czasu miałeś

następnym razem postaram się wziąć :)
Chcesz być "Sprite"? ;)
Nieważne: gdzie. Ważne: z kim :)
"Lepiej się w życiu wygłupiać niż wymądrzać" ( ktoś tam )
"Ludzie są coraz lepsi - w udawaniu coraz lepszych" ( też ktoś tam )
Awatar użytkownika
Pudelek
Turysta
Turysta
Posty: 3055
Rejestracja: 23 czerwca 2008, 17:43

Post autor: Pudelek » 20 stycznia 2016, 23:36

Globtroterka pisze:Na przyszłość - w niedzielę wstęp jest za free to Zamku Królewskiego i Muzeum Powstania Warszawskiego.
ja wiem :) tyle, że w niedzielę nie ma biletów za złotówkę ;) Niestety, niedzielne wolne wstępy to też gwarancja tłumów.

za to zdziwiło mnie in minus, że to drugie muzeum nie działa we wtorki.
Grochu pisze:Chcesz być "Sprite"?
będę się maskował ;)
https://picasaweb.google.com/110344506389073663651
http://hanyswpodrozach.blogspot.com/
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś"
Awatar użytkownika
Pudelek
Turysta
Turysta
Posty: 3055
Rejestracja: 23 czerwca 2008, 17:43

Post autor: Pudelek » 21 stycznia 2016, 18:08

faktycznie, jest nowa pula, szkoda, że tylko na miesiąc. Tyle, że dopasować sobie aby nie przepłacać to już ciężka sprawa - a przecież nie będę bulił 5 złotych za bilet :P
https://picasaweb.google.com/110344506389073663651
http://hanyswpodrozach.blogspot.com/
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś"
Awatar użytkownika
Dżola Ry
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 6331
Rejestracja: 28 czerwca 2009, 23:07
Kontakt:

Post autor: Dżola Ry » 25 stycznia 2016, 21:13

Pudelek pisze:Idę Alejami Jerozolimskimi do ronda de Gaulle'a. Sztuczna palma nadaje temu miejscu zupełnie niewarszawski klimat, jakby z innej strefy klimatycznej
Mnie się ta palma bardzo podoba!. :)

Koło Stalowej Woli (a dokładniej Tarnobrzega) też mamy palmy. W ostatnich dniach świetnie wyglądały (autor fotki Bogdan Mysliwiec)

Obrazek
Awatar użytkownika
Pudelek
Turysta
Turysta
Posty: 3055
Rejestracja: 23 czerwca 2008, 17:43

Post autor: Pudelek » 26 stycznia 2016, 0:47

wyglądają naprawdę świetnie! Naturalne? Tak wyglądają na zdjęciu! Kurczę, może to glupio brzmi, ale skoro w krajach śródziemnomorskich rosną palmy i są zimą czasem przysypane śniegiem i przeżywają do wiosny to może są jakieś odmiany zdolne do zimy środkowo-europejskiej??

Jak dla mnie palmy są takim symbolem świata nie z tej części Europy - wakacji, luzu czy coś w tym stylu. I zaraz banan spadnie (których w sumie nie lubię) :D
https://picasaweb.google.com/110344506389073663651
http://hanyswpodrozach.blogspot.com/
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś"
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8703
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Post autor: PiotrekP » 26 stycznia 2016, 15:58

Pudelek pisze:I zaraz banan spadnie
A od kiedy to banany rosną na palmach :?:
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Awatar użytkownika
Pudelek
Turysta
Turysta
Posty: 3055
Rejestracja: 23 czerwca 2008, 17:43

Post autor: Pudelek » 26 stycznia 2016, 19:13

no fakt :zly:
https://picasaweb.google.com/110344506389073663651
http://hanyswpodrozach.blogspot.com/
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś"
Awatar użytkownika
Dżola Ry
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 6331
Rejestracja: 28 czerwca 2009, 23:07
Kontakt:

Post autor: Dżola Ry » 26 stycznia 2016, 19:35

Pudelek pisze:wyglądają naprawdę świetnie!
To było bardzo dla mnie zaskakujące doświadczenie.
Ze 2 godziny przed tym, jak zobaczyłam to zdjęcie czytałam o opadach śniegu w Azji południowo wschodniej. W różnych rejonach był to pierwszy śnieg od 39-120 lat! Byłam pewna, że to zdjęcie z tamtego rejonu.
Jak przeczytałam, że to "moje" palmy i droga, którą jeździłam setki razy to aż mnie zatkało! :lol: :ha:

Pudelek pisze:Naturalne? Tak wyglądają na zdjęciu!
Plaskikowe :8) Ale i tak fajne. Stoją przy wjeździe nad Jezioro Tarnobrzeskie, które zostało niedawno utworzone przez zalanie dawnej odkrywkowej kopalni siarki w Machowie.

Pudelek pisze:Kurczę, może to glupio brzmi, ale skoro w krajach śródziemnomorskich rosną palmy i są zimą czasem przysypane śniegiem i przeżywają do wiosny to może są jakieś odmiany zdolne do zimy środkowo-europejskiej??
Myślę, że wytrzymać 2-3 dniowy śnieg, a 2-3 tygodniowy mróz, sięgający czasem kilkunastu/kilkudziesięciu stopni to jednak różnica.
Jak się trafi łagodna zima, to może palma dałaby radę, ale sadzić palmę na 2 czy nawet na 5 lat to chyba mało opłacalne... :/
Awatar użytkownika
Pudelek
Turysta
Turysta
Posty: 3055
Rejestracja: 23 czerwca 2008, 17:43

Post autor: Pudelek » 02 marca 2016, 18:57

Po raz drugi tej "zimy" skorzystałem z promocji autobusowej i za kilka złotych wybrałem się do Warszawy.

Tym razem wysiadłem z metra przy ulicy Władysława Andersa. Z jednej strony mam dawny Arsenał Królewski, dziś Muzeum Archeologiczne...
Obrazek

...z drugiej Pałac Mostowskich, czyli główną kwaterę policji.
Obrazek

Na północny-wschód od nich znajduje się enklawa zieleni, czyli Park Krasińskich. Na bramie wejściowej widać jeszcze ślady po kulach z czasów powstania warszawskiego.
Obrazek

Sam park jest dość przyjemny, a pałac - w którym trzyma swoje zbiory Biblioteka Narodowa - miły dla oka.
Obrazek
Obrazek

W czasie wojny w północnej części parku, przy ulicy Świętojerskiej, biegła granica getta. Nie dziwi więc fakt, że praktycznie wszystkie budynki tam stojące legły w gruzach i dziś wznosi się tam socrealistyczne osiedle.
Obrazek

Idę w głąb dawnego getta aż do skrzyżowania ulic Anielewicza i Zamenhofa. Na rozległym placu stały Koszary Wołyńskie, służące m.in. jako więzienie wojskowe, a za okupacji siedziba Judenratu. Przetrwały II wojnę światową, ale nie PRL i wyburzono je w 1965 roku. Obecnie na nich miejscu stoi Muzeum Historii Żydów Polskich - POLIN (od nazwy Polski w jidisz i po hebrajsku). Konstrukcja ciekawa i nieszablonowa.
Obrazek
Obrazek

Główne wejście uformowano w kształt żydowskiej litery "taw" - ostatniej w alfabecie. Ponoć wyszło tak dość przypadkowo - a może to jakaś wyższa interwencja? :)
Obrazek

Zanim wejdę do środka fotografuję jeszcze Pomnik Bohaterów Getta - ten sam, pod którym uklęknął kanclerz Willy Brandt.
Obrazek

Ten niespodziewany gest wywołać konsternację zarówno wśród Niemców jak i władz polskich. Ci pierwsi zarzucali kanclerzowi przesadną pokorę w komunistycznym kraju, a drugim nie podobało się klęknięcie pod "niewłaściwym" pomnikiem, zwłaszcza, że było to ledwie dwa lata po antysemickim marcu 1968 roku...

Wchodzę do środka muzeum. Wybrałem je nieprzypadkowo - dziś czwartek, a w czwartki dzień darmowy :D Oczywiście odwiedziłbym je również za płatny bilet, lecz skoro nadarzyła się okazja aby zaoszczędzić... w środku tłumnie, dominują przeciwstawne sobie grupy wiekowe - młodzież szkolna oraz emeryci w wieku rzeczywiście emerytalnym.

Wewnątrz budynku także nieszablonowo - pokręcone, powyginane ściany mają przypominać przejście przez Morze Czerwone.
Obrazek
Obrazek

Wystawa stała podzielona jest na części odpowiadające epokom w dziejach Rzeczpospolitej - od średniowiecza do 1989 roku. Zaprojektowana z rozmachem i pomysłem, ładna dla oka. Masa informacji, ciekawostek. Ale nie wiem czy dla osób nieznających historii albo cudzoziemców nie będzie zbyt chaotyczna - ważne informacje sąsiadują z mniej istotnymi, często nie są w żaden sposób wyszczególnione, nie zawsze wiadomo od której strony zacząć zwiedzać dany dział itp.. Momentami przekombinowane. Np. czytając o powstaniu w getcie najpierw dotarłem do Raportu Stroopa, informacji o bunkrach w piwnicach, a dopiero na samym końcu do tego dlaczego, kiedy i jak ono wybuchło.

Zgodnie z obecną modą mało tutaj oryginalnych eksponatów za to pełno filmów, animacji, interakcji itd. I kopie. Niemal wszystko to kopie. Mnie się nie to nie podoba, lecz zapewne przyciąga odwiedzających. Pytanie tylko czy to nadal jeszcze muzeum?

Oczywiście nie jestem przeciwnikiem zabaw podczas zwiedzania - np. osobiście "wybiłem" sobie żydowską monetę ze swoim imieniem i błogosławieństwem ;)
Obrazek

Kilka zdjęć ze środka:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Tak naprawdę muzeum chciałem odwiedzić głównie z powodu tego fragmentu - rekonstrukcji sklepienia i bimy z synagogi w Gwoźdźcu. Jest przepiękna, niesamowicie kolorowa, można dostać oczopląsu!
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Dekoracja malarska powstała w XVII wieku, odnowiono ją w następnym stuleciu. W 1941 roku drewnianą synagogę spalili hitlerowcy, lecz dzięki dokumentacji z przełomu XIX i XX stulecia można ją było odtworzyć. Sklepienie w 85% oryginalnej wielkości, bima w stosunku 1:1.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Końcowym działem jest okres jedynego słusznego ustroju...
Obrazek

Oglądając tą reprodukcję plakatu zastanawiałem się, dlaczego Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) są obrońcą pokoju? :P
Obrazek

Muzeum informuje, że na zwiedzanie wystawy należy przeznaczyć około 2 godzin... Mi zeszły 3 i pół, a szacuję, że przeczytałem może z 60-70% tekstów tam zamieszczonych... Oczywiście znalazłem kilka błędów :D

Po wyjściu na powietrze kieruję się na wschód. W pewnym momencie za murem widzę chińską altanę... a potem drugą.
Obrazek
Obrazek

To ogrody ambasady ChRL wybudowanej pod koniec lat 50. XX wieku na wolnej przestrzeni po getcie. Po sąsiedzku - szklany gmach Sądu Najwyższego. Średnio się to komponuje.
Obrazek

Według plotek projekt gmachu przewidywał inne ułożenie, jednak podtrzymujące dachy nagie kariatydy nie spodobały się abpowi Głodziowi (czy to się w ogóle odmienia??) i zostały zesłane na osłonięty dziedziniec.

Za Sądem pomniki powstańców warszawskich.
Obrazek

Postanawiam przejść się przez Stare Miasto. Wita mnie najmłodszy barbakan na świecie, bo z 1954 roku.
Obrazek

O ile jestem gorącym zwolennikiem odbudowywania zniszczonych budynków po wojnach, o tyle stawianie czegoś kilka wieków po rozbiórce i w dodatku przez odpowiedniej dokumentacji to głupota, czego skutkiem jest kicz jak w zamku w Bobolicach. I chyba warszawscy konserwatorzy zdali sobie z tego sprawę, bo po odtworzeniu Baszty Prochowej dalszą część murów jedynie zaznaczano.
Obrazek

Na rynku w Warszawie byłem tylko raz - ponad dekadę temu. I podobnie jak wówczas zdziwiły mnie jego małe rozmiary. Dodatkowo na środku działało lodowisko i jarmark w klimatach bożonarodzeniowych. Szukałem jeszcze choinki z bombkami...
Obrazek

Przemykam bocznymi uliczkami, fotografując m.in. resztki Bramy Gnojnej na ulicy Celnej. O tym, że to właśnie ta brama dowiedziałem się po powrocie do domu, gdyż w terenie praktycznie brak oznaczeń zabytków. Porównując z Wrocławiem, Krakowem a nawet Opolem - słabo!
Obrazek

Na placu w ciągu ulicy Kanonia dzwon z XVII wieku. Niemcy chcieli go wywieźć do Rzeszy, ale był ciężki i nie zdążyli.
Obrazek

Cokół pomnika przy archikatedrze św. Jana musi być oryginalny, gdyż widać liczne ślady po kulach.
Obrazek

Plac Zamkowy mijam dość szybko - chciałem wejść jeszcze na dziedziniec pałacu królewskiego, lecz jest 16-ta i drzwi zamknięte. Idę więc dalej na plac Zwycięstwa, znaczy się Piłsudskiego. Tam łapie mnie daleki zachód słońca.
Obrazek
Obrazek

Na koniec, już po zmroku, fotografuję kościół św. Aleksandra, wybudowany ku czci cara Aleksandra.
Obrazek

Zjadam tradycyjne warszawskie cevapcici po czym ze starym znajomym odwiedzam dwie knajpy - o ile pierwszą można zapomnieć, a tyle ta na moście Poniatowskiego jest warta uwagi z powodu ilości czeskich piw, jakie oferuje. I tylko te ceny...
Obrazek
Obrazek
https://picasaweb.google.com/110344506389073663651
http://hanyswpodrozach.blogspot.com/
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś"
Marshal23
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 568
Rejestracja: 20 stycznia 2014, 12:57

Post autor: Marshal23 » 05 marca 2016, 17:36

Nieźle zakombinowane no i fajnie wyszło.Gratuluję
ODPOWIEDZ