Dziwne przeobrażenia nazw szczytów , przysiółkow i miejsc BG

Porozmawiasz tu o szlakach, trudnościach na nich, znajdziesz propozycje wycieczek dla początkujących i zaawansowanych. Przeczytasz także informacje dotyczące schronisk, parków narodowych i krajobrazowych znajdujących się na terenie Beskidów i Pienin. Podyskutujesz na temat Beskidu Żywieckiego, Śląskiego, Sądeckiego, Niskiego, Makowskiego, Wyspowego oraz Pienin i Gorców.

Moderator: Moderatorzy

Anonymous

Dziwne przeobrażenia nazw szczytów , przysiółkow i miejsc BG

Post autor: Anonymous » 18 maja 2007, 10:32

Jako, że wcześniej nadmieniałem, iż nazewnictwo babiogórskie nabierało z czasem dziwnych nazw nie mających nic wspólnego z właściwymi nazwami
proponowałbym założenie tematu gdzie moglibyśmy wyjaśnić jak powstały niektóre z nich.

O Gówniaku. Ryzowanej, pisaliśmy wcześniej i do uznania Admina pozostawiam czy przenieść te wiadomości tutaj...

Mnie zaintrygowało jak nazwę szczytu STUDENT wznoszącym się na północ od przeł. Glinne przemieniono na Zimna...
A. Komoniecki wyjaśnia w Dziejopisie Żywieckim,że nazwa góry pochodzi stąd, iż niejaki Pochopień Studenta zabił,co mu owce zabrał,przy czym Student to nie żak,lecz nazwisko....
Nazwę Student austriaccy kartografowie przekręcili na Studena, zaś tę rzekomo słowacką nazwę przetłumaczono póżniej na Zimna. (za P. Krzywdą)

A może znacie inne pokrętne dzieje nazw babio i podbabiogórskich ?
Anonymous

Post autor: Anonymous » 18 maja 2007, 13:16

ot pewnie dobrym przykładem niezłego zamieszania w nazewnictwie moze być szczyt Hali Śmietanowej w Paśmie Polic (1298m).
Obecnie góra ta na mapach nosi nazwę Kiczorka - ot popularna nazwa wielu szczytów w Beskidach i już z nia jest pewien kłopot ponieważ inna Kiczorka właściwie znajduje sie w jej najbliższym sąsiedztwie - na północny - zachód w grzbiecie opadającym (zresztą z w/w Kiczorki) jest Kiczorka (1012m) - ot wprost nad Zawoją Mosorne -z jednej strony a Centrum i Szczurkową z drugiej.

A wracając do naszego szczytu 1298m - dawniej nosił on nazwę Cyl Hali Smietanowej - jej autorzy nazwę tą upodobnili do innego Cylu, czyli oczywiście szczytu MBG - nazwa cyl miałaby niejako pochodzić od celowania - a to, że patrząc z Zawoi w południe słonce jest dokładnie nad szczytem Cyla - nie wiem skąd miałoby się celować by słońce w południe było nad szczytem Hali Smietanowej.

Niezaleznie od tego w czasach Galicji i zaboru austriackiego lansowano inne nazwy Kopisty - występujace jeszcze u Midowicza w przewodniku "Babia Góra" oraz Pięć Kopców nazwy te zwiazane są z granica która biegła w owych czasach głównym grzbietem Polic - a moda wówczas była na kopczykowanie pasa granicznego.
Efektem tych zakrętów w nazewnictwie jest do dziś brak pewenej jednej nazwy tego pieknego skądinąd szczytu - i na mapach nawet współczesnych zarówno: Kopisty, jak i Cyl Hali Smietanowej, jak i wreszcie Kiczorki znaleźć jak najbardziej można
MałaBee

Post autor: MałaBee » 18 maja 2007, 14:20

Mnie zadziwia przeobrażenie nazwy góry Czyrniec na Syhlec czy odwrotnie. Nie wiem która nazwa jest prawidłowa...
Anonymous

Post autor: Anonymous » 19 maja 2007, 7:13

Takim expertem to ja nie jestem ale skąd się wzięło:
Mędralowa - Wlk. Jałowiec??
i Przełęcz Krowiarki - Przelęcz Lipnicka skoro do Lipnicy tej przełęczy trochę daleko. Powinno być jak już top PRzełęcz Zubrzycka czy coś z tego.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 20 maja 2007, 7:49

A teraz powiedzcie mi skąd się wzięła nazwa Diablak dla Babiej Góry. Czy to zjakiejś legendy czy skąd.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 21 maja 2007, 10:34

Co do Mędralowej to sprawa jest prosta - nazwa jest od nazwiska, zaś Wielki Jałowiec - to jest przeniesiona nazwa Jałowca (1111m) znajdującego się na północ od Medralowej - a niżeszego, stąd Medralową niektórzy nazywają Wielkim Jałowcem, dla ciekawostki podam, że Słowacy zwą ją Beskydok - i jest to najbardziej na północ wysunięty punkt tego kraju.
A co do Przełeczy Krowiarki - to właściwie Krowiarki odnosi się do Polany, która na przełęczy się znajduje - zaś sama nazwa Krowiarki - okresla kobiety wypasające krowy (woły - ściślej mówiąć). I tak naprawde powinno się mówić Przełęcz Lipnicka a na niej jest Polana Krowiarki. A co do nazwy Lipnicka - to przyjrzyjcie się mapie - Przełęcz ta tak naprawdę leży nad Lipnicą Małą - spod przełeczy Krowiarki spływa potok Syhlec ktory potem płynie przez Linice Mała - i tak naprawde lasy, polany etc. w tym rejonie nazleżały do Lipniczan - Zubrzyca która dziś się bardziej z rejonem Krowiarek kojarzy jest z nimi połączona od czasu powstania szosy, a tak naprawde leży w odrębnej dolinie - potoku spływającego spod Policy, Kiczorki (Hali Smietanowej i Czyrnca) - zresztą analogicznie istnieje Przełęcz Zubrzycka między Policą (Czyrncem) a Kiełkiem (960m) - odzielająca Zubrzycę Górną od Sidziny
MałaBee

Post autor: MałaBee » 21 maja 2007, 10:37

Dzięki za wyjaśnienie tych nazw. Zawzze mnie zastanawiały skąd się one tam wzięły. Dzięki jeszcze raz Pawelk.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 21 maja 2007, 10:40

prosim bardzo!!!!! polecam sie na przyszłość szczególnie jeśli chodzi o rejon Bg
MałaBee

Post autor: MałaBee » 21 maja 2007, 10:42

To już wiemy że jesteś expertem w BG :D i napewno skorzystamy z Twojej pomocy przy tworzeniu interaktywnej mapy BG.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 22 maja 2007, 19:52

Belissima pisze:A teraz powiedzcie mi skąd się wzięła nazwa Diablak dla Babiej Góry. Czy to zjakiejś legendy czy skąd.
Szczyt Babiej góry to Diablak. Jego nazwa, może pochodzić od niezwykłego kształtu wierzchołka, na którym miał mieć siedzibę bóg zła "czarnobóg", "czart", lub diabeł, jak zaczęto go nazywać po ugruntowaniu się chrześcijaństwa na tych ziemiach. Inne nazwy mające ten sam rodowód to na przykład: Diabli Zamek, Diabliniec (określenia szczytu), czy Diabla Kuchnia, Diabli Stół, Hala Czarnego (inne miejsca z okolic), co jest dowodem na żywy kult bóstw pogańskich na tych ziemiach. Sama nazwa Babia Góra, pochodzi od legendy o odbywających się na szczycie sabatach czarownic.

To z www.babia.sucha.pl/

No i specjalnie dla Mosorczyka...
Nazwa Mosorny Groń ma pasterski, wołoski rodowód. Mosorem nazywano czerpaki wykonywane z samorodków, tj.kawałków pnia z uchwytem-gałązką,wybranych w środku i uformowanych jak naczynie...
MałaBee

Post autor: MałaBee » 22 maja 2007, 20:42

JAkie piękne wytłumaczenie :D
Anonymous

Post autor: Anonymous » 22 maja 2007, 21:25

http://www.abc.com.pl/serwis/du/2005/2208.htm

A tu możemy się dowiedzieć o prawidłowych nazwach przysiółków Zawoi (nareszcie przywrócono dawne nazwy!)
Są więc Burdyle.jest Stonów a i moja ulubiona Ryzowana też jest...

No i dla rozweselenia : Nie ma tego na mapach ale miejscowi ,gdy chcą sprawdzić czy mają do czynienia z tubylcem pytają o ... Kurwi Dołek. :lol:
Czy ktoś wie gdzie znajduje się to osobliwe miejsce ?
MałaBee

Post autor: MałaBee » 23 maja 2007, 7:02

To teraz żaden z naszych klubowiczów nie popełni nazwy w przysiółkach Zawoji jasne :wink:!!!
Anonymous

Post autor: Anonymous » 23 maja 2007, 7:03

MałaBee pisze:To teraz żaden z naszych klubowiczów nie popełni nazwy w przysiółkach Zawoji jasne :wink:!!!
Teraz tak :D. Antek bardzo mądrą rzecz zrobiłeś umieszczając ten link tutaj. Nie wiedziałąm że Zawoja ma aż tyle przysiółków a tym bardziej że to są te tylko o zmienionej nazwie :D
Anonymous

Post autor: Anonymous » 23 maja 2007, 10:35

jedna prosba tylko nie piszcie Zawoji, bo odmiana jest: ta Zawoja, tej Zawoi!!!!!!!
ODPOWIEDZ