Jak zmieniło się Zakopane

W tym dziale dyskutujemy na tematy związane z Tatrami. Rozmawiamy o turystyce, taternictwie powierzchniowym i jaskiniowym, tatrzańskich szlakach, ścieżkach, jaskiniach, schroniskach, wierzchołkach, przełęczach, dolinach, graniach, jeziorach, TOPR, Tatrzańskim Parku Narodowym i TANAP-ie.

Moderatorzy: adamek, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Zrzęda
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1391
Rejestracja: 04 maja 2009, 19:27

Jak zmieniło się Zakopane

Post autor: Zrzęda » 07 lipca 2013, 10:09

"Jak zmieniło się Zakopane. Zobacz niezwykłe zdjęcia!"
http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/kr ... omosc.html

Urodą Zakopane niestety nie grzeszy i taki Witkiewicz, to pewnie już nie tyle przewraca się w grobie, co jeszcze głębiej się w nim zakopał (:twisted: ), patrząc, jak wygląda dziś "styl zakopiański" ...

Ale pomysł Onetu i forma pokazania zakopiańskiego "wczoraj i dziś" całkiem udana :)

Zresztą ktoś, kto od lat jeździ do tzw. stolicy Tatr, pewnie i we własnych zbiorach znajdzie sporo porównań, z czasów "przedapartamentowcowych" :)
"Boję się świata bez wartości, bez wrażliwości, bez myślenia. Świata, w którym wszystko jest możliwe. Ponieważ wówczas najbardziej możliwe jest zło..."
(R. Kapuściński)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 08 lipca 2013, 5:52

Ja tam widzę tylko inny ciuchy :lol: :lol:
Mirek

Post autor: Mirek » 08 lipca 2013, 8:17

laynn pisze:Ja tam widzę tylko inny ciuchy :lol: :lol:
I inne (czytaj wyższe ceny. :twisted: :twisted:
Anonymous

Post autor: Anonymous » 08 lipca 2013, 16:42

mirek a fakt :twisted:
Mirek

Post autor: Mirek » 08 lipca 2013, 17:28

laynn pisze:mirek a fakt :twisted:
A tak z ciekawości jak wtedy kształtowały się ceny?Oczywiście w przeliczniku na obecne czasy.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 08 lipca 2013, 17:31

Nie wiem, ja mogę co najwyżej z lat przełomu wieku coś powiedzieć :P
Awatar użytkownika
Zrzęda
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1391
Rejestracja: 04 maja 2009, 19:27

Post autor: Zrzęda » 08 lipca 2013, 17:33

mirek pisze:
laynn pisze:mirek a fakt :twisted:
A tak z ciekawości jak wtedy kształtowały się ceny?Oczywiście w przeliczniku na obecne czasy.
Ówczesne "elity" odwiedzające kurort miały dużą kasę ;) A wszelacy bidni artyści lubili się umartwiać, więc nie wiem czy znajdziesz dziś wiarygodne porównanie cen :D
"Boję się świata bez wartości, bez wrażliwości, bez myślenia. Świata, w którym wszystko jest możliwe. Ponieważ wówczas najbardziej możliwe jest zło..."
(R. Kapuściński)
Mirek

Post autor: Mirek » 08 lipca 2013, 17:33

laynn pisze:Nie wiem, ja mogę co najwyżej z lat przełomu wieku coś powiedzieć :P
Dawaj,ciekawym i tego.Bo szukam cen z okresu przedwojennego i nic nie umiem wyszukać.
Awatar użytkownika
Zrzęda
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1391
Rejestracja: 04 maja 2009, 19:27

Post autor: Zrzęda » 08 lipca 2013, 17:50

W "Przewodniku ilustrowanym do Tatr, Pienin i Szczawnic" Walerego Eliasza z 1900 (!) roku znalazłam taką ciekawostkę cenową (s.4):
"Bilet do przejazdu z Chabówki do Zakopanego kosztuje: I klasą 4 korony 88 groszy, II klasą 3 kor. 26 gr., III klasą 1 kor. 64 gr."
Ale nie pytaj mnie, jaki był ówczesny przelicznik na złotówki... :twisted:

I jeszcze z tego samego źródła, na temat zaopatrzenia w Zakopanem (s.12):
"Kalosze, laski, parasole, bielizna i wszelkie dla człowieka cywilizowanego niezbędne potrzeby są do nabycia w handlach miejscowych po cenach bardzo umiarkowanych."

A o noclegach (s.6):
"Ceny mieszkań zależą od jakości popytu, od rodzaju sezonu, a nie ma się powodu do obawy o brak pomieszczenia w Zakopanem, bo obecnie tyle tu nastawiano domów, nawet w oddalonych znacznie dzielnicach uzdrowiska, iż te wystarczają suto na objęcie wszystkich przyjezdnych"

... brzmi znajomo? :twisted: a przypominam, że jesteśmy w roku 1900 :)
"Boję się świata bez wartości, bez wrażliwości, bez myślenia. Świata, w którym wszystko jest możliwe. Ponieważ wówczas najbardziej możliwe jest zło..."
(R. Kapuściński)
Mirek

Post autor: Mirek » 08 lipca 2013, 17:58

Bardzo żnajomo,się znaczy że i już wtedy nastawiano się na maxsymalny zysk z ceprów.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 08 lipca 2013, 17:59

mirek pisze:Dawaj,ciekawym i tego
kurczę, jak się zastanowię, to już nie pamiętam, wiem, że za 6,50 piłem mały kubek grzanego wina (coś ok 150ml), w takim miejscu niedaleko skoczni, na ścieżce pod reglami. Piwo chyba 5zł.
Mirek

Post autor: Mirek » 08 lipca 2013, 18:04

laynn pisze:Nie wiem, ja mogę co najwyżej z lat przełomu wieku coś powiedzieć :P
A co rozumiesz lata przełomu?.Bo ja np, w latach ok 2009 r czy cuś pod dolną stacją na Gubałówkę za taki sam kubek ok 4,5 zł -+ ale raczej +.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 08 lipca 2013, 18:32

mirek pisze:A co rozumiesz lata przełomu?
Wieków.
Choć tą cenę podałem z około roku 2002.
Mirek

Post autor: Mirek » 08 lipca 2013, 19:17

laynn pisze:
mirek pisze:A co rozumiesz lata przełomu?
Wieków.
Choć tą cenę podałem z około roku 2002.
Się znaczy czy ceny się ustabilizowały? :twisted: A może ja rok ostatnich odwiedzin Zakopanego zapomniałem? :twisted:
Awatar użytkownika
Królik
Turysta
Turysta
Posty: 6299
Rejestracja: 22 lipca 2007, 23:27

Post autor: Królik » 08 lipca 2013, 19:46

mirek pisze:szukam cen z okresu przedwojennego i nic nie umiem wyszukać.
Do IPN-u napisz, może tam łaskawszym okiem spojrzą :P
ODPOWIEDZ