Takie tam... zdjęcie zrobiłem/łam...

Fotografia jest dla wielu osób nieodłącznym elementem górskich wędrówek. Tu rozmawiamy o sprzęcie, zdjęciach, technikach fotografowania oraz programach i sposobach obróbki zdjęć, dzielimy się wiedzą i doświadczeniem fotograficznym.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Robert J
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2285
Rejestracja: 25 grudnia 2011, 20:35

Post autor: Robert J » 21 grudnia 2015, 15:18

Wczorajsza zorza polarna :)

Obrazek
Awatar użytkownika
Dżola Ry
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 6331
Rejestracja: 28 czerwca 2009, 23:07
Kontakt:

Post autor: Dżola Ry » 21 grudnia 2015, 19:50

Jeny Robert! Aleś ją uchwycił! i to tak daleko na południu!

Ciekawe jaka była na wybrzeżu?...
O której to było?

Znałeś prognozy zorzy i polowałeś na nią, prawda?
Awatar użytkownika
Robert J
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2285
Rejestracja: 25 grudnia 2011, 20:35

Post autor: Robert J » 21 grudnia 2015, 21:11

Dżola Ry pisze:Jeny Robert! Aleś ją uchwycił! i to tak daleko na południu!

Ciekawe jaka była na wybrzeżu?...
O której to było?

Znałeś prognozy zorzy i polowałeś na nią, prawda?
To była już zorza nr. cztery w tym roku. Najładniejsza była w marcu, ale ja przespałem tamten czas. Kolejne dwa takie zjawiska były we wrześniu i październiku, ale zachmurzenie było całkowite :( Ogólnie ten rok jest jakiś wyjątkowy. Wcześniej zorzę można było dojrzeć tak bardzo na południe w 2011 i bodaj 2003 roku.

Dostałem info z jednego astroforum gdzie podniesiono alarm bo stacje prognozujące zapowiadały wystąpienie tego zjawiska. Szybko wyskoczyłem w teren gdzie spędziłem ponad 3 godziny. Na wybrzeżu nikt nie widział bo mieli tam całkowite zachmurzenie tym razem. Jakieś strzępy zorzy zostały uchwycone dopiero z okolic Łodzi, a najlepiej widoczna jest jak na razie na zdjęciach mojego autorstwa oraz dwóch znajomych i jeszcze jednej osoby która robiła zdjęcia z Gubałówki ;)

Wczorajsze zdjęcia robiłem z okolic Jarnołtówka, a następnie się przeniosłem się na Biskupią Kopę. Najśmieszniejsze w tym wszystkim jest to, że gdy ja robiłem zdjęcia w Jarnołtówku to znajomy siedział na Kopie. Później mniej więcej w tym samym czasie zamieniliśmy się miejscami nawet o sobie nie wiedząc. Dopiero dzisiaj się zgadaliśmy :D

A tak w ogóle to zorza była bardzo słaba i gołym okiem niemal nie dostrzegalna. Bardzo przeszkadzał księżyc i łuny świateł nad miastami.
Tauzen
Turysta
Turysta
Posty: 636
Rejestracja: 23 lutego 2010, 15:30

Post autor: Tauzen » 21 grudnia 2015, 23:59

Z wczorajszego spektaklu jest to kolejne zdjęcie które widziałem. Podobno wczoraj było KP równe 8, co daje możliwość zobaczenia zorzy na południu.
Gratki za to że się udało złapać zorzę.
Awatar użytkownika
Robert J
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2285
Rejestracja: 25 grudnia 2011, 20:35

Post autor: Robert J » 22 grudnia 2015, 0:04

Tauzen pisze:Z wczorajszego spektaklu jest to kolejne zdjęcie które widziałem. Podobno wczoraj było KP równe 8, co daje możliwość zobaczenia zorzy na południu.
Gratki za to że się udało złapać zorzę.
Ludzie się spodziewali znacznie więcej. Ja jednak jestem zadowolony bo to dopiero moja druga zarejestrowana zorza :)

Dodam jeszcze taki Timelaps z Biskupiej Kopy.

https://www.youtube.com/watch?v=pXsyG4qNkmw
Awatar użytkownika
Dżola Ry
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 6331
Rejestracja: 28 czerwca 2009, 23:07
Kontakt:

Post autor: Dżola Ry » 22 grudnia 2015, 22:31

Robert J pisze:A tak w ogóle to zorza była bardzo słaba i gołym okiem niemal nie dostrzegalna.
A ja na wakacjach widziałam taką piękną (no nie tak, jak Bodzio), przewalającą się po niebie, a nie potrafiłam zrobić zdjęcia :(

Koleżanka tyle tabletem uchwyciła.
Załączniki
mala zorza.jpg
(67.14 KiB) Pobrany 1001 razy
Awatar użytkownika
Robert J
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2285
Rejestracja: 25 grudnia 2011, 20:35

Post autor: Robert J » 28 grudnia 2015, 15:01

Dżola Ry pisze:A ja na wakacjach widziałam taką piękną (no nie tak, jak Bodzio), przewalającą się po niebie, a nie potrafiłam zrobić zdjęcia :(
No szkoda, a jaka była przyczyna, że nie dało się zrobić zdjęcia zorzy?

Coś ze wczorajszego poranka :)

Obrazek
Awatar użytkownika
Dżola Ry
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 6331
Rejestracja: 28 czerwca 2009, 23:07
Kontakt:

Post autor: Dżola Ry » 28 grudnia 2015, 22:06

Robert J pisze:No szkoda, a jaka była przyczyna, że nie dało się zrobić zdjęcia zorzy?
Pospolity brak umiejętności! ;)

Mam nowy aparat (tzn mam go już rok, czyli nowy :lol:) i dotychczas nie zdarzyło mi się robić nim zdjęcia w całkowitej niemal ciemności - takiej, jak podczas obserwacji zorzy.
Nawet jak fotografowałam po zmroku to światła zawsze było na tyle, że ustawienie ostrości odbywało się automatycznie.

Ale wtedy w nocy światła nie było, zorza choć piękna i bardzo jasna dla nas, dla aparatu była za słaba. Nie mógł ustawić ostrości więc nie robił zdjęcia. Próbowałam ustawić na manual, ale było ciemno, musiałam sobie świecić latarką, nie znałam tych funkcji więc długo schodziło i po prostu szkoda mi było na to czasu w tym momencie. Wolałam nasycić wzrok zjawiskiem niż grzebać w aparacie aż zorza zniknie.

Próbowałam się tej manualnej obsługi nauczyć licząc na kolejną noc z atrakcjami, ale już ani zorza nie była tak piękna, ani moje umiejętności nie dałyby oczekiwanego efektu.

A o sile i urodzie "naszej zorzy" świadczy to, że zdjęcie zrobione tabletem nie ma wydłużonego czasu naświetlania, a jednak zarejestrował ją wyraźnie taki marny sprzęt!
Awatar użytkownika
Robert J
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2285
Rejestracja: 25 grudnia 2011, 20:35

Post autor: Robert J » 28 grudnia 2015, 22:27

Widzisz Jolu to powyższe zdjęcie, które dzisiaj wrzuciłem ? Tak właśnie ustawia się ostrość w ciemności. Przy tak szerokim kącie wystarczy postawić latarkę lub czołówkę w odległości kilkunastu metrów od aparatu i wówczas ustawić ostrość kierując obiektyw na źródło światła. Następnie przełączyć na tryb manualny i gotowe, można robić zdjęcia w nocy. A jeszcze dobrze jest robić na ustawieniach preselekcja przysłony. Wcześniej ustawiamy wartość ISO i przysłonę, a aparat sam dobiera odpowiedni czas naświetlania :)
Awatar użytkownika
Dżola Ry
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 6331
Rejestracja: 28 czerwca 2009, 23:07
Kontakt:

Post autor: Dżola Ry » 28 grudnia 2015, 22:37

Robert J, dzięki za te instrukcje.
Kurczę, wstydzę się, ale napiszę...
Mógłbyś napisać mi taką króciutką instrukcję, co (i w jakiej kolejności) mam zmienić i na co (najlepiej poprzeć to obrazkami :oops: ), żebym zrobiła takie zdjęcie?

Bo ja mam strasznie słabą głowę do spamiętania takich sekwencji ruchów i dopóki sobie nie utrwalę wielokrotnie Kuba mi pisze takie proste (jak krowie na granicy) instrukcje, ja je zawsze mam ze sobą i wykorzystuję, aż wreszcie mi się to utrwali :)

Możecie się śmiać, ale tak mam i szukam sposobu!, bo chciałabym umieć :D
Awatar użytkownika
Ancyś
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 203
Rejestracja: 07 grudnia 2011, 17:38

Post autor: Ancyś » 28 grudnia 2015, 22:41

Jolu, nie jesteś sama :roll: Tu nie ma się co śmiać. Ja też się uczę i dla mnie też to problem :zoboc:
Igrając na krawędzi życia i śmierci znaleźliśmy tam – wolność potrzebną jak chleb!
viking
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 592
Rejestracja: 26 grudnia 2009, 15:22

Post autor: viking » 29 grudnia 2015, 13:20

WOOOOOO , Robert, czy znasz (i mozesz podac tu na forum) daty nastepnych takich cudownych spektakli?
Mam wrodzoną dociekliwość do wiedzy której nie posiadam - więc zadaję pytania ?
Awatar użytkownika
Robert J
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2285
Rejestracja: 25 grudnia 2011, 20:35

Post autor: Robert J » 29 grudnia 2015, 14:57

Dżola Ry pisze:Robert J, dzięki za te instrukcje.
Kurczę, wstydzę się, ale napiszę...
Mógłbyś napisać mi taką króciutką instrukcję, co (i w jakiej kolejności) mam zmienić i na co (najlepiej poprzeć to obrazkami :oops: ), żebym zrobiła takie zdjęcie?

Bo ja mam strasznie słabą głowę do spamiętania takich sekwencji ruchów i dopóki sobie nie utrwalę wielokrotnie Kuba mi pisze takie proste (jak krowie na granicy) instrukcje, ja je zawsze mam ze sobą i wykorzystuję, aż wreszcie mi się to utrwali :)

Możecie się śmiać, ale tak mam i szukam sposobu!, bo chciałabym umieć :D
Mogę, ale najpierw musiałbym zapoznać się z modelem aparatu który posiadasz. Jak uzupełnię swoją wiedzę na ten temat i znajdę chwilę czasu to napiszę jakąś instrukcję :)
viking pisze: WOOOOOO , Robert, czy znasz (i mozesz podac tu na forum) daty nastepnych takich cudownych spektakli?
W nocy z 30 na 31 grudnia przewidywane jest KP sięgające 6. Jednak to raczej jak już to gdzieś nad Bałtykiem. U nas potrzeba minimum KP 8.

Cząstki promieniowania po wybuchu na słońcu docierają do ziemi w ciągu około dwóch dni i właśnie maksymalnie na dwa dni przed możliwym wystąpieniem zjawiska można się pokusić o jakiekolwiek prognozy. Z reguły i tak się nie sprawdzają bo strumień promieniowania słonecznego mija ziemię lub dociera za dnia ;)
Awatar użytkownika
Dżola Ry
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 6331
Rejestracja: 28 czerwca 2009, 23:07
Kontakt:

Post autor: Dżola Ry » 29 grudnia 2015, 16:25

viking pisze:WOOOOOO , Robert, czy znasz (i mozesz podac tu na forum) daty nastepnych takich cudownych spektakli?
Janusz, ja korzystam z prognoz na tej stronie. Gdy zorza ma być widzialna są informacje wręcz co do godziny.
Właśnie dzięki prognozie stąd poszłam obserwować zorzę w Szwecji i dokładnie wtedy była, kiedy ją zapowiedzieli!
http://www.norwegofil.pl/norwegia/natur ... arnej.html

Tak też było, gdy wybraliśmy się z Kubą do Norwegii "na zorzę" :)

Czasem zerkam też tu:
http://www.spaceweatherlive.com/pl/akty ... y-polarnej
lub tu:
http://www.spaceweatherlive.com/pl/akty ... y-polarnej
ale mniej je lubię.

Robert J pisze:Mogę, ale najpierw musiałbym zapoznać się z modelem aparatu który posiadasz. Jak uzupełnię swoją wiedzę na ten temat i znajdę chwilę czasu to napiszę jakąś instrukcję :)
:)
viking
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 592
Rejestracja: 26 grudnia 2009, 15:22

Post autor: viking » 29 grudnia 2015, 17:53

Dzięki Jolu i Robercie ,
aczkolwiek nadal w moich planach (poza górskich) jest wyjazd na zorzę :)
Mam wrodzoną dociekliwość do wiedzy której nie posiadam - więc zadaję pytania ?
ODPOWIEDZ