2014.08.09 Beskid Śląski - Barania Góra (1220m)

Relacje z górskich wypraw i innych wyjazdów oraz imprez forumowiczów. Ten dział jest przeznaczony dla osób, które chcą opisać swoje relacje i/lub pokazać zdjęcia ze spotkań nie będących Klubowym Zjazdem lub Górską Wycieczką Klubową.

Moderatorzy: HalinkaŚ, Moderatorzy

Anonymous

2014.08.09 Beskid Śląski - Barania Góra (1220m)

Post autor: Anonymous » 11 sierpnia 2014, 22:13

Wisła Malinka skocznia – Cieńków (716m) – Gawlasi (1076m) – Magurka Wiślańska (1140m) – Barania Góra (1220m) – Przysłop - Stecówka – przeł.Szarcula (759m) – Kozińce (775m) – Wisła Malinka

Skład: Alina, Andrzej, Marcin i ja
Czas przejścia: 8 i pół godziny. Długość 28,33 km.
Zwykle o tej porze jeździmy trochę dalej, ale po dość dłuższej niż zwykle przerwie w naszych wyjazdach (spowodowanej wakacyjnymi urlopami) postanowiliśmy wyskoczyć bliżej w dawno nieodwiedzaną część Beskidu Śląskiego. Teoretycznie trasa nie wygląda na zbyt wymagającą, bo różnice poziomów nawet dla przeciętnego turysty nie stanowią problemu, to ze względu na długość (prawie 30km) dała nam się we znaki zwłaszcza w końcówce.
Pierwsza część trasy począwszy od skoczni do szczytu Baraniej Góry to przede wszystkim uczta dla oczu. Wspaniałe zakątki okolic Cieńkowa choć spopularyzowane ostatnio przez reaktywację skoczni i wyciągi na Cieńkowie (ale wciąż puste zwłaszcza, jeśli wyciągi jeszcze nie pracują). Piękne widoki z głównej grani łączącej Baranią ze Skrzycznem. Druga część trochę mniej ciekawa prowadząca większości lasami, choć wąska i wijąca się ścieżka, którą biegnie szlak czerwony na odcinku Stecówka – Szarcula niepozbawiona klimatu.
Schronisko PTTK „Przysłop” niestety nie chce pozbyć się opinii jednego z najgorszych schronisk w polskich górach. Pal licho wygląd, bo do tego większość z nas się pewnie dawno przyzwyczaiła.
Wchodząc na stołówkę ma się poczucie powrotu do PRL-u. Jedynie co idzie z duchem czasu to ceny posiłków, które zdecydowanie nie są na kieszeń większości turystów odwiedzających to miejsce.
Menu skromne. Tak krótkie, że niestety nie znalazłem niczego specjalnego dla siebie.
Ceny: Schabowy z ziemniakami 28 zł !!! No comments. Żurek 12zł, Bigos 15 zł („dało się zjeść”). 1.5 litra wody niegazowanej - 6 zł.
Choć wróciłem z pustym brzuchem to z wycieczki wracam zadowolony. Bałem się o formę, która mogła nieco się ulotnić po przebytej chorobie, ale okazało się, że nie jest tak ze mną źle. Za miesiąc można znowu gdzieś wyskoczyć.
Kilka fotek:
Okolice Cieńkowa
Obrazek
Obrazek
Stoki Zielonego Kopca
Obrazek
Magurka Wiślańska (1140m) i Barania Góra (1220m)
Obrazek

podejście na Baranią Górę
Obrazek
Widok na Skrzyczne z podejścia na Baranią Górę
Obrazek

widok na Babią Górę i Pilsko z Baraniej Góry
Obrazek
szlak czerwony między Stecówką a Szarculą
Obrazek

Dorkowa Skała
Obrazek

Więcej zdjęć tu:
https://plus.google.com/u/0/photos/1130 ... 8075282769
Awatar użytkownika
Tilia
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1073
Rejestracja: 21 listopada 2008, 20:16

Post autor: Tilia » 12 sierpnia 2014, 19:18

piękna wycieczka i zdjęcia cudne :!: to ostatnie to zapewne jedyne na tym forum a to tak ciekawe miejsce :!: milo było poczytać i obejrzeć bliskie mi strony.
"Niech wiatr zawsze Ci wieje w plecy, a słońce świeci w twarz, niech wiatry przeznaczenia zaniosą Cię do nieba byś zatańczyła z gwiazdami!!
Mirek

Post autor: Mirek » 12 sierpnia 2014, 19:36

Przechodziłeś koło Stecówki,prawda to że nie udzielają już tam noclegów?
Awatar użytkownika
HalinkaŚ
Moderator
Moderator
Posty: 4600
Rejestracja: 10 września 2009, 8:11

Post autor: HalinkaŚ » 12 sierpnia 2014, 23:05

presto pisze:Długość 28,33 km.
Sporo do przejścia, ale widzę, że warto to miejsce zobaczyć. Jakoś tak mi nie po drodze na Baranią Górę, ale na pewno warto iść bo trasa nie jest zbyt wymagająca jak sam piszesz :> , lubię takie spokojne wędrowanie.
Mieliście piękną pogodę to i zdjęcia wyszły super :brawo:
:brawo:
Góry upajają. Człowiek uzależniony od nich jest nie do wyleczenia.:)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 13 sierpnia 2014, 8:04

Tilia pisze:piękna wycieczka i zdjęcia cudne :!: to ostatnie to zapewne jedyne na tym forum a to tak ciekawe miejsce :!: milo było poczytać i obejrzeć bliskie mi strony.
Dziękuję. Fajnie, że ktoś miał pomysł, aby poprowadzić szlak czerwony u podnóża Dorkowej Skały, bo bardzo łatwo można było ją pominąć.
mirek pisze:Przechodziłeś koło Stecówki,prawda to że nie udzielają już tam noclegów?
Niestety nie mam pojęcia. Przechodziliśmy koło niej, ale nie wstąpiliśmy
HalinkaŚ pisze:Sporo do przejścia, ale widzę, że warto to miejsce zobaczyć. Jakoś tak mi nie po drodze na Baranią Górę, ale na pewno warto iść bo trasa nie jest zbyt wymagająca jak sam piszesz :> , lubię takie spokojne wędrowanie.
Mieliście piękną pogodę to i zdjęcia wyszły super :brawo:
:brawo:
Dziękuję Trasę można skrócić. Zwłaszcza mniej ciekawy odcinek za Przysłopem. Nie ma większych utrudnień w postaci ciężkich podejść, więc naprawdę trasę (zwłaszcza pierwszy odcinek do Baraniej Góry) polecam wszystkim.
ODPOWIEDZ