Korona Polskich Beskidów.

Tu możesz porozmawiać ogólnie o turystyce górskiej, nie związanej z żadnym z pasm, znajdziesz informacje ważne dla rozpoczynających przygodę z górami, porady innych użytkowników, porozmawiasz o problemach, z którymi borykają się miłośnicy gór, zagrożeniach związanych z górską turystyką.

Moderatorzy: adamek, HalinkaŚ, Moderatorzy

Mirek

Korona Polskich Beskidów.

Post autor: Mirek » 05 września 2010, 10:38

Korona Polskich Beskidów

Drogi Turysto:
Z okazji ogłoszenia przez ONZ roku 2002 „Międzynarodowym Rokiem Gór” Oddział PTTK w Bochni zaproponował dodatkowo zdobywanie odznaki oddziałowej „Korona Polskich Beskidów” (regulamin w oddziale). Jeśli uznasz, że warto poświęcić nieco czasu dla zdobycia tej nietypowej odznaki turystycznej, weź się w garść i dalej w góry.
Wszelkich informacji możesz uzyskać w naszym biurze.

Zapraszamy

Wykaz szczytów wchodzących w skład „Korony Polskich Beskidów”
Grupa górska Najwyższy szczyt Wysokość (n.p.m.)
Beskid Śląski Skrzyczne 1257 m
Beskid Mały Czupel 933 m
Beskid Żywiecki Babia Góra 1725 m
Beskid Makowski Lubomir 904 m
Beskid Wyspowy Mogielica 1179 m
Gorce Turbacz 1310 m
Beskid Sądecki Radziejowa 1262 m
Pieniny Wysoka 1050 m
Beskid Niski Lackowa 997 m
Bieszczady Tarnica 1346 m

Regulamin odznaki

Korona Polskich Beskidów
PTTK O/Bochnia
ul. Bernardyńska 10
32–700 Bochnia

1. W związku z ustanowieniem przez ONZ roku 2002 „Międzynarodowym Rokiem Gór” Oddział PTTK w Bochni ustala niniejszym regulamin zasady zdobywania odznaki „Korona Polskich Beskidów”, zwana dalej odznaką.
2. Odznakę zdobywa się przez odbycie pieszych lub rowerowych wycieczek w polskich Beskidach i zdobycie najwyższego w każdej z 10 grup górskich szczytów (wg załączonego wykazu). Wycieczki można odbywać indywidualnie lub uczestnicząc w imprezach turystycznych organizowanych przez Oddział PTTK w Bochni i inne instytucje (np. szkoły, organizacje młodzieżowe, zakłady pracy, inne organizacje turystyczne).
3. uchylony* Odznakę można zdobywać w ciągu trzech kolejnych lat, licząc od daty odbycia pierwszej wycieczki.

3a, Zarząd Oddziału PTTK w Bochni na zebraniu w dniu 5 maja 2010 r. podjął uchwałę o zmianie treści punktu 3 regulaminu, który otrzymał brzmienie:
4. Okres zdobywania odznaki jest nieograniczony. Turysta pragnący zdobyć odznakę winien prowadzić w dowolnej formie „Dzienniczek wycieczek”, w którym będzie zbierał potwierdzenia odbycia wycieczek. Potwierdzeniem odbycia wycieczek winna być pieczątka schroniska lub dowolnej instytucji zawierającej nazwę miejscowości położonej w pobliżu szczytu – celu wycieczki, podpis przodownika turystyki górskiej albo przewodnika uczestniczącego w wycieczce.
5. Dzienniczek może dodatkowo zawierać np. opisy wycieczek (wraz z fotografiami, rysunkami lub widokówkami), własne refleksje z odbytych wycieczek itp. Najciekawsze i najbardziej pomysłowe dzienniczki będą corocznie nagradzane.
6. Na stronie tytułowej dzienniczka winno być umieszczone nazwisko i imię turysty oraz jego adres. Po spełnieniu wymogów na końcu dzienniczka należy dokonać zestawienia zbiorczego wszystkich wycieczek, które winno zawierać:
* nazwę grupy górskiej
* nazwę najwyższego w tej grupie szczytu,
* datę odbycia wycieczki,
* numer strony w dzienniczku, na której znajduje się potwierdzenie odbycia wycieczki.
Dzienniczek należy złożyć do weryfikacji w Biurze Oddziału PTTK w Bochni przy ulicy Bernardyńskiej 10.
7. Ostateczna interpretacja niniejszego regulaminu należy do Zarządu Oddziału PTTK w Bochni.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8705
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Post autor: PiotrekP » 05 września 2010, 19:45

W ubiegłum roku zdobyliśmy taką odznakę. Polecam warto ją zdobyć. :)
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Awatar użytkownika
ninik
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 801
Rejestracja: 22 listopada 2008, 16:35
Kontakt:

Post autor: ninik » 05 września 2010, 19:53

PiotrekP Jako dzienniczek wycieczek przedstawiałes książeczkę KGP??
Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów.

https://www.flickr.com/photos/148596918@N06/albums
Awatar użytkownika
Tilia
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1073
Rejestracja: 21 listopada 2008, 20:16

Post autor: Tilia » 06 września 2010, 15:58

a Barania Góra???przecież ona jest koroną w Beskidzie Śląskim!!!! czemu Skrzyczne?
"Niech wiatr zawsze Ci wieje w plecy, a słońce świeci w twarz, niech wiatry przeznaczenia zaniosą Cię do nieba byś zatańczyła z gwiazdami!!
Awatar użytkownika
ninik
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 801
Rejestracja: 22 listopada 2008, 16:35
Kontakt:

Post autor: ninik » 06 września 2010, 15:59

Otylia pisze:czemu Skrzyczne?
bo wyższe... :):) w Beskidzie śląskim
Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów.

https://www.flickr.com/photos/148596918@N06/albums
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8705
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Post autor: PiotrekP » 06 września 2010, 18:05

ninik pisze:Jako dzienniczek wycieczek przedstawiałes książeczkę KGP??
Nie, przedstawiłem książeczkę GOT.
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Anonymous

Post autor: Anonymous » 30 października 2010, 10:46

I jeszcze coś dla miłośników koron:
http://bielsko.pttk.pl/mala_korona_beskidow.html
Awatar użytkownika
Rafal
Turysta
Turysta
Posty: 396
Rejestracja: 27 grudnia 2009, 20:16

Post autor: Rafal » 30 października 2010, 11:57

Narfi pisze:I jeszcze coś dla miłośników koron:
http://bielsko.pttk.pl/mala_korona_beskidow.html
Może głupie pytanie, ale nigdy za bardzo nie interesowałem się tymi odznaczeniami itp. Ale czy aby zdobyć taką odznakę trzeba być obowiązkowo członkiem PTTKa??
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8705
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Post autor: PiotrekP » 30 października 2010, 12:37

Jak zdobywałem korony to nik mnie się nie pytał o przynależność.
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Awatar użytkownika
Dariusz Meiser
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1944
Rejestracja: 16 stycznia 2008, 10:40
Kontakt:

Post autor: Dariusz Meiser » 30 października 2010, 12:40

Otylia pisze:a Barania Góra???przecież ona jest koroną w Beskidzie Śląskim!!!! czemu Skrzyczne?
:lol:
Tolerancja dla niejednoznaczności.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 30 października 2010, 12:41

Rafal pisze:Ale czy aby zdobyć taką odznakę trzeba być obowiązkowo członkiem PTTKa??
Oczywiście, że nie. Dopiero jeśli zechcesz zdać egzamin przodownika (nie mylić z przewodnikiem!) lub instruktora to wtedy potrzebna jest 4-letnia przynależność i odznaka odpowiednia do wybranej dyscypliny turystycznej.
Awatar użytkownika
Rafal
Turysta
Turysta
Posty: 396
Rejestracja: 27 grudnia 2009, 20:16

Post autor: Rafal » 30 października 2010, 15:19

Dzięki za odpowiedź :) W takim razie może się pokuszę o zdobycie tej odznaki małej korony Beskidów :8) Tylko zastanawia mnie wpis Regulaminie, iz "kronika" powinna zawierać :
Informację o przynależności do PTTK – rok wstąpienia, nazwa Oddziału,
, ale to pewnie chodzi o tych co są w PTTKa
Anonymous

Post autor: Anonymous » 30 października 2010, 15:56

Jeśli nie wszystkie to przynajmniej większość odznak zawiera takie dane, ale to chyba dla celów statystycznych (np. ilu zdobywców jest z tutejszego oddziału, ilu z innych i z jakich, a ilu niezrzeszonych).
Poza tym, gdy zapisujesz się na jakieś szkolenie w PTTK to zazwyczaj wypełniasz ankietę personalną, w której są m.in. pytania o zdobyte odznaki. Niemniej jednak nie wierzę, że komukolwiek chce się takie informacje weryfikować.
Awatar użytkownika
Rafal
Turysta
Turysta
Posty: 396
Rejestracja: 27 grudnia 2009, 20:16

Post autor: Rafal » 30 października 2010, 16:01

Aha, to już moje wątpliwości zostały rozwiane :oki:
KARPACKIE ŚCIEŻKI - blog - http://karpackiesciezki.blogspot.com
:oki:
ODPOWIEDZ