Giewont i jego magia...

W tym dziale dyskutujemy na tematy związane z Tatrami. Rozmawiamy o turystyce, taternictwie powierzchniowym i jaskiniowym, tatrzańskich szlakach, ścieżkach, jaskiniach, schroniskach, wierzchołkach, przełęczach, dolinach, graniach, jeziorach, TOPR, Tatrzańskim Parku Narodowym i TANAP-ie.

Moderatorzy: adamek, Moderatorzy

Awatar użytkownika
WAR
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 366
Rejestracja: 24 marca 2012, 19:35

Post autor: WAR » 06 kwietnia 2012, 17:56

adamek pisze:w Alpach na każdej praktycznie górze stoi krzyż i nikomu to nie przeszkadza, a nawet z przyjemnością fotografujemy się pod nimi
a u nas to nawet mały krzyżyk przeszkadza
Nie rozumiem Twojego podejścia do tematu. Chodzi mi o to, że myślisz że wiesz co myślą inni. Pisząc, że nikomu to nie przeszkadza, piszesz kompletną bzdurę. Jeżeli Tobie to nie przeszkadza, to OK, ale moim zdaniem nie powinieneś wypowiadać się za wszystkich.

Druga część wypowiedzi dotyczy małego krzyżyka, który to przeszkadza. A przeszkadza... Uważam, że religia w życiu człowieka jest bardzo ważna, ale nie jej manifestacja. Powinny być takie miejsca, które są od niej wolne. Tatry są wspólnym dobrem i takim powinny pozostać.

Zachowanie panów (pań) organizujących pokazy pirotechniczne na giewoncie i proponowałbym karać tych ludzi tak samo jak turystów-idiotów zaśmiecających Tatry.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 06 kwietnia 2012, 19:51

No kit ze światłem, ale hałas i smród to za dużo.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 06 kwietnia 2012, 21:45

WAR pisze: Zachowanie panów (pań) organizujących pokazy pirotechniczne na giewoncie i proponowałbym karać tych ludzi tak samo jak turystów-idiotów zaśmiecających Tatry.
Fakt chodząc po Tatrach widać buractwo niektórych turystów, śmieci w krzakach czy potokach, jakby ciężko było donieść pustą butelkę czy papierek do schorniska czy kosza ustawionego po drodze, no ale po co, przyjdzie pracownik praku i sprzątnie. Szkoda, że nie ma skutecznego bata na takich za przeproszeniem tępoli. W naszych warunkach wielu jeszcze musi popracować nad kulturą.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 07 kwietnia 2012, 10:45

janek.n.p.m pisze:
Dobromił pisze:Może dlatego, że artykuł był na inny temat ?
tak o wpływie agregatu na środowisko;)co do oświetlenia krzyża przez 24h jestem przeciwny.
Jestem pewien, że GW chce podkopać fundamenty państwa Polskiego.

Panowie - co do kultury - mnie tam papierosy nie przeszkadzają :kukacz: Chociaż w życiu papierosa nie wypaliłem.

Ale ważniejsza tu jest sprawa bezczelnego łamania prawa w imię przekonań religijnych. Co to - religia ważniejsza od prawa ?


Tak swoją drogą to Karol Wojtyła był turystą górskim. Przeciętnym, takim jak wielu z nas. Ale jedno jego zdanie w tym temacie chciałbym tu zacytować : "Pilnujcie mi tu tych szlaków".

Mój mądry kolega widząc tą żałosną pokazówkę "wiary i pamięci" na Giewoncie trochę to szyderczo zmienił : "Pilnujcie mi tu tych szlaków i palcie ognisko na Giewoncie".
Awatar użytkownika
Zrzęda
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1391
Rejestracja: 04 maja 2009, 19:27

Post autor: Zrzęda » 07 kwietnia 2012, 11:40

Dobromił pisze:Jestem pewien, że GW chce podkopać fundamenty państwa Polskiego.
Nie wiem, czy zwróciliście uwagę, ale dodam dla porządku, że ten tekst o Giewoncie, to nie artykuł redakcyjny dziennikarza GW, ale list do redakcji, autorstwa Pawła Szczepanka - pracownika TPN.
Dobromił pisze:Ale ważniejsza tu jest sprawa bezczelnego łamania prawa w imię przekonań religijnych. Co to - religia ważniejsza od prawa ?
Może się mylę, ale śmiem przypuszczać, że p. Szczepanek w tej nieoficjalnej formie wyraził oficjalne stanowisko TPN. Po prostu Park wybiera mniejsze zło, przymykając oko na łamanie przepisów, by nie zafundować sobie (i przy okazji nam wszystkim) kolejnej narodowej awantury w obronie krzyża.
I nic to, że Jan Paweł II, widząc to, pewnie przewraca się w grobie…
Ostatnio zmieniony 07 kwietnia 2012, 13:50 przez Zrzęda, łącznie zmieniany 1 raz.
"Boję się świata bez wartości, bez wrażliwości, bez myślenia. Świata, w którym wszystko jest możliwe. Ponieważ wówczas najbardziej możliwe jest zło..."
(R. Kapuściński)
Awatar użytkownika
janek.n.p.m
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2035
Rejestracja: 07 października 2007, 12:43

Post autor: janek.n.p.m » 07 kwietnia 2012, 13:26

Dobromił pisze:Jestem pewien, że GW chce podkopać fundamenty państwa Polskiego.
To wstąp do klubu Gazety Polskiej tam znajdziesz podobnie myślących;)

Co do krzyża to fajna inicjatywa była by, gdyby zrobiono ją zgodnie z prawem, i nie sądzę by środowisko na tym ucierpiało.
"Żaden zjazd przygotowaną trasą narciarską nie dostarcza tak głębokiego przeżycia jak, najkrótsza nawet, narciarska wycieczka. Wystarczy, że zjedziecie na nartach z przygotowanej trasy, a potem w dziewiczym śniegu nakreślicie swój ślad. Jaką radość, jaki entuzjazm wywoła spojrzenie za siebie, na ten ślad na śniegu, na to małe dzieło sztuki!? To może pojąć jedynie sam jego autor". T. Hiebeler
Awatar użytkownika
Grochu
Moderator
Moderator
Posty: 5029
Rejestracja: 14 października 2009, 12:11

Post autor: Grochu » 07 kwietnia 2012, 14:41

WAR pisze: Uważam, że religia w życiu człowieka jest bardzo ważna, ale nie jej manifestacja.
No nie do końca - każda religia z natury rzeczy jest czymś publicznym, nigdy nie było, nie ma i nie będzie czegoś takiego jak "religia prywatna" bo to jest sprzeczne z definicją pojęcia religii.

Dobromił pisze:Ale ważniejsza tu jest sprawa bezczelnego łamania prawa w imię przekonań religijnych. Co to - religia ważniejsza od prawa ?
Tak swoją drogą to Karol Wojtyła był turystą górskim. Przeciętnym, takim jak wielu z nas. Ale jedno jego zdanie w tym temacie chciałbym tu zacytować : "Pilnujcie mi tu tych szlaków".
Co do tego - pełna zgoda.
Zrzęda pisze:Może się mylę, ale śmiem przypuszczać, że p. Szczepanek w tej nieoficjalnej formie wyraził oficjalne stanowisko TPN. Po prostu Park wybiera mniejsze zło, przymykając oko na łamanie przepisów, by nie zafundować sobie (i przy okazji nam wszystkim) kolejnej narodowej awantury w obronie krzyża.
I nic to, że Jan Paweł II, widząc to, pewnie przewraca się w grobie…
A ja myślę, że się nie mylisz.
Nieważne: gdzie. Ważne: z kim :)
"Lepiej się w życiu wygłupiać niż wymądrzać" ( ktoś tam )
"Ludzie są coraz lepsi - w udawaniu coraz lepszych" ( też ktoś tam )
Anonymous

Post autor: Anonymous » 10 kwietnia 2012, 7:15

janek.n.p.m pisze:To wstąp do klubu Gazety Polskiej tam znajdziesz podobnie myślących;)
Pozwolisz, że nie skorzystam z propozycji.

Zrzęda pisze:Park wybiera mniejsze zło, przymykając oko na łamanie przepisów, by nie zafundować sobie (i przy okazji nam wszystkim) kolejnej narodowej awantury w obronie krzyża.

Możliwe ale mimo to i tak takie sceny są dla mnie żenujące. Mało mają kościołów żeby w nich wspominać pamięć Karola Wojtyły?
Awatar użytkownika
WAR
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 366
Rejestracja: 24 marca 2012, 19:35

Post autor: WAR » 10 kwietnia 2012, 23:20

Grochu pisze:
WAR pisze: Uważam, że religia w życiu człowieka jest bardzo ważna, ale nie jej manifestacja.
No nie do końca - każda religia z natury rzeczy jest czymś publicznym, nigdy nie było, nie ma i nie będzie czegoś takiego jak "religia prywatna" bo to jest sprzeczne z definicją pojęcia religii.
Religia jest czymś publicznym, dla tego powstają kościoły. Jeżeli życie religijne, te publiczne oczywiście będzie odbywać się wokoło kościołów to jak najbardziej się z Tobą zgadzam. Ale ostatnio panuje moda na manifestacje religii, kapliczki, krzyże i figurki świętych muszą być wszędzie, bo jak ktoś się na to nie zgodzi to walczy z kościołem, dyskryminuje chrześcijan lub jest diabłem wcielonym. Podsumowując, bardzo bym chciał, żeby Tatry zostały jak najbardziej naturalne, bo tylko wtedy będzie w nich tak pięknie jak jest teraz.
Awatar użytkownika
Zrzęda
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1391
Rejestracja: 04 maja 2009, 19:27

Post autor: Zrzęda » 11 kwietnia 2012, 8:19

WAR pisze:Ale ostatnio panuje moda na manifestacje religii, kapliczki, krzyże i figurki świętych muszą być wszędzie, bo jak ktoś się na to nie zgodzi to walczy z kościołem, dyskryminuje chrześcijan lub jest diabłem wcielonym. Podsumowując, bardzo bym chciał, żeby Tatry zostały jak najbardziej naturalne, bo tylko wtedy będzie w nich tak pięknie jak jest teraz.
No nie przesadzaj - to nie jest "moda" ostatnich lat. Kapliczki, kościółki i różnego rodzaju przydrożne krzyże w górach, są tak stare jak samo chodzenie po górach. Przypomnę, że Krzyż na Giewoncie stoi od przeszło 100 lat...
"Boję się świata bez wartości, bez wrażliwości, bez myślenia. Świata, w którym wszystko jest możliwe. Ponieważ wówczas najbardziej możliwe jest zło..."
(R. Kapuściński)
Anonymous

krzyż na Giewoncie

Post autor: Anonymous » 01 maja 2012, 14:22

Ten krzyż na Giewoncie mnie rozczarował. Miałam taką fajną widokówkę, chyba w jakimś programie komputerowym podrasowaną. Na niej krzyż wyglądał jakby był ze złota, a potem się okazało że tak wcale nie jest. Nie wiem co to było ale wcale się nie świeciło nawet i nie było dla mnie ładne. A tak w ogóle to wcale nie uważam że widok z Giewontu jest jakiś zachwycający specjalnie. W każdym razie trzeba uważać bo jest ślisko, szczególnie jak się idzie czerwonym szlakiem od Doliny Strążyskiej.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 02 maja 2012, 7:27

A jakby go pomalować na "żółto i na niebiesko" ?
Anonymous

Post autor: Anonymous » 03 maja 2012, 18:28

W każdym razie trzeba uważać bo jest ślisko, szczególnie jak się idzie czerwonym szlakiem od Doliny Strążyskiej.
Jak się chodzi zamkniętym szlakiem. To trzeba się liczyć z gorszymi warunkami :zoboc:
Anonymous

odpowiedź

Post autor: Anonymous » 03 maja 2012, 19:21

Ale jak ja tam byłam, to nic nie pisało, że szlak jest zamknięty. Normalnie się szło, ale to było jakieś 7 lat temu, a może więcej, nie pamiętam dokładnie. W każdym razie pamiętam tylko że całą noc wtedy padało i może przez to było dodatkowo bardziej ślisko. Ale zakonnice przede mną szły w sandałach (chyba miały jakieś lepsze podeszwy) i jakoś doszły. :D
Awatar użytkownika
Malgo
Turysta
Turysta
Posty: 1676
Rejestracja: 27 września 2010, 18:04

Post autor: Malgo » 03 maja 2012, 21:12

SabinaW. pisze:Ale jak ja tam byłam, to nic nie pisało, że szlak jest zamknięty.
Sabina, bo ten szlak jest zamknięty tylko na sezon zimowy, więc może Ty byłaś latem :)
"(...) Rozmiłowana, roztęskniona,
Schodzi powoli od miesiąca
Zamykać Tatry w swe ramiona (...)"
https://get.google.com/albumarchive/101 ... 1781546915
ODPOWIEDZ