Tatry a strefa Shengen

W tym dziale dyskutujemy na tematy związane z Tatrami. Rozmawiamy o turystyce, taternictwie powierzchniowym i jaskiniowym, tatrzańskich szlakach, ścieżkach, jaskiniach, schroniskach, wierzchołkach, przełęczach, dolinach, graniach, jeziorach, TOPR, Tatrzańskim Parku Narodowym i TANAP-ie.

Moderatorzy: adamek, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Królik
Turysta
Turysta
Posty: 6291
Rejestracja: 22 lipca 2007, 23:27

Post autor: Królik » 20 grudnia 2007, 21:28

Mosorczyk pisze:W Tatrach strefa Shengen będzie obowiązywać dopiero od 15 czerwca!!! I dlaczego tak jest?
Ale przypuszczam, że to obostrzenia słowaków ze względu na ich okres ochronny Vysokich Tater, który kończy się właśnie 15 czerwca.
Awatar użytkownika
Królik
Turysta
Turysta
Posty: 6291
Rejestracja: 22 lipca 2007, 23:27

Post autor: Królik » 20 grudnia 2007, 21:36

Już wiem, Admin. Dzwoniłem właśnie do znajomego z Vysokich Tater i potwierdził moje przypuszczenia. To są uzgodnienia między TPN, TOPR z naszej strony i TANAP i HZS ze strony Słowacji. Słowacy boją się, że im zadeptamy Tatry. Ja Słowaków popieram.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 20 grudnia 2007, 21:43

A ja czytałam, że Słowacy zamierzają zmienić trasy, którymi przebiegają szlaki w Vysokich tak, aby fizycznie granicę "po szlaku" można było przekroczyć tylko na Rysach.
Coś wiecie więcej na ten temat?
Awatar użytkownika
Królik
Turysta
Turysta
Posty: 6291
Rejestracja: 22 lipca 2007, 23:27

Post autor: Królik » 20 grudnia 2007, 21:44

Mooliczek pisze:aby fizycznie granicę "po szlaku" można było przekroczyć tylko na Rysach
Inaczej i tak nie będzie można, bo Park Narodowy, a tam obowiązują tylko wyznaczone przejścia
Anonymous

Post autor: Anonymous » 20 grudnia 2007, 21:49

Królik pisze:
Mooliczek pisze:aby fizycznie granicę "po szlaku" można było przekroczyć tylko na Rysach
Inaczej i tak nie będzie można, bo Park Narodowy, a tam obowiązują tylko wyznaczone przejścia
No tak, ale teraz np. idąc na Bystrą szlaki polski i słowacki fizycznie się łączą. Teoretycznie - po wejściu do strefy S. czy nawet po tym 15 czerwca, FIZYCZNIE można by było przekroczyć granicę, idąc szlakiem (legalnie; bo to, że teraz ludzie to robią nie legalnie, to inna sprawa). I tutaj ponoć mają pojawić się zmiany tras.
Oscar

Post autor: Oscar » 21 grudnia 2007, 15:44

To ja wyjaśnie jak to wygląda.
Więc od dziś granice pomiędzy Polską a Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą można przekraczać w każdym miejscu. Teoretycznie. Układ z Schengen obowiązuje w każdym miejscu i nie wierzcie w jakieś głupoty że w górach nie. Jak wiadomo w parkach narodowych oficjalnie można się poruszać tylko po wyznaczonych szlakach więc to jest praktycznym ograniczeniem. Co nie zmiania faktu że jesli zejdziesz ze szlaku i przekroczysz granicę to nikt cię nie może ukarać za jej nielegalne przekroczenie jak to było do tej pory. Jedyną karą jaką możesz ponieśc w przypadku gdy udowodnią ci zejscie ze szalku jest zwykły mandat za tylko i wyłącznie poruszanie sie poza szlakiem w parku narodowym.

Słowacy na zimę zamykają szlaki powyzej schronisk i otwierają je 15 czerwca więc jesli wejdzie sie na ich zamknięty szlak to mogą za to ukarać. Ale tylko za to. Zaden TPN, TANAP, TOPR czy HZS nie są ponad prawem unijnym i nie mogą kwestionować przepisów o układzie z Schengen a ten mówi jednoznacznie że:
"Granice wewnętrzne mogą być przekraczane w każdym miejscu
bez dokonywania odprawy granicznej osób niezależnie od ich
obywatelstwa."

I to by było na tyle.
ODPOWIEDZ