TRASA - Sierpniowy Wypad

W tym dziale dyskutujemy na tematy związane z Tatrami. Rozmawiamy o turystyce, taternictwie powierzchniowym i jaskiniowym, tatrzańskich szlakach, ścieżkach, jaskiniach, schroniskach, wierzchołkach, przełęczach, dolinach, graniach, jeziorach, TOPR, Tatrzańskim Parku Narodowym i TANAP-ie.

Moderatorzy: adamek, Moderatorzy

Anonymous Gallus

TRASA - Sierpniowy Wypad

Post autor: Anonymous Gallus » 31 stycznia 2009, 23:31

Witam wszystkich bardzo serdecznie ponieważ jestem nowy na forum : )

Jestem turystą któremu od niedawna bardzo przypadły do gustu Tatry ; )
Parę razy już byłem w Zakopanem ale jeśli chodzi o wybór szlaków to nie czuje się za pewnie... z tym związany jest mój problem :P

W Sierpniu z kolegami planujemy wypad w Tatry na tydzień i któregoś dnia zacząłem planować szlaki którymi będziemy chodzić. Zaplanowałem 5 dni jak na-razie ale wydaje mi się że niektóre z tych "dniowych" szlaków będą ciężkie do przejścia... Powiedzcie co o tym sądzicie i czy to realne... na kondycje nie narzekam :P

Na rozgrzewkę
Dzień 1
Dolina Kościeliska LUB Dolina Strążyska, Sarnia Skałka, Dol. Białego

Dzień 2
Kuźnice, Polana Kalatówki, Hala Kondratowa, Przełęcz Kondracka, Giewont, Kopa Kondracka, Przeł. Pod Kopą Kondracką, Kasprowy Wierch, Kuźnice

Dzień 3
Kuźnice, Kasprowy Wierch, Przeł. Liliowe, Świnicka Przeł., Świnica,
Zielony Staw, Przeł. Karb, Czarny Staw Gąsienicowy, Murowaniec

Dzień 4
Murowaniec, Czarny Staw Gąsienicowy, Kościelec, Przeł. Zawrat, Dolina 5 Stawów

Dzień 5
Szpiglastowy Wierch, Wrota Chałubińskiego, Morskie Oko,
Czarny Staw, Morskie Oko.

Z góry dzięki... aha i jeszcze jedno pytanie: Czy są jakieś przechowalnie bagażu w schroniskach? jeśli są to w których?

Ps. Opłaca się wynajmować jakiś hotel na 7 dni pobytu jeśli 3-4 dni będziemy nocować w schroniskach?... ale z innej strony chodzić z wszystkimi "tobołami" po górach to musi być trochę uciążliwe... No chyba że do tej przechowalni... :zly:
Ostatnio zmieniony 01 lutego 2009, 11:14 przez Anonymous Gallus, łącznie zmieniany 2 razy.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 01 lutego 2009, 0:47

Przemus_5 pisze:Ps. Opłaca się wynajmować jakiś hotel na 7 dni pobytu jeśli 3-4 dni będziemy nocować w schroniskach?... ale z innej strony chodzić z wszystkimi "tobołami" po górach to musi być trochę uciążliwe... No chyba że do tej przechowalni... :zly:

Jeśli chodzi o tą rozpiskę trasy którą napisałeś to przy dobrej kondycji nie powinno stanowić problemów.Z tym hotelem to bym sobie darował,bo po pierwsze szkoda pieniędzy na takie rzeczy,a po drugi zapitalać ciągle z dołu jest bez sensu.

Nocujcie w schroniskach to ułatwi wam codzienne wyjście na szlak.Tylko pamiętajcie że w sierpniu jest masakra z noclegiem w każdy schronisku.Zarezerwowane jest po miesiąc w przód.

Przechować bagaże można w każdym schronisku nie wiem tylko jak jest w (Piątce),a jeśli chodzi o dźwiganie całego tobołu to przy najmniej dla mnie jest to czysta przyjemność.Tam mam wszystko pod ręką czego mi potrzeba w razie jakiś potrzeb. Pozdrawiam Serdecznie :)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 01 lutego 2009, 1:01

Super! Dziękuję za odpowiedź... na pewno skorzystam i zarezerwuje miejsca dla pewności 2 miesiące w przód. Znając kolegów i koleżanki to wezmą walizki z kółkami heh.
Ps. Wiem że było o tym dużo postów ale jednak zapytam tutaj... jak jest z wejściem na Rysy i Przeł. Pod Chłopkiem?. Z tego co czytałem najgorszy szlak jest ten drugi... oczywiście pod względem ekspozycji, a ja nie wiem jak z moim "niby" "lękiem wysokości" (bo nie wiem czy go mam :P) Co mogło by mnie dobrze przygotować do wejścia na tę przełęcz? Szlak na Rysy Wystarczy? czy może Orla Perć?
Jeszcze raz dziękuję i również pozdrawiam :)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 01 lutego 2009, 2:28

Przemus_5 pisze:Ps. Wiem że było o tym dużo postów ale jednak zapytam tutaj... jak jest z wejściem na Rysy i Przeł. Pod Chłopkiem?. Z tego co czytałem najgorszy szlak jest ten drugi... oczywiście pod względem ekspozycji, a ja nie wiem jak z moim "niby" "lękiem wysokości" (bo nie wiem czy go mam :P) Co mogło by mnie dobrze przygotować do wejścia na tę przełęcz? Szlak na Rysy Wystarczy? czy może Orla Perć?
Jeśli chodzi o Rysy,pod Chłopkiem czy Orlą Perć na pierwszy raz poszedł bym sobie na Szpiglasowe Perci od D5SP.Tam jest ekspozycja lajtowa.Rysy długi szlak ale też nie jest zbyt ciężki.
Pod Chłopkiem jest taki klimat że moim odczuciu tam gdzie powinny być ubezpieczenia to ich nie ma,a tam gdzie są wydają się zbędne.Ale jest to tylko moja opinia.Orlą Perć na początku proponuje zrobić sobie w odcinkach żeby zapoznać się z ekspozycją.Na początek Zawrat-Kozi Wierch a potem całą od Zawratu po Krzyżne :spoko: :8)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 01 lutego 2009, 7:46

Przemus_5 pisze:Dzień 2
Kuźnice, Polana Kalatówki, Hala Kondratowa, Przełęcz Kondracka, Giewont, Kopa Kondracka, Przeł. Pod Kopą Kondracką, Kasprowy Wierch, Kuźnice
Jeśli bierzecie pod uwagę Giewont to startujcie jak najwcześniej, bo im później to coraz większa masakra i strata czasu w kolejce :(
Hotelu tak jak radzi Dytwa, czy innego noclegu Wam się nie opłaca wynajmować na dole, bo dużo czasu zajmuje dotarcie na szlaki. A i tak bierzecie pod uwagę noclegi w schroniskach :kukacz:
Awatar użytkownika
jck
Turysta
Turysta
Posty: 3181
Rejestracja: 14 listopada 2007, 22:57
Kontakt:

Post autor: jck » 01 lutego 2009, 9:58

Ja bym ją nieco zmienił.
Dnia czwartego darowałbym sobie Morskie Oko i wolał zostać w Stawach. Następnego dnia przejść przez Szpiglasową Przełęcz do Morskiego Oka /tak samo można wtedy wyskoczyć na Wrota Chałubińskiego/. Odpada Ci nocleg w przeludnionym Morskiem Oku, zwiedzasz ciekawszą część szlaku przez Szpiglasową Przełęcz /tą od Stawów/. Jeśli bardzo by Ci zbywało czasu tego dnia po odjęciu przejścia do Morskiego Oka możesz wczłapać na Koscielec- będziesz miał dobrą przymiarkę i rozeznanie przed ewentualna Przełęczą pod Chłopkiem.
Życie nie zaczyna się powyżej 5000 mnpm. Powyżej 7000 mnpm tym bardziej...
Anonymous

Post autor: Anonymous » 01 lutego 2009, 10:57

Znów dziękuję za rady... na pewno się przydadzą, a powiedzcie mi jak jest z noclegami w schroniskach? Słyszałem że trzeba w sezonie rezerwować przynajmniej miesiąc wstecz :spoko:
I co byście radzili zrobić głównymi bagażami? Iść z nimi czy zostawić? Jeśli zostawić to gdzie przy tym planie tygodnia?
Na pewno skorzystam z rad John'ego i poprawie plan jak pisał Jck czyli w dniu 4 nocował bym w D5S, a co do kościelca ... nie wiem gdzie go dodać :P

Czyli nocował bym : Murowaniec 1x D5S 1x MOko 1x


Ps. Do Dytwy :P Jeśli chodzi o moich "Kompanów" i ich bagaże to wolał bym jednak zostawić je gdzieś w schronisku... dla nich to żadna przyjemność targać się z walizkami na kółkach po górach : ))

Dnia 6 spróbuje wybrać się na Rysy :P

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
jck
Turysta
Turysta
Posty: 3181
Rejestracja: 14 listopada 2007, 22:57
Kontakt:

Post autor: jck » 01 lutego 2009, 11:00

Przed Zawratem. Bo samo przejście przez Zawrat z Hali do Stawów to 4 godziny, więc jeszcze czasu tego dnia mieć będziesz.
Życie nie zaczyna się powyżej 5000 mnpm. Powyżej 7000 mnpm tym bardziej...
Anonymous

Post autor: Anonymous » 01 lutego 2009, 11:11

Przemus_5 pisze:Ps. Do Dytwy :P Jeśli chodzi o moich "Kompanów" i ich bagaże to wolał bym jednak zostawić je gdzieś w schronisku... dla nich to żadna przyjemność targać się z walizkami na kółkach po górach : ))


Nie ma problemu to tylko moje zdanie. Pozdrawiam
Anonymous

Post autor: Anonymous » 01 lutego 2009, 11:17

Kościelec dołączony :)
Sorry że tak dużo zadaję pytań ale zależy mi na waszej opinii... Czy podejście na Kościelec jest trudne? Z tego co mi wiadomo jest to "goły" szczyt w sensie nie ma tam ubezpieczeń.
Awatar użytkownika
jck
Turysta
Turysta
Posty: 3181
Rejestracja: 14 listopada 2007, 22:57
Kontakt:

Post autor: jck » 01 lutego 2009, 12:45

Nie ma. Kościelec ma ten plus, że wejście jest krótkie /40 minut/ więc niewiele się ryzykuje. Trudności w pojęciu technicznym są obiektywnie porównywalne do Świnicy od strony Świnickiej Przełęczy czy też Rysów znad Morskiego Oka /wg Nyki/. Do tego jest dobrym przetarciem przed Mięguszowiecką Przełęczą pod Chłopkiem. Ekspozycja momentami dość solidna, więc to też na plus.
Powodzenia.
Życie nie zaczyna się powyżej 5000 mnpm. Powyżej 7000 mnpm tym bardziej...
Pete

Post autor: Pete » 01 lutego 2009, 12:59

A jak z kondycją kolegów ? Bo bardzo możliwe, że przez jednego wszystkim się nie uda wyjazd... :)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 01 lutego 2009, 13:43

Właśnie... zapomniałem dodać... jadą też koleżanki :P, a jeden z kolegów jest "przy kości" wiec nie wiem czy damy rade tam wejść :P Na pewno z nimi NIE wybiorę się na Rysy :P, a jeśli chodzi o Kościelec to może poczekają na nas w Dolinie 5 Stawów.

Radzicie mi nie spać w hotelach/pokojach, a ja wszedłem na stronę Murowańca, okazało się że za pokój 5-6 osobowy płaci się 34zł za dobę :roll:. W D5S pokoje 6-10 osobowe 30zł, a na MOku sam nie wiem:P
Pozostaje chyba spanie na podłodze (przynajmniej taniej ale co ja mam zadzwonić i rezerwować: "Dzień dobry chciał bym zarezerwować miejsce dla 6 osób na podłodze"), a jedyną zaletą jeśli chodzi o te schroniska jest chyba bliskość gór...
Pete

Post autor: Pete » 01 lutego 2009, 14:19

W Zakopcu nie zapłacisz taniej. Poza tym gleby ci teraz udzielą dopiero wtedy, gdy braknie miejsca na łóżkach... Niestety chore realia...
Anonymous

Post autor: Anonymous » 01 lutego 2009, 14:46

Przemus_5 pisze:Czy podejście na Kościelec jest trudne? Z tego co mi wiadomo jest to "goły" szczyt w sensie nie ma tam ubezpieczeń.
Poczytaj na stronie opis szlaku robiony przez Mosorczyka Jest bardzo dokładny i szczegółowy, zresztą jak wszystkie inne opisane szlaki :spoko:
Przemus_5 pisze:....a jedyną zaletą jeśli chodzi o te schroniska jest chyba bliskość gór...
Dla kogoś komu spodobały się góry, kto je polubił, ba nawet pokochał jest to niewątpliwie bardzo duża zaleta... :kukacz:
Ostatnio zmieniony 01 lutego 2009, 14:47 przez Anonymous, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ