Usunięto krzyż z Rysów

W tym dziale dyskutujemy na tematy związane z Tatrami. Rozmawiamy o turystyce, taternictwie powierzchniowym i jaskiniowym, tatrzańskich szlakach, ścieżkach, jaskiniach, schroniskach, wierzchołkach, przełęczach, dolinach, graniach, jeziorach, TOPR, Tatrzańskim Parku Narodowym i TANAP-ie.

Moderatorzy: adamek, Moderatorzy

Master
Turysta
Turysta
Posty: 407
Rejestracja: 29 września 2008, 15:23

Post autor: Master » 26 sierpnia 2010, 8:39

Hehehe Krzyż to usunęli, ale reklamę busa do Zakopanego już nie ! (patrz foto na stornie TPN).
Reklamy i inne bzdety powinny być usuwane bezwzględnie, ale tablice upamiętniające jakieś wydarzenia mogłyby pozostać.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 26 sierpnia 2010, 9:04

Czy Rysy to miejsce kultu? Nie.
Więc brawo dla TPNu za zdjęcie krzyża i za przeniesienie go do odpowiedniego miejsca, a nie wyrzucenie, zniszczenie itp. Nagana za zwłokę. Inne tablice, jak choćby tą reklamę busa też zdjąć powinni.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 26 sierpnia 2010, 9:05

Uważam, że jakaś tablica z podaną nazwą szczytu i wysokością, czy krzyż na szczycie to dobry odnośnik orientacyjny.
Daje on turystom możliwość ujęcia szczytu ze sobą na fotce w słabej pogodzie oraz orientacji.

Ten krzyż na Rysach prezentował się całkiem nieźle. Miał unikatowy wygląd.
Trójnóg o wiele bardziej niszczy wygląd.
Tylko jeden mały szkopuł - krzyż nie znajdował się na szczycie tylko na polskim wierzchołku. Był pochylony w polską stronę. Tak sobie myślę, że autor celowo go tak zamontował. Ciekawe co miał przez to na myśli.

Szczyt jest niedaleko obok i jest troszkę wyższy.
Moim zdaniem tam powinien się znajdować symbol szczytu a jakoś go tam nie widziałem.

Stal skutecznie myli wielu turystów, którzy myślą, że byli na szczycie Rysów.

Podsumowując - moim zdaniem słusznie, że oczyścili polski wierzchołek, tylko niech ten wstrętny trójnóg - chyba po wojsku - też wywalą ;)
Master pisze:Hehehe Krzyż to usunęli, ale reklamę busa do Zakopanego już nie !
Z tego co zrozumiałem reklamę busów też usunęli.
Foto na stronie jest sprzed wyczyszczenia wierzchołka. Widać na nim nawet czubek krzyża ;)
Pati

Post autor: Pati » 26 sierpnia 2010, 10:39

Krzyże, które sobie w tym momencie przypominam:

Obrazek
Na Grzesiu

Obrazek
Na Giewoncie

Obrazek
Przy Czarnym Stawie pod Rysami

Obrazek
Na Wysokiej

Obrazek
Na Krywaniu

Obrazek
Na Gerlachu

Obrazek
Na Rysach (teraz już historia ;) )

Obrazek
Na Sławkowskim

Trójnogi:
Obrazek
Na Lodowym

Obrazek
Na Rysach

Obrazek
Na Dzikiej Turni


Wg mnie co innego reklamy, ale krzyże czy inne oznaczenia szczytu mi nie przeszkadzają, czasem jak są mgły,
to chociaż przy takim czymś można sobie zrobić zdjęcie pamiątkowe. Oczywiście nie mówię też, że trzeba
wszystko w Tatrach oznakować, bo to już było by ciut chore.
Ostatnio zmieniony 07 września 2010, 21:10 przez Pati, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8703
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Post autor: PiotrekP » 26 sierpnia 2010, 11:20

Ja może to skwituje tak, że TPN nie ma się już czym zajmować, za dużo kasy mają i nie muszą się już innymi sprawami zajmować, jest to "towarzystwo wspólnej adoracji". Jestem ciekaw czy ważniejszych spraw nie mają do uporządkowania, chłopcy nudzą się, a jak się nudzą to im do głowy różne nie zawsze mądre pomysły przychodzą. :(
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Anonymous

Post autor: Anonymous » 26 sierpnia 2010, 11:21

Patrycja pisze:Obrazek
Na Rysach (teraz już historia ;) )
no i komu to przeszkadzało?
fajnie się prezentował
śmieci i reklamy mogli pozbierać a krzyż zostawić
w Alpach prawie na każdym poważniejszym szczycie stoi krzyż
i na Słowacji jak widzimy na zdjęciach także

no ale to jest Polska z narastającą histerią antyreligijną,
wydaje mi się że krzyż na Rysach spokojnie by został gdyby nie było tragedii w Smoleńsku i całego póżniejszego zamieszania
Anonymous

Post autor: Anonymous » 26 sierpnia 2010, 12:56

jabol pisze:no ale to jest Polska z narastającą histerią antyreligijną,
Nie przesadzajmy. Ostatnio to właśnie niektóre osoby przesadzają w drugą stronę. Zwłaszcza po tej tragedii.
Co do innych krzyży to stały, więc ok. Ale teraz każdy będzie gdzieś chciał postawić krzyż...
Oby nie ktoś teraz nie zaczął odstawiać takiej szopki jak w Warszawie.
Awatar użytkownika
zbig9
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1945
Rejestracja: 24 sierpnia 2009, 22:36

Post autor: zbig9 » 26 sierpnia 2010, 13:11

jabol pisze:ale to jest Polska z narastającą histerią antyreligijną,
Ha, ha, ha.... pewnie jeszcze się kościół prześladuje....
instagram: @zbigniewzbig984
mariuszg
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1417
Rejestracja: 11 marca 2010, 13:11

Post autor: mariuszg » 26 sierpnia 2010, 13:57

zbig9 pisze:jabol powiedział/-a:
ale to jest Polska z narastającą histerią antyreligijną,



Ha, ha, ha.... pewnie jeszcze się kościół prześladuje....
_________________
Chciałbym przypomnieć , ze do dobrych obyczajów GS należy nie wdawanie się w dyskusje natury politycznej czy religijnej. Prowadzić to może jedynie do niepotrzebnych spięć czy nawet pyskówek. Dajmy sobie z tym spokój.
" Podlądy są jak dupa. Każdy jakieś ma , ale po co odrazu pokazywać ?"
Co do krzyża na Rysach , to z tego co się doczytałem , była to samowolka. Pozostawienie krzyża byłoby precedensem , że można i już. Wtedy każda , nawet niewielka grupa osób predzej czy póżnie może dojść do wniosku , że i ona chce upamiętnić jakieś ważne dla nich wydażenie lub osobę. Wtedy moze się zdażyć tak ,że w każdy możliwym , widocznym miejscu w górach powstanie krzyż , tablica , popiersie itp.
Histeryczna moda na upamiętnianie wszystkiego i wszystkich doprowadzi w końcu do takiego cyrku jak np. w Korei Pn. gdzie przy każdym prawie drzewie , gdzie raczył zrobić siku Wujek Kim jest miejsce pamięci.
Każde żelastwo , każdy przedmiot , który w parku narodowym nie jest niezbędny , jak np. łańcuchy czy klamry , powinien być absolutnie zabroniony. Co do krzyży , które są, to niech już zostaną . Stoją tyle lat...Ala nie stawiajmy nowych.
" Na życiu trzeba się znać..." Feliks Raptus
Anonymous

Post autor: Anonymous » 26 sierpnia 2010, 14:02

Mariusz G. dobrze napisałeś. Moim zdaniem podsumowuje to ten temat.
Awatar użytkownika
Dżola Ry
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 6331
Rejestracja: 28 czerwca 2009, 23:07
Kontakt:

Post autor: Dżola Ry » 26 sierpnia 2010, 14:08

Mariusz G. pisze:do dobrych obyczajów GS należy nie wdawanie się w dyskusje natury politycznej czy religijnej
Właśnie miałam to napisać, dzięki Mariusz G. za przypomnienie :brawo: :)

Tego rodzaju dyskusje zostawiamy sobie panowie na spotkania w realu, o ile zechcecie wtedy w tę tematykę się wdawać
Anonymous

Post autor: Anonymous » 26 sierpnia 2010, 14:27

michalp pisze:nadi184 ty się znacznie lepiej prezentujesz niż krzyż i reszta
:lol:

michalp ale wymyśliłeś! Chyba nie widziałeś tych pięnych stawów w dole, ani tych poszarpanych szczytów w górze! Moja osoba raczej zakłóca ten widoczek... :P
Anonymous

Post autor: Anonymous » 26 sierpnia 2010, 15:49

nadi184 pisze:Moja osoba raczej zakłóca ten widoczek... :P

No w sumie......hihhihih :zoboc:
Anonymous

Post autor: Anonymous » 27 sierpnia 2010, 8:22

jabol pisze:no ale to jest Polska z narastającą histerią antyreligijną,
Akurat to jest ogólnoświatowy trend. Gdzie indziej chrześcijan zabijają a u nas, jak i w UE na razie są to naciski w ramach tzw. "cenzury obyczajowej".

Ja bym usunięcia krzyża nie łączył z działaniami antychrześcijańskimi. Kościół dba o przestrzeganie prawa naturalnego i stanowionego (dokładnie w tej kolejności). I jeśli krzyż postawiono bezprawnie - samowolka budowlana - czuje zobowiązany się go usunąć.

Miło jest, gdy góry nie są upstrzone różnej maści żelastwem, ale Słowacy mają dobry pomysł z oznaczaniem szczytów. Np. przechodząc taki szczyt, jak Lackowa trudno mi byłoby się spostrzec, kiedy jestem na nim, gdyby nie oznakowanie.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 27 sierpnia 2010, 23:50

Nie widziałem tego krzyża ale nie szpecił. Jestem ateistą, ale w niczym by mi nie przeszkadzał.
Zablokowany