Tydzień Elika

Zanim napiszesz pierwszego posta przedstaw się nam: kim jesteś i czym się interesujesz. W swoim profilu nie zapomnij wpisać skąd jesteś.

Moderatorzy: HalinkaŚ, Moderatorzy

Anonymous

Post autor: Anonymous » 22 kwietnia 2008, 19:50

Pete pisze:Trafiłem na Twoją stronkę i nie pochwaliłaś się u nas przejściem Dolomitów i Alp Julijskich :zoboc: Opowiedz coś więcej o Via Ferratach i powiedz, czy według Ciebie Alpy są piękniejsze od chociażby naszych Tatr... :)
Ojj...a co więcej? :kukacz: Via ferrata w wolnym tłumaczeniu znaczy "żelazna droga" i generalnie jest to droga wspinaczkowa, wzdłuż której zamontowano szereg urządzeń ułatwiających jej pokonanie, podstawowy - stalowa lina do której można się przypiąć karabinkiem a jednocześnie wspinać obok niej wykorzystując naturalne stopnie i chwyty. Oczywiście zdarzają się też kołki, klamry, drabinki etc. Pierwsze skojarzenie? Nasza Orla Perć (chociaż tam są łańcuchy a nie stalowe liny). Ferraty mogą być natomiast szlakami o znacznie większym stopniu trudności i większej ekspozycji. Trudnościowo to porównując do Orlej Perci się zaczyna. Dariusz Tkaczyk napisal fajny przewodnik po Dolomitach i klasyfikuje on ferraty pod kątem trudności w skali 1-5. Ferrata porównywalna i trochę nawet trudniejsza do Orlej to "3", a są jeszcze "4" i "5" i "6" :) My chodziliśmy po "trójkach" (Strada degli Alpini, via ferrata Ivano Dibona) , "czwórkach" (via ferrata Zandonella na Croda Rosa di Sesto, via ferrata Lipella na Tofanę di Rozes, via ferrata delle Scalatte - Droga Drabin, via ferrata Marmolada na Marmoladę), "piątkach" (via ferrata Olivieri na Punta Anna i via ferrata Aglio na Tofanę di Mezzo) na "szóstkę"(via ferrata Costantini - jedna z najtrudniejszych w Dolomitach) wypuścił się sam Tomek z kumplem.
No i cóż. Ferraty w Dolomitach są cudne! Dają zastrzyk adrenaliny plus przepiękne widoki dokoła. Niesamowite wrażenie! Oczywiście trzeba radzić sobie z przestrzenią, ekspozycją i mieć jaką taką kondycję, ale warto.
W Julijki natomiast wypuściliśmy się za pierwszym razem bez sprzętu w ogóle, wybieraliśmy więc ferraty raczej łatwe. Za drugim razem mieliśmy już sprzęt ferratowy, ale że to wrzesień był, spadł śnieg i pokrzyżował nam plany, zupełnie niespodziewanie z resztą. Udało nam się wtedy zdobyć jeden jedyny szczyt - Jalovec, potem pozostały spacerki po dolinkach.
Coś o Dolomitach i pierwszych Julikach dla zainteresowanych na mojej stronce :)
A jeśli chodzi o porównanie do Tatr.... Dla mnie Tatry zawsze będą szczególne. Są przepiękne :). Julijki są zupełnie inne, bardziej puste, surowe, "księżycowe" - inna skała, Dolomity są z resztą w ogóle z innej bajki; mnogość kształtów i zaskakujących form. Każde góry są piękne ze względu na ich inność..a co się komu podoba, każdy musi sam zdecydować.

Julijki:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Dolimity:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Anonymous

Post autor: Anonymous » 22 kwietnia 2008, 19:54

MałaBee pisze:Instrument muzyczny, który lubisz najbardziej?
Kocham dźwięki gitary! :)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 22 kwietnia 2008, 20:00

No dobra...zestaw 1 sobie zostawię na deser :D. Zaczniemy od trójki
Mosorczyk pisze:1. Zwierzęta łagodne czy drapieżne?
Łagodne
Mosorczyk pisze:2. Grzyby znane czy te mniej znane?
Znane
Mosorczyk pisze:3. Spanie extremalne czy raczej przytulne?
Hmm... wolę przytulne (ehh..starzeję się ;), ale mogę spać extremalnie pod warunkiem że jest tego wart jakiś CEL i mam motywację.
Mosorczyk pisze:7. Łańcuchy czy płyty bez zabezpieczeń?
Łańcuchy albo via ferraty :D
Mosorczyk pisze:8. Bezchmurna pogoda czy jednak mgiełka?
Wolę bezchmurną pogodę. Zdecydowanie.
Mosorczyk pisze:9. Piwo czy coś mocniejszego?
Hmm... może nie jelinek, ale nie pogardzę jakąś dobrą naleweczką :D
Mosorczyk pisze:10. Zima czy lato?
Lato; jest więcej możliwości.
Mosorczyk pisze:11. Czekolada czy coś konkretnego?
Coś konkretnego :)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 22 kwietnia 2008, 20:16

Mosorczyk pisze:1. Czego nie lubisz na forum?
Hmm...niczego? :kukacz: Jestem za krótko by móc powiedzieć, że znam forum od podszewki a na razie wszystko mi się podoba :)
Mosorczyk pisze:2. Który zjazd według Ciebie był najlepszy z Twojego punktu widzenia (ocena wynikająca z relacji i z obecności)?
Jeśli z obecności to Fajkówka :D A poza tym podobały mi się zjazdy tatrzańskie. Sentyment... :D:D
Mosorczyk pisze:3. Czego się boisz najbardziej?
Starości, choroby, zależności od innych
Mosorczyk pisze:4. Który szlak uwielbiasz najbardziej?
Hmm....Orlą Perć? :)
Mosorczyk pisze:5. Sentymentalne schronisko?
W dol. 5 Stawów
Mosorczyk pisze:6. Miałaś jakiś wypadek w górach lub poza nimi?
Nie...lekko puknęłam kiedyś drugi samochód na rondzie katowickim za starych czasów, ale trudno to nazwac wypadkiem :D
Mosorczyk pisze:7. Co w życiu źle a co dobrze wspominasz. Do czego byś wróciła najchętniej?
Najchętniej wróciłabym do czasów studenckich. :)
Niczego chyba źle nie wspominam. Każde doświadczenie czegoś uczy a więc rezultat ma także swoje dobre strony
Mosorczyk pisze:8. Z kim chciałabyś się spotkać z forum?
Hmm..udało mi się spotkać już z niektórymi... :D Generalnie chciałabym poznać tych aktywnych forumowiczów, których nie miałam jeszcze okazji poznać.
Mosorczyk pisze:9. Które tematy na forum Cię nie interesują?
Hmm..jak na razie to chyba "Wspinaczka"
Mosorczyk pisze:10. Czy zrobiłaś coś w swoim życiu czego teraz byś nie zrobiła?
Nie cofnęłabym czasu pod żanym względem.
Mosorczyk pisze:11. Które pasmo górskie lubisz najbardziej?
Największy sentyment mam do Tatr.
Mosorczyk pisze:12. Co robisz poza górami?
Pracuję :lol: A poza tym czytam, jeżdze na nartach, na rowerze, spotykam się z przyjaciólmi, planuję wypad w góry ;):P
Mosorczyk pisze:13. Jeśli byłaś na Orlej Perci to jak oceniasz trudność tego szlaku?
Są trudniejsze. Ale trzeba być ostrożnym i niewrażliwym na ekspozycję/przepaście.
Mosorczyk pisze:14. Twoje marzenie górskie?
Chciałabym pojechać na trekking w Himalaje. :)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 22 kwietnia 2008, 20:33

Zatkały mnie te zdjecia... Ładniutko, to mało powiedziane... :)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 23 kwietnia 2008, 8:59

Pieknie jest i człowiek ma ochotę tam wracać i wracać :)
Awatar użytkownika
maga
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 914
Rejestracja: 29 września 2007, 20:20

Post autor: maga » 23 kwietnia 2008, 15:07

ale piękne zdjęcia!
z bliska nic nie wygląda tak, jakim się wydawało z daleka
Awatar użytkownika
RafalS
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1002
Rejestracja: 01 listopada 2007, 23:53

Post autor: RafalS » 23 kwietnia 2008, 18:53

maga pisze:ale piękne zdjęcia!
Zaniemówiłem z wrażenia :)
I want to fly so high
I want to reach the sky
I want to little pice of heaven
As soon as possible :)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 23 kwietnia 2008, 21:11

Elik - PIĘKNE ZDJĘCIA!!!
Anonymous

Post autor: Anonymous » 23 kwietnia 2008, 23:02

Super super.....Elik foty wypasione...
Anonymous

Post autor: Anonymous » 24 kwietnia 2008, 20:27

1. Interesujesz się komputerami coś więcej, niż tylko bieżące potrzeby?
2. Ulubiona gra komputerowa?
3. Byłaś kiedykolwiek w Pieninach?
4. Boisz się pająków?
5. Lubisz/boisz się burz?
6. Chciałabyś mieć samochód? Jaki?

A zdjątka są piękne. Przyciągające do tych gór...
Anonymous

Post autor: Anonymous » 24 kwietnia 2008, 22:23

Waldek pisze:1. Interesujesz się komputerami coś więcej, niż tylko bieżące potrzeby?
Hmm...chyba tylko na bieżące potrzeby. Dla mnie komputer jest narzędziem pracy. Ale czasem lubię pogrzebać w internecie :)
Waldek pisze:2. Ulubiona gra komputerowa?
Heros of Might and Magic III - ulubiona i z resztą jedyna w jaką gram :)
Waldek pisze:3. Byłaś kiedykolwiek w Pieninach?
Byłam jakieś 2 lata temu. Cudne góry, ale szlaki na Trzy Korony czy Sokolicę okrutnie oblegane. Bardziej podobały mi się mniej ludne Małe Pieniny. :)
Waldek pisze:4. Boisz się pająków?
Generalnie nie, odrobinę się brzydzę.
Waldek pisze:5. Lubisz/boisz się burz?
Lubię obserwować. Niesamowite zjawisko. Ale z bezpiecznego i suchego miejsca :lol:
Waldek pisze:6. Chciałabyś mieć samochód? Jaki?
Mam samochód - opla corsę. Ale marzy mi się jakaś hondka...:) Jazz jest ładna ale mało wygodna..może civic?
Waldek pisze:A zdjątka są piękne. Przyciągające do tych gór...
Nie ma to jak odrobina reklamy :):P
Anonymous

Post autor: Anonymous » 24 kwietnia 2008, 22:24

Cieszę się, że zdjątka się Wam podobają :)
Awatar użytkownika
Królik
Turysta
Turysta
Posty: 6299
Rejestracja: 22 lipca 2007, 23:27

Post autor: Królik » 24 kwietnia 2008, 23:12

Elik ja to Cię wezmę w obroty na Starych Wierchach w sprawie tych ferrat :kukacz:
Anonymous

Post autor: Anonymous » 09 czerwca 2008, 14:14

Chcę tylko powiedzieć, a wydaje mi się że w tym temacie najstosowniej, że od piątku (13-06) nie będzie mnie na forum przez jakieś 3-4 tygodnie. Jadę na wakacje. Konta proszę mi nie kasować ;):P
ODPOWIEDZ