Zjawiska optyczne w górach

Tu możesz porozmawiać ogólnie o turystyce górskiej, nie związanej z żadnym z pasm, znajdziesz informacje ważne dla rozpoczynających przygodę z górami, porady innych użytkowników, porozmawiasz o problemach, z którymi borykają się miłośnicy gór, zagrożeniach związanych z górską turystyką.

Moderatorzy: adamek, HalinkaŚ, Moderatorzy

Anonymous

Zjawiska optyczne w górach

Post autor: Anonymous » 17 listopada 2007, 1:44

Jakiś czas temu miałam okazję poczytać co nieco o zjawiskach optycznych, jakie mają miejsce w górach (oczywiście nie tylko tam, ale co można w górach zaobserwować). Począwszy od zjawiska Brocken'u, przed wieńce itp.

Ostatnio będąc w Tatarach zaobserowałam (gołym okiem) coś, co nazywa się (formalnie) zjawiskiem iryzacji.

Zrobiłam kilka zdjęć, poniżej linki:

http://picasaweb.google.pl/Mooliczek/20 ... 1940882322

http://picasaweb.google.pl/Mooliczek/20 ... 8602582802

Wrażenie było naprawdę zaskakujące, pierwszy raz widziałam coś podobnego.

Wg Wikipedii, w meteorologii z iryzacją mamy do czynienia, gdy "na chmurach obserwuje się niekiedy krótkotrwałe zjawisko powstawania układów pastelowych barw przeważnie zielonych i różowych. Barwy te bywają niekiedy pomieszane, przypominające błyszczącą masę perłową, niekiedy zaś w postaci smug równoległych do brzegów chmur. Zjawisko iryzacji chmur jest tego samego pochodzenia, co wieńce, czyli powstają wskutek dyfrakcji światła. Występuje na chmurach Altocumulus lenticularis, rzadziej na Cumulus, Cirrocumulus i Stratocumulus."

Chciałam zapytać, czy ktoś z Was był świadkiem tego typu lub innych zjawisk optycznych i czy udało mu się je udokumentować?
Awatar użytkownika
RafalS
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1002
Rejestracja: 01 listopada 2007, 23:53

Post autor: RafalS » 17 listopada 2007, 8:15

Niestety jestem ignorantem w tych sprawach.Z trudem rozpoznaje tęcze :lol: :lol: ,ale zdjecia piekne.Chcialbym to kiedys zobaczyc na zywo.To musi byc piekny widok
Anonymous

Post autor: Anonymous » 23 listopada 2007, 18:13

Opisałaś ładne i ciekawe zjawisko, też chciałbym je ujrzeć.
Natomiast ja widziałem zjawisko zwane widmo brockenu (nie będę sie rozpisywał, co to jest, poczytacie na Wikipedii). Ujrzałem je na mojej wycieczce w niedzielę, 18 listopada na Trzech Koronach. Umieściłem je tutaj: http://www.goryszla.in5.pl/viewtopic.php?t=825
Jest to, jeśli dobrze policzyłem, dwudzieste zdjęcie od góry. Nie jest wyraźne, bo aura bardzo szybko się zmieniała, było widać bardzo dobrze, ale uchwyciłem ten gorszy moment :( . Na koniec cytat z Wikipedii:
"Wśród taterników istnieje przesąd, mówiący że człowiek, który zobaczył widmo Brockenu, umrze w górach. Ujrzenie zjawiska po raz trzeci "odczynia urok"."
:twisted: :twisted: :twisted:
No, przynajmniej w górach...
Anonymous

Post autor: Anonymous » 25 listopada 2007, 16:52

Waldek pisze:...ja widziałem zjawisko zwane widmo brockenu."Wśród taterników istnieje przesąd, mówiący że człowiek, który zobaczył widmo Brockenu, umrze w górach. Ujrzenie zjawiska po raz trzeci "odczynia urok"."
:twisted: :twisted: :twisted:
No, przynajmniej w górach...
No no :) Gratuluje, przynajmniej tej aureolki :) Co do przesądu... to trzeba częściej chodzić w góry, żeby odczynić klątwę, Waldek. :D Z każdym wyjściem szanse rosną na zobaczenie zjawiska ponownie :)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 25 listopada 2007, 20:02

Mooliczek: na to liczę i też na 8-9 XII. Martwi mnie tylko brak śniegu, ale jak będą chmury, to jest szansa ujrzeć coś takiego.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 08 lutego 2008, 12:39

Będąc ostatnio na nartach w Nowym Targu zrobiłem takie oto zdjęcie. Jakość słaba, bo telefonem, ale jak wrzuciłem na kompa to zauważyłem tęczę.

http://img165.imageshack.us/img165/6379/dsc00335jc3.jpg
Anonymous

Post autor: Anonymous » 08 lutego 2008, 19:58

Właśnie nie wiało, tylko mgła była wcześniej. Jeszcze zasłaniała tatry tak do połowy, że tylko szczyty było widać (niestety na zdjęciu tego nie widać tak fajnie jak w rzeczywistości)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 08 lutego 2008, 20:48

Mosor, na Siwej Przełęczy widzieliśmy iryzację. Gloria jest bardziej zbliżona do widma Brockenu. Sprawdziłam.
Awatar użytkownika
RafalS
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1002
Rejestracja: 01 listopada 2007, 23:53

Post autor: RafalS » 08 lutego 2008, 21:12

Mosor, na Siwej Przełęczy widzieliśmy iryzację. Gloria jest bardziej zbliżona do widma Brockenu. Sprawdziłam.
Piekne bylo,jestem juz toche mniejszym ignorantem,widzialem iryzacje.Czad.
I want to fly so high
I want to reach the sky
I want to little pice of heaven
As soon as possible :)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 19 lutego 2008, 6:59

Fajnie to wygląda!
Gratuluję i zazdroszczę...! :spoko:
Pete

Post autor: Pete » 19 lutego 2008, 15:14

:roll: Widziałem gdzieś już to widmo i to nieraz, ale nie zwracałem na nie większej uwagi...
Przemko

Post autor: Przemko » 19 lutego 2008, 18:41

Bardzo są ładne Góry zimą,a zwłaszcza gdy jest ładna pogoda. :)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 19 lutego 2008, 22:46

Przemko pisze:Bardzo są ładne Góry zimą,a zwłaszcza gdy jest ładna pogoda. :)
Toż to przecież jest OCZYWISTA OCZYWISTOŚĆ :lol:
Anonymous

Post autor: Anonymous » 31 marca 2008, 19:12

MEDUZA !!!! :D:D:D:D
piękne!

tak, to iryzacja :) jeżeli to białe to chmurka :)
Mirek

zjawiska optyczne w górach

Post autor: Mirek » 01 kwietnia 2008, 1:25

Mogę prosić o definicję iratyzacja :oki:Cuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuudowne :hura:
ODPOWIEDZ