Szpiglasowe Perci

W tym dziale dyskutujemy na tematy związane z Tatrami. Rozmawiamy o turystyce, taternictwie powierzchniowym i jaskiniowym, tatrzańskich szlakach, ścieżkach, jaskiniach, schroniskach, wierzchołkach, przełęczach, dolinach, graniach, jeziorach, TOPR, Tatrzańskim Parku Narodowym i TANAP-ie.

Moderatorzy: adamek, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Królik
Turysta
Turysta
Posty: 6291
Rejestracja: 22 lipca 2007, 23:27

Szpiglasowe Perci

Post autor: Królik » 27 marca 2008, 23:12

Mam pytanie do szanownych forumowiczów:
czy ktoś już robił taką trasę:
z MOKA żółtym na Szpiglasową Przełęcz (2:30h), dalej żółtym przez Szpiglasowe Perci na Kozią Przełęcz (2:30h), z Koziej na Kozi Wierch (1:40h) i zejście czarnym/niebieskim do Schroniska w DPSP (1:45)

Będę wdzięczny za wszelkie opisy, uwagi, spostrzeżenia.
Grafika szlaku poniżej :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Dariusz Meiser
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1944
Rejestracja: 16 stycznia 2008, 10:40
Kontakt:

Post autor: Dariusz Meiser » 28 marca 2008, 6:58

Trasa bardzo ciekawa - zimą chcesz to łoić ?
Tolerancja dla niejednoznaczności.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 28 marca 2008, 8:40

Królik,a pod jakim kątem pytasz? :)
Przejście przez Szpiglasową Przełęcz z Moka do Piątki gdy nie ma śniegu nie jest specjalnie trudne. Parę łańcuchów i koniec. Wszystkie wejścia (no dobra, prawie wszystkie; ale na pewno na Zawrat, Kozi Wierch i Krzyżne) od strony DPSP na Orlą też są znacznie łatwiejsze niż od strony Murowańca. W większości mozolne włażenie po zygzakowatych głazach, ubezpieczeń brak lub znikome (no, nie pamiętem kawałku z DPSP na Kozią Przełęcz, ale tam ubezpieczenia chyba są?), ale na pewno z Koziego do DPSP się schodzi/wchodzi zwykłą ścieżką.
Z tej trasy o której mówisz najciekawszy jest kawałek Kozi Wierch-Kozia Przełęcz.
Nie wiem jak teraz, już z 2 lata nie byłam, ale słyszałam że Orla jest teraz jednokierunkowa, więc dobrze by było się dowiedzieć, w którym kierunku. :) A tak apropos, może wiecie w którym kierunku?
Anonymous

Post autor: Anonymous » 28 marca 2008, 8:51

Elik pisze:Nie wiem jak teraz, już z 2 lata nie byłam, ale słyszałam że Orla jest teraz jednokierunkowa, więc dobrze by było się dowiedzieć, w którym kierunku. :) A tak apropos, może wiecie w którym kierunku?
Wiemy:

"NA ORLEJ PERCI, NA ODCINKU ZAWRAT - KOZI WIERCH OBOWIĄZUJE JEDEN KIERUNEK RUCHU. ODCINEK TEN MOŻNA POKONYWAĆ TYLKO W KIERUNKU WSCHODNIM, TZN. OD ZAWRATU W STRONĘ KOZIEGO WIERCHU."

Źródło: TPN.
Awatar użytkownika
Królik
Turysta
Turysta
Posty: 6291
Rejestracja: 22 lipca 2007, 23:27

Post autor: Królik » 28 marca 2008, 9:29

Dariusz Meiser pisze:Trasa bardzo ciekawa - zimą chcesz to łoić ?
Dariusz Meiser zima powoli się kończy, choć śniegu tam jeszcze będzie. Myślałem wstępnie o początku maja.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 28 marca 2008, 9:57

Robiłam tą trasę ale w odwrotnym kierunku, bez OP. Kierunek Roztoka-Szpiglasowa Przełęcz-Szpiglasowy Wierch-MOko. Powiem tak: trasa od przełęczy w dół, do Moka, jest nudne latem, a zimą - niebezpieczne. Tamten rejon (okolice Moka, Miedziane) jest lawiniasty, zimowa trasa na Szpiglasową w ogóle omija tamten rejon i prowadzi przez Dolinę za Mnichem.

Podejście pod Kozią od Piątki jest ciut trudniejsze, niż od Murowańca, nie wiem, jak z przejściem z Koziej na Kozi. Zejście z Koziego do DSPS jest względnie łatwe.
Awatar użytkownika
Królik
Turysta
Turysta
Posty: 6291
Rejestracja: 22 lipca 2007, 23:27

Post autor: Królik » 28 marca 2008, 9:59

Mooliczek pisze:Nie wiem natomiast, o jakiej porze roku myślisz, Króliku.
Mooliczku pisałem powyżej.
Królik pisze:Myślałem wstępnie o początku maja.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 28 marca 2008, 10:06

Królik pisze:
Mooliczek pisze:Nie wiem natomiast, o jakiej porze roku myślisz, Króliku.
Mooliczku pisałem powyżej.
Królik pisze:Myślałem wstępnie o początku maja.
Aaach, byłeś szybszy :) bo ja napisałam pytanie, potem doczytałam Twoją wypowiedź raz jeszcze, odnalazłam "maj" i usunęłam swoją kwestię ;) żesz no, monitoring mode on non stop, widzę ;)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 28 marca 2008, 10:38

Królik Z Miedzianego to chyba najbardziej śmiercionośne lawiny schodziły, w połowie maja będzie jeszcze troszkę śniegu i będziesz musiał sam ocenić warunki na miejscu.
To jest fota z podejścia na Szpiglas od Piątki z 20 maja:
Obrazek
Awatar użytkownika
Królik
Turysta
Turysta
Posty: 6291
Rejestracja: 22 lipca 2007, 23:27

Post autor: Królik » 28 marca 2008, 11:32

igi pisze:Królik Z Miedzianego to chyba najbardziej śmiercionośne lawiny schodziły, w połowie maja będzie jeszcze troszkę śniegu i będziesz musiał sam ocenić warunki na miejscu.
Tak też właśnie myślałem.wszystko będzie zależało od eli... eli będzie śnieg, eli go nie będzie, a jak będzie to ile i jaki.
Thanx igi
Awatar użytkownika
Królik
Turysta
Turysta
Posty: 6291
Rejestracja: 22 lipca 2007, 23:27

Post autor: Królik » 28 marca 2008, 14:15

Mosorczyk dzięki. O Szpiglasowy Wierch miałem zapytać, ale mnie uprzedziłeś. :spoko:
Według mapy Tatr którą kupiłem wczoraj /wydanie 2007/ jest na Szp.Wierch żółty szlak.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 28 marca 2008, 14:34

Królik
Tu masz szczyt szpiglasa
Obrazek

A tu zejście do Moka
Obrazek
Awatar użytkownika
jck
Turysta
Turysta
Posty: 3181
Rejestracja: 14 listopada 2007, 22:57
Kontakt:

Post autor: jck » 28 marca 2008, 14:35

Mooliczek pisze:Kierunek Roztoka-Szpiglasowa Przełęcz-Szpiglasowy Wierch-MOko.
Z tym się zgadzam i wziąłbym to pod uwagę.
Planujesz to na jeden dzień? Noclegi gdzie?
Życie nie zaczyna się powyżej 5000 mnpm. Powyżej 7000 mnpm tym bardziej...
Anonymous

Post autor: Anonymous » 28 marca 2008, 14:43

Królik, tak wygląda podejście od strony Piątki (foty z końca września 2007)

Obrazek

a tak przejście ze Szpiglasowej na Szpiglasowy Wierch. Istotnie, prowadzi tam żółty szlak:

Obrazek
Awatar użytkownika
Królik
Turysta
Turysta
Posty: 6291
Rejestracja: 22 lipca 2007, 23:27

Post autor: Królik » 28 marca 2008, 16:44

igi Thanx bardzo
Mooliczek pisze:Robiłam tą trasę ale w odwrotnym kierunku, bez OP. Kierunek Roztoka-Szpiglasowa Przełęcz-Szpiglasowy Wierch-MOko
Ale wtedy nie zahaczasz o Kozią Przełęcz i Kozi Wierch. Ale trasa też godna uwagi. Szczególnie, gdyby , jak pisał igi, zalegało dużo śniegu w źlebach.
ODPOWIEDZ