Jak zmieniło się Zakopane

W tym dziale dyskutujemy na tematy związane z Tatrami. Rozmawiamy o turystyce, taternictwie powierzchniowym i jaskiniowym, tatrzańskich szlakach, ścieżkach, jaskiniach, schroniskach, wierzchołkach, przełęczach, dolinach, graniach, jeziorach, TOPR, Tatrzańskim Parku Narodowym i TANAP-ie.

Moderatorzy: adamek, Moderatorzy

Mirek

Post autor: Mirek » 08 lipca 2013, 19:47

Królik pisze:
mirek pisze:szukam cen z okresu przedwojennego i nic nie umiem wyszukać.
Do IPN-u napisz, może tam łaskawszym okiem spojrzą :P
:ha: :ha: A może mają ważniejsze sprawy na głowie i mnie oleją?
mariuszg
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1417
Rejestracja: 11 marca 2010, 13:11

Post autor: mariuszg » 08 lipca 2013, 23:45

Pomysł z idealnie nakładającymi się na siebie zdjęciami jest kapitalny.
Mnie najbardziej na tych zdjęciach zafascynowały ...drzewa. Zwróćcie uwagę , że na niektórych widnieją te same drzewa. Na starym jeszcze dość młode o pniach niezbyt grubych , a na nowym to już spore , wiekowe .
Ale widać wyrażenie , że to jest to samo drzewo. Wrażenie niesamowite. :)
" Na życiu trzeba się znać..." Feliks Raptus
Awatar użytkownika
Zrzęda
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1391
Rejestracja: 04 maja 2009, 19:27

Post autor: Zrzęda » 09 lipca 2013, 17:27

Mariusz G. pisze:Zwróćcie uwagę , że na niektórych widnieją te same drzewa. Na starym jeszcze dość młode o pniach niezbyt grubych , a na nowym to już spore , wiekowe .
Też mnie to zachwyciło :)

Ale ogólnie, te zdjęcia sprzed lat pokazują nam nam Zakopane takie czyste, przejrzyste. To nawet nie chodzi o to, że sporo dobudowano, ale JAK dobudowano. Niestety, najczęściej bez pomysłu, bez głowy, chaotycznie i bałaganiarsko :/
"Boję się świata bez wartości, bez wrażliwości, bez myślenia. Świata, w którym wszystko jest możliwe. Ponieważ wówczas najbardziej możliwe jest zło..."
(R. Kapuściński)
Awatar użytkownika
Pudelek
Turysta
Turysta
Posty: 3055
Rejestracja: 23 czerwca 2008, 17:43

Post autor: Pudelek » 09 lipca 2013, 18:00

Zrzęda pisze:"Bilet do przejazdu z Chabówki do Zakopanego kosztuje: I klasą 4 korony 88 groszy, II klasą 3 kor. 26 gr., III klasą 1 kor. 64 gr."
Ale nie pytaj mnie, jaki był ówczesny przelicznik na złotówki... :twisted:
przelicznika na złotówki nie podam, bo takowej waluty wówczas nie było, nie mniej dla porównania:

średnio zarabiający robotnik w Austro-Węgrzech dostawał tygodniowo 7-10 koron, najlepsi, z wysokim stażem pracy do 100 koron miesięcznie (ale trzeba pamiętać, że w Galicji robotników było stosunkowo niewielu).

Inżynier początkujący - do 200 koron miesięcznie plus dodatki (np. 80 koron na żonę :D), po dwóch-trzech latach mógł zarabiać dwa, trzy razy więcej - to było dużo.

Stróż nocny zarabiał rocznie gdzieś dwie pensje miesięczne inżyniera. Woźny - pięć pensji miesięcznych początkującego inżyniera. Z kolei burmistrz dostawał 18-40 tyś. koron rocznie :)

Co ciekawe - żołd szeregowego to jakieś 43 koron miesięcznie, czyli ciut więcej niż najgorsza płaca robotnika.

Nie wiem jakie mogły być ceny w Zakopcu, ale w Krakowie ceny hoteli zaczynały się od 3 koron za pokój, a stancja uczniowska na prowincji miesięcznie 7-12 koron.

Więc można sobie odpowiedzieć, kogo było stać na przyjazd ;)
https://picasaweb.google.com/110344506389073663651
http://hanyswpodrozach.blogspot.com/
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś"
ODPOWIEDZ