Obszar Przedsudecki. Dziwne praktyki w Kamieńcu Ząbkowickim

Tu możesz porozmawiać o szlakach, zapytać o ich stan oraz wszelkie trudności. Podyskutujesz o turystyce i wszystkich innych sprawach dotyczących Sudetów czy parków narodowych i krajobrazowych położonych na terenie tych gór. Podyskutujesz m.in. na temat Karkonoszy, Gór Sowich czy też historii związanej z Sudetami oraz przygotujesz się na bezpieczny wyjazd w góry.

Moderatorzy: PiotrekP, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Lech
Turysta
Turysta
Posty: 420
Rejestracja: 23 września 2007, 10:13
Kontakt:

Obszar Przedsudecki. Dziwne praktyki w Kamieńcu Ząbkowickim

Post autor: Lech » 25 sierpnia 2017, 11:27

Podczas zwiedzania pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim, wybudowanego wg projektu Karla Friedricha Schinkla, znanego z wielu wspaniałych realizacji w Wielkopolsce, osoba oprowadzająca notorycznie unikała informacji o Włodzimierzu Sobiechu, któremu de facto można zawdzięczać, że obiekt ten został uratowany przed całkowitą dewastacją. Pani przewodnik przekazywała informacje w taki sposób, jakby to właśnie dzięki władzom Kamieńca Ząbkowickiego pałac nie popadł w całkowitą ruinę. Jeśli była mowa o wykonanych ze środków pana Sobiecha pracach zabezpieczających, to jedynie w formie lakonicznej wzmianki "poprzedni dzierżawca" zrobił to czy tamto - nie wymieniając jego nazwiska. A przecież już za czasów Włodzimierza Sobiecha działała restauracja i były do wynajęcia pokoje hotelowe, pałac można było zwiedzać z przewodnikiem, było czynne wejście na punkt widokowy na wieży zamkowej. Teraz wejścia na nią nie ma, a widok z tarasu jest ograniczony.

W pałacu, poza przysłowiowym "przypudrowaniem" niektórych pomieszczeń i ustawieniem tam licznych tablic poglądowych, od czasu przejęcia obiektu przez gminę zrobiono niewiele. Mogę o tym zaświadczyć, bo bywałem tam wiele razy niemal od początku przejęcia obiektu przez Włodzimierza Sobiecha. Jako pamiątkę pobytu już w 1988 r. podarował nam książkę z dedykacją.

Niczego nieświadomy turysta, kiedy obejrzy salę ze zdjęciami przedstawiającymi pałac po przejęciu od poprzedniego dzierżawcy, dojdzie do wniosku, że dopiero gmina Kamieniec Ząbkowicki doprowadziła pałac do obecnego stanu. Mało kto weźmie sobie pod uwagę, że teren pałacu został przejęty przez gminę kilka lat po śmierci W. Sobiecha, kiedy już w dużym stopniu teren ten zarastał chaszczami, że wtedy to wykonano te fotografie, że ta sala z dokumentacją fotograficzną to nic innego jak przykład wyrafinowanej manipulacji i miejsce eksponowania samochwalstwa władz gminy. Zdjęcia są celowo tak dobrane, aby ukazać nie to, co wyremontował pan Sobiech, a to czego nie zdążył tam zrobić.Doprawdy zdumiewające, że pomija się nazwisko człowieka, który na prace zabezpieczające i odrestaurowywanie pałacu przeznaczył ogromną sumę 15 mln. zł. W dodatku za zwiedzanie obecnie kasuje się 25 zł. od osoby i turyście na pamiątkę zostawia tylko sam paragon fiskalny, a przecież wielu z nich właśnie zbiera ozdobne bilety w celach kolekcjonerskich.
Pozdrawiam

Lech z Poznania
Awatar użytkownika
Lech
Turysta
Turysta
Posty: 420
Rejestracja: 23 września 2007, 10:13
Kontakt:

Re: Obszar Przedsudecki. Dziwne praktyki w Kamieńcu Ząbkowickim

Post autor: Lech » 13 lutego 2018, 17:27

Właśnie odnalazłem w swoim domowym archiwum, wykonaną w sierpniu 1988 roku pamiątkową fotografię grupy wędrownej Klubu Sudeckiego z Poznania z restauratorem pałacu kamienieckiego dr. Włodzimierzem Sobiechem.

Obrazek
Pozdrawiam

Lech z Poznania
ODPOWIEDZ