Beskid Śląsko-Morawski - propozycje tras

Porozmawiasz tu o szlakach, trudnościach na nich, znajdziesz propozycje wycieczek dla początkujących i zaawansowanych. Przeczytasz także informacje dotyczące schronisk, parków narodowych i krajobrazowych znajdujących się na terenie Beskidów i Pienin. Podyskutujesz na temat Beskidu Żywieckiego, Śląskiego, Sądeckiego, Niskiego, Makowskiego, Wyspowego oraz Pienin i Gorców.

Moderator: Moderatorzy

Mirek

Post autor: Mirek » 03 kwietnia 2013, 18:10

Pudelek pisze:Topinki faktycznie są smaczne, ale jednak dwiema grzankami raczej się nie najem w górach, kiedy człowiek dużo spala... chata Ostry miała dość przyzwoite ceny jedzenia i nisko, jak na Czechy, spania - Jaworowy już nie...

wydaje mi się, że akurat pod Chatę Ostry nie idzie podjechać (asfaltu tam nie ma), na Jaworowy też, ale tam stonkę wwozi kolejka...
Masz rację,częściowo.Pod Javorovy jest od Tyry asfalt pod same schronisko.Pod Ostry jest droga od chaty Kozinec,choć nie do końca.Co do reszty to kwestia gustu.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 03 kwietnia 2013, 19:06

Dzięki jeszcze raz za wyczerpujące informacje. W takim razie zrobię sobie tą trasę.

,,Chodzi mi też po głowie" pasmo Połomów tj. pętla z miejscowości Horni Lomna przez Maly Polom i Murinkovy Vrch i rezerwat Velky Polom, schodząc przez Kamienną Chatę na dół.

Patrząc na kolorki na mapie trasa ta wydaje się niestety bardzo mało widokowa.
Znacie te tereny z autopsji ? Warto tam iść ? Jadło w schronisku ok. ?
Mirek

Post autor: Mirek » 03 kwietnia 2013, 19:39

Tej trasy nie znam, polecam szlak na Severkę.Jest tam kilka miejsce widokowych,polecam zacząć od stacji Mosty u Jablunkova by zachaczyć o horski hotel Zuzana (wystrój rodem godnym pierwszych zdobywców Dzikiego Zachodu) i uścisnąć dłoń panu Petrovi (honorovy członek plemienia Czirokezów,autor publikacji w National Geografic)by po wizycie w chacie Skala zawitać na Severkę.Z Severki są zajebiste widoki,pod warunkiem dobrych warunków atmosferycznych.Do Kamennej Chaty i wieży widokowej już krok.Wracjąc do parkowania przy stacji kolejowej jest spousta mist parkovani.Gdyby jakies pytanka to czekam.
Awatar użytkownika
Pudelek
Turysta
Turysta
Posty: 3055
Rejestracja: 23 czerwca 2008, 17:43

Post autor: Pudelek » 03 kwietnia 2013, 21:32

mirek pisze:Pod Ostry jest droga od chaty Kozinec,choć nie do końca.
ale to już chyba nie jest asfalt? nie pamiętam, bo było wtedy po śniegiem... na szczęście do większości miejsc, gdzie jednak jest asfalt to legalnie dojechać nie idzie, ale rowerzyści i rolkarze się cieszą :D

Filanc pisze:,,Chodzi mi też po głowie" pasmo Połomów tj. pętla z miejscowości Horni Lomna przez Maly Polom i Murinkovy Vrch i rezerwat Velky Polom, schodząc przez Kamienną Chatę na dół.
wielu miejsc widokowych bym się nie spodziewał...

a może byś wybrał się na Lysą Horę? tam co prawda zawsze pełno ludzi i to w dużej mierze stonki, ale z której strony nie pójdziesz, tam są widoki...
https://picasaweb.google.com/110344506389073663651
http://hanyswpodrozach.blogspot.com/
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś"
Anonymous

Post autor: Anonymous » 04 kwietnia 2013, 6:42

Pudelek pisze:wielu miejsc widokowych bym się nie spodziewał...
To niedobrze.
Pudelek pisze:a może byś wybrał się na Lysą Horę?
Opcja spod zapory ale nie w najbliższym czasie.
Pudelek pisze:tam co prawda zawsze pełno ludzi i to w dużej mierze stonki, ale z której strony nie pójdziesz, tam są widoki...
Co prawda preferuje mniej znane rejony ale tzw. stonka wcale mi nie przeskadza. W końu sam ją niekiedy współtworzę.
Mirek

Post autor: Mirek » 04 kwietnia 2013, 8:13

Pod Ostry do końca jest zwykła żwirówka,auta osobowe dojadą.Filanc masz tu link do kamery z Lysej.
http://portal.chmi.cz/files/portal/docs ... lysa_hora2
Mirek

Post autor: Mirek » 04 kwietnia 2013, 9:03

A o Trójstyku myślałeś.Można w ciągu jednego dnia w trzech państwach :10: pakuszać.Tylko wtedy :dresiarz: zostaje na noc na parkingu. :twisted:
Awatar użytkownika
Pudelek
Turysta
Turysta
Posty: 3055
Rejestracja: 23 czerwca 2008, 17:43

Post autor: Pudelek » 04 kwietnia 2013, 14:15

Filanc pisze:Opcja spod zapory ale nie w najbliższym czasie.
spod zapory jest bardzo fajnie, na wiosnę chodzi mi po głowie inna trasa - z przystanku kolejowego w Ostravicy, według mapy jest sporo miejsc widokowych.

widoki z kamery są przednie - samo mleko, już myślałem, że coś z moim monitorem nie tak :lol:

mirek pisze:A o Trójstyku myślałeś
Trójstyk, jak dla mnie, ma jeden istotny minus - cholernie dużo asfaltu, zarówno jak idziesz od polskiej jak i czeskiej strony. W tamtym roku mocno mnie to wkurzało, bo nogi mają naprawdę dość takiej nawierzchni, jak niesiesz ciężki plecak.
https://picasaweb.google.com/110344506389073663651
http://hanyswpodrozach.blogspot.com/
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś"
Anonymous

Post autor: Anonymous » 04 kwietnia 2013, 17:06

mirek pisze:polecam szlak na Severkę.Jest tam kilka miejsce widokowych,polecam zacząć od stacji Mosty u Jablunkova by zachaczyć o horski hotel Zuzana (wystrój rodem godnym pierwszych zdobywców Dzikiego Zachodu) i uścisnąć dłoń panu Petrovi (honorovy członek plemienia Czirokezów,autor publikacji w National Geografic)by po wizycie w chacie Skala zawitać na Severkę.Z Severki są zajebiste widoki,pod warunkiem dobrych warunków atmosferycznych.Do Kamennej Chaty i wieży widokowej już krok.Wracjąc do parkowania przy stacji kolejowej jest spousta mist parkovani.Gdyby jakies pytanka to czekam.
Drogami znakowanymi tj. kombinacją czerwonego i niebieskiego z Mostów, pętla nie zostanie zamknięta. Ale wielkiego tupania asfaltem tam raczej nie ma.
Niedaleko jest niejaki tzw. Rozhledna Tetriev. Czy to coś ciekawego ?
mirek pisze:A o Trójstyku myślałeś.
Byłem. Mgła tak gęsta, że nieomal się udusiłem.
Pudelek pisze:spod zapory jest bardzo fajnie, na wiosnę chodzi mi po głowie inna trasa - z przystanku kolejowego w Ostravicy, według mapy jest sporo miejsc widokowych.
Łysa później - jak poznam mniej znane zakątki BŚl-M.
Pudelek pisze:Trójstyk, jak dla mnie, ma jeden istotny minus - cholernie dużo asfaltu, zarówno jak idziesz od polskiej jak i czeskiej strony. W tamtym roku mocno mnie to wkurzało, bo nogi mają naprawdę dość takiej nawierzchni, jak niesiesz ciężki plecak.
Podpisuje się wszystkimi członkami.

Swoją drogą - brak jest nowych przewodników po tym rejonie. Był kiedyś bodajże Pana Nowickiego z Wydawnictwa PTTK Kraj.
Nie ma za bardzo informacji o tym rejonie.
A jadąc tam, wypadałoby się teoretycznie przygotować. Tylko pozainternetowych, książkowych pozycji jest ,,bryndza".
Mirek

Post autor: Mirek » 04 kwietnia 2013, 17:32

Na Severkę czerwonym z Mostów obok Hotelu Zuzana,obok Chaty Skalka i na Severkę.Ponoć z tej rozhledny dobre widoczki.Powrót kombinacją niebieskim i czerwonym.Wtedy masz niestety trochę asfaltu pod nogami.Lub odwrotną trasa.Wtedy prawie na samą Severkę masz asfalt,można też skręcić w las czerwonym na Severka.Zresztą szlaki są tam dobrze opisane.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 04 kwietnia 2013, 18:39

Tak czy siak - na początek Jaworowy i Ostry. Blisko, łatwa logistyka na 1 auto. Dystans też nie najgorszy więc czemu nie.
Oby te śniegi zeszły - zimowe chodzenie mnie nie kręci. Niby też fajnie ale jednak nie to.
Mirek

Post autor: Mirek » 04 kwietnia 2013, 20:07

Filanc pisze:Tak czy siak - na początek Jaworowy i Ostry. Blisko, łatwa logistyka na 1 auto. Dystans też nie najgorszy więc czemu nie.
Oby te śniegi zeszły - zimowe chodzenie mnie nie kręci. Niby też fajnie ale jednak nie to.
Nie wiem jakie masz plany terminowe,ale znając teren to poczekaj do połowy maja.Wtedy na bank śniegi zejdą.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 05 kwietnia 2013, 18:10

mirek pisze:Nie wiem jakie masz plany terminowe,ale znając teren to poczekaj do połowy maja.Wtedy na bank śniegi zejdą.
Miałem przyjemność poznać Cię realnie. Odnośnie Morawskiego, jeśli chciałbyś robić za przewodnika i byłbyś w stanie dostać się na przejście graniczne przy ekspresówce to.....

Nie obiecuje, ale być może odezwę się w maju.
Rola turystycznego KAO-wca średnio Nam wychodzi, więc PW.
Mirek

Post autor: Mirek » 06 kwietnia 2013, 9:17

Ok, to resztę jeszcze ustalimy gdy będzie konkretny termin.Sorki że zapytam o jakim przejściu na expresówce mówisz? Bo mało korzystałem z przejść drogowych.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 06 kwietnia 2013, 11:13

A to nie możesz dać oficjalnie zaproszenia? Możesz iść dwadzieścia metrów z tyłu, jak się wstydzisz, ale daj dobry przykład, jak Jola prosiła. :spoko:
ODPOWIEDZ