2014 - .... GEOSTRADA SUDECKA

Relacje z górskich wypraw i innych wyjazdów oraz imprez forumowiczów. Ten dział jest przeznaczony dla osób, które chcą opisać swoje relacje i/lub pokazać zdjęcia ze spotkań nie będących Klubowym Zjazdem lub Górską Wycieczką Klubową.

Moderatorzy: HalinkaŚ, Moderatorzy

włodarz
Turysta
Turysta
Posty: 2379
Rejestracja: 01 grudnia 2011, 19:09

Post autor: włodarz » 26 czerwca 2015, 21:15

W maju 2014r pospacerowałem po Szklarskiej Porębie i zobaczyłem m.in:
Krzywe Baszty
Obrazek
Obrazek


Krucze Skały
Obrazek
Obrazek


Sowie Skały
Obrazek
Obrazek


Wlastimilówkę
Obrazek


Grób Karkonosza
Obrazek


Złoty Widok
Obrazek


Chybotek
Obrazek


Zbójeckie Skały
Obrazek
Obrazek


Dawne kopalnie pirytu
Obrazek
Obrazek


Zakręt Śmierci
Obrazek
Obrazek

Skałkę Teściowej

Obrazek
Obrazek
włodarz
Turysta
Turysta
Posty: 2379
Rejestracja: 01 grudnia 2011, 19:09

Post autor: włodarz » 28 czerwca 2015, 17:08

27.06.2015r. Kamieniołomy w Okolicach Żulovej.

Wybraliśmy się w okolice miejscowości Žulová. Žula to po czesku granit. Wydobywano go w wielu kamieniołomach i kilka z nich chcieliśmy zobaczyć.
Wycieczkę zaczęliśmy jednak w miejscowości Uhelná. Oglądamy tu dawną odkrywkową kopalnię węgla brunatnego Pelnář. Pokłady o miąższości 3-10m zalegały płytko (3m) pod powierzchnią gruntu. Wydobycie trwało od 1859r. W 1957r. w trakcie prac naruszono nieprzepuszczalną warstwę ilastego podłoża i do kopalni wdarły się wody gruntowe. Obecnie dawna kopalnia służy jako kąpielisko.
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Obchodząc zbiornik widzimy stożek Kaní hory na tle Jesioników. A na pierwszym planie rzepak.
Obrazek


Najpierw jednak wchodzimy na Lánský vrch. Wielokrotnie obok przejeżdżaliśmy, ale nigdy nie było czasu z bliska zobaczyć wielkiego stołu i krzeseł. Oczywiście geostrada kieruje nas na Lansky vrch nie z powodu krzeseł, ale dlatego że cyt: " Dzięki lądolodowi plejstoceńskiemu został tu wymodelowany wyraźny garb morfologiczny o okrągłym zarysie". Tia.
W każdym razie widokowo całkiem ciekawe miejsce.
W tle Kaní hora.
Obrazek


Boží hora z Borovým vrchem na tle Jesioników.
Obrazek


Rychlebské hory z dominującym Špičákem (957m).
Obrazek


Przenosimy się na stoki Kani hory, gdzie oglądamy dolny kamieniołom.
Obrazek


A następnie górny - zalany.
Obrazek


Od strony Kani hory tak wygląda Lánský vrch. W tle dominuje wspomniany Špičák.
Obrazek


A tu jeszcze Boží hora z Borovým vrchem. Prawie jak Sokoliki. :-)
Obrazek


Widzimy Dolní Skorošice z kościołem św. Marcina. a w oddali Keprnik z Serakiem.
Obrazek


U podnóża Kani hory leży nasz kolejny cel - pomnik przyrody Skalka pod Kani horou.
Obrazek
Obrazek


Następnie przenosimy się do Żulovej. Mamy zamiar podążać, w miarę możliwości, czerwonym szlakiem i oglądać wybrane przez nas miejsca.
Pierwsze z nich to kamieniołom Sorge.
Obrazek


Bardzo nam się podoba to miejsce, nie tylko z powodu przepięknej ściany skalnej, ale również otoczenia. Trawa wykoszona, ławeczki, wiata, porządek - komuś się chce, ktoś znajduje na to pieniądze. Szkoda, że w Polsce tak nie jest.
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Nacieszywszy oczy lomem Sorge idziemy w kierunku kolejnego kamieniołomu. Niepozorny, zarośnięty drzewami, ale ścieżkę w jego kierunku wykoszono.
Obrazek


Trzeci z kolei kamieniołom jest trochę na uboczu. W drodze do niego mijamy potężny mur ułożony z granitowych bloków bez zaprawy.
Obrazek


Trzecie wyrobisko jest również ciekawe. Szkoda tylko, że zeszpecono je hałdą odpadów wapiennych.
Obrazek


Kolejny z kamieniołomów, Rampa, leży już w obrębie wsi Černá Voda.
Obrazek
Obrazek


Titanic na Rampie.:-)
Obrazek


W pobliżu Rampy znajduje się zalesione wzgórze, na którego szczycie stoi pomnik przyrody - skałka Píšťala.
Obrazek
Obrazek


Na stokach tego wzniesienia również wydobywano granit. Odnajdujemy stare wyrobiska i zrujnowane budynki.
Obrazek


Potem wracamy na szlak i udajemy się na wzniesienie Hradisko z ruinami zamku Kaltenštejn z XIIIw.
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Tu zaczyna padać i musimy kończyć wycieczkę. W strugach deszczu wracamy bez szlaku do Żulovej, po drodze zahaczając jednak o kamieniołom Vycpálek. Zdjęć nie zrobiłem, ale tu można zobaczyć jak wygląda ten kamieniołom.
http://www.turistika.cz/mista/vapenna-lom-vycpalek
Awatar użytkownika
Robert J
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2285
Rejestracja: 25 grudnia 2011, 20:35

Post autor: Robert J » 30 czerwca 2015, 16:15

Będziesz musiał jeszcze tutaj wrócić. Żulovska pahorkatina to dziesiątki ciekawych kamieniołomów. Po polskiej stronie(od Gierałcic po Jarnołtów)jest ogrom kamieniołomów marmuru. W tym rejonie pozyskuje się marmur od początków XIV wieku. W okolicy Sławniowic tylko w samym okresie międzywojennym funkcjonowało 18 łomów. Przez teren kamieniołomów przebiega GSS ;)

włodarz pisze:Hradisko z ruinami zamku Kaltenštejn z XIIIw.
W Żulovej znajduje się bliźniacza wieża. Kiedyś zamek Frýdberk, obecnie kościół św. Józefa
włodarz
Turysta
Turysta
Posty: 2379
Rejestracja: 01 grudnia 2011, 19:09

Post autor: włodarz » 30 czerwca 2015, 17:51

Robert J pisze:Będziesz musiał jeszcze tutaj wrócić.
Z pewnością wrócę. Mam w planie jeszcze kilka miejsc w tamtej okolicy.
Robert J pisze:W Żulovej znajduje się bliźniacza wieża. Kiedyś zamek Frýdberk, obecnie kościół św. Józefa
Nie można tej wieży nie zauważyć. :)
Awatar użytkownika
buba
Turysta
Turysta
Posty: 2227
Rejestracja: 05 lipca 2011, 11:35
Kontakt:

Post autor: buba » 30 czerwca 2015, 18:10

Robert J pisze: Żulovska pahorkatina to dziesiątki ciekawych kamieniołomów. Po polskiej stronie(od Gierałcic po Jarnołtów)jest ogrom kamieniołomów marmuru. W tym rejonie pozyskuje się marmur od początków XIV wieku. W okolicy Sławniowic tylko w samym okresie międzywojennym funkcjonowało 18 łomów
Jakie polecasz? takie z woda coby sie na kapiel nadawaly! oprocz tych co wlodarz obfocil!
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

na wiecznych wagarach od życia..
Awatar użytkownika
Robert J
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2285
Rejestracja: 25 grudnia 2011, 20:35

Post autor: Robert J » 30 czerwca 2015, 21:40

buba pisze:Jakie polecasz? takie z woda coby sie na kapiel nadawaly! oprocz tych co wlodarz obfocil!
Jest kilka takich, w których można legalnie się wykąpać, ale na własną odpowiedzialność. Vycpálek, Vaněk, Trans, Ferstr, Kaolinka, Starost, a przede wszystkim Rampa. Po polskiej stronie ciekawym zalanym kamieniołomem jest ten koło wsi Nadziejów.
Awatar użytkownika
buba
Turysta
Turysta
Posty: 2227
Rejestracja: 05 lipca 2011, 11:35
Kontakt:

Post autor: buba » 30 czerwca 2015, 23:37

Robert J pisze:ale na własną odpowiedzialność.

to rzecz jasna, moja kapiel - moja odpowiedzialnosc :) grunt zeby mnie nie lowila czeska policja chetna sie oblowic mandatami!
Robert J pisze:Vycpálek
nie jest czynny?

Robert J pisze:Vaněk, Trans, Ferstr
tych nie moge cos znalezc...


Robert J pisze:Kaolinka
ta kolo Vidnavy?
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

na wiecznych wagarach od życia..
Awatar użytkownika
Robert J
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2285
Rejestracja: 25 grudnia 2011, 20:35

Post autor: Robert J » 01 lipca 2015, 1:22

buba pisze:Robert J powiedział/-a:
Vycpálek


nie jest czynny?
Od 1969 nieczynny. Chyba najbardziej znany w tej okolicy. Są tam dwa kamieniołomy. Wykąpać się można w tym większym. Woda jest tak czysta, że żyją tam raki. Na skarpie ponad kamieniołomem jest stanowisko gdzie można znaleźć fajne okazy granatów(hessonit). Wystarczy trochę grzebnąć w ziemi i zaraz coś wyłazi. Niektóre okazy mogą osiągać nawet 10 cm. Mają wartość jedynie kolekcjonerską bo są zbyt zerodowane by je wykorzystać w jakiś inny sposób.
buba pisze:Robert J powiedział/-a:
Vaněk, Trans, Ferstr


tych nie moge cos znalezc...
Vaněk jest koło Skoroszyc. Trans w Żulovej przy stacji kolejowej należy odbić w prawo jadąc w kierunku Cernej Vody.

buba pisze:Robert J powiedział/-a:
Kaolinka


ta kolo Vidnavy?
Tak. Tuż obok w Stachlovicach jest jeszcze jeden ciekawy.
Awatar użytkownika
buba
Turysta
Turysta
Posty: 2227
Rejestracja: 05 lipca 2011, 11:35
Kontakt:

Post autor: buba » 01 lipca 2015, 10:35

Robert J pisze: Od 1969 nieczynny. Chyba najbardziej znany w tej okolicy. Są tam dwa kamieniołomy. Wykąpać się można w tym większym
A ten wiekszy to ten bardziej na polnocy? bo na mapie przy gorze Wycpalek mam znaczone dwa kamieniolomy- bardziej na polnocy znaczony jako czynny, dojazd od wioski Andelske Domky, ale droga z zakazem wjazdu i jakby nieczynny - dojazd z zachodu od Vapennej

Robert J pisze:Woda jest tak czysta, że żyją tam raki. Na skarpie ponad kamieniołomem jest stanowisko gdzie można znaleźć fajne okazy granatów(hessonit). Wystarczy trochę grzebnąć w ziemi i zaraz coś wyłazi. Niektóre okazy mogą osiągać nawet 10 cm. Mają wartość jedynie kolekcjonerską bo są zbyt zerodowane by je wykorzystać w jakiś inny sposób.
Łooo, ale fajnie!

Robert J pisze: Vaněk jest koło Skoroszyc.
czyli ten po prawej stronie od drogi z Zulovej na Javornik, kolo wioski Tomikowice?
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

na wiecznych wagarach od życia..
włodarz
Turysta
Turysta
Posty: 2379
Rejestracja: 01 grudnia 2011, 19:09

Post autor: włodarz » 01 lipca 2015, 11:17

Awatar użytkownika
buba
Turysta
Turysta
Posty: 2227
Rejestracja: 05 lipca 2011, 11:35
Kontakt:

Post autor: buba » 01 lipca 2015, 22:07

Robert J pisze:Po polskiej stronie ciekawym zalanym kamieniołomem jest ten koło wsi Nadziejów.
Orientujesz sie jak wyglada sprawa zanocowania w namiocie nad tym kamieniolomem? czy wolno, czy jest gdzie, czy jest to na tyle kawalek od wsi ze nie widac z okien domow itp?

A moze jakis inny kamieniolom w rejonie (najlepiej po polskiej stronie) by lepiej rokowal noclegowo?
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

na wiecznych wagarach od życia..
włodarz
Turysta
Turysta
Posty: 2379
Rejestracja: 01 grudnia 2011, 19:09

Post autor: włodarz » 05 lipca 2015, 18:33

04.07.2015r. - Karkonosze: hrádek Aichelburg, Černohorské rašeliniště, Modré kameny.

W sobotę wybraliśmy się zobaczyć kilka nowych miejsc i poznać kilka szlaków w Karkonoszach.
Rozpoczęliśmy w miejscowosci Temný Důl, która jest częścią Horního Maršova.
Auto zostawiamy na placu po byłej hucie szkła. Idziemy w stronę widocznego na zdjęciu mostu na rzece Úpa. Nasz pierwszy cel, hrádek Aichelburg, też jest widoczny. To ta mała jasna plamka na stromym zalesionym stoku.
Obrazek


Przechodzimy wspomniany most i kierując się amatorsko wykonaną tabliczką z napisem Aichelburg wchodzimy na leśną ścieżkę, która dość stromo się wznosząc doprowadza nas nad zameczek. Aby do niego dotrzeć trzeba zejść po skalnych stopniach i dwóch drabinach.
Obrazek


Sam zameczek odbudowano w ostatnich latach. Wcześniej popadał w ruinę. Zbudowano go w 1863r na cześć właściciela okolicznych ziem. Był nim Berthold Maria Johann Anton Franz Daniel, hrabia z i na Aichelburgu.
Obrazek


We wnętrzu znajdziemy popiersie hrabiego. ( Mamy szczęście, że zaraz za nami przyszła pewna Czeszka, która miała klucz do zameczku. Normalnie budowla jest zamknięta - klucz wypożycza się w punkcie informacji turystycznej).
Obrazek


Następnie kontynuujemy wędrówkę leśną ścieżką i docieramy do polany Nad Křižovatkou.
Obrazek


Kolejną polaną, którą podziwiamy są Velké Tippeltovy Boudy.
Obrazek


Wchodzimy na zielony szlak, który na tym odcinku wysypany jest białym kruszywem. Przy tak ostrym słońcu daje po oczach.
Obrazek


Niespodziewanie biel kruszywa zmienia się w śmierdzącą czerń nowego asfaltu. Co ciekawe natura sobie z nim radzi i po prawej stronie drogi rośliny wyrastają z asfaltu!
Obrazek


Tak sobie asfaltując docieramy do polany Vlašské Boudy.
Obrazek


Tu zmieniamy szlak na żółty kierując się w stronę torfowiska Černohorské rašeliniště. Widok na główny grzbiet Karkonoszy.
Obrazek


A to położona na torfowisku Hubertova vyhlidka.
Obrazek


Černohorské rašeliniště.
Obrazek


Na tej wysokości króluje jeszcze wiosna. wszystko w świeżej zieleni.
Obrazek


Idziemy dalej do wieży widokowej, która powstała na słupie starej kolejki linowej.
Obrazek


Nadajnik Černá hora i paraglajciarze.
Obrazek


Górna stacja nowej lanovki.
Obrazek


Widoki zamglone. Ale Trójgarb, Chełmiec i Wielką Sowę udało się dojrzeć.
Obrazek


Schodzimy do auta niebieskim a dalej zielonym szlakiem. Jeszcze na górze polana Velke Pardubicke Boudy.
Obrazek


A potem asfalting aż do skrzyżowania z żółtym szlakiem. Tam odbijamy na punkt widokowy na skałkach Modré kameny.
Obrazek


Widok ze skałek na Mlade Buki i Trutnov.
Obrazek


Wracamy do krzyżówki i żółtym, i niebieskim docieramy do osady Honzův Potok. Obok chaty Honzik odnajdujemy leśną ścieżkę, która doprowadza nas dokładnie do miejsca rozpoczęcia wycieczki.
Chata Honzik.
Obrazek
Awatar użytkownika
buba
Turysta
Turysta
Posty: 2227
Rejestracja: 05 lipca 2011, 11:35
Kontakt:

Post autor: buba » 05 lipca 2015, 19:05

Jeszcze raz, włodarz- ogromne podziekowania za wrzucenie tematu o zulowskich kamieniolomach akurat teraz. To byl wymarzony teren na wycieczke w ten weekend! Kapalismy sie chyba w dziesieciu z nich! :D
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

na wiecznych wagarach od życia..
Awatar użytkownika
Robert J
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2285
Rejestracja: 25 grudnia 2011, 20:35

Post autor: Robert J » 05 lipca 2015, 19:18

buba pisze:Jeszcze raz, włodarz- ogromne podziekowania za wrzucenie tematu o zulowskich kamieniolomach akurat teraz. To byl wymarzony teren na wycieczke w ten weekend! Kapalismy sie chyba w dziesieciu z nich! :D
Ja się dzisiaj kąpałem tylko w dwóch. Odwiedziłem kilka innych miejsc, ale ludzi jednak zbyt dużo.

Który przypadł Ci najbardziej do gustu ?
włodarz
Turysta
Turysta
Posty: 2379
Rejestracja: 01 grudnia 2011, 19:09

Post autor: włodarz » 05 lipca 2015, 19:53

buba pisze:Jeszcze raz, włodarz- ogromne podziekowania za wrzucenie tematu o zulowskich kamieniolomach akurat teraz.
Chyba jakaś relacja będzie? :)
ODPOWIEDZ