Podziały polskich gór, czyli co do czego i dlaczego

Tu możesz porozmawiać ogólnie o turystyce górskiej, nie związanej z żadnym z pasm, znajdziesz informacje ważne dla rozpoczynających przygodę z górami, porady innych użytkowników, porozmawiasz o problemach, z którymi borykają się miłośnicy gór, zagrożeniach związanych z górską turystyką.

Moderatorzy: adamek, HalinkaŚ, Moderatorzy

Awatar użytkownika
malgosiadg
Turysta
Turysta
Posty: 929
Rejestracja: 03 kwietnia 2009, 11:47

Post autor: malgosiadg » 03 października 2010, 21:55

Pudelek pisze:
malgosiadg pisze:Ale jedna rzecz mi się nie zgadza - może się nie znam i jak to kobieta nie odróżniam prawej od lewej, ale jak pasmo Błatniej może odgałęziać się w kierunku wschodnim(???) od głównego grzbietu pasma Wiślańskiego?
zerknąłem dla pewności na mapę - pasmo Błatniej rzeczywiście biegnie w kierunku wschodnim od Wiślańskiego.
hmm, w takim razie znowu mój porządek świata się zachwiał. Do tej pory żyłam w złudnej pewności, że to co mam po lewej ręce na mapie to kierunek zachodni a po prawej wschodni, ale widać nie dotyczy to pasma Błatniej. Bo jest ono dokładnie po drugiej stronie Pasma Wiślańskiego niż np. Magurka Radziechowska, a jednak wg Wikipedii oba biegną na wschód. No chyba że kierunek przebiegu pasm górskich określa się wg jakiegoś tajemniczego klucza, którego nie znam....
„Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.”
Awatar użytkownika
Pudelek
Turysta
Turysta
Posty: 3055
Rejestracja: 23 czerwca 2008, 17:43

Post autor: Pudelek » 04 października 2010, 0:26

czytając to forum, też zaczynam się zastanawiać nad porządkiem świata... :D

malgosiadg pisze:Bo jest ono dokładnie po drugiej stronie Pasma Wiślańskiego
no tak - dokładnie jest na prawo od pasma wiślańskiego, czyli, moim skromnym zdaniem, na wschód... Ustroń, Wisła - po lewej, Brenna - po prawej. Czy gdzieś się zgubiłem? :D w ogóle nie zgłebiam żadnej Magurki - Błatnia i jej pasmo jest zdecydowanie na wschód od wiślańskiego :D (chyba, że mam inną mapę i inne współczynniki we krwi :P)
https://picasaweb.google.com/110344506389073663651
http://hanyswpodrozach.blogspot.com/
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś"
Awatar użytkownika
malgosiadg
Turysta
Turysta
Posty: 929
Rejestracja: 03 kwietnia 2009, 11:47

Post autor: malgosiadg » 04 października 2010, 7:55

Pudelek pisze:no tak - dokładnie jest na prawo od pasma wiślańskiego, czyli, moim skromnym zdaniem, na wschód... Ustroń, Wisła - po lewej, Brenna - po prawej. Czy gdzieś się zgubiłem? :D w ogóle nie zgłebiam żadnej Magurki - Błatnia i jej pasmo jest zdecydowanie na wschód od wiślańskiego :D (chyba, że mam inną mapę i inne współczynniki we krwi :P)
w to, że masz inne współczynniki we krwi, nie wątpię :) , ale mapę chyba mamy taką samą - po prostu Pasmo Wiślańskie, to wcale nie Wisła-Ustroń tylko Barania Góra - Skrzyczne, a to już zmienia postać rzeczy - pasmo Błatniej jest po lewej stronie od Pasma Wiślańskiego :P
„Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.”
Awatar użytkownika
Pudelek
Turysta
Turysta
Posty: 3055
Rejestracja: 23 czerwca 2008, 17:43

Post autor: Pudelek » 04 października 2010, 20:39

cholewcia, rąbło mi się z pasmem Czantorii...

ale gdzie tam w ogóle pisze o Paśmie Błatniej? bo tutaj http://pl.wikipedia.org/wiki/Beskid_%C5%9Al%C4%85ski wyróżnione są tylko dwa pasma - Czantorii i Baraniej Góry, czyli Wiślańskie
https://picasaweb.google.com/110344506389073663651
http://hanyswpodrozach.blogspot.com/
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś"
Awatar użytkownika
malgosiadg
Turysta
Turysta
Posty: 929
Rejestracja: 03 kwietnia 2009, 11:47

Post autor: malgosiadg » 04 października 2010, 21:23

W kierunku wschodnim od głównego grzbietu pasma odgałęziają się następujące ramiona:

pasemko Błatniej, idące od Trzech Kopców ku zachodowi, przez Stołów (1035 m n.p.m.), Błatnią (917 m n.p.m.), Wielką Cisową (872 m n.p.m.), Czupel (736 m n.p.m.), Łazek (713 m n.p.m.) i Zebrzydkę (579 m n.p.m.);
ramię schodzące od Klimczoka ku północy, przez Szyndzielnę (1026 m n.p.m.), Cuberniok (731 m n.p.m.) i Dębowiec (686 m n.p.m.);
ramię od Klimczoka przez Magurę (1109 m n.p.m.);
krótkie ramię od Malinowskiej Skały ze szczytem Kościelca (1022 m n.p.m.);
ramię Magurki Wiślańskiej, ze szczytami Magurki Radziechowskiej (1108 m n.p.m.), Muronki (1021 m n.p.m.) i Glinnego (1034 m n.p.m.) (zobacz też: Czerwieńska Grapa).
„Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.”
Anonymous

Post autor: Anonymous » 09 października 2010, 7:12

malgosiadg pisze:Dopiero teraz zaczęłam się zastanawiać, na czym opiera się wiedza o podziale gór polskich przeciętnego niedzielnego turysty z kilkuletnim stażem: mapy (EkoGraf, Compass, Expressmap), przewodniki (Pascal, Rewasz), regulamin tras PTTK i np. wykaz najwyższych szczytów KGP.
Możesz do tego dorzucić jeszcze serię zielonych przewodników z Bezdroży (zwłaszcza tą wcześniejszą, 9-tomową wersję Beskidów). Są krótkie, ale bardzo treściwe - zwłaszcza rozdziały ogólne pod koniec książki (topografia, geologia, przyroda itp.).
Awatar użytkownika
malgosiadg
Turysta
Turysta
Posty: 929
Rejestracja: 03 kwietnia 2009, 11:47

Post autor: malgosiadg » 09 października 2010, 18:50

z Bezdroży nic nie posiadam (na razie). Zapomniałam wymienić jeszcze jedno, chyba najpopularniejsze i najbardziej przystępne dzisiaj źródło informacji - Internet. Osobiście mam na półce przewodnik Pascala "Sudety" i Rewasza "Bieszczady" - w Internecie można znaleźć dosłowne opisy tras na stronie Pascala i bardzo obszerne podglądy całej serii Rewasza
„Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.”
ODPOWIEDZ