Słowacja - baza tutrystyczna

W tym dziale dyskutujemy na tematy związane z Tatrami. Rozmawiamy o turystyce, taternictwie powierzchniowym i jaskiniowym, tatrzańskich szlakach, ścieżkach, jaskiniach, schroniskach, wierzchołkach, przełęczach, dolinach, graniach, jeziorach, TOPR, Tatrzańskim Parku Narodowym i TANAP-ie.

Moderatorzy: adamek, Moderatorzy

Anonymous

Słowacja - baza tutrystyczna

Post autor: Anonymous » 28 marca 2012, 10:33

Witam!

Mam pytanie odnośnie noclegów u naszych południowych sąsiadów, konkretnie chodzi mi o Jaworzynę Spiską, jak wygląda tam sprawa z zakwaterowniem, w necie niewiele znalazłem po za drogim hotelem, a to odpada. Mniemam, że noclegów udzielają prywatne osoby, może ma ktoś namiary i jak kształtują się ceny obecnie po tamtej stronie. Wyjazd planuję na trzecią dekadę sierpnia. Zamierzamy pochodzić trochę po słowackiej stronie o ile pogoda dopisze, polskie Tatry Wysokie i Zachodnie z częścią słowackich mam schodzone, więc pora spenetrować drugą stronę Tatr, ale baza wypadowa po polskiej stronie raczej odpada na długie wędrówki, więc chcę się troche rozpytać o to jak wygląda sprawa z zapleczem na Słowacji.

Pozdrawiam i z góry dzięki za informacje
Awatar użytkownika
Królik
Turysta
Turysta
Posty: 6289
Rejestracja: 22 lipca 2007, 23:27

Post autor: Królik » 28 marca 2012, 10:58

Gavlus75 zapraszam do działu "Przedstaw się..."
Taka forumowa tradycja :)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 28 marca 2012, 11:29

sorki już naprawiłem swój błąd :)
Pati

Post autor: Pati » 28 marca 2012, 12:22

Z 10-15 lat temu to spałam po kwaterach po słowackiej stronie, ale wtedy to tam inne ceny były... To był spontan bo pół dnia chodziło się po mieścinach i pytało czy nie ma czegoś wolnego. Teraz jak ktoś ma auto i możliwość dojazdu, to najlepiej nocować na naszej stronie przy granicy, gdzieś np. w okolicach Jurgowa i podjeżdżać, daleko nie jest, a taniej wyjdzie szczególnie jak będzie więcej osób. Jak się z zakwaterowania wcześnie wyjedzie, a potem wróci późno to i na parkingu nic się nie zapłaci. Noclegu też szukałam to właśnie trafiałam na jakieś drogie hotele, albo niepewne zakwaterowania. Aktualnie to wybieram na Słowacji spanie w schronisku lub pod chmurką na jakimś uboczu ;-) Nie dość, że jest tam problem z komunikacją, to jeszcze Euro odstrasza nieźle...
Ostatnio zmieniony 28 marca 2012, 12:29 przez Pati, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Królik
Turysta
Turysta
Posty: 6289
Rejestracja: 22 lipca 2007, 23:27

Post autor: Królik » 28 marca 2012, 12:26

Gavlus75 pisze:sorki już naprawiłem swój błąd
to nie błąd.
:spoko:
Awatar użytkownika
Królik
Turysta
Turysta
Posty: 6289
Rejestracja: 22 lipca 2007, 23:27

Post autor: Królik » 28 marca 2012, 12:32

Gavlus75 pisze:chodzi mi o Jaworzynę Spiską
A nie lepiej gdzieś bliżej Vysokich Tater?
Np. Smokovce lub Nova Lesna.
Najlepiej wpisz w wyszukiwarkę:
"ubytovanie" i nazwa miejscowości (ubytovanie to noclegi)
W pensjonatach to ceny w okolicach 20-25euro/os/noc
na kwaterach prywatnych powinieneś dostać nawet w ok.10-15euro.
Wiadomo jednak, że im taniej ty, warunki skromniejsze :)
Jakbyś miał problem z jęz.słowackim daj znać :spoko:

EDIT:
lub jak mówi Pati - noclegi w schroniskach (Zamkovskeho Chata; Zbojnicka Chata; Teryho Chata; Chata Pri Zelenom Pleso; Skalnata Chata, itd.)
Jak chcesz eksplorować Tatry Słowackie to chyba dobra opcja.
Jeśli chcesz jakieś propozycje tras to wal jak w dym.
Kiedyś przeszedłem całe Vysoke Tatry.
Pati

Post autor: Pati » 28 marca 2012, 12:45

Jak już ma być taka cena
Królik pisze:W pensjonatach to ceny w okolicach 20-25euro/os/noc
na kwaterach prywatnych powinieneś dostać nawet w ok.10-15euro.
to polecałabym np. taką wersję (przynajmniej się siedzi już 'głębiej'):

http://www.popradskepleso.com/sk/ubytovanie/
Hotelová B
2-lôžková, malá ale útulná izba s umývadlom pre nie veľmi náročných turistov.
Sociálne zariadenie sa nachádza na chodbe spoločné pre všetky turistické a hotelové izby, samozrejme zvlášť pre dámy, aj pre pánov.
Cena za lôžko 18,- EUR na noc


Co i tak jest wg mnie bardzo drogo. 20-25 złotych to rozumiem, ale euro błeeeee :zygi:

Zależny też kto jakie ma wymagania, bo tu już trzeba toboły sobie przytachać i mieszka się w pokoju z kilkoma innymi osobami.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 28 marca 2012, 12:52

No własnie sobie tak rozmyślam, jaką opcję wybrać, w zeszłym roku zrobiłem wypad na Grzebień Polski i Małą Wysoką, Doliną Białej Wody z Łysej Polany. Dojeżdżałem busem z Zakopca, jak dla mnie dojazdówka to zbędna strata czasu zwłaszcza z Zakopca, bo tam mamy stałą kwaterę od paru lat. Potem trzeba się trochę sprężać z czasem, żeby zdążyć przed ostatnim busem. Kwaterę mamy umówioną z reguły na zasadzie, że możemy zostawić samochód i iść na 2-3 dni w góry nocując w schorniskach, potem schodzimy do Z i bierzemy jeszcze 2-3 dni na kwaterze. Wypady dotychczas na stronę słowackę robiliśmy ze strony polskiej, a tak wogóle samochodem byłem raz z kumplem, ale to było w czasach korony i była to zupełnie inna bajka, dlatego się pytam jak teraz jest bo chyba sporo osób tutaj haczyło o Słowację.

Co do standardów to wymagający nie jestem, poradzę sobie bez spa itp. :D. Odnośnie trasy to chciałbym pójść na Rohatkę, w zeszłym roku nie zdążyłem, no i myślę o Lodowej. Jeżeli zaliczyliście Lodową to chętnie co nie co poczytam od praktycznej strony. Co prawda dysponuję przewodnikiem J. Nyki, ale dobrze poczytać coś z pierwszej ręki.

Wogóle to dzięki za odzew.
Pati

Post autor: Pati » 28 marca 2012, 13:09

Do Łysej Polany to jeszcze jako tako się idzie dostać busem o przyzwoitych godzinach, ale na Słowacji to można nieźle zakiblować jak bus nie przyjedzie czy się nie zdąży na ostatni transport. Poza tym płaciło by się kilka razy za sam dojazd w dwie strony i jeszcze strata czasu. Lepiej więc pojechać tam na parę dni, na parkingu zostawić auto, czy podjechać busem i iść w góry i tam nocować lub spróbować znaleźć coś taniego na miejscu i robić sobie wypady z takiej bazy. Tak po prawdzie to złotego środka nie ma, można tylko wybrać coś co lepiej Ci pasuje w danej chwili.

Na Rohatkę czy Lodową to można szukać czegoś w Starym Smokowcu lub kiedyś spałam w takich domkach przy pensjonacie Karpatia w Tatrzańskiej Leśniej. Stamtąd też startuje szlak, inna sprawa że te domki to trochę wymiotło z powierzchni ziemi po orkanie i teraz to nie wiem za bardzo jakie tam są ceny oprócz samych pokoi, co mają na stronie http://www.slovakiatatry.sk/cennik/
Awatar użytkownika
Królik
Turysta
Turysta
Posty: 6289
Rejestracja: 22 lipca 2007, 23:27

Post autor: Królik » 28 marca 2012, 13:13

Pati pisze:Na Rohatkę czy Lodową to można szukać czegoś w Starym Smokowcu
lub nocować w Zbojnickiej Chacie lub Teryho Chacie :)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 28 marca 2012, 13:18

No spoko poszperam jeszcze w necie, może wykukam coś rozsądnego :)
Dzwonek

Post autor: Dzwonek » 28 marca 2012, 14:46

Gavlus75 pisze:konkretnie chodzi mi o Jaworzynę Spiską
w samej Jaworzynie szukałam kwatery 3-4 lata temu; jest tego tam niewiele ale kilka domów wynajmuje pokoje (niestety nie posiadam namiarów) - ostatecznie wylądowałam w Jurgowie
Awatar użytkownika
Han-Ka
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1313
Rejestracja: 05 lutego 2011, 21:02

Post autor: Han-Ka » 28 marca 2012, 20:06

Więcej ofert noclegowych niż w Jaworzynie znajdziesz na www.zdiar.eu , jest wersja polskojęzyczna. To dobra baza na łażenie po Tatrach Bielskich, ale można też podjeżdżać w Wysokie. Nie byłam, ale planuję w przyszłości i robiłam wstępne rozpoznanie. :>
"...A przed nami nowe życia połoniny, blaski oraz cienie, szczyty i doliny.
Niech nie gaśnie ogień na polanie, złe niech znika, dobre niech zostanie ..."
Anonymous

Post autor: Anonymous » 29 marca 2012, 7:53

No właśnie też staram się trochę rozeznać bo w sumie to czytałem różne opinie o Słowacji i są podzielone. To co można ogarnąć mając bazę po polskiej stronie a wychodząc na Słowację raczej ogarnąłem i były to w dużej mierze Tatry Zachodnie, bazą było schronisko w Chochołowskiej i chyba takie rozwiązanie jest ok, jeżeli chodzi o Wysokie to już takiej możliwości nie ma, no chyba, że schron. w MO lub Roztoce, fajnie by było gdyby do Dol. Białej Wody była przerzucona kładka na Białce, podobno takie palny były lub jeszcze są, nie wiem.
Pati

Post autor: Pati » 29 marca 2012, 9:21

Gavlus75 pisze:kładka na Białce, podobno takie palny były lub jeszcze są
Gadanie gadaniem, ale raczej takiej kładki nie będzie, nie chce mi się wierzyć, że wyrazona by była zgoda na takie przejście, za dobrze by było. Jest jedna stara ścieżka, co można przemknąć do Doliny Białej Wody. Opisana jest nawet nieźle w Cywińskim z tego co ostatnio sobie przeglądałam, ale nie namawiam do niczego ;-)
ODPOWIEDZ