Wypadki w Tatrach

W tym dziale dyskutujemy na tematy związane z Tatrami. Rozmawiamy o turystyce, taternictwie powierzchniowym i jaskiniowym, tatrzańskich szlakach, ścieżkach, jaskiniach, schroniskach, wierzchołkach, przełęczach, dolinach, graniach, jeziorach, TOPR, Tatrzańskim Parku Narodowym i TANAP-ie.

Moderatorzy: adamek, Moderatorzy

Awatar użytkownika
WAR
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 366
Rejestracja: 24 marca 2012, 19:35

Post autor: WAR » 20 czerwca 2013, 9:19

PiotrekP pisze:
WAR pisze: Dajmy ludziom popełniać błędy, nawet te najtragiczniejsze. Kiedyś, kiedy zdecyduje, że mam już na tyle dużo doświadczenia, żeby pokonać OP, nie chciałbym aby ktoś za mnie decydował czy mogę to zrobić, czy nie.
Wszystko fajnie, tylko kto za to zapłaci :?:
To zupełnie inna rozmowa. Moim zdaniem każdy powinien mieć ubezpieczenie OC nie tylko wychodząc w góry. W ten sposób skutki naszych błędów można pokryć z ubezpieczenia.
Awatar użytkownika
tatromaniak
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1120
Rejestracja: 20 czerwca 2009, 15:53

Post autor: tatromaniak » 20 czerwca 2013, 9:40

WAR pisze:
tatromaniak pisze:Ja osobiście zamknął bym od zaraz te niebezpieczne odcinki do czasu poprawy warunków do normalnego uprawiania turystyki.
Nie mam olbrzymiego doświadczenia w chodzeniu po górach ale jestem stanowczo przeciwy zamykania szlaków, bo ktoś stwierdzi, że są złe warunki. Dajmy ludziom popełniać błędy, nawet te najtragiczniejsze. Kiedyś, kiedy zdecyduje, że mam już na tyle dużo doświadczenia, żeby pokonać OP, nie chciałbym aby ktoś za mnie decydował czy mogę to zrobić, czy nie. Oczywiście nie piszę tutaj o odrzuceniu uwag doświadczonych turystów, czy taterników, bo te zawsze biorę pod uwagę. Jednak ostateczną decyzję chciałbym zachować dla siebie.
Źle zinterpretowałeś moją intencję. Nie chcę aby ta atrakcyjna trasa zniknęła z dostępnych tatrzańskich szlaków dla wszystkich bo i tak co niektórzy by chodzili "kupując" sobie jakieś tam pozwolenie /patrz komercyjna w tym temacie Słowacja /.

Dam Ci taki przykład. Byłem dzień wcześniej na Zawracie i była tam dyskusja, że jeden płat śniegu jest niebezpieczny i tak wiedzący o tym tam poszli na zasadzie: "może mnie się uda przejść".
Wiedzą o tym odpowiednie służby a powinna być tam tablica: "Zakaz wstępu do odwołania", która za tydzień może zniknąć.

Żadne ubezpieczenie tego nie rozwiąże, bo tu chodzi o ochronę ludzkiego życia i zdrowia.

EDIT
Potraktował bym to tak jak na drodze, gdzie jest, np. osuwisko.
Zakaz ruchu / objazd przez / i kto pójdzie to się narazi ale i jest narażony na słony mandat.
Nie ma ruchu tam w tym czasie i tyle / masz glejt w górach ale nie na to /.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8709
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Post autor: PiotrekP » 20 czerwca 2013, 9:48

Janku postawisz tablicę, a i tak pójdą. W Karkonoszach w zimie szlak od Schroniska pod Łomnicą do Domu Śląskiego jest zamknięty z powodu lawin, tablica stoi i szlaban, ale to nie powstrzymuje "odważnych". Tak samo jest w Białym Jarze, najtragiczniejsza lawina tam zeszła i tak chodzą tamtędy. Janku "odważnych" jest dużo i żaden zakaz ich nie powstrzyma.

Edit. Po każdym wypadku rozpoczyna się dyskusja i cichnie po wszystkim.
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Awatar użytkownika
tatromaniak
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1120
Rejestracja: 20 czerwca 2009, 15:53

Post autor: tatromaniak » 20 czerwca 2013, 9:54

PiotrekP pisze:Janku postawisz tablicę, a i tak pójdą. W Karkonoszach w zimie szlak od Schroniska pod Łomnicą do Domu Śląskiego jest zamknięty z powodu lawin, tablica stoi i szlaban, ale to nie powstrzymuje "odważnych". Tak samo jest w Białym Jarze, najtragiczniejsza lawina tam zeszła i tak chodzą tamtędy. Janku "odważnych" jest dużo i żaden zakaz ich nie powstrzyma.

Edit. Po każdym wypadku rozpoczyna się dyskusja i cichnie po wszystkim.
Lotny pan z kwitariuszem gdzieś na trasie i park ma kasę jak samorządy z radarów.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 20 czerwca 2013, 11:43

btw.

"W ubiegłym roku na Orlej Perci zginęło pięć osób. W historii taternictwa na tym szlaku zginęło już ponad sto osób. W 2006 r. po śmiertelnym wypadku na Orlej Perci 20-latki z Miechowa powstała społeczna inicjatywa, aby zamknąć dla turystów ten najtrudniejszy w Polsce szlak wysokogórski. Pod apelem do Tatrzańskiego Parku Narodowego w tej sprawie podpisało się ponad 10 tys. osób. Władze TPN uważają jednak, że szlak powinien pozostać otwarty, a każdy planując wycieczkę wysokogórską powinien zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństwa jakie może napotkać."

Za strony tvn24.
bton1

Post autor: bton1 » 20 czerwca 2013, 11:52

btw.
87 pisze:W 2006 r. po śmiertelnym wypadku na Orlej Perci 20-latki z Miechowa powstała społeczna inicjatywa, aby zamknąć dla turystów ten najtrudniejszy w Polsce szlak wysokogórski. Pod apelem do Tatrzańskiego Parku Narodowego w tej sprawie podpisało się ponad 10 tys. osób.
Owa 20-latka Kaśka była moją koleżanką (pochodzę z Miechowa). Akcja zawiązała się potężna, z tym że nawet jej rodzice (Podhalanie z pochodzenia) do niej się nie przyłączyli. Czasem spotykam ich przy grobie Kaśki i gadamy też o górach, bo sami nadal chodzą. Zdają sobie sprawę, że czego by TPN czy inna organizacja nie wymyśliła, to wypadki się zdarzają i zdarzać niestety będą. Poza tym, jak wiadomo zakazy są po to, żeby je łamać..
Awatar użytkownika
sprocket73
Turysta
Turysta
Posty: 1063
Rejestracja: 09 czerwca 2011, 15:06

Post autor: sprocket73 » 20 czerwca 2013, 13:29

Od początku maja w wodach Warmii i Mazur utonęło już 13 osób.
proponuję zakazać zbliżania się do jezior, szczególnie latem - tak dla bezpieczeństwa... bo tu chodzi o ochronę ludzkiego życia i zdrowia

zakazać, zabronić, uniemożliwić, uszczęśliwić na siłę
Awatar użytkownika
tatromaniak
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1120
Rejestracja: 20 czerwca 2009, 15:53

Post autor: tatromaniak » 20 czerwca 2013, 13:33

sprocket73 pisze:
Od początku maja w wodach Warmii i Mazur utonęło już 13 osób.
proponuję zakazać zbliżania się do jezior, szczególnie latem - tak dla bezpieczeństwa... bo tu chodzi o ochronę ludzkiego życia i zdrowia

zakazać, zabronić, uniemożliwić, uszczęśliwić na siłę
Niezwykle wnikliwe i konstruktywne spojrzenie na problem!!!
Anonymous

Post autor: Anonymous » 20 czerwca 2013, 23:17

sprocket dobrze napisał, nie naprawisz świata, a ja też nie widzę sensu zamykania szlaków. Jest jasno powiedziane, że jest najtrudniejszy w naszych górach.

to tak samo jak jakiś małolat wsiądzie do samochodzu na drugi dzień po odbiorze prawka i zabije siebie ew. + osoby trzecie. I co wtedy ?? zakazać wsiadania do samochodu na drugi dzień po odbiorze prawa jazdy ?? czy ograniczyć moc, co niewiele by zmieniło ??

skoro ludzie idą (przygotowani lub nie) i nie wracają, to jest tragedia.
przyczyn mogło być sporo, nie wiemy dlaczego tak się skończyła ta wycieczka.
Awatar użytkownika
WAR
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 366
Rejestracja: 24 marca 2012, 19:35

Post autor: WAR » 22 czerwca 2013, 19:47

sprocket73 pisze:
Od początku maja w wodach Warmii i Mazur utonęło już 13 osób.
proponuję zakazać zbliżania się do jezior, szczególnie latem - tak dla bezpieczeństwa... bo tu chodzi o ochronę ludzkiego życia i zdrowia

zakazać, zabronić, uniemożliwić, uszczęśliwić na siłę
Trzeba się jeszcze pochylić nad tymi co zginęli na drogach, chyba trzeba by było pomyśleć o zakazie używania samochodów, albo co lepsze zakazać budowy nowych dróg. Jak wszyscy wiedzą drogi w Polsce są budowane w sposób ekologiczny i w ciągu pięciu lat ulegną biodegradacji. Problem zniknie.

Nie da się uszczęśliwić wszystkich, tym bardziej bez ich zgody. Niektórzy nie potrafią zrozumieć tego, że powinni żyć własnym życiem, a innym dać spokój.

Tatromaniak rozumiem co miałeś na myśli, oczywiście rozwiązanie z tablicą jest ciekawe, ale ja wolałbym mimo wszystko zostawić ludziom wolną wolę.
Awatar użytkownika
Zrzęda
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1391
Rejestracja: 04 maja 2009, 19:27

Post autor: Zrzęda » 06 lipca 2013, 13:47

Dwie osoby porażone piorunem:
http://www.24tp.pl/?mod=news&strona=1&id=19507
"Boję się świata bez wartości, bez wrażliwości, bez myślenia. Świata, w którym wszystko jest możliwe. Ponieważ wówczas najbardziej możliwe jest zło..."
(R. Kapuściński)
Mirek

Post autor: Mirek » 06 lipca 2013, 14:36

Ciekawe, zwykli turyści czy sprzątający Tatry?
Awatar użytkownika
Kovik
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2118
Rejestracja: 18 maja 2010, 22:59
Kontakt:

Post autor: Kovik » 07 lipca 2013, 13:08

a czy to mirku jakaś różnica? Wypadek to wypadek - nieważne komu się przytrafił równie przykro
http://gorolotni.blogspot.com

Życie zaczyna się po trzydziestce
Mirek

Post autor: Mirek » 07 lipca 2013, 13:14

Kovik pisze:a czy to mirku jakaś różnica? Wypadek to wypadek - nieważne komu się przytrafił równie przykro
żadna,to tak z ciekawości zapytałem. :zoboc: bo dziennikarze nic nie zapodawali konkretnego,wśród wolontariuszy mam kilku znajomych.
Awatar użytkownika
Zrzęda
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1391
Rejestracja: 04 maja 2009, 19:27

Post autor: Zrzęda » 21 lipca 2013, 17:48

Śmiertelny wypadek w Tatrach:
http://24tp.pl/?mod=news&strona=1&id=19674 :(
"Boję się świata bez wartości, bez wrażliwości, bez myślenia. Świata, w którym wszystko jest możliwe. Ponieważ wówczas najbardziej możliwe jest zło..."
(R. Kapuściński)
ODPOWIEDZ