Giewont i jego magia...

W tym dziale dyskutujemy na tematy związane z Tatrami. Rozmawiamy o turystyce, taternictwie powierzchniowym i jaskiniowym, tatrzańskich szlakach, ścieżkach, jaskiniach, schroniskach, wierzchołkach, przełęczach, dolinach, graniach, jeziorach, TOPR, Tatrzańskim Parku Narodowym i TANAP-ie.

Moderatorzy: adamek, Moderatorzy

Anonymous

Post autor: Anonymous » 14 sierpnia 2008, 17:15

Świstak pisze:ja bylem ok 13 na szczycie
ja po 10-tej, na szcycie były tylko 2 osoby :)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 15 sierpnia 2008, 19:02

mithape pisze:My wyszliśmy późno. Tak o 12 bylismy na przełęczy kondrackiej.
To faktycznie, o tej godzinie już można się spodziewać tłumów.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 16 sierpnia 2008, 12:56

Byłem wczoraj na Giewoncie. O 9 rano, sami na szczycie:) O tej porze Giewont jest calkiem przyjemną górą.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 18 sierpnia 2008, 6:51

Zbyszek pisze: ja po 10-tej, na szcycie były tylko 2 osoby :)
I to jest bardzo pocieszająca wiadomość ;)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 31 sierpnia 2008, 22:10

Na alpejskich szczytach krzyże są zjawiskiem powszechnym. Imponująco duży zdobi wierzchołek Grossglocknera w Wysokich Taurach, wzniesiono go bowiem w rocznicę ślubu Franciszka Józefa z Elżbietą Bawarską (Sissi). Żaden jednak alpejski krzyż nie może się równać z tym na Giewoncie (1895 m). Konstrukcja godna Eiffel’a sterczy na wysokość 15 m (ponadto 2,5 m jest jeszcze wpuszczone między skały). Powitała nowe stulecie oraz upamiętniła początek dwudziestego stulecia mijającego od narodzin Chrystusa. Całość składa się z 400 żelaznych elementów i waży 1819 kilogramów. Elementy zwieziono w 1901 roku furkami na Halę Kondratową. Dalej niesiono je na plecach, podobnie jak 400 kg cementu i 200 płóciennych konewek wypełnionych wodą ze źródła pod Kondracką Przełęczą potrzebnych do zainstalowania na szczycie tej niecodziennej konstrukcji. Montaż trwał 6 dni.
http://przewodnik.onet.pl/38,1660,15033 ... tykul.html
Może dlatego Giewont jest magiczny. Ta góra wchłonęła wiele potu ale wielka determinacja oddanych tej inwestycji Podhalan służy i będzie służyć następnym pokoleniom. Chwała im za to!
Anonymous

Post autor: Anonymous » 31 sierpnia 2008, 23:43

Ludzie, którzy wnosili elementy krzyża, byli góralami odbywający pokute nadanom przez ks. proboszcz Kazimierza Kaszelewskiego.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 28 września 2008, 16:02

Ja osobiscie nie wychodze na Giewont w szczycie sezonu, widok taki jak na zdjeciu ktore zrobil Johny moze zniechecic do tego szczytu.
Nie wiem jak pozwola warunki ale chcialbym wybrac sie na Giewnot w pazdzierniku, zazwyczaj wypad do zakopanego na dwa dni robie w srodku tygodnia, nie ma to jak puste Krupowki :), a jak na Krupowkach malo ludzi to i na szlakach pustki :)
Master
Turysta
Turysta
Posty: 407
Rejestracja: 29 września 2008, 15:23

Post autor: Master » 29 września 2008, 15:56

Ja myślę,że popularność Giewontu bierze się zasadniczo z dwóch przyczyn: 1) Z Gubałówki to właśnie Giewont prezentuje się najokazalej, a tam są przecież tłumy klapkowiczów.
2) Jeśli kogoś zapytać o tatrzańskie szczyty to prawie każdy wymieni właśnie Giewont.
My mieliśmy pecha, bo akurat trafiliśmy na szczycie na sporą wycieczkę. Pierwszy bój z nimi stoczyliśmy przed pierwszymi łańcuchami. Tam stare baby z torbami na zakupy i oczywiście w klapkach wpychały się na owe łańcuchy, a właściwie to połowa wycieczki je tam wpychała. Później zapchany po brzegi szczyt, tak ,że nawet nie dało się zrobić pamiątkowego zdjęcia. W rezultacie kumpel ma fotę z jakaś wypinająca się babą na pierwszym planie, która wzięła się tam nie wiadomo skąd... Później zejście... i znów korek...ktoś zjechał na tyłku ze 2m...okazało się,że to jakaś panna w byle jakich bucikach. Właściwie do przełęczy Kondrackiej towarzyszyły nam tłumy. Później było dużo luźniej. Innym problemem były wyślizgane, jakby wręcz wypolerowane skały w okolicach szczytu. Chyba nigdzie indziej nie spotkałem się z czymś takim.
Już pomijam pecha, że gdy weszliśmy na ów szczyt, to przyszły chmury i zasłoniły cały widok. :P
Anonymous

Post autor: Anonymous » 29 września 2008, 16:45

Powiem Wam szczerze ze uwazam ze powinien byc przepis regulujacy ubior turysty w wyzszych partiach gorskich. Jak ktos ma ochote latac po niskich partiach gor to niech biega w klapkach jak lubi, ale np jak juz idzie na szlak z zalozeniem ze wyjdzie na jakis szczyt powyzej 900mnp to obowiazkowo buty za kostke itp. I mysle ze jakies biadolenie ze ktos nie ma kasy na ubior nie jest tu zasadne, bo nie trzeba miec drogiego markowego sprzetu aby w miare bezpiecznie poruszac sie po szlaku, a jak ktos zaluje paru zlotych na buty to lepiej niech siedzi w domu i na necie gory oglada bo lepiej na tym wyjdzie.
A widok dziewczyny w mini i na obcasie w drodze na giewont, mnie osobiscie powalilo na kolana w zeszle wakacje...
Oscar

Post autor: Oscar » 05 października 2008, 11:02

Kilka fotek spod północnej ściany z września zrobionych z Małej (Pustej) Dolinki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Anonymous

Post autor: Anonymous » 05 października 2008, 11:39

Na czym polega magia Giewontu?

wg mnie jest kilka powodów:

-jest po prostu piękną górą
-góruje nad Zakopanem
-kusi z Krupówek ambitnych ignorantów
-ma krzyż czyli jak to jest napisane wcześniej przyciąga jak magnez pielgrzymów
- Jest blisko
- wiąże się z nim kilka legend ( no bo na rycerza przecież warto wejść )
a co za tym idzie jest cholernie popularny

żeby ominąć tłumy które gramolą się na naszą "narodową górę" wystarczy wystartować wcześnie rano.

Byłem 3 razy i ani razu nie napotkałem się na korki. (było całkiem sympatycznie i bardzo miło wspominam te wycieczki)

zachęcam do zdobycia bowiem widoki zeń są przepiękne.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 06 października 2008, 14:29

A ja jutro jade do zakopanego i w srode na Giewoncie stane :) Licze ze pogoda dopisze i ludzi zbyt wielu nie spotkam na szczycie :)
Byl ktos moze ostatnio na Rycerzu ?? Jakie tam warunki ??
Anonymous

Post autor: Anonymous » 06 października 2008, 14:34

Esox_nh pisze:Licze ze pogoda dopisze
Wg. prognozy, ładnie ma być dopiero po południu.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 17 października 2008, 16:55

Witam !!

Byl ktos teraz na Giewoncie ?? W niedziele planuje wyskoczyc w gory i wlasnie chce wyjsc na Giewont i chcialem zapytac o warunki panujace na szlaku ?

Dzieki za informacje
Anonymous

Post autor: Anonymous » 17 października 2008, 17:11

Esox_nh pisze:chcialem zapytac o warunki panujace na szlaku ?
Może być wytopione albo i nie :kukacz:
ODPOWIEDZ