Rysianka z Żabnicy Skałki

Porozmawiasz tu o szlakach, trudnościach na nich, znajdziesz propozycje wycieczek dla początkujących i zaawansowanych. Przeczytasz także informacje dotyczące schronisk, parków narodowych i krajobrazowych znajdujących się na terenie Beskidów i Pienin. Podyskutujesz na temat Beskidu Żywieckiego, Śląskiego, Sądeckiego, Niskiego, Makowskiego, Wyspowego oraz Pienin i Gorców.

Moderator: Moderatorzy

Anonymous

Rysianka z Żabnicy Skałki

Post autor: Anonymous » 14 lipca 2009, 20:11

Witajcie !!

Mam drobne pytanko czy w Żabnicy skałce jest miejsce żeby gdzies zaparkować aby udać się tym szlakiem na Rysiankę? i jeszcze jedno jak ten szlak wygląda, czy jest ciężki (jets to zielony szlak z przystanku autobusowego z tego co mi wiadomo) prawdopodobnie będę szedł ze znajomymi a oni chcą tam zabrać ze sobą 5 letniego chłopczyka :) Dlatego sie pytam jak ze stromością i dojściem. Przeczytałem że szlak w sumie krótki bo tylko 2h ale chodzi mi głównie o stromość podejścia :)

Pozdrawiam!!
Anonymous

Post autor: Anonymous » 14 lipca 2009, 22:01

W Żabnicy Skałce auto można zostawić przy sklepie koło przystanku Żabnica Skałka.

Zielony szlak jest jak dla mnie średnio trudny, nie można mówić o gigantycznej stromiźnie, ale również nie jest to chodnik spacerowy. Patrząc na liczby, to w 2 godziny robisz ok. 600m podejścia (dla porównania podobne przewyższenie pokonuje się w niecałe 2 godziny z Markowych Szczawin na Diablak).

Jeżeli wybierzecie zielony szlak, to auto można zostawić przy pętli autobusowej w Żabnicy Kamiennej albo przy wiacie/polu biwakowym przy przysiółku Niemcy (ok. 0,5-1,0 km za ostatnim przystankiem PKS).

EDIT

Jeżeli mogę coś zasugerować, to jeśli obawiacie się o dzieciaka, możecie sobie zrobić pętelkę - auto zostawiacie przy przystanku w Skałce, a na Rysiankę idziecie przez Boraczą (szlak czarny, później zielony); z Rysianki wrócić do auta możecie albo szlakiem zielonym albo przez Słowiankę (szlak czerwony, później czarny). Jest to naprawdę wspaniała wycieczka, przy trasie przez Boraczą naprawdę spacerowa.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 15 lipca 2009, 0:11

Wielkie dzięki :) ile taki spacerek tym szlakiem co polecasz by zajął ??
Głównie właśnie się martwię o dzieciaka:)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 15 lipca 2009, 10:02

Staruch, czasy samego szlaku mają się następująco:

Żabnica Skałaka => Hala Boracza => Hala Lipowska => Hala Rysianka => Żabnica Skałka >>> ok. 5 godzin szlaku, więc samej wycieczki spokojnie uzbiera się 6-7 godzin.

Żabnica Skałaka => Hala Boracza => Hala Lipowska => Hala Rysianka => Słowianka => Żabnica Skałka >>> ok. 6 godzin szlaku, więc wycieczka powinna zając co najmniej 7 godzin.

Zwracam jeszcze uwagę na fakt, iż godzinna różnica w czasie jest spowodowana faktem, iż w zasadzie przy drugim wariancie wysokość traci się stopniowo na dłuższym dystansie, nie ma więc czegoś takiego jak w pierwszym wariancie - wrażenia zbiegania w dół. Moim zdaniem przy drugim wariancie kolana/stawy kolanowe znacznie mniej ucierpią, chociaż sam już nie wiem czy dziewiętnastoletniego Starucha interesuje akurat ten aspekt... ;)
Awatar użytkownika
malgosiadg
Turysta
Turysta
Posty: 929
Rejestracja: 03 kwietnia 2009, 11:47

Post autor: malgosiadg » 15 lipca 2009, 11:07

Nie znam tych terenów tak jak Turystykon, ale tak się składa, że szłam w tym roku w maju z Żabnicy Skałki na Rysiankę i dość dobrze pamiętam trasę przez Halę Boraczą. Z Hali Boraczej wchodziliśmy przez Redykalny Wierch, a potem żółtym - szlak godny polecenia, łagodny, z pięknymi widokowymi halami. Na zejście wybraliśmy właśnie zielony szlak z Rysianki na Halę Boraczą, ale trochę żałowałam tego wyboru. Może teraz jest lepiej, ale wtedy było tam jeszcze sporo śniegu i co chwila zwalone drzewa, które tarasowały ścieżkę. Szlak jest miejscami bardzo wąski i z jednej strony otwiera się dość strome zbocze - trzeba będzie uważać na Malca :) W większości wiedzie lasem, więc widoków o wiele mniej niż na żółtym. W sumie to bardzo fajna jednodniowa wycieczka, weź tylko pod uwagę, że trzeba przejść ok. 20km. Jeśli zdecydujesz się na trasę przez Halę Boraczą, koniecznie wstąp do schroniska na drożdżówki z jagodami - poezja...
„Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.”
Anonymous

Post autor: Anonymous » 15 lipca 2009, 11:48

Dziękuje wam bardzo za pomoc :)

Osobiscie już byłem własnie na Rysiance szlakiem pz wegierskieg górki przez Romankę później Rysianka i w drodze powrotenj do Mielca jak na jeden dzień troszkę się zbiegałem :)

Ale teraz głównie chodzi o malca żeby zarazić a nie zrazić :D no i coś czuje że czasami brzdąca trzeba będzie na plecach ponosić :D
Jędral
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1349
Rejestracja: 25 lutego 2009, 8:29

Rysianka

Post autor: Jędral » 17 lipca 2009, 19:48

Byliśmy tam 2 tygodnie temu. Bardzo lubię podchodzic więc jest fajnie, schodziliśmy przez Boraczą - schronisko nie ma już azbestu !!! Na zielonym w góre jest 500 m rozjeżdżonego przez drwali i okrutne błoto. Powodzenia.
renata
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 123
Rejestracja: 11 lipca 2009, 16:22

na Rysiance byłam w poniedziałek, jest przepięknie

Post autor: renata » 18 lipca 2009, 21:13

może ładniejsza trasa z Sopotniej? od strony Żabnicy nieciekawe wyręby
Awatar użytkownika
heathcliff
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2738
Rejestracja: 27 maja 2009, 20:24
Kontakt:

Post autor: heathcliff » 19 lipca 2009, 20:34

bardzo fajna traska ja robilem ja z dzieckiem i zonka stosunkowo niedawno tylko ze Slowianka-Romanka-Rysianka-Skalka,
moje pierwsze zdjecie pokazuje gdzie mozna zadokowac samochodzik nawet jest nazwa ulicy
http://picasaweb.google.pl/heatthcliff/ ... iankaSkaKa#
Ostatnio zmieniony 28 stycznia 2015, 0:40 przez heathcliff, łącznie zmieniany 1 raz.
Przytulam żonę i jestem szczęśliwie wolny... Ile wyjść tyle powrotów życzy heathcliff

https://plus.google.com/117458080979094658480
Anonymous

Post autor: Anonymous » 23 lipca 2009, 1:40

byłem tam wczoraj tj wtorek na szlaku z zabnicy skałki poprzez boraczą na rysiankę(żółtym) i z powrotem na boracza(zielonym) i do skałki i tak dla malucha myślę ze ciut za ciężka by była :) ale szlak prześliczny :)

dziękuje wszystkim za pomoc :)

pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
malgosiadg
Turysta
Turysta
Posty: 929
Rejestracja: 03 kwietnia 2009, 11:47

Post autor: malgosiadg » 23 lipca 2009, 8:02

To dokładnie po naszych śladach :) Jak wygląda teraz ten zielony szlak z Lipowskiej na Boraczą - ciągle leży tyle drzew w poprzek ścieżki, czy ktoś to uprzątnął?
„Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.”
Anonymous

Post autor: Anonymous » 27 lipca 2009, 0:35

troszkę jest ale niewiele z 4-5 :) da się przejść:)
ODPOWIEDZ